Aká je to psychická porucha?

frederika628
12. jún 2024

Dobrý večer, o akú psychickú poruchu by mohlo ísť? Alebo nejde o žiadnu poruchu?. Ide o moju dospelú sestru ktorá nemala ľahké detstvo.: nemá pojem o čase, rozpráva vecí ktoré sa nestali , každého uráža ponižuje, každého krivo obviňuje z jej nešťastia, v noci mi chodí do izby aj 100 krát prejde cez izbu pozrie sa cez okno a ide preč.s mojím malým ročným synom sa háda a rozpráva s nim zvláštne a obviňuje ho . S nikým sa skoro nerozpráva, čo rozpráva napr.( v tom vlaku nikto nesedí hovorí a ja sa pozriem a v tom vlaku je vidieť ľudí, alebo hovorí nemala si otvárať chleba a ja prečo no už nič už ľudia neexistujú už nikoho vonku nestretneš ) nikomu nedôveruje , Nedá sa to ani opísať slovami čo všetko robí. Proste je mimo reality . K lekárovi nechce ísť . Neviem už čo robiť ako jej pomôcť. Trvá to vyše roka.

enmery
12. jún 2024

@frederika628 Koľko má sestra rokov?Tu to nikto nezdiagnostikuje, ale podľa opisu to môže patriť pod kategórie Schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi. Tých kategórií a možnosti je veľa. To Ti vie presne povedať až psychiater. Takže urgentne k lekárovi.

frederika628
autor
12. jún 2024

@enmery má 35 rokov. Ja viem len či náhodou niekto nemal podobnú skúsenosť s takým to správaním. Práveže lekára odmieta a nevieme ako ju tam máme dostať.

enmery
12. jún 2024

@frederika628 No bohužiaľ, musí chcieť ona. Sú len 2 možnosti. Ak bude mať opäť tieto stavy, treba zavolať RLP na 112 a tam už lekár posúdi. Ale viac sa nechcem vyjadrovať. Pretože to sa cez písmenká nedá. Ani nepíšeš ako dlho trvajú tieto stavy, keď je mimo. Ale ak ste si všimli takéto patologické zmeny všetci, treba to riešiť, inak sa to bude zhoršovať.

enmery
12. jún 2024

Moja babka mala takéto stavy. Odmietala tiež k lekárovi. Tak jej dcéra zavolala RLP, keď mala opäť epizódu a bola úplne mimo a vtedy ju aj zdiagnostikovali.

enmery
12. jún 2024

Ešte je tu možnosť, že ju objednáte k psychiatrovi a pôjdete bez nej, ak odmietne a porozprávate sa so psychiatrom , aké sú to presne stavy, ako dlho trvajú a co sa dá ďalej robiť.

jeliz59
12. jún 2024

@frederika628 no tak poviem ti, respektíve napíšem okamžite by som to riešila...to nie je sranda nevieš čo z nej môže vystáť....fakt rieš máš tam dieťa a aj seba musíš predsa chrániť

0silvia0
13. jún 2024

@frederika628 a sestra je doma? Nechodi do prace? Ty s nou zijes? Doteraz jej stav nikto neriesil, alebo ma taketo stavy len v poslednom case?

frederika628
autor
13. jún 2024

@0silvia0 žila v zahraničí i s priateľom no prišla pred 4mes ku mne , nepracuje tvrdi že žiadna práca neexistuje. Snažil sa riešiť jej stav i jej priateľ ale nezvládol to a rozišiel sa s ňou.

simona20201309
13. jún 2024

@frederika628 v zahraničí možno ficali na mariske (Možno tvrdšie drogy) a ta je spustacom rôznych psychických poruch. Nie som Psychológ ale z toho co píšeš ide podľa mňa o schizofréniu. Keďže má agresívne sklony, veľmi by som sa jej bala. Tiež by som volala rýchlu ak znovu začne, a na noc sa zamykaj

simona20201309
13. jún 2024

@frederika628 a kto ju živí? Ty?

