Červený fľak po kliešťovi

30. máj 2020

Prosím,je možné,že i napriek tomu že dva týždne od uštipnutia je fľak 4x2cm červený. Nemusí to byť nakoniec borelióza? Samozrejme lieky už mám. Iba na to zaujíma,či to už bude isto borela,alebo je možné,že nie.

s_a
30. máj 2020

Ten fľak sa mi zda veľmi veľký, choďte na krv k obvodnej, budete istejšia

kittykat22
30. máj 2020

Ako uz mozes mat lieky, ked este ani nevies ci je to borelioza? Ved testy sa robia 14-21 dni po ustipnuti, ked je vidiet v testoch protilatky. Je treba sledovat a v pripadne chripkovych priznakov ist k lekarovi - moze to byt encefalitida.

autor
30. máj 2020

@s_a
@kittykat22 bola som u obvodneho, poslal ma na infekčné,tam povedala že môže to byť prvé štádium borely, ale z krvi sa to ešte zistiť nedá. Dala mi lieky na mesiac. O 5 týždňov na krv. Len to som sa zabudla spytat,že či je ešte vôbec sanca, že to nebude borela.

kittykat22
30. máj 2020

Ja nechapem ako ti lekarka moze dat lieky na chorobu ktoru mozno ani nemas 🙈 Nie nemusi to byt borelioza, nie kazdy kliest je nakazeny. Teraz neviem ako funguje, ked uz beries lieky - napis tu https://www.modrykonik.sk/group/6796/?page=2&sc... tam su lekarky aj sestricky, tak ti poradia. A napis to cele aj s tym, ze si dostala lieky este pred vysledkami testov.

margaretka_
30. máj 2020

Ja som uz pocula, ze pri borelke sa davaju niekedy lieky aj akoby preventivne.
Teoreticky to ale nemusi byt borelka pri cervenom flaku. Ja mavam po kliestoch cervene flaky, tefa skor ako vyrazku svrbiacu. Aj ked nie az take velke. Ale tak aj po komarovi ma niekto vacsie. A zalezi aj od miesta.

autor
30. máj 2020

@kittykat22
@margaretka_ baby,dala mi lieky už kvôli tomu asi,že som tehotná, napísala som tu správu blbo v zhone,nenapisala som všetko. Ten fľak vyzerá škaredo. Mala som to po vybratí také malé ale po dvoch týždňoch som si vsimla,že sa to zväčšilo. Asi je pre bábo menšie zlo tie lieky,ako keby sa rozbehla borela do druhého štádia. Dala mi penicilín,ten sa v tehu môže. 😕

margaretka_
30. máj 2020

Ja nepisem, ze ti nemala dat lieky. Len ze viem, ze sa to tak robi. A tiez myslim, ze preto, lebo pri borelke je velmi dolezite vcas zacat liecbu. Borelioza nie je sranda

simsalabim
30. máj 2020

Mojej dcere dali lieky hned a na krv az po niekolkych tyzdnoch. Ta choroba je tak zakerna, ze radsej liecit aj ked ju clovek nema, ako potom lutovat. Cim skor sa zasiahne, tym vacsia sanca.

autor
30. máj 2020

@simsalabim ja si tiež myslím a do toho ešte tehu 😕 a dcérka ako nakoniec? Aj zistili či to bola borela?

kittykat22
30. máj 2020

Tak ale to, ze si tehotna, je uplne ina. Musis mat lieky pretoze podla statistik, zeny ktore prekonaju boreliozu v tehotenstve, maju deti s vyssim poctom vrodenych chorob.
@simsalabim a borelioza sa neda liecit, da sa len korigovat. Je to ako herpes.

simsalabim
30. máj 2020

Krvne testy boli nastastie negativne.
@kittykat22 nemas uplne pravdu, v rannych stadiach je statistika vyliecenia do 90%. V tych neskorsich velakrat uz len, ako pises, koriguju stav, ktory moze byt natolko zivot a normalne fungovanie obmedzujuci, ze radsej tie antibiotika uzivat zbytocne ako potom trpiet.

