Deficit vitamínu D

nika_val
20. nov 2022

Ahojte keď mi bolo zistene z krvi deficit vit D stačí mi užívať klasické D-čko alebo nejaké špecialne?
Prípadne odporučte najlepšie D-čko prosím 😊

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninka99865
20. nov 2022

@nika_val v olejovej forme. V benu lekárni majú striekaci pod jazyk vydrží aj pól roka. Tie klasické tabletkove sa nerozlozia a sú na dve veci

nika_val
autor
20. nov 2022

Ešte som to neriešila s dr žiadnou..na hemato mi k tomu nič nepovedali u svojej čakám na termín ..
Tak preto sa pýtam či to stačí niečo obyčajne alebo mam počkať na dr či niečo predpíše ..
To len zo zaujimavosti sa pýtam

nika_val
autor
20. nov 2022

Toto sa mi pozdavalo v lekarni 😁 čo vravite ? Slabota?

ninka99865
20. nov 2022

@nika_val ja mám tento
https://www.benulekaren.sk/devit-direct-10-000-... Strieka sa len raz týždenne a výsledky som mala po ňom super 🙂

mima172
20. nov 2022

@nika_val Mne bol zistený výrazný deficit vitamínu D, keď mi robili krvný obraz po potrate a vtedy som brala mesiac až 10 000 jednotiek vitamínu D denne. Odporúčam poradiť sa s lekárom.

nika_val
autor
20. nov 2022

@mima172 tiež som bola po potrate na hemato a tam zistili toto .. tak asi počkám na poradenie s lekárom ako by som nasadzovala niečo hneď teraz len tak

mima172
20. nov 2022

@nika_val Jasné, zatiaľ užívaj aspoň bežnú dennú dávku a potom uvidíš 🙂
Inak, ak sa môžem spýtať - označili deficit D vit za možnú príčinu potratu? Mne bolo povedané, že možno áno, možno nie. Bolo to síce len v 11tt a už sú to 4 roky, no stale sa k tomu akosi vraciam 😏

nika_val
autor
20. nov 2022

@mima172 mne na hematologii nepovedali nič k tomu ani k vysledkom.. na konzultaciu s mojou dr čákám ešte (ešte mi chýba hormonalny profil spraviť).. už to bude rok ale tieto vyšetrenia sa taak ťahaju že stale nemam všetko
Ale už som si tu raz písala s jednou mamičkou ktorá mala tiež deficit D a tiež potrat .. takže možno na tom naozaj niečo bude

mikadooo
20. nov 2022

@nika_val dr. ti asi predpíše vigantol a presné dávkovanie. Môj známy dostal vigantol a mal si dávať 5kv. ráno s niečím aspoň trochu mastným (napríklad chlieb s maslom) a 5kv. večer. A po pol roku mal kontrolu. A potom mu to zas nejak upravil, podľa nameranej hodnoty. Doplatok za vigantol je minimálny, možno že už aj žiadny. Aha a nemalo by sa ti kombinovať s mliečnymi výrobkami, tie nejak blokujú vstrebávanie.

diablikovci
20. nov 2022

Mne povedala lekárka taký príklad že človek má mat hodnotu 100 tých laboratórnych jednotiek a keď človek okolo 70 tak je to už deficit a ja som mala 17. :( To my zisitli 2019 a moja lekárka dajako to nerieši či je to už Ok či nie alebo :( .. A som ju aj upozornila tak tak odpoved že ste mladá a potom v 50 povedia že čo ste to neriešili skôr !! A už nemám chuť riešiť tie obvodacky. Za posledných 5 rokov som bola na pnke asi 3 týždne a nerátam covid čo som mala prvý krát až toho roku. Aj to som bola doma 5 dni.

mikadooo
20. nov 2022

@nika_val toto na fotke je bežná denná dávka pre každého od jesene do jari. (2000iu). Čiže nie je na tom nič "mega", ale ako prevencia je to ok.