0silvia0
13. jún 2024

@frederika628 a čo robí 4 mesiace u teba? Ked nepracuje? Prečo išla k tebe a nie napríklad k rodičom? Lekára tu na Slovensku má? Zdravotné poistenie si platí? Z čoho žije?

frederika628
autor
13. jún 2024

@0silvia0 rodičia už tu s nami niesu , živím ju ja .a neplatí si žiadne zdravotné poistenie. Nemala kam ísť a jej ex priateľ ju doniesol ku mne .

frederika628
autor
13. jún 2024

@simona20201309 práveže som sa zamykala ale velmi jej to vadilo a jedného dňa kluče od izby zmizli...

enmery
13. jún 2024

Ešte dnes dohodni termín u psychiatra a povedz, že ide o vážny stav a máš aj obavy, čo je schopná urobiť. To musíš zdôrazniť. A keď začne zase robiť a hovoriť podobné veci, volaj rýchlu.Bez srandy.

0silvia0
13. jún 2024

@frederika628 ona si zo zahraničia nepriniesla žiadne peniaze? To poistenie aj tak bude musieť doplatiť, čiže toto rieš najprv, prihlásiť do zdravotnej poisťovne, doplatiť tie 4 mesiace a potom nech ide aspoň na úrad práce nech za ňu úrad práce platí poistenie. A potom ako píše @enmery . Ak nemá peniaze na doplatenie dlhu, požiadaj toho jej priateľa.

simona20201309
13. jún 2024

@frederika628 priateľ ju priniesol k tebe? S kuframi? A ona ako robila co? Usmievala sa od ucha k uchu že sa sťahuje? Prečo neprišla sama? Je nesvojoravna že ešte aj odchod od ex nebola schopná urobiť sama? On ti ju priviezol zo zahraničia? Ty živis malé dieťa + dospelú sestru? Zmizol kľúč a nechala si to tak?
No ešte daj 2...3 príspevky a zistíme že sa opäť niekto zábava.
Nedáva to zmysel co píšeš.
35r žena sa hádam najprv opýta sestry a po rozchode s chlapom sa zbaliť a odíde. Neverím se chlap zo zahraničia priletí na sk aby mohol svoju ex odprevadit ku sestricke

belasy_motylik
13. jún 2024

@frederika628 dovtedy bola aká, bolo s ňou všetko v poriadku?

katka533
13. jún 2024

@frederika628 ono sa sa myslim aj hospitalizovat, ak nechce a je to vazny stav. To treba hovorit s doktorkou. Ale moja byvala svokra mala take podobne ,mala schyzofreniu

frederika628
autor
13. jún 2024

@simona20201309 je to tak ako pišem , ona mi pisala že pride na dovolenku na pár dni nakoniec to bolo úplne inak nepovedala nám celú pravdu tu som sa dozvedela az od jej ex priateľa po mesiaci ktorý povedal že on to s ňou nezvláda že odmieta sa sestra liečiť .

simona20201309
13. jún 2024

@frederika628 ale ty si nemôžeš brat na zodpovednosť 35r chorú ženu. Chápem ze je to sestra, ale máš svoj život, svoje dieťa. O to ťažšie že namiesto rodičov. Niekto iný z rodiny, kto by ti vedel pomôcť?

enmery
13. jún 2024

@simona20201309 Už to pochopte, že jej pomôže aktuálne len lekár!Tým sa začne riešiť celá situácia. Vybaviť termín u psychiatra s tým, že to je akútne a ak sestra odmietne ísť, pokojne tam môže ísť autorka sama a s lekárom prebrať co ďalej. Do toho času určite zavolať obvoďákovi, možno pomôže s urýchlením u psychiatra a bezodkladne volať rýchlu, keď bude mať tieto stavy a povedať im, že to trvá tie 4 mesiace odkedy je u nej a že sa necíti v bezpečí.