kittykat22
30. máj 2020

@simsalabim ranne stadium je po testoch po 14 dnoch - to sa povazuje za ranne stadiu. A nie, ze lekarka predpise lieky na neexistujucu chorobu. Neviem ci citas co sa deje vo svete, ale vdaka tomu, ze zbytocne berieme lieky je problem s rezistenciou. ATB prestavaju fungovat - niekedy pri chorobe je nutne menit lieky aj 2-3x.

simsalabim
30. máj 2020

@kittykat22 citam. A viem, ze borelioza je tak obmedzujuce ochorenie, ze cast lekarov odporuca okamzite po vybrati kliesta nasadit Doxycyklin. Necaka sa vobec. Ranne stadium je okamzite. Samozrejme, existuje aj opacny nazor, ze treba cakat na priznaky (ktore mnohi nemaju vobec, az omnoho neskor). Je to na zvazeni kazdeho jednotlivca, ako bude postupovat. Ja mam toho nacitaneho dost, v mnohych pripadoch sa viem zodpovedne informovane rozhodnut, v inych je to tazsie. V tomto konkretnom pripade ale nevaham. Ty mas pravo postupovat inak...alebo aj rovnako 😉

natalushka
30. máj 2020

Ahoj,pridam sa..neviem z tovojho prispevku vycitat,kedy sa ti ten flak spravil..ja som akurat par tyzdnov po dobrati Doxybene..mala som kliesta,je pravda,ze som ho objavila az po 2dnoch,vybrali sme celeho,miesto opakovane jodovane,len bala bodka po uhriznuti..vsetko sa zhojilo,pohoda..a zrazu po 14dnoch rano vstavam,ze co ma svrbi pod pazuchou..a flak cca 6cm,bolo to opuchnute,svrbelo..reku super..som zdravotnik,tak si vybavila odbery v praci,no vikend a mavyse sa to robi dlho..tak ma hnali na infekcne,kde mi lekar povedal,ze s anamnezou kliesta,rekacia s odstupom v mieste vpichu..ze nie je o com,nasadit ATB..ze tie krvne odbery minaj tak este vyjdu negativne,ze to je skoro..ja som mala cisto cerveny flak..ziadny bodky,ohraniceny tercik..ako sa pise..sam ten lekar mi povedal,ze toto je mozno velmi skore stadium..ze mozem cakat dlhsie,ci sa objavia nejake priznaky,ze aj ten flak s vybledom mozno bude..😅no,ze mi to tak uplne neodporuca..samozrejme som nediskutovala a vybrala 21dnovu kuru..flak zmizol do cca tyzdna..len som mala bolavy zaludok z tych ATB..v tvojej situacii by som rovnako necakala na nejake priznaky boreliozy,preliecit cim sa da,drz sa
A este pridam,ze behom brania tych ATB ma na striedacku preboleli vsetky klby..

kacena4
30. máj 2020

ahojko, nedaj sa odradit, krstna dopadla tak ze prekonala boreliozu bez toho aby o tom vedela, zistila to az neskoro, ked uz mala zapal klbov po niekolkych mesiacov odniesli si to klby, museli jej operovat zapaleny ramenny klb mala v nom skristalizovane neviem co a aj kolenny ☹ 2x des ak to maju zachranit atb tak radsej vybrat a obcas aj preventivne a mat pokoj ako si dokalicit zivot zbytocnymi bolestami a neliecenou chorobou

marinairickova
30. máj 2020

môjmu dospelému synovi takisto nasadili ihneď liečbu.. výsledky ktoré neskôr prišli, boli nejednoznačné, tak ich opakovali.. ďalšie už boli pozitívne na boreliózu.. najprv dostal penicilín, ale ten nezabral.. hodnoty boli po opakovanom testovaní stále vysoké, dostal nejaké ďalšie ATB.. tie už potom zabrali a hodnoty už nestúpali..
pritom.. kliešť, ktorý ho uhryzol, bol prisatý krátko, nestihol sa "ani napiť" a podarilo sa ho vybrať celý.. fľak sa objavil cca po 2týždňoch..doktorka na začiatku vravela, že by musel byť prisatý dlhšie, aby to bola borelióza.. a predsa bola.. našťastie žiadne komplikácie syn nemal

haanovajana
30. máj 2020

Mali má to iste,idem v pondelok k doktorke,brali Vám aj krv?

