Babičke bola diagnostikovaná choroba Alzheimer

brulka1
3. feb 2023

Ahojte, mojej babke bol diagnostikovany alzheimer v 3. štádiu. Doteraz sa o ňu starala moja teta, ale babkin stav sa zhoršil a pre tetu to začína byť neúnosné. Babka zobrala tete kľúče od domu a nechce nikoho pustiť dnu, odmieta opatrovateľskú službu o DSS nechce ani počuť. Viete mi poradiť ako postupovať ďalej, ake máme možnosti. Za každú radu a osobnú skúsenosť budem veľmi vďačná.

babulkomale
3. feb 2023

@brulka1 Alzheimer centrum v Piestanoch skus pozriet.

kofa77
3. feb 2023

@babulkomale tam sa platu okolo 1000 eur na mesiac...

maryetta
3. feb 2023

Hlavne treba nastavit spravnu liecbu. Neviem teda ked nechce ist do domova. Je teda niekto vobec ochotny sa o nu starat doma?
Moja babka ma… stara sa o nu moja mama.

kofa77
3. feb 2023

ak je niekto ochotny, nech ide na opatrovatelsky, je to okolo 500 eur mesacne. ale neviem, ako to zvladne casom. lieky trocha zmiernia priznaky, ak sa nasadia skoro, v takom stave pochybujem, max nieco na ukludnenie.

katkaseiner
3. feb 2023

ak babka nechce, mam pre teba zlu spravu... ak ju nezbavite svojpravnosti tak nic. Moja babka ma alzheimera, parkinsona a este aj demenciu.. dlho bojovala ze ona nikam nepojde ale uz bolo nemyslitelne aby moja mama kazdy den po robote bola u nej az do vecera (babka byva v okresnom meste, my v dedine)
Cize spracovala ju tak ze nam papiere podpisala... vybavenie papierov trvalo strasne dlho, cca pol roka... pre zaciatok by som odporucila ziadat od kazdeho jej lekara rozsiahlu spravu, potom vies ziadat o posudenie odkazanosti . Moja babka ma az 7. ci 6. stupen (najhorsi). Tym padom jej stat dotuje nejaku sumu a plati len okolo 420E mesacne ... ak sa potrebujes nieco opytat, napis IP, poradim co viem, babka je v zariadeni od marca.

brulka1
autor
3. feb 2023

@babulkomale
@kofa77 baby a viete mi dať aj nejaké tipy ako takého človeka "ukecať" aby tam šiel dobrovoľne. Lebo ma naozaj desí predstava, že to budeme musieť riešiť nasilu 😔

kofa77
3. feb 2023

@brulka1 bohuzial nemam, my mame svokru, zatial ma opatrovatelku, ale podla mna by mala byt uz v DSS, ale nikto s nou nehne☹
zatial je v stave, celkom ok, sem tam zle, vacsinou vyjasnene v hlave, ale zase skoro nechodi.
cele zle, co ti poviem

brulka1
autor
3. feb 2023

@katkaseiner prosím ťa a ako ste ju spracovali.

yvett78
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brulka1
autor
3. feb 2023

@yvett78 ďakujem za ponuku, ale nie.

kofa77
3. feb 2023

@brulka1 podla mna tak, ze jej proste v slabej chvili das papier, pero do ruky, povies nejaku blbost, ze ma podpisat odpocet plynu, donasku obedov a pod., ona to podpise, kedze aj tak netusi, ze sa taketo veci nepodpisuju... a je to.
sa priznam, ze u nas na to nema nikto zaludok

katkaseiner
3. feb 2023

@brulka1 u nas cca rok chodila mamina k nej kazdy den o 3 (do 3 davala na nu pozor moja sesternica - v podstate tiez babkina vnucka) a mamina bola u nej do vecera kym jej isiel autobus domov. Zial ta sesternica s nou casto vykrikovala, babka z nej bola nervozna cize u nas pomohlo s nou hovorit ze takto by sa vyhla svojej vlastnej vnucke.
Fakt ti radim pre zaciatok zacat s lekarmi a spravami... je toho strasne vela vybavit a aj kym este nesuhlasi, vy uz viete vybavovat... az potom treba papier podpisat babickou.
Treba jej prizvukovat ze sa o nu bojite aby nahodou v noci nespadla, pripadne sa jej nestalo nieco ine a potom sa k nej nedostane nikto, pripadne ked si budete mysliet ze sa nieco stalo a nebude komunikovat, tak jej pridu policajti vyrazit dvere... neviem, cokolvek...
Samozrejme snazte sa najskor po dobrom. Moja mamina doopatrovala babku (svokru) s Alzheimerom a Demenciou, ale teda ona byvala rovno vedla nej v dome, cize tolko cestovania nebolo treba... ale co sa psychiky tyka velmi ju to poznacilo. Klobuk dole pred ludmi ktory dochovavaju rodinnych prislusnikov, samozrejme nikto ich nechce 'strcit do domova' ale u nas pri tejto babke uz fakt hrozilo ze mamina to psychicky nezvladne, plus ze babka prezije aj maminu... Toto fakt nemyslim obrazne, mamina bola z toho dennodenneho kontaktu vycerpana nielen fyzicky ale aj psychicky, plus cely vikend bola babka u maminy doma... Pomaly rok je v specializovanom zariadeni, mamina za nou chodi kazdy tyzden, aj my chodime s detmi ked sa da... a sami oni hovoria ze bol najvyssi cas aby bola umiestnena (my uz sme cakali cca 4 mesiace v poradovniku inde kym sa mi toto podarilo najst).

kofa77
3. feb 2023

@katkaseiner klobuk dole pred maminou. ja viem, ze by som to nedala

brulka1
autor
3. feb 2023

@kofa77
@katkaseiner baby ďakujem vam za odpovede💙

katkaseiner
3. feb 2023

@kofa77 u nas islo hlavne o psychicky teror zo strany jej sestry (tiez babkinej dcery). Dodnes tvrdi ze babka je v poriadku a sama by vedela fungovat. Babka si sice pamata moje deti (svoje pravnucata) ale cez vianoce sme jej museli na ramiky s fotkou napisat ako sa volaju). Sama sa uz poriadne ani vody nenapije.. urobi to len na podnet niekoho... tak isto jedlo, lieky uz viac nez 2 roky nema volne odovzdane nech si davkuje.
Ak by bolo po mojej mame a jej sestre, babka este stale byva v byte a moja mama tam dennodenne chodi. Zatlacila som na maminu lebo uz bolo niekolkokrat aj take ze ju babka vecer nepustila domov, cize tam musela prespala. Toto sa realne nemoze diat... (mama ma cerstvo 62) proste som si dupla, zasli sme za maminou sestrou povedat ako su veci a zacala som vybavovat, obvolavat domovy, ten urad v NItre (strasne mile boli, vsetko vysvetlili, poslali tlaciva na mail), dokonca sme nevedeli najst babkin rodny list tak este aj ten som z HU vybavila (vdaka bohu ze boli tak strasne pomocne tety tam, za 24 hodin som ho mala na maily, za 3 dni postou odpis). Mamina riesila lekarov a spravy od nich - niekolkokrat sme museli ist naspat a dokladat dalsie dokumenty. V NZ sme boli v poradovniku cca 4 mesiace (vlastne asi este stale aj sme kedze je to blizsie ako ten druhy domov) , vtedy nam slubili pred vianocami ze povianociach sa nieco pohne... zial nepohlo sa a nasla som kusok za NZ specializovany domov kde bolo volne, papiere sme podali a potom uz komunikovali s maminou...

Dievcata, asi nemusim hovorit ze cca od aprila chodi mamina k psychologicke. Dokonca aj teraz cez vianoce mala velmi tazke obdobie, pritom na 2 dni babku pustili domov (s tym ze ju na noc vozila spat). Dopadlo to fajn, zial mamina to aj tak zle berie...

kofa77
3. feb 2023

@katkaseiner my sme mali babku, maminu mamu, nemala alzhaimera, ale starecku demenciu, ale teda kvalitka. streidali sa jej deti po mesiaci, nejak s ato latalo, ked bola u nas, bolo to strasne, moja mama ten mesiac vydrzala, ale psoledne dni mlela z posledneho.
takze celkom si viem predstavit, ake je to narocne. dnes by isla do DSS len taky fukot, vtedy-20 rokov dozadu to bola hanba...
smutne je, ze to vacsinou ostane na zene, ta starostlivost, este som velmi nepocula, zeby ostal muz-syn, zat toho choreho, je to dcera, nevesta, prip. vnucka...

