Duševná zaostalosť

jawaman21
18. feb 2023

Zdravím som psychiatrickým pacientom asi 10 rokov teda od 17 rokov prvý krat som bol hospitalizovaný v nemocnici v roku 2013 kde mi primar psychiatrie diagnostikoval diagnozu lahka duševna zaostalosť a Ina schizofrenia ma stym niekto skusenosti prečo mi dali na psychiatrii taku diagnozu liečím sa 10 rokov minuli rok som bol tiež hospitalizovaný a nova primarka mi to tiež tak napisala do spravy dakujem za každu radu

amiaja
18. feb 2023

@jawaman21 dali ti taku diagnozu asi preto ze taku diagnozu mas. Co sa ti na tom nezda? Nechapem.
Inak nebolo by odveci keby si pouzival ciarky a bodky.

letfenixa
18. feb 2023

@amiaja tie čiarky skús používať aj ty.

amiaja
18. feb 2023

@letfenixa z mojho textu je hadam jasne kde je zaciatok a koniec. Ci? Nieco nechapes?

bloger
18. feb 2023

@jawaman21 Tak určite to bolo na základe vyšetrenia. Usúdili to takto.

jawaman21
autor
18. feb 2023

@amiaja Ja sa pítam len preto lebo si myslím že takou diagnozou netrpím aj keď sa liečím tych 10 rokov a že čí sa nemohli lekari v nemocnici mýliť

jawaman21
autor
18. feb 2023

@bloger Bolo to na zaklade nejakých testov ktore som tam robil ale všetko mi psychologička radila ako mam robiť

amiaja
18. feb 2023

@jawaman21 skus teda vysetrenie aj u ineho lekara ak sa ti to nezda.

kataina
18. feb 2023

prečo ti radila? Mal si problem urobiť test?

betulinka1
18. feb 2023

@jawaman21 ale na duševnú zaostalosť sa nechodi do nemocnice. Cize, tam bude aj ina pridružená diagnoza.

jawaman21
autor
18. feb 2023

@kataina tak niečo stoho som nevedel urobiť a ona naliehala

kataina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jawaman21
autor
18. feb 2023

@betulinka1 Ano liečim sa aj na schizofreniu ktoru mi tiež v nemocnici diagnostikovali

kataina
18. feb 2023

myslím, že sa zriedka môže lekar myliť, môžeš isť k inemu lekarovi. Ale verím tomu, že lekari su na to "vycvičení" že vedia posudiť, o čo ide,

aliaray1
18. feb 2023

@jawaman21 ahoj ak sa ti to nezda a chodis ambulantne, po nejakom case navstev sa informuj o to, ze by si rad absolvoval psychodiagnosticke vysetrenie. Mas na to pravo. Zazila som jeden pripad diagnostikovanej schizofrenie bez toho, aby prebehla realne diagnostika a kazdy lekar len prepisal to, co prepisal ten povodny, viac sa tym nezaoberal. Psychodiagnostiku vykona psycholog s posudkom a zaverom, ktory ide psychiatrovi a ty mas pravo, aby ti vysledky aj interpretoval, aj realne ukazal papiere a mas pravo si odfotit (do mobilu).
Ten pripad, ktory spominam mal stastny koniec, o ziadnu chorobu ani psych.problemy neslo. Kedze schizofrenia je nevyliecitelne ochorenie a ta osoba ju podla vysledkov nemala, zaver bol, ze doslo k nespravnej diagnoze a pacient netrpi dusevnym ochorenim. Kedze je nevyliecitelna a nemal ju po tych rokoch ked sa spravila diagnostika, tak ju logicky nemal ani predtym. Nebol to prvy pripad.

Ak ju ale mas, je to ok a treba sa s tym zmierit.

aliaray1
18. feb 2023

@jawaman21 ak ti to diagnostikovali pod liekmi, je to blbost zrejme...lebo uz nemaju realneho cloveka ale vlastne zdopovaneho pacienta.

jawaman21
autor
18. feb 2023

@aliaray1 Ja sa liečím 10 rokov beriem Alventa 75 Amisulprid generics 200 a injekciu raz do mesiaca cisordinol depot bol som v nemocnici hospitalizovaný 3 krat vždy s testami a zo stejným zaverom

maialeo
18. feb 2023

@jawaman21 tak skús vysadiť všetky lieky a uvidíš, či je tvoja diagnóza mylná.

amiaja
18. feb 2023

@jawaman21 no ak ti robili testy 3x a vzdy ti vysiel rovnaky vysledok tak sa asi nemylia. Mozes skusit este ineho lekara ale asi tam tie diagnozy budu. Hadam ti 3x nenanutili odpovede.