nika_val
autor
20. nov 2022

@mikadooo jemine ak to tak bude tak to bude boj pre mňa.. ja nevydržím pravidelne uživat ani len obyč. vitaminy rano lebo malokedy raňajkujem a na lačno mi je tažko
A bezmliečne vyrobky .. aj milovnik syrov čo syr napcham aj tam kde sa neda 😁😁 no uvidime ved snad sa nejak zatnem ak mi to predpíše

mikadooo
20. nov 2022

@nika_val je to vec zvyku, uvidíš. Na začiatku to asi bude ťažké, s tým (ne)užívaním to poznám 🙈.

nika_val
autor
20. nov 2022

@diablikovci ani nehovor o tych obvolavačkach.. ja tu hematologiu riešim od mája.. najskor 1 mesiac zhaňanie kde mi ma vobec zobrali iba, potom 2 mesiace čakanie na termin, a od vtedy 3,5mesiaca čakanie na vysledky.. pripominanie sa stale.. 🤦‍♀️

nika_val
autor
20. nov 2022

@mikadooo ja si vždy poviem " spravím si ráno rychle raňajky najem sa, dam všetku možne vitaminy a môže sa začať den" .. vydržim 3 dni .. a potom po tyždni pozriem na tie krabicky vyložene na linke že "ehmm..kedy som si dala naposledy tie vitaminy?"
Ked som brala antikoncepciu som mavala budik na kazdy den aby som nezabudla..
A antibiotika to iste 🙈😁😁

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikadooo
20. nov 2022

@nika_val kurnik vidíš teraz mi pripomenulo že som si mala dať ginko 🤦. Tiež je na linke a smutno na mňa kuká...

matabb73
20. nov 2022

@nika_val klasický vitamín D3. Ja beriem dlhodobo. Najprv mi doktorka predpisovala Vigantol a teraz už asi druhý rok beriem od Jamieson. Vstrebáva sa dobre aj tento. Na poslednej kontrole som mala dobré výsledky a zlepšila sa mi aj osteopénia. Na tú má tiež vplyv správna hladina déčka.

matabb73
20. nov 2022

Bežná dávka je 1000 IU.

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kalifka
20. nov 2022

@nika_val mne ako tak pomohlo vitamin D ale 5000 IU, to kupujem v zahraničí. Mám tiež deficit a toto mi ako tak udržuje nejakú hodnotu aj keď veľmi slabú.

matabb73
20. nov 2022

@majamat áno, závisí od deficitu. Ale keďže jej lekárka nepovedala koľko má brať, viac ako 2000 by som si sama nedala. Aj vitamínom D sa dá predávkovať.

deadlylucy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matabb73
21. nov 2022

@majamat ja sa riadim radami lekárky, ktorá na lieči. A tá mi povedala, že mám brať 1000 iu denne, v zime prechodné môžem 2000. Viac nie, práve preto, čo som už písala, že sa môžem predávkovat. Môžeš si načítať článkov na nete koľko len chceš, ale medicínske vzdelanie a prax tým nebahradíš. Nevieme akú hodnotu vitamínu D má autorka, ale nikdy by som sj netrúfala niekomu len tak odporučiť vysoké dávky vitamínu keď nie som lekár a neviem jej výsledky.

nika_val
autor
21. nov 2022

@majamat ja som bola na odberoch v auguste mala som to ten deficit, teraz som pozerala vysledky a mala som tam že 66,2 (hodim radšej foto) .. postom som mala covid, potom dovolenka pri mori (riadne vyslnena)
A vo vysledkoch je napisane len že doplnovat vit. D a kyselinu listovú ..nepišu kolko ani nič
A ako vidim každa tu píše rožne tie gramaže takže asi radžej počkám na to čo povie tá dr .. 😁

Tam kde som dala tu bodku sa aj píše ake by mali byt hotnoty v ročnych obdobiach 🙂