Čo vám pomohlo pri obsedantno-kompulzívnej poruche?

missellis
25. aug 2023

Ahojte,

vždy som bola uzkostnejsia a mierne hypochondricka. Po veľkom strese mi v 27 rokoch prepuklo Pure O - OCD. Mala som vtierave myslienky že sa niečo stane, obrovský strach o seba, rodinu, o to že ma to donúti k samovražde, ti čo majú OCD poznajú. Najhoršie bolo neustály strach zo schizofrénie. To bolo najhoršie. Z prepuknutia ocd mam posttraumaticky stres, stratila som dokonca aj menzes na 3 mesiace.

Už viem, že tie myslienky sú blbosť ale v poslednej dobe sa mi pridala Derealizacia - príde mi až neuveriteľne, k čomu cloveka dokáže dostať hlava, ťažko si vybavujem spomienky a podobne.

24/7 myslim na OCD. V hlave mam len tu chorobu a placem, ako mi bolo kedysi dobre. Stále rozmýšľam o psychiatroch, psychologoch, technikách, nonstop pozerám instagramy a fóra o OCD ako sa vyliečiť. To je moja kompulzia.

Veľmi sa bojim antidepresív. Chcem sa spýtať, ste tu niekto kto ste sa vyliečili z OCD bez nich?

Ďalej ti, ktorí ste začali brat antidepresiva. Žijete plnohodnotný život? Zmizli vám tie myslienky? Alebo ich stále máte len viete že sú blbosť?

hnedovlaska1234
25. aug 2023

@missellis mne z časti pomohlo to,že som ich akceptovala,že ich mám. A zároveň som si povedala pri takých nepríjemných myšlienkach,že “možno je to pravda a možno nie”. A snažím sa akceptovať tú neistotu. A treba sa zbaviť všetkých kompulzií…len to kŕmi naše OCD.

missellis
autor
25. aug 2023

@hnedovlaska1234 a berieš lieky? Je ti lepšie? Ako často máš tie myslienky? Ja skoro nonstop :(

hnedovlaska1234
25. aug 2023

@missellis neberiem lieky, a ja mám už skoro 5 rokov ocd (konkrétne HOCD), čo sa týka myšlienok už ich mám pomenej a ani na to až tak moc nemyslím už (ale zvykne sa to vrátiť,tak to nechcem zakríknuť) 🙂

missellis
autor
25. aug 2023

@hnedovlaska1234 super gratulujem ti. Ja mam Skorej také ohľadne zdravia a harm ocd :(

hnedovlaska1234
25. aug 2023

@missellis ale tak isto to môžeš aplikovať na hocijakú tému ocd, zbaviť sa všetkých kompulzíí,nezaoberať sa tým, akceptovať,že tie myšlienky môžu byť pravdivé (aj keď nie sú,alebo byť nemusia). To je také hlavné…alebo keď už tak zájsť si za nejakým terapeutom a pracovať s ním. My ľudia máme počas dňa v hlave veeeľmi veľa myšlienok. A kebyže každej myšlienke máme venovať pozornosť…preto myšlienky sú len myšlienky. Neznamená to,že to o nás niečo vypovedá. Proste my nie sme naše myšlienky.

cipina
25. aug 2023

@missellis ahoj, mne sa to objavilo po porode, lekarka mi nasadila AD a skutocne pomohli, stale beriem nizku davku a ak Ti mozem poradit, nebran sa liekom.

missellis
autor
25. aug 2023

@cipina vymizli tie tvoje myslienky?

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
missellis
autor
25. aug 2023

@ninka297 nie pozriem si to. Ty máš OCD? Aký druh? Berieš lieky alebo si to riešila len takto “psychoterapiou?”

