Nedojčenie

22. feb 2023

Ahojte maminky, nájdu sa tu také, ktoré dobrovoľne nedojčili svoje detičky? A nie, nezaujíma ma, aké je MM nenahraditeľné a aké krkavčie matky sú tie, ktoré nedojčia, lebo to tak ani nie je. Proste sa chcem len spýtať, ako ste zvládli nátlak okolia na Vás, keď ste sa dobrovoľne rozhodli nedojčiť?

doriiis
22. feb 2023

Hlásim sa.Tlak okolia som vôbec neriešila,urobila som po svojom a basta.Moje telo,moje rozhodnutie

klarissa25
22. feb 2023

Ja som dojčila asi 2tyzdne potom koniec, najlepšie rozhodnutie aké som urobila, žiadne zaspávanie na prsníku, žiadne zaspávanie na mne a pod.

marietaaaa11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
22. feb 2023

@doriiis tiež to tak vnímam, ale viem, že minimálne z manželovej strany môžem čakať odsudzovanie, lebo tam sú presne toho skostnateného názoru, že MM je najlepšie a jedine po ňom je dieťa zdravé a silné a vie sa správne vyvíjať. Pričom sama som vyrástla na UM, keďže moja mama sa s dojčením trápila. To iste moje netere a synovci, ktorí dojčení neboli, a boli na UM, nemajú o nič horšiu imunitu, ani horší vzťah s matkou, ani kognitívne schopnosti, ani vývoj, ako dojčené dieťa v rodine. Dokonca sú omnoho “bacuľatejší” ako dieťa ktoré je v našej rodine dojčené. Ale ako hovorím, stále počúvam reči o tom, aká je mala “mocná a šikovná a zdravá” vďaka MM. Tak chcem nabrať obranyschopnosť proti takýmto rečiam.

doriiis
22. feb 2023

@autor....ja by som na tvojom mieste o tom vôbec s nikým nediskutovala.Tak si sa rozhodla,tak to bude a kecy okolia tvoje rozhodnutie nezmenia.Normalne,ked sa budú pýtať,prečo nekojis povedz,že si sa tak rozhodla.Mas na to svoje dôvody a ich do toho veľké nic

sandyan
22. feb 2023

3 tyzdne..dostala som oblickovy zachvat ale aj tak by som nie...ja som bola totalne nestastna z toho maly to zo mna citil 100% tiez...riadim sa tym,ze spokojna mama spokojne dieta 😁

januska12323
22. feb 2023

Ak to nevedia pochopiť tak si vymysli, že nepriberalo tak doktorka povedala dať umelé. A viac o tom nediskutuj.

darius_a
22. feb 2023

Tak daj cumlík, začni na noc prikrmov at a to potom ide dojčenie do hája samo.
Do 3 m nekojis.
Máš aj čisté svedomie, že troska áno a zvyšok už nevydalo.
Tlak okolia alebo manžela, lebo to sú dve podstatne odlišné veci

darius_a
22. feb 2023

Jaj, ak baby ešte není na svete, tak to je ešte iná vec.
V nemocke zvyknú už dávať umelé ak sa zdrzite.
Ak nebudeš prikladať, mlieko sa nespustí.
Doktorka ta upozorni, že si to máš sledovať a kúpiš si kojenecku váhu a prírastky budú slabé, tak potom UM napriklad

ankare
22. feb 2023

Ano, z UM sú deti často tučné, lebo UM obsahuje umelé cukry a tuky.

autor
22. feb 2023

@darius_a manžel ma podporí v nedojčení úplne bez problémov, sám povedal že hlavne chce, aby som sa ja cítila v rámci možnosti dobre. A v ňom mam obrovskú oporu, rovnako ako aj vo svojej rodine. Čakám problém len s rodinou z jeho strany 😀 ale veľmi mi pomáhajú Vaše príspevky v diskusii, ďakujem 🙂

autor
22. feb 2023

@ankare mne išlo o poukázanie toho, že celý čas počúvam aká je kojená tučná vďaka MM. Pričom nevideli deti na UM asi .. to by boli ticho 😀

ankare
22. feb 2023

Vieš, keď je baculate dieťa z mat. mlieka, je to v poriadku a netreba uberať dojčenie. Ked je dieťa tučné z UM, tam sa už treba mať na pozore, lebo obsahuje plno umelého cukru a tuku.

autor
22. feb 2023

@ankare tieto deti hneď ako sa začnú hýbať, tak nabraty tuk jednoducho stratia 🙂 do polroka je reč o baculatom dieťati, potom už s rastom a pohybom je zbytočne riešiť niečo takéto 🙂

domak2
22. feb 2023

Neviem aký nátlak keď len 41% deti je do pol roka výlučne dojcenych. Väčšina je tým pádom na UM. Nemusíš o tom s nikým diskutovať, je to tvoja vec.

babovka2321
22. feb 2023

Ja sa niekedy nestacim divit, do coho sa niektori ludia este nechu starat. Ja som kojila, ale ak by nie, po jednej co len trochu blbej poznamke by uz na navstevu dotycny neprisiel, chvala bohu moja aj manzelova rodina ma rozum a vie, kde su hranice.

