Učiteľka v škôlke núti dieťa jesť

mimkaz
16. jan 2014

Zdravím, všetky mamičky predškolákov.Syn má 5 rokov navštevuje MŠ v našej obci.Je to len doobedná škôlka.Do decembra bolo všetko Ok, syn chodil do školky rád.No od januára je to hrozné, plače, nechce ísť, vyjednáva a dnes sme dospeli k tomu, že tam nechce chodiť preto,že pani učitelka ich núti jesť.Jednému chlapčekovi je z toho každe ráno zle a vracia.Môjmu synovi to úplne znechutilo celé papanie a aj chodenie do škôlky....Neviem ako to riešiť nemámte niekto podobnú skúsenosť???

vefi89
16. jan 2014

@mimkaz pohovor s učiteľkou a ak nepomôže, tak pohovor s magistrátom

danik1505
16. jan 2014

no, takze.. ja som ucitelka a ako prve ti odporucim, aby si to neriesila s nikym inym, akos prave spominanou pani ucitelkou, s ktorou mas problem... myslim, ze ak je normalna, tak pochopi, ked za nou slusne prides a vysvetlis jej, ako sa veci maju... a ked nepomoze, tak potom za vedenim, nech urobia s dotycnou pani poriadok.. pretoze- z mojej skusenosti, na vsetkom sa da normalne dohodnut, ak je dobra vola, ak nie, hold smola a veci sa musia riesit ina... drzim palce 🙂

klaudulenka
16. jan 2014

Ahoj-ja by som na tvojom mieste si pohovorila s učiteľkou a požiadala ju,aby dieťa nenútila príliš do jedla!Ale treba sa s ňou porozprávať tak,aby to syn nepočul....Na druhej strane ale syn zasa musí niečo jesť....ťažko ale každopádne by som sa o tom porozprávala s učiteľkami...

mimkaz
autor
16. jan 2014

@danik1505 no ved to,že včera som sa jej to snažila vysvetliť, že ked raz nechce nech ho proste nenútia, je dosť velký a sám vie či je hladný,alebo nie. No jej argumenty ma trošku zaskočili vraj ked on odmietne tak im odmietajú aj dalšie menšie deti,ktoré s ním sedia pri stole...alebo další argument proti mne bol,že nemá školka tolko penazí,aby mohli plytvať jedlom...no mne príde dosť zlé,že dieťa odmieta ísť do škôlky práve kvôli jedlu ☹

mimkaz
autor
16. jan 2014

@klaudulenka ved aj ja som mu povedala,že niečo papať musí, ale zase ho chápem,že ak pri jednom stole s ním sedí, chuda malé, ktoré z toho papania nasilu každý deň vracia, asi by ma tiež prešla chuť a to som dospelá

klaudulenka
16. jan 2014

jasné....popros učiteľku aby ho presadila medzi deti ktoré papajú dobre-tam mu bude lepšie chutiť...

mimkaz
autor
16. jan 2014

a ešte ako poznám našu pani riaditeľku, tak s ňou sa musí velmi opatrne, lebo mám obavy že by to dala potom pocítiť synovi....nerada príjma kritiku, no pracuje tu v školke už strašne dlho,učila ešte mňa a to mám 30....a ťažko chápe názory iných

danik1505
16. jan 2014

@mimkaz tak si zisti, ci by ti maleho nevzali aj niekam inam, ak sa ti da a potom by si videla, aku bude pani riaditelka piskat pesnicku, pretoze deticky su peniazky- ako to ministerstvo zariadilo...

mimkaz
autor
16. jan 2014

@klaudulenka no ona ich práve posadila tak že tie lepšie a slušnejšie deti spolu a tak...a on sedí so svojimi kamarátmi, tak keby ich dala od seba to by ho asi zneistilo...včera ho napr. nechala v triede sa hrať, kým ostatní papali, on zatial poupratoval celú triedu, ked som po neho išla tak ho chválila aký bol zlatý a všetko a dnes ráno mi syn povedal,že sa pani učitelka na neho hnevala,zato že nešiel papať a zostal v triede 😒

mimkaz
autor
16. jan 2014

@danik1505 no ved to že u nás to nejde, najbližšia školka je 5km, museli by sme každé ráno cestovať a to sa mi zase pri druhom synovi nedá...inak pre tento jej prístup som dala syna do škôlky len teraz ako predškoláka a za to sa tiež na mňa pozerala ako na čudnú, že som nedodržala to roky zaužívané: dieťa má 3 roky musí ísť do škôlky

rebeka25
16. jan 2014

Co mas robit ti neporadit. Len napisem ze na toto spomina moj manzel ze ked chodil do skolky nutili ho zjest tanier uz neviem presne coho spenatu asi az sa pozvracal. Do teraz ma blok a jednoducho neda do ust nie len spenat ale komplet ziadnu zeleninu. Ked mu poviem nech aspon ochutna ze chapem ze mu niektora nebude chudit ale vsetky? Jednoducho nie. Ani neovonia. Este aj cibulu pod masom mu vadi.

klaudulenka
16. jan 2014

tak poviem neviem čo by som robila...každopádne držím palce,aby sa všetko v kľude vyriešilo a aby malinkému začalo opäť chutiť a aby rád chodil do škôlky!

charaka
16. jan 2014

To su este tie "komunisticke" ucitelky ☹ Mne sa chce zvracat uz len pri pomysleni na puding ci teple mlieko, ktore do nas v skolke pchali... nemoze sa drobcek rano napapat doma a pojdes po neho do skolky pred obedom? Popripade mu pribal na desiatu to, co ma rad... ale kazdopadne chyba je podla mna v ucitelke...

somjankad
16. jan 2014

@rebeka25 aj mojej male vadi cibula pod jedlom od kedy chodila do skolky,ale ja som s nou aj tak vybabrala

mimkaz
autor
16. jan 2014

@charaka no ráno mu doma nechutí, my sme zvyknutí papať kúsok neskôr a v škôlke majú len desiatu, on je tam len do dvanástej, nemáme celodennú...no uvidím s čím zase príde učitelka dnes ked po neho pojdem,no je mi strašne ľúto že mu takýmto niečím znechutila škôlku, do teraz som bola úplne v pohode kým tam bol, no teraz len obmýšľam,že čo tam chúďa moje, lebo aj ráno sa pustil do takého srdcervúceho plaču až mne bolo z toho nanič...

mimkaz
autor
16. jan 2014

zatial vám všetkým ďakujem za podporu a pochopenie a napíšem ked prídeme zo škôlky ako sme dopadli ☹

mimkaz
autor
16. jan 2014

@charaka a ešte pribaliť mu nič nemôžem, lebo vraj čo potom ostatné deti???? ☹

olifcek
16. jan 2014

urcite by som okamzite prehovorila s ucitelkou, a ak by sa to nezmenilo, tak by som sla za riaditelkou.... nik nema pravo nutit druheho jest, toboz nie ucitelka dieta. Ty platis za to jedlo, a ked dietatko nechce, tak nech nenuti... to co je za pristup? yay, rozcertila som sa...

suhlasim ale, ze nic nepribalovat. ostatne deticky sa budu divat? keby si kazdy zacal nosit, ako by to vyzeralo?

len nech papa, co tam maju, a ak si neprosi, tak hold, bude papat dalsi chod...

cikyta
16. jan 2014

@mimkaz Len pohovor s p.učitelkou ☹ Tiež sme mali podobný problém...učitelka sa vyhrážala, že kto nezje, nepôjde domov. (A to moja dcera mala aktuálny blok a rannu nechuť chodiť do školky,lebo chcela byť doma s nami a niekolko krát sa pýtala, či po nu prídem)
Tak som hodila s p.učitelkou reč, načo ona povedala, že nejak ich nutiť musia .... tak reku OK, ale nech si nájde inu motiváciu a nie vyhrážky tohto typu 😠
A zatial je klud 🙂

Druhý krát bolo zase to, že dcerka velmi pomaly je. Kým sa všetci už hrali po olovrante, ona sama sedela v kute a prežuvala. Smutne na nich pozerala, čo nevládala ani nechcela jesť a tužila sa s nimi hrať....až kým som po nu neprišla ☹
Učitelka vravela, že si stravu platím a tak musí jesť ! Povedala som, že mi to nevadí a ked nebude chcieť, tak nebude, no trestať ju takýmto sposobom, to nechcem.

moon1979
16. jan 2014

@mimkaz ale to nemyslíš vážne, že nechala dieťa samé bez dozoru v triede ... tak to je sila ...
no a k téme - "argument" škola nemá na vyhadzovanie by som jej rýchlo vysvetlila, že tú stravu platíte vy ako rodičia, takže ak dieťa nechce jesť, v prvom rade "vyhadzujete" peniaze vy rodičia ... škôlka to zaplatené dostane ...
no a trvala by som na tom, aby dieťa s nátlakom jesť nenútila, nič tým nedosiahne, to by ako pedagog mala ovládať ...
môj syn bude mať 4 roky, teraz prvý rok čo chodí do škôlky ... skoro dva mesiace vôbec nič nejedával v škôlke celý deň, aj napriek tomu, že sa mu tam páči ... jednoducho darmo som mu dohovárala nechcel ... a potom sa rozjedol ... vždy som mu povedala, že nemusí všetko, len trošku ochutnať, aby sa teta kuchárka tešila, že papal .... a zabralo to ... opýtal sa ma, či nemusí všetko, povedala som, že nie ... a teraz sme v štádiu, že včera zjedol nakompletku všetko, celý denný chod ... máme super učitelky, do ničoho nenútia, nie sú agresorkami a škôlka je pre nás miestom, kde chodí drobec neskutočne rád 🙂

hameeda
16. jan 2014

@somjankad : to co si dala fotku sem to su bujony? to kde kupujes?

elenita
16. jan 2014

Ahojte, no ja som sa náhodne o tomto rozprávala s našou pani učiteľkou (nemáme s jedlom problém. Spapajú takmer všetko. Až na to, že synček je veľmi pomalý a nestíha dojesť..).
A tá mi hovorila, aby sme sa pokúsili vcítiť aj do ich kože. Majú tam veľa detí, niektoré neľúbi to, niektoré to, niektoré nevie papať príborom, niektoré nezje vôbec nič. Oni sa snažia dostať trochu jedla do každého dieťaťa, aby nebolo hladné, ale potom príde za ňou jedna mamička a povie jej: Prečo ste moje dieťa nútili jesť?! Keď nechce, nechce, nenúťte ho! Príde druhá a oborí sa na ňu: Prečo ste mu nenanútili to jedlo? Veď potom je celý deň hladný! Aj keď vymýšľa, jesť musí, doma mu tiež neustupujeme!
Tak a teraz čo? Každé dieťa je z domu zvyknuté na niečo iné, každý rodič má svoje vlastné pravidlá. Učiteľka nemôže aplