Šaty na svätú omšu

9gabi9
1. júl 2024

Ahojte.
Pre niekoho možno smiešna otázka - ja s tým nemám žiadnu skúsenosť.
Tento mesiac bude omša za svokru, po roku od jej pohrebu. Nikdy som na takejto omši nebola, do kostola tiež nechodíme. Čo si môžem obliecť? Manžel hovorí, že do čierneho, ako na pohreb (rozumie sa tomu rovnako ako ja 🤣). Ja si však myslím, že sa to takto nenosí, že to nie je ako pohreb. Ale klasická omša, kde sa spomenie zosnulý.
Obliekla by som si trištvrtovu sukňu s kvetmi (priložíme foto) a nejaké jednoduché tričko.
Za odpovede vopred ďakujem

mila23
1. júl 2024

ja si myslim,ze v pohode....cierne netreba - to nie je pohreb ani tesne po pohrebe

fantaghiro21
1. júl 2024

Nam pred 4 mesiacmi zomrel otec
Ked bola omsa za neho,tak moja mama to velmi zle znasa a mala z toho depresie,lebo ze ak tam budu zase vsetci v ciernom,vsetko jej to bude pripominat...
U nas je to relativne cerstve....
Ale ja ako dcera som nebola cela v ciernom
Mozno jeden kusok-gate/suknu

Kvietkovane by som dala mozno za jedno farebne

lilianka28
1. júl 2024

Určite sa na takéto omše nechodí v čiernom. Obidve sukne + tričko/blúzka jednofarebné sú OK.

isis234
1. júl 2024

Lepšie ako čierna farba (aj na pohreb) je tmavomodrá. Aby jeho/jej duša mohla odísť.
Kľudne si obleč tú tmavšiu kvetovú sukňu a jednofarebnú blúzku, pulovrík

evcagabi
1. júl 2024

Kvoli omsi by som si novu suknu nekupovala ale zase chapem, tiez viem vyuzit takmer kazdu udalost na nakup oblecenia 😁 ja chodim do kostola len ked su omse za starych rodicov a nikdy som sa nad outfitom extra nezamyslala, vzdy sa obleciem klasicky ako v bezny den, len tenisky vymenim za podpatky

martul
1. júl 2024

@9gabi9 Keď je ročná omša za zosnulého a obzvláš tak blízka rodina tak jednoznačne v čiernom.

andaluzia12
1. júl 2024

tú krásnu sukňu z aboutyou za 23,9 € som si v januári kúpila za 7,43 €, tie ceny si tam hádžu hala bala.....

domka222
1. júl 2024

@martul prečo?

janinah
1. júl 2024

Kvietkov a sukňa tam bude ako päsť na oko...jednoznačne v čiernom prip.tmavomodrom

martinmmartin
1. júl 2024

@isis234 ked mam monterky ( tvamomodre) tak dusa moze odist inak nemoze? To je nejaka novinka totok? Kde tie duse trcia doteraz? Co robili od pohrebu tie duse?
Wow tolko otazok to prinasa......

isis234
1. júl 2024

@martinmmartin neberte si to príliš osobne. Čítajte s porozumením. Pokoj v duši prajem

martinmmartin
1. júl 2024

@isis234 podla coho si dusa vybera farbu ludi v kostole abt mohla odist? Monterky byt nemozu? preco?
S kapsama!

domka222
1. júl 2024

@martinmmartin vieš podľa čoho? Lebo tak to je zaužívané a tak sa o modrej píše v článkoch. A predsa,čo je psáno, to je dáno

janka_266
1. júl 2024

@9gabi9 u nás sa na také omše chodí v čiernom/tmavomodrom, alebo inej tmavej farbe, určite nie ako tá prvá sukňa, niečo jednofarebné, hlavne, keď je to blízka osoba

lukbe
1. júl 2024

Slušné, decentné oblecenie. Nemusí byť čierne.

malapepka
1. júl 2024

Vobec sa nechodi v ciernom, tmavom, smutocnom. Ludia chodia obleceni v tom, co bezne inokedy.
Idealne je mat prekryte ramena a dlzka sukni minimalne po kolena.
Mozu byt saty, sukna, tricko, nohavice.... farebne tak, aby to to ladilo, ale do tmavych nie je povinnost.

