Infúzie železa

24. mar 2024

Ahojte . Dostával niekto takéto infúzie ? Ako ste to znášali? Koľkokrát ste museli ísť? Nebýva z toho zápcha? Polepšilo sa vám po nich ?

dettilv
24. mar 2024

Ahoj. Ja som dostala dokopy 4x. Zmenu som necítila ale výsledky krvi som mala po nich dobre. Zápchu som nemala

alica_z_lesa
24. mar 2024

Ja chodím na infúzky každý druhý mesiac. Keď tak teraz nad tým premýšľam, tak takú unavu ako kedysi (pred infúzkami) už nemávam. Zápchu tiež nemám.

majamat
24. mar 2024

zapcha je z liekov, nie z infuzii. lieky sa uzivaju cez usta a prechazdaju traviacim traktom, preto zapcha. infuzie su priamo do zily.
neviem ci to moze mat nejaky vplyv,a le taky ako lieky urcite nie.

nataliik
24. mar 2024

Ano, chodila som, bolo to 5 dávok za sebou po týždni.
Zápcha z nich nebola, ani iné nežiaduce ucinky. Mala som po nich viac energie a výsledky o trochu lepsie, hlavne sa mi už toľko netocila hlava a nemala som problém s dychanim( co pred infuziami ano)

nikha2809
24. mar 2024

Ja som na ne dostala silnú alergickú reakciu, nemohli mi ich ďalej dávať, išla som na transfuzie

svetlonos
24. mar 2024

Ahoj,
mala som 3x aj s Cčkom a uz len po tom ccku som bola super fit. Po naskednej infuzke zelezo hned s cčkom som isla do kopca ako strela, inokedy som bola unavena uz len z predstavy ost do kopca. Moj muz mi nestačil a nechapal. Inokedy mi on hovoril nech len kracam a nestonam 😂
Takze ano, zmenu som pocitila, prestala som byt unavena, dokonca sa mi zlepsila nálada veľmi. Za mba naj droga 😄
Idealne robit orvy krat v nemocnici koli pripadnej negativnej reakcii. Ja sa chystam znovu.

lulu2014
24. mar 2024

@svetlonos ake neziaduce ucinky by mohli byt? Dik

taga
24. mar 2024

@majamat to si ako myslela ze infuzia nemoze mat taky vplyv ako lieky??

Mala som infuzku 3x, krasne mi zdvihli zelezo, odrazu zmizla extremna unavia, podrazdenie, nervozita..
Bolo to v pohode, ziadne problemy ani neziaduce ucinky, ani zapcha

majamat
24. mar 2024

@taga pisala som o zapche.

majamat
24. mar 2024

@taga zelezo sa dava rpi nedostatku zeleza, nedostatok zeleza ma priznaky, ktore samozrejme pri doplneni vymiznu. doplnenie infuziou je intenzivnejsie, neprechadza to travenim, cize ot travenim nei ej ovpylvnene, tak ucinnost je urcite vyssia, ako pri liekoch, ale neziaduci ucinok ako zapcha sa tym odbura.

zapcha vznika preto, ze zjes zelezo cez usta, ze prechadza travenim a ovpyvni crevo. infuzia ide priamo do zily, trevenim neprechadza vobec, preto zapcha nebude.

taga
24. mar 2024

@majamat ok, ved ja rozumiem

majamat
24. mar 2024

@taga len som to chcela odlisit, ze ten rpispevok bol ohladom ucinku na zapchu, nie o ucinku liecby

svetlonos
24. mar 2024

@lulu2014
neviem, nezaujimalo ma to. Pri mojej brutalnej unave s prazdnym zadobnikom zeleza som myslela len na zlepsenie mojho stavu.
Ale minule mi jedna internistka doktorka odmietla dat taku infuziu u nej. Mne ju 1x puchol moj obvodak u neho v ordinacii. Ta internistka sa zhrozila, ze ani za svet! Raz v nemocnici videla ako dostal niekto zachvat ci co pocas tej infuzky. A ze ona v ordi nevie tak rychlo reagovat ako dr v nemocnici.

majamat
24. mar 2024

@svetlonos veru, na zelezo do zily mozu byt zavazne reakcie.

nataliik
25. mar 2024

@lulu2014 môžeš dostať záchvat, kde ta budu musieť oživovať. Toto viem od mojej hematologicky, ktorá mi tiež nechcela dat v ambulancii, musela som ísť do nemocnice.
Ale zase ja mam kopu alergii na lieky ( preto vravela to oživovanie), tak možno len nejaký záchvat, kde je ale lepšie byť v nemocnici.