katkine_terapie
22. feb 2023

@ankare nie je to pravda. Moj syn extremne priberal na materskom mlieku, pretoze mal vrodenu intoleranciu laktozy.
Autorka: Nemusis nikomu nic vysvetlovat. Rozhodni sa tak, aby to vam obom vyhovovalo. Ak sa niekto spyta, nevymyslaj dovody, iba povedz, ze toto je velmi intimna tema pre teba a nechces ju rozoberat. Bodka.

autor
22. feb 2023

@katkine_terapie ďakujem 🙏🏻

kris_tin257
22. feb 2023

Ja neznášam kojenie to je pre mňa najhoršia vec na materstve 😩 tie bolesti pŕs naliatost tecenie mlieka... Teraz som akurát druhýkrát porodila a strašne sa premaham s tým kojenim a bolesťou 😕

hederamonstera
22. feb 2023

Povedz, ze to neslo a hotovo ;)
Vsak ak si s tym stotoznena, ziadny tlak na teba nedokazu vyvolat

autor
22. feb 2023

@kris_tin257 ja nie som ochotná toto tolerovať, chcem byt spokojná a kludna. Nechcem kvôli tomu ničiť aj manžela, lebo ja trpim len preto, aby som si niečo dokázala a mohla povedať, že som sa rozkojila.. a po roku kojenia budem zúfalá z toho, že dieťa sa nechce odučiť z prsníka, alebo že dieťa neje poriadne prikrmy, lebo je kojene 🙄

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. feb 2023

@kris_tin257 a ďalšia vec je ta, že chcem aby to nebolo materstvo, ale rodičovstvo. Chcem, aby manžel bol rovnako schopný sa o malú postarať bez toho aby som si ja predtým musela odsávať neviem koľko mlieka. A hlavne aby nebolo závislé na mojom prsníku. Lebo časom mi to pripadá už ako len závislosť na dudlani a žena sa nemôže ani pohnúť.

doriiis
22. feb 2023

@ankare ....keď narazas na sladkastú chuť UM tak to nie je vďaka umelému cukru.A myslím si,že MM je sladšie ako umele

anicka182
22. feb 2023

Kojenie som si predstavoval ako prirodzenu sucast toho celeho okolo tehotenstva a porodu, avsak potom prisla realita a zistila som,ze je to pre mna osobne katastrofa. Nechcela som kojit pretoze to neslo tak lahko. Mlieka nebolo, maly kusal az do krvi, moje mlieko mu nestačilo, plakal.Moje prve dva mesiace si poriadne ani nepamatam, len som plakala, masirovala, odsavala a stale nestacilo.Moj muz velmi chcel aby som kojila, ale jedneho dna som si obviazala tie ubolene kozy uvarila pol litra salvioveho caju, maleho nastavila len na UM, ktore uz poznal kedze moje mlieko mu nestacilo a zrazu bola kludna mama aj kludne dieta a pominula aj poporodna depresia. Myslim, ze muz je dodnes trosku toho nazoru ze som pre kojenie urobila malo, ale vtedy som to tak citila, tak potrebovala a nelutujem to. A to je aj dovod preco sa druheho tehotenstva stranim, nechcem uz kojit, nechcem zas prezivat to iste co vtedy.

autor
22. feb 2023

@doriiis ja si hlavne myslím aj to, že zloženie MM sa veľmi odvíja od stravy matky. Pochybujem že tie matky dodržiavajú tak dokonalú stravu, aby dávali chemicky nezávadné mlieko deťom 🤷🏻‍♀️

cookie29
22. feb 2023

Ja sice dojcim, ale poviem tak, ze natlak okolia mas, nech urobis akekolvek rozhodnutia, pretoze ludia sa musia miesat do veci, po ktorych ich nic nie je. A materstvo je uplne idealna prilezitost. Ci kojis/nekojis, ci prikrmujes, cim ako kedy a preco, mixovane ci kusky, ci davas/nedavas cukor, ci budes davat parky, ake topanky kupis, ci ma dieta dostatocne hrubu ciapku... proste absolutne jedno. Specifikom je dojcenie, lebo tam sa do Teba obuva nielen najblizsia rodina, ale aj profesionali. Zijem v zahranici a ked moje BB#1 malo 9m tak som pocuvala hlasky lekara, ze som limit perverzna, lebo dojcim take velke dieta a este k tomu CHLAPCA!!!

autor
22. feb 2023

@cookie29 to je pravda, musím sa len obrniť a naučiť sa odpovedať tak, aby nemali šancu sa nejako napojiť znova 🙄

kris_tin257
22. feb 2023

No tak ja som pri prvom asi keď mal 4 mesiace mlieko odsavala a bolo stále v chladničke čiže som bola mobilná aj ja mohla ísť aj von a muž sa postaral a postupne som začala strácať mlieko od 6teho mesiaca som začala pridávať umelé a keď mal 10 mesiacov skončilo úplne. Čiže on ešte nevnímal rozdiel že prso fľaša preucila som ho ešte ako malého 😊

ankare
22. feb 2023

@doriiis a vďaka čomu je sladké? Ano, mat. mlieko má sladkú chuť,ale je zložené z prirodzeného cukru.