bibina666
30. máj 2020

Mala som borelku pres asi 12 rokmi. Neskoro objaveny kliest, odpadol skoro sam, asi sa prezral. Za dva tyzdne svrbenie a velky flak. Pohotovost, okamzite ATB. Protilatky sa ukazuju pomerne neskoro, preto rovno davaju ATB. Bolela ma z nich hlava ale nic strasne. Urcite by som nehatardovala a necakala. Byvala kolegyna o nej nevedela, jedneho dna mal pocit ze ma chripku a nepostavila sa uz. Nasledne obrovske problemy s klbami. Nieje to sranda. A ak vas to upokoji, kamaratka v tehotenstve mala tiez podozrenie v prvom trime, dostala atb. Dcerka je uplne zdrava 1,5 rocna. Drzim palce 😉

autor
31. máj 2020

@natalushka ja presne to isté. Mala som tak po vybratí taký malý ako od komára. A ja neviem ja som si to už asi po týždni nejako prestala sledovať. A teraz prebiehal tretí týždeň od uštipnutia a manžel ze ako sa mi to zväčšilo a už to bolo asi 2x4cm a také vypuklé. Jasné beriem penicilín,len sa bojím aby zabral, lebo dr vravela,že inak dávajú iné lieky,ale keď som tehu ich nemôžem. A nakoniec ti ako dopadli odbery? Či ešte len ťa čakajú?

autor
31. máj 2020

@kacena4
@marinairickova baby mám lieky len ako dom písala iba penicilín nakoľko som tehu. Tak sa veľmi bojím aby zabrali. Dúfam že to bude v poriadku. V tomto tehotenstve mám pocit že sa na mňa lepí všetko. 😏

autor
31. máj 2020

@haanovajana nie krv mi budú brať 6 týždňov od zakliestenia. Dala mi penicilín, nakoľko povedala že môže to byť prvé štádium boreliózy. Že lieky sú pre bábo menšie zlo. Aj ty si tehu?

autor
31. máj 2020

@bibina666 jej naozaj? A tiež mala červený fľak? Nevies prosím aké lieky vtedy brala?

haanovajana
31. máj 2020

Nie syn to má

haanovajana
31. máj 2020

@haanovajana mal tam odtrhnutého kliesta

autor
31. máj 2020

@haanovajana ja to mám skôr ako reakciu, veľmi dúfam,že to nebude borela, už len kvôli bábätku 😕

natalushka
31. máj 2020

@haanovajana s malym urcite k lekarovi a ATB

natalushka
31. máj 2020

No najlepsie su tertacykliny(doxybene,doxyhexal..),su najicinnejsie,ale aj najagresivnejsie..v tehotenstve,hlavne v zaciatkoch maju teratogenny ucinok..uvidis..lepsie volaco,co ma dokazany ucinok,ako nic..i ked penicilinove rady byvaju slabe..uvidis,pojdes na odbery..nejako sa to vyvrbi,mozni z toho nic nebude..

majusska202
31. máj 2020

Ahoj mojho muza veľmi lubia kliešte ked robi v zahrade mava 3 4 klidne na sebe. A vzdy aj mesiac ked ai ich vyberie ma červený fľak. Samozrejme nikdy našťastie to nie je borelioza ale proste tie flaky ma vzdy také škaredé

autor
31. máj 2020

@majusska202 naozaj? A ako dlho ich ma? A bývajú také väčšie? Alebo len malá gulička?

majusska202
31. máj 2020

Mava ich rôzne niekedy ma aj mino hrcu inokedy obrovský flak casto ho to svrbí v noci si ro roskrabe. Teraz co ma flak ma uz dobry mesiac a konečne sa mu zmenšuje. Muz ma alergiu na bodavy hmyz zistili mu to nedávno a doktorka mu povedala ze to moze mat súvis aj s kliešťom