lulu2014
25. mar 2024

@svetlonos
@nataliik baby dakujem za odpoved. ❤️ Uz som nieco citala. Mne totiz tbl nejak nedvihaju hodnoty. Tak 🤷‍♀️. Ale pred infuzkou mam teda respekt. (Zatial mi ju nikto nenavrhol)

autor
25. mar 2024

@lulu2014 ahoj, ani mne tbl nedvihaju hodnoty a mam kopec symptomov . Infuzky sa tiez bojim ale uz musim
Ake mas hodnoty ?

nataliik
25. mar 2024

@lulu2014 nie každému dávajú infúzie, dávajú aj tranfuziu krvi, ale podľa čoho to delia už neviem.( sa mi zdá, že podľa hodnoty). A tiež tie infuzky, sú až pod nejakú hranicu
Tabletky nemusia zaberať, pokiaľ je tam iný problém, napr. Celiakia, vstrebávanie, nedostatok b12, nízky feritin atď. Ak chodíš na hematologiu, tam by ti mali všetky tieto vyšetrenia spraviť.
Ja mam bežné hodnoty okolo 100, lebo problém s absorbciou, feritin len okolo 3( pričom dolná hranica je 15), a infuzky som mala len v tehotenstve pri hodnotách 90, ale to mi už bolo fakt zle, stále sa točila hlava, problém s dýchaním a čierne bodky pred ocami+ hrozna únava.

autor
25. mar 2024

@nataliik aj ja som mala feritin 3, to som sa uz citila ako pred smrtou nevladala som na nohach stat , teraz pri tbl . stupol na 11, ale aj tak mi chcu dat infuzky , ze je 11 je velmi malo , len bojim sa tej infuzky

lulu2014
25. mar 2024

Ahoj. Hgb 108 a ferit 1,9 a oststne hodnoty tiez pod normou.
Hemstologicka ze pokracovat v tbl a kontrola o 4-6 mesiacov

autor
25. mar 2024

@lulu2014 a citis sa ako pri takom nizkom feritine ?

lulu2014
25. mar 2024

Ani sa nepytaj 🥴🥴🥴 a ty mi este povie ze vsetky tie stavy nemam z toho. Unava, spavost, busenie srdca, zadychavanie az niekedy ciernava pred ocami…
Je to otras. 😕

majamat
25. mar 2024

boze baby, ked to citam, podarovala by som.
akoze feritin neviem kolko mam, ale urcite ok.
ja mavam hemoglobin medzi 147-165.

majamat
25. mar 2024

ibak videla som uz hemoglobin aj 35 ( pred rokmi ) a nedavno 49.

lulu2014
25. mar 2024

@lulu2014 * ty/to povie Dr.
Hodnoty mi este o trosku teraz klesli oproti poslednaj kontrole v novembri

majamat
25. mar 2024

no ae co mozem povedat, moje telo je na toto nadstavene. ked som po porode krvacala, narychlo som dostala transfuzku asi 3 krvne kozervy. este aj po tejto transfuzke som mala hemoglobin 80, tak som dostala dalsie asi 2 krvne konzervy. viem ako soms a vtedy citila. tak dvine som sa zadychavala, ked som vstavala z postele. akoby som zrazu musela zhlboka dychat.
ja som nemusela uzivat zelezo ani pocas tehu, lebo som mala hodnoty vzdy medzi 140-145 ( v tehu je bezny pokles )

lulu2014
25. mar 2024

@majamat dakujeme❤️ tak ty mas nastastie naozaj dost 😊 mozno fakt aj na rozdavanie 😃😊 nech ti vydrziii 😘

majamat
25. mar 2024

@lulu2014 diky.

zaujimave je, ze kedze som uzivala Roacuttane, tak mi vtedy povedali, ze nemozem darovat krv uz nikdy. neviem ci sa na tom nieco zmenilo, ale sem tma uzivam nejake lieky, zakazdym nieco, cize aj keby to nebol problem, obavam sa, ez sa najde nejaky iny problem.

lulu2014
25. mar 2024

@majamat tak v tomto sa vobec nevyznam. Asi je na to nejaky dovod🤷‍♀️

svetlonos
25. mar 2024

@lulu2014
Ak mas moznost, v Rakusku predavaju Oleovital forte 30 mg. Je to prasok, ktory zjes. Chuti ako kokakola. Odporucila mi ho gynekologicka, je bez vedlajsich ucinkov, ziadne bolesti zaludka ani zapcha. Je drahsi ale pomaha. Ja som denne mala 3 vrecuska jest = 90 mg. Pomahal.