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
missellis
autor
25. aug 2023

@ninka297 verim ti. Aj ja mam niečo podobne. Je mi z toho zle 😀

cipina
25. aug 2023

@missellis tie vtierave myslienky, ktore ma vtedy trapili vymizli, zostalo mi take co ma v zivote neobmedzuje nejak, ale tie hrozne pocity su prec. Pre mna to bola velka pomoc.

missellis
autor
26. aug 2023

@cipina mozem sa spýtať aké lieky berieš? Asi to skúsim už to nezvladama

cipina
26. aug 2023

@missellis ja mam fevarin. Bola si uz u psychiatra?

missellis
autor
26. aug 2023

@cipina bola som, ale nepovedala som všetko čo mam bala som sa. Dala mi Citalec čo som brala v 18 na úzkosti (pomohol) ale hodila som ho do kosa. Nejsom moc spokojna s psychiatrickou. Kam chodíš k psychiatrovi?

zuwa78
26. aug 2023

Možno niekomu pomôže to video pochopiť silu myšlienky

https://www.youtube.com/watch?v=dCJLFrVrdrc
cipina
26. aug 2023

@missellis napis mi ss ked tak 🙂

monci20
26. aug 2023

@missellis mám skúsenosť s OCD, má ju moja dcéra, veľmi dobré sú terapie, konkrétne KBT kognitívno behaviorálna terapia, pomáha zvládať zlé myšlienky, nám sa to osvedčilo, takže odporúčam psychológa, nestačia lieky, kľudne napíš ss ak máš záujem 🙂

paulyy
29. nov 2023

@missellis tiež to tak mám, je to neskutočný horror

paulyy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
romanadam1626
22. dec 2023

@missellis Protí OCD je veľmi dobrý Sertralin tabletky,
nebráň sa tak liekom. Citalec na to nezaberá, je slabý
Ozaj ich treba a pomôžu. 🙂
A potom ešte relaxačné cvičenia so psychologom, pripadne spomínaná KBT

26bonnefete3
30. máj 2024

@ninka297 mozem poprosim link na to video? Ďakujem

leonakr
30. máj 2024

@missellis tiež môj názor aby si sa nebránila liekom.Takto ako žiješ vlastne prezivas.Vsetkú svoju energiu venuješ OCD.Na tvojom mieste by som do toho šla.Ak neveríš svojmu lekárovi tak ho zmeň ale lieky ti naozaj môžu pomôcť.Nemam skúsenosť s OCD ale beriem AD dva mesiace.Velká pomoc,konečne vidím veci inak a konečne výdych.Hrozné obdobie je za mnou .Ja beriem fevarin ako cipina a ešte mizraten.Nehanbim sa zato.

denithestrange1993
30. máj 2024

@missellis lieky su zaklad pri tejto diagnoze. Aspon zo zaciatku. Mozes sa trapit cele roky a tocit sa v bludnom kruhu,alebo jednoducho brat zopar tabletiek denne ale byt stabilizovana. Terapie este znasobuju ucinky liekov,resp vies viac pracovat so svojimi myslienkami. Tym sa nie len dat do poriadku,ale mozes sa vo svojom zivote niekam posunut,zvladat kriticke situacie lepsie.

marosbotlik
30. jún 2024

Ludia moje ocd je sialene. Cudujem sa ze este zijem. Jednoducho musim podstupit hypnoterapiu. Ci chcem alebo nie. Mate niekdo skusenosti?

marosbotlik
30. jún 2024

@missellis Ahoj.ako si na tom dnes? Beres ad? Mne sa zda ze mi odzvonilo. Moje ocd je katastrofalne. Jak sa da s tochto pekla dostat.

zuwa78
1. júl 2024

@romanadam1626 ja som brala sertralin cca.10 mesiacov....a mne tie lieky velmi pomohli....20 .r som sa tomu branila...keby som bola vedela skor nevaham ani minutu
Snazim sa nekrmit svoju mysel negativamy...to mi tiez pomaha....
Brala som denne o,25 mg....
Teraz sa tešim zo života.....vtedy to bol boj.....

hnedovlaska1234
1. júl 2024

Ľudia dá sa to ocd riešiť aj inak než liekmi?😔

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marosbotlik
2. júl 2024

DOBRY DEN.KTO MA SKUSENOSTI S TMS STIMULACIOU?