ninusa221
1. júl 2024

Podľa mňa sú tie sukne strašne hlavne tá druha je hrozne gýčová. Nehodi sa mi to vôbec do kostola hľadala by som niečo bez potlače.

deti95060810
1. júl 2024

skús tmavšie farby - čierne oblečenie byť nemusí...
alebo len jedna časť odevu čierna - napr. blúzka, tričko a dole už nohavice inej farby...

domka222
1. júl 2024

Inak tomuto ja nechápem. Hodí, nehodí. Však človek tam chce ísť s úmyslom pripomenúť si zomrelého, pomodliť sa.Nejde v plavkách. Zato,že to nie je čierna farba?Keď človek nepríde je roznesený, že neprišiel a neuctil si pamiatku.Keď príde, zase sa rieši, čo mal na sebe. Však tomu mŕtvemu je to jedno,podstatný je úmysel

jaskolka
1. júl 2024

Nemusíš byť vôbec v čiernom.Stačí normálne slušné oblečenie, prekryté ramená, nie hlboký výstrih, ani veľmi krátka sukňa.

drobcek100
1. júl 2024

@9gabi9 Bože,kedy sa už ľudia na Slovensku naučia nejakým slušným pravidlám a vhodné sa obliekať.Aj keď je už rok od smrti,tak nejaká úcta a dôstojnosť si zaslúži aj táto omša.Ani sa nedivím že svet sa na nás pozerá s takým dešpektom.Aj po toľkých rokoch sme len vidlaci.Pravidla vhodného obliekanie nikomu nič nehovoria.

dada0902
1. júl 2024

Nemusíš nič ani takéto sukne kupovať nájdi niečo pekné doma hlavne po kolená nie krátke ber to ako keď ideš k niekomu na návštevu

janickacrazy
1. júl 2024

@ninusa221 presne, mne tie sukne prídu ako pre babku 70+, nemôžem si pomôcť, dala by som si jednofarebnú určite

ninusa221
1. júl 2024

@janickacrazy presne ja mám tiež plyšové sukne ale limetkovú, cyklamenovú hodin pekný top biely a mokasiny ale toto otras.

deti95060810
1. júl 2024

@drobcek100 zvozila si všetkých pod čiernu zem, ale nenapísala si čo si má autorka obliecť. vlastne si jej vôbec neodpovedala na jej otázku...

bu1bu
1. júl 2024

Nemusis byt v ciernom, ale ani ta kvietkovana sukna ( prva) podla mna nieje vyhra… nieco slusne, decentne. Ja som nedavno pri podobnej prilezitosti mala tieto saty a myslim si ze som neslapla vedla. A na brch som mala sako, ale bol april 🤔

martul
1. júl 2024

@domka222 lebo je to omša za zosnulého. Keď je svadba, krst, prijímanie, birmovka, to sú radostné udalosti, chodí sa vo farebnom. Toto je omša za zosnulú.

domka222
1. júl 2024

@martul myslíš si,že je dôležitejšia tá čierna farba,ako zúčastniť sa zádušnej omše aj bez nej?

mantilka
1. júl 2024

Kvetovane , veselé nie. Nemusíš byť od hora dole v čiernom ale biela blúzka, tmavomodrá alebo čierna sukňa/nohavice...nič tým nepokazis. Plecia majú byť zakryté, nemá byť veľký výstrih ani sukňa s veľkým rozparkom nemá byt, dĺžka sukne aspoň po kolená.

cervenaruza123
1. júl 2024

@9gabi9 V mojom okolo bolo vzdy zvykom, ze na vyrocnu omsu sa slo v ciernom. Ale to skor v minulosti, dnes sa to uz tak nedodrziava. Do kostola vseobecne treba ist slusne oblecena, nie v teplakoch, ale nie je vhodne mat ani odhalene ramena, privelky vystrih ci prilis kratku suknu. Inak je to jedno. Aj to sa vo vacsine kostolov neriesi ani to a bezne zeny chodia v satach na ramienka.
Ak mate omsu niekde v mensej dedine, tam moze byt, ze budu babky pohorsene, ak je tam zvykom chodit v ciernom. To by som si zistila od niekoho z rodiny. Ja napriklad velmi neriesim taketo pravidla, ale moja svokra na to dba a pokial ideme na nejaku slavnost z ich strany, spytam sa jej, aby som jej nenarobila zbytocne starosti. Iny kraj, iny mrav.