brulka1
autor
3. feb 2023

@katkaseiner
@kofa77 ja vidím na tete ako ju to ťahá psychicky dole, teraz sa jej k tomu pridali aj zdravotné problémy. Babku si striedali s mojou mamou, už sa to nedá dalej takto. Babka bola pred tým super ženská, ako deti sme tam trávili všetky prázdniny. Mám na ňu krásne spomienky. Teraz je to úplne ina osoba. Je agresívna, všetkých nas upodozrieva, že jej chceme zobrať dom a ju vyhodiť na ulicu. Nedá sa s ňou vôbec rozprávať, kričí a vzápätí plače. Je mi ľúto, že to takto dopadlo.

igrania
3. feb 2023

Mám babku so stareckou demenciou. Prišli sme do bodu, že už nebolo v našich silách sa o ňu doma postarať. Bolo nám to veľmi ľúto, ale nedokázali sme už tak fungovať.
Jediná cesta bola zbaviť ju súdne svojprávnosti. Bolo to hrozné a nedalo sa nič robiť.
Totiž, aj keď jej podstrčíte papier, že súhlasí bývať v nejakom DSS, to nestačí. Priveziete ju tam, ona vyhlási, že tam nebude a proti jej vôli ju tam držať nemôžu. Pošlú ju domov.
Na VÚC nám dali zoznam štátnych zariadení, kam máme poslať prihlášku. Trvalo to vyše roka kým ju do jedného z nich zobrali.
Takže ak chcete ísť touto cestou, je treba začať vybavovať čím skôr.

katkaseiner
3. feb 2023

@kofa77 neverila by si ale este teraz je to 'hanba' dat babicku do DSS. Teda minimalne v hlave mojej tety... kade chodi tade rozsiruje po dedine ze babka je v poriadku a nic jej nie je, len moja mama (jej sestra) ju strcila do starobinca... podotykam od marca bola za svojou mamou 2x !!!!
Dievcata strazte si svoje rodinky, clovek starajuci sa o tychto pacientov sa znici za par mesiacov o desiatky rokov...
V tych zariadeniach maju kopec programu, hudbu, rucne prace ( v ramci moznosti), v lete ich posadia vonku na lavicky a musia chytat vedierkami tie makke lopticky, chodi im tam pani so psom - terapia so zvieratom... - prave som tam bola ked tam bola ta pani so psom... mohli krmit, cesat, hadzat loptu...
Dokonca teraz na vianoce som videla ze ich tvorbu aj predavaju na vratnici.

katkaseiner
3. feb 2023

@igrania mozem sa spytat kolko trvalo kym ste babicku zbavili sudne svojpravnosti?
My sme sa totiz bali ze minimalne z bytu bude zdrhavat a ak nam nepodpise papiere tak moja mamina sa aj zblaznit moze... Na stastie to nebola nasa situacia ale aj tuto cestu sme zvazovali tak by ma len zaujimalo cca kolko nieco take trva.

katkaseiner
3. feb 2023

@kofa77 je to mega tazke. Hlavne to odrovna tolko ludi a ten jeden clovek o ktoreho sa staraju si ani predstavit nevie kolko zivotov dokaze ak nie znicit tak minimalne poznacit. U nas sa mamina postavila do role jedinej co sa starala o babku - ponukla som sa ze pomozem aspon obcas ale nedovolila pretoze vie ze toho tiez mam vela (ved kto nie, vsak?).
Podotykam ze ma este 2 sestry... o jednej neviem uz minimalne 25 rokov nic (nechyba) a druha je ta co tvrdi ze babka je v perfektnom poriadku.

igrania
3. feb 2023

@katkaseiner bežne to trvá cca pol roka. U nás, sa vždy niečo musí pokaziť, tak to trvalo skoro rok, lebo sudkyňa čo to mala pridelené prestúpila na iný súd. A tak sme pri novej sudkyni prišli na koniec radu. Nemali sme žiadne posudky od lekárov, nič, lebo babka odmietala ísť k akémukoľvek lekárovi. Súd k nám poslal súdneho znalca a ten vypísal posudok / platený štátom/.

katkaseiner
3. feb 2023

@igrania boze moj... typicke... a to si viem predstavit ze ked ste vobec zacali vybavovat, uz vtedy bolo neskoro... ako v nasom pripade...

igrania
3. feb 2023

@katkaseiner áno, bolo už veľmi neskoro. Stále sme si mysleli, že to nejako zvládneme. Ale jej stav sa zhoršoval a nakoľko odmietala ísť k akémukoľvek lekárovi, nemohli sme jej ani žiadne lieky , ktoré by nám ju pomohli zvládnuť, dať predpísať. Zúfalstvo nás k tomu priviedlo. Aj keď už to bolo veľmi, veľmi zlé a zavolali nám z DSS, že majú voľné miesto, zaváhali sme. Dali nám dva dni na rozmyslenie.... Napriek všetkým okolnostiam to bolo veľmi ťažké a bolestné rozhodnutie. Nie, nehanbím sa za to. Nemali sme na výber.

gabym
3. feb 2023

@brulka1 my sme našej povedali že musí ísť na vyšetrenie a v centre jej povedali že musí tam chvíľu ostať aby zistili čo jej je.. Samozrejme sme vedeli že má alzheimera... Takže sme ju zobrali a chodili navštevovať. Ona si myslela že je v nemocnici.. Žiaľ, po nejakom čase nás už niekedy ani nespoznala a do roka nám odišla :( ale vieme, že sa tam o ňu starali lepšie ako my doma.. Keďže ona už bluznila aj v noci, tam sa jej vedeli hneď ujať aj v noci. Držím palce

jasminka548
3. feb 2023

Tak tazke to je určitě.Navyse s Alzheimerova nemám skúsenosti.Ale s demenciou ano .Starala som sa i babku 12rokov,najhorší bol posledný.To už má nepoznávala,bola som pre ňu cudzia osoba.Ona by do ústavu aj šla,ale ja som ju tam nedokázala dat.Mala som dve deti v školskom veku,ale zvládnuť sa to dalo.Jedina pomoc pre mňa bola ,že každý den chodili sestričky z charity. s bankou procvičili,alebo pedikúru spravili,popřípadě injekcie ak boli treba. Pre mňa to bola obrovská psychická pomoc,porozprávali sa ,poradili ,čo som nevedela.Musela som sa učiť polohovať,plienkovat.Sestricky boli zlaté,doteraz som im vďačná
aj vďaka nim som to zvládla až do konca.Je pravda ,že ten posledný rok som sa nikam poriadne nedostala,bola som vyťažená 24/7.Ale teda do práce som nechodila,bola som na opatrovateľskom.To už by som nedala .

kofa77
3. feb 2023

@katkaseiner verim, to je taka mentalita,co ludia povedia. ludi je do toho prd, moje seky platit nebudu. ale chapem ta.

este dobry sposob je taky, ze date babku na doliecovak, tam moze byt tusim aj mesiac a z doliecovaku uz rovno do DSS, je to taky mensi sok, privykne na cudzie prostredie uz v tom doliecovaku.

je to tazke, caka to vasinu rodin podla mna, alzhaimer je buduca epidemia, cim vyssieho veku sa ludia dozivaju. bohuzial, stat na to nie je absolutne pripraveny, pritom zeny, lebo vacsinou tie sa staraju doma, vypadnu z pracovneho procesu, maju potom problem najst pracu, poznaci to vztahy v sursej aj uzsej rodine.

kofa77
3. feb 2023

u nas so svokrou by prospelo, keby bola v zariadeni, pracovali by s nou tam, ekdze doma cely den cuci do telky a slovka neprerecie, potom ma problem povedat jednu vetu, ekdze stracu slovnu zasobu. pritom by si mohla dovolit dobre zariadenie, ale nie, nikto s nou nehne.

katkaseiner
3. feb 2023

@kofa77 my už máme babku poriešenú od marca, ale chápem ľudí ktorí tam babku dostať nevedia. Moja tiež najskôr tvrdila že nikam nepôjde, že má čisté zmýšľanie...ale už nemala

katkaseiner
3. feb 2023

@igrania vôbec sa nemáš čo hanbiť. Len človek čo si tým prešiel pochopí naisto...ostatný žiaľ nie...kým sa do rovnakej situácie nedostane sam