cey
18. feb 2023

@maialeo Prosím, zmaž svoj komentár.Psychiatrický pacient NESMIE svojvoľne vysadiť svoje lieky, a už vôbec nie pri takýchto diagnózach. Nevieš si ani predstaviť, čo to pre neho môže obnášať.

maialeo
18. feb 2023

@cey hlavne by nemal vypisovať na MK...

bloger
18. feb 2023

Lieky akékoľvek ti predpísali treba poctivo užívať.

jawaman21
autor
18. feb 2023

@bloger Tie užívam vždy aj injekciu mal som len otazku ohľadom spomínanej diagnozi

bloger
18. feb 2023

@jawaman21 Prepáč len tu o tých liekoch niečo písali. Verím ti.

cey
18. feb 2023

@jawaman21 Psychiatrické diagnózy ani psychiater nedokáže takto " na diaľku" správne určiť. Ak máš pochybnosti o čomkoľvek, opýtaj sa svojho ambulantného psychiatra, ten má o tvojom stave komplexnejšie vedomosti. Na rôznych laických fórach si svoje pochybnosti ešte viac rozšíriš.

amiaja
18. feb 2023

@jawaman21 suhlasim s komentom vyssie. Ak sa ti cokolvek nezda tak sa pytaj lekara, kludne vyhladaj aj ineho odbornika. Ale v ziadnom pripade nevysadzaj lieky sam od seba. Drzim palce.

aliaray1
18. feb 2023

@jawaman21 pacient co som spominala cca 8 rokov, tiez injekcie ale zmenil to na lieky, tie postupne vysadil a po cca roku o tom vravel psychiatrovi, nasledne ho sam psychiater poslal na psychodiagnosticke vysetrenie. Nemal ziadne priznaky schizofrenie no poliekoch mu ze bolo zle a necitil sa sam sebou. Nemal ani len depresie, nic a ani len nabeh na depresiu (z diagnostiky). Hospitalizovany bol ak pamatam viac ako 3x. Bral aj cosi na spanie, to postupne pomaly tiez vysadzal.

aliaray1
18. feb 2023

@jawaman21 fakt ale velky pozor a lieky nevysadzaj, odkonzuktuj s lekarom, on ti moze pomoct v dalsom postupe. Tak ako ten pripad co som spominala. V opacnom pripade mozu nastat velke problemy v dosledku nespravneho vysadenia! Uz neviem co na to bral. Ved na psychodiagnostiku ta posle aj tak. A budes mat istotu.
Mat dusevnu chorobu ci poruchu nie je hanba. Hanba je, ked ju ludia tutlaju, zlahcuju, neriesia a su nezodpovedny. Ty taky podla tvojich slov nie si.

Preco mas pochybnosti o diagnostike po 10 rokoch?

jawaman21
autor
18. feb 2023

@aliaray1 Po pravde bol som mlady ešte mal som 17 rokov nevedel som prečo som skončil na psychiatrii ani nevedel kde som až primar mi to povedal pametam sa že vtedy som bol dosť agresivny vyhražal som sa rodine chcel som sa zabiť a pod ale nepoznal som svoju diagnozu neriešil som to a teraz keď som starši tak po tom študujem a hladam vtedy som bol na tom celkom inak nevedel som kde som skočil že to je psychiatria videl som to iba s filmov bol som dost smutny a snikym som sa tam v nemocnici vtedy nerozpraval mal som 17 rokov teraz mam 29

aliaray1
18. feb 2023

@jawaman21 uz rozumiem, vtedy sa strasne rychko vyvijas. No ja by som toto a dalsie prebrala fakt s ambulantnym. Urcite to stoji za to. Ak vies definovat/spomenut si este mozno na to co sa stalo, ze si dostal zachvat hnevu, bolo by super to popisat. Ak nie nevadi, ved bolo to tak davno, kto by si to pamatal. Zaroven by som sa teda informovala o tych moznostiach psychodiagnostiky (ty si vyberies napr. Niektoreho statneho psychologa).

Ak ti psychiater na diagnostiku povie, ze to nie je mozne, pytaj sa preco. Ak nebudes spokojny, uvidis, mozno zmenis psychiatra. Len teda fakt opatrne.

Nejake terapie u psychologa si absolvoval alebo chodis? Lebo psychiater je prakticky len cez lieky a nie moc sa zaobera tou emocnou strankou - to do hlbky riesia psychologovia.