Dysmenorea - bolestivá menštruácia

veriine
15. júl 2018

Chcem vediet, ci mate niekto dg Dysmenorea. Mne ju lekar diagnostikoval tento tyzden.
A rada by som vedela, ako ste na tom s liecbou, ci Vam nieco zabralo a podobne 🙂

Len upresnim, ze v puberte ani pocas uzivania HAK (10r) som problemy nemala absolutne ziadne. Ale tieto prisli asi pol roka (6. cyklus) od vysadenia a tomu je uz 4r.
Predposledny lekar mi tvrdil, ze mam skrytu endometriozu - len mi tam nesedelo viac veci (nehovorim, ze nemozem mat, kedze len laparo to vie odhalit), ale podla terajsieho gynekologa, ktory je teda velmi dobry a vzdelany (vzdelava sa popri svojej praxi dalej), ide podla vsetkeho o dysmenoreu. Liecba bude dvoma liekmi, pretoze vraj mi hormony zleniveli, co som si vlastne po case uvedomila aj ja..ze sa telu nechce vyrabat tie hormony.

Tak sa chcem spytat, ci ste niektora mali/mate tuto diagnozu, a ako Vam pomohla liecba 🙂
Dakujem za zdielanie vasich skusenosti!

nerya
15. júl 2018

Ja som zo začiatku mala samoliecbu Ibalginom a podobnými, neskôr mi lekár predpísal Zaldiar tuším. Nejako som sa s tým v priebehu rokov naučila fungovať a teraz posledné roky sa mi niektoré cykly stavalo, že som mávala o dosť miernejšie bolesti a nepotrebovala som analgetiká. Tiež som ale niekedy užívala magnézium, ktoré je proti kŕčom. Ale v najhorších dňoch tabletka a kľud a modliť sa nech to čím skôr prejde :-/ základ je trafiť dobre tabletky a hlavne si ich dať včas a nečakať kým sa bolesti stanú neunosnymi 😉

veriine
autor
15. júl 2018

@nerya presne takto. Ja uzivam, ked pridu ihned Algifen kvapky (50-60tbl tak 2-3x den), teda len prvy den, obcas ho pouzijem na druhy. Kramy mam max 4dni. Nie praveze vobec silne. Mam otocenu aj matercniu, ale vraj to problem ziaden nie je.
ALe 4r sa po vysadeni od hak s tym tapam...a az teraz (mam uz 3tieho lekara - ale nie pre toto, ale stahovala somsa), takze posledneho som vazne hladala dobreho, lebo posledne obdobia kramov su dost bolestive teda - skriabem aj steny a fakt dat o par chvil neskor algifen tak omdliem :(
Ten mi vlastne vsetko vysvetlil, uplne super, aj liecbu mi nasadil, ktoru ideme dat a bude ma kazdy mesiac sledovat 😎 preto sa pytam tu, ci niekto podstupoval liecbu na dysmenoreu 😉 okrem klasickych analgetik - ze to ma teda riadne ako diagnozu, ktoru mu gynekolog aj lieci 🙂

evalin88
16. júl 2018

Ja som mavala uz od puberty bolesti.. Neviem ci az take silne ako pisete. Lekarka vytvara viac vystelky co sposobuje hormonalna nerovnovaha.. Vraj sa to da zmiernit pomocou HAK. HAK som nemala.. Dlhodobe uzivanie liekov moze sadnut na pecen. Tabletky mam vzdy na nocnom stoliku. Najsilnejsi bez predpisu je nalgesin S. Ale dam si az ked sa rano noviem postavit z postele. Pointa ale je: Pred 12 tyzdnami som rodila... A az na vytlacenie hlavicky mi kontrakcie pripadali ako silnejsi menzes. Este kojim a uvidim co bude.. Ale mam pocit akoby ma tie kazdomesacne bolesti pripravili na porod.. Dava to zmysel ??

sweetdreams
16. júl 2018

Ja akonáhle dostanem menzes, dávam si šumivý Panadol ultra Rapid každé 3 hodiny + ak som doma, tak sedím v horúcej vani - bolesti to ani zďaleka nezastaví, ale je to ako tak znesiteľné. Ja som si na sebe všimla, že mega bolestivé to je, ak sa pár dní pred menzesom kúpem v studenej vode (plaváreň, kúpalisko), vtedy mi fakt nezaberá nič a bolesti sú strašné. Už som niekoľkokrát chcela ísť aj na pohotovosť, ale keďže som sa nevládala postaviť z postele, tak som si na cestu na pohotovosť proste netrúfla. Zase musím povedať, že som prekonala dva spontánne potraty, (bez kyretáže, vyčistila som sa sama) a oba boli oveľa menej bolestivejšie ako moja klasická menštruácia. Tiež neviem, čo si o tom myslieť...

bez3cka
16. júl 2018

@veriine ja mavam obrovske bolesti a po prvom porode som ostala alergicka na novalgin aj algifen tak som skusila prirodnu liecbu s aloe vera. Kazdy den pijem berry nectat a aloe blossom tea a nemusim do seba pchat ziadne analgetika. Mam diagnostikovanu aj endometriozu. Bola som aj na laparoskopii a vdaka aloe vera mam dvoch krasnych syncekov. Ak Vas to zaujalo tak blizsie info u mna

titla
16. júl 2018

Mne začínajú bolesti týždeň pred MS a končia týždeň po MS - čiže 3 týždne bolestí, ale u mňa je už i podozrenie na endometriózu, čaká ma laparoskopia. Inak tie škrabem steny od bolesti trvajú 2-3 dni. Aby som vôbec dokázala vstať a ísť do roboty, tak sa musím nadopovať liekmi a v ten deň i tak nič nespravím a čo najskôr idem domov. Mne pomáha teplý obklad na brucho, zamuchlať sa do deky a nehýbať sa.

veriine
autor
17. júl 2018

@evalin88 ja som nikdy nemala bolesti...mam ich od vysadenia hak, a hranicny progesteron podla HP, takze telo je vraj lenive si to tvorit. Plus otocena maternica, jedno s druhym proste nekomunikuje dobre v tele a preto tieto extremne bolesti nastali 🙂
No super, tak ja som aj vravela, ze tieto bolesti co mi je az do mdlob a neprejdem ani na wc skoro je snad horsie ako porod (ja som teda este nerodila), ale uz som citala viackrat aj o tom, ze niektore kramy maju zeny horsie ako porod 😲 (teda tie sa vyjadrovali, co uz rodili samozrejme). Takze to je aj tvoj pripad evidentne.

veriine
autor
17. júl 2018

@sweetdreams no tak panadoly ani nijake sumaky mne teda nezaberu...ani ibalgin ci novalgin nezabral absolutne.

veriine
autor
17. júl 2018

@titla tak ale ak mas bolesti aj mimo kramov, to je ine. Dysmenorea je diagnoza, ktora je vyslovene len pri kramoch -> teda extremne bolestiva menstruacia rozumej.
Mimo kramov musis mat nieco ine, takze poriadne tlacit na lekara nech ta riadne vysetri, v tomto pripade spravit cim skor laparo a budes mat istotu. Lebo mimo kramov bolesti - tak sa endomrcha prejavuje. To mi aj teraz prave hovoril. Ale pokial nemam mimo nich bolesti, tak to endo u mna (ani skryta) s vacsou pravdepodobnostou nebude, to by bolesti neboli viazane na kramy, ale mozno by boli len pocas kramov silnejsie.

sweetdreams
17. júl 2018

@veriine ako ani s tym panadolom to nie je ziadna slava, ale sa mi zda, ze aspon cosi zmierniam paralen alebo ibalgin mi tiez nezabera absolutne, ani novalgin.. raz som sa vypytala skor z prace, ze sak doma mi predsa bude lepsie, no a nakoniec som sedela asi hodinu na lavicke pred bytovkou, lebo som proste nevladala vyjst hore schodmi do bytu. zavidim kazdej zene, ktora zvladne kramy s jednym ibalginom a salkou caju....

veriine
autor
17. júl 2018

@sweetdreams tak si to daj vysetrit. Je to normalne diagnoza, a treba to riesit. Nemame predsa 15r, ze mi niekto povie, ze to sa este zmeni, lebo sa nastavuje hormonalny system. Nie, takto trpiet predsa nemusis...ano, aj mna to zacalo vyradovat ten prvy den z beznych cinnosti, nie to este prezit pracovny den. A kym mi to nevysvetlil teraz lekar, tak by som to riesila asi takto, len liekmi. To mi povedal, ze nie je ok. A to ja bolest riesim az ked je neznesitelna (nie len pri kramoch).

sweetdreams
17. júl 2018

@veriine hej, dve doktorky nad tym len mavli rukou. teraz som menila lekara, ktoremu aa viac veci nepozdavalo. ale hned som otehotnela a teraz skor riesime pricinu potratov (co moze byt jedno s druhym).

titla
17. júl 2018

@veriine áno ja tomu rozumiem, že môj problém rozsiahlejší. Ale prvé tri dni MS prežívam tak, že ma od bolesti napína na zvracanie. Algifen, panadol, ibalgin nezaberá... skúšala som homeopatiu, akupunktúru, cvičenie (to bolesť len zhoršovalo), čaje a neviem čo ešte. Bolestivú menštruáciu mám od odjakživa, tie 3-týždňové bolesti len posledný rok (a vtedy to bolí, ale oproti MS odvar), ale mne vždy gynekológ tvrdil, že nevedieť sa vystrieť od bolesti počas MS je normálne... tak by ma zaujímalo ako sa okrem predpísania HAK rieši bolestivá MS.

veriine
autor
17. júl 2018

@titla hej a mam rada, ked ti na to kazdy murdlan odporuca cajiky, bylinky, a cvicenia, ktore aj tak pocas bolesti nezaberu. Ako pardon, toto ma vie rozosmiat. Nehovorim, ze len "lieky" su cesta, ale ono to musi ist jedno popri druhom a hlavne to dat "rovnovahy". Len jedno fungovat tiez nebude 😅
No ja si musim ist pre recepty na lieky, ale jedno je progesteron a druhe neviem...fakt si nespomeniem. Ked to budem mat, tak dam info co to konkretne je.

veriine
autor
18. júl 2018

No tak som si to nacasovala :D vcera prisli (skratil sa mi akosi aj cyklus kukam posledne 3 prisli o 4dni skor). Ale vecer som musela dat 40kvp a dnes rano som ledva presla do kuchyne a opat...a este 2h musela lezat, kym uplne neustupili bolesti.
Takze.
A inak to uz pol roka som na upravenej strave (teraz dokonca Whole30 a prejdem na paleo), co som teda chcela vidiet ako to pomoze. Lekar mi sam povedal, ze pol roka je este malo, aby sa na to adaptoval hormonalny system 🙂 Takze to len ako infoska.
Tak som vam kocky len chcela povedat, ze to skutocne rieste s gynekologom, mne dvaja tvrdili, ze take bolesti su ok, a treti zvazoval endo. Tento posledny ich zrusil ako domcek z kariet, fakt perfetny prehlad a aj to chce riesit 🙂 Tak to nenechavajte tak, lebo taketo bolesti nie su vazne ok

doda818
27. aug 2018

Odporucam liecbu prirodne, aloe vera. Precistenie a deotxikacia tela plus pitie aloe vera gelu. Vela skusenosti mam ako pomohlo pri zenskych problemoch