magdalena35
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
13. jún 2024

@frederika628 odmieta sa liečiť, ok, a teraz čo? Má vôbec vybaveného lekára tu na SK? Aké kroky plánuješ podniknúť? Čo na to tvoj partner?

belasy_motylik
13. jún 2024

V prvom rade bolo treba poriešiť poistenie, pokiaľ neplatí ani zdravotné a nie ste milionári aby ste lekárov a hospitalizáciu poriešili ako samoplatcovia, tak máte problém, lebo podľa opisu má sestra kvalitne rozvinutú psychózu a tam vám bez pomoci a intervencie lekárov nepomôže nič. To akože fakt ti príde zo zahraničia sestra úplne mimo, v akútnom psychotickom stave, ty ju ubytuješ u seba, vo svojej rodine, neriešite za mesiace lekára, poistenie, nevyspíte sa, máš malé bábätko, zamykáš sa pred ňou a potrebuješ radu čo máš robiť? Myslíš že sa jedného dňa zobudíte a bude v poriadku? Že jej to po tom roku len tak prejde, ako chrípka? V jej stave vás môže podpáliť, vyhodiť do vzduchu, zabiť vás, seba, čokoľvek. A nehovoriac o tom, že potrebuje pomoc.

any_soj
14. jún 2024

@frederika628 ahoj. Ja len že klobúk dolu pred tebou. Určite ries ako ti napisali, dohodni psychiatra, aj keď to je na dlho, ale nastoj že urgent. A odvez na psychoatricky urgent keď zas začne. Lieky pomôžu.

marla19
14. jún 2024

Maká som kamarátku ktorá mala podobne príznaky a nakoniec to bola schizofrénia... Problém bol že tiež nechcela ísť do nemocnice ani na vyšetrenie...Lebo to musí dobrovoľne, jej manžel veľa krát volal lekárov ale povedali mu že pokiaľ neohrozuje seba alebo okolie tak ju nemôžu zobrať... Bolo to strašné až nakoniec prestala prijímať potravu a až potom ju konečne zobrali lebo uznali že ohrozuje seba.. Potom viem že bola zavretá na psychiatrii osi 3 mesiace... Bola na liekoch a polepšilo sa jej.. Momentálne aj pracuje ale lieky musí brať... Tak ti držím palce.. Musíš ju dajak dostať do nemocnice... Pomôžu jej

najna08
14. jún 2024

@frederika628 toto mi príde na schizofréniu, ale to musí potvrdiť odborník. Musíš ju skúšať presviedčať aby išla k doktorovi, ale s takýmito ľuďmi to ľahké nie je

frederika628
autor
19. jún 2024

@frederika628 popravde sama nevládzem.. som psychicky tiež mimo a pride mi chvíľkami že som chorá ja nie moja sestra... išla som so sestrou na úrad prace aby podpísala papiere aby jej začali platiť oni zdr. Poistenie. No keď sme prišli pred úrad mi ušla . Na urade mi povedali že to musí podpísať bez toho sa nepohneme... Som zúfalá ..

trojnasobnamama
19. jún 2024

Strašná a nezavideniahodna situacia.Ona ti nebude jest ani lieky ked jej predpišu.Ja neviem mali sme tak babku.nechcela lekarov ani vidieť a casom sa tobolo horsie a horsie.Zamykala sa ona ,nikoho do izby nepušťala mala tam strašny bordel.Rozpravala sacs duchmi a podobne.Nebola nebezpečna.No každy je iný.Určite poriešiť zdravotnú a zavolať začhranku nech ju vezmu .

luccija
19. jún 2024

@marla19 toto je strašná patová situácia človek nie je zdravý, ale hospitalizovať ho nemôžu proti vôli atď...
Autorka máš aj partnera ten môže mať väčšiu autoritu.To, že moze byť nebezpečná ani nepíšem choď sa sama poradiť k psychiatrovi oni majú viac skúseností čo s takými ľuďmi a ako to riešiť.Cim skôr to môže byť čokoľvek psychóza, schizofrénia...je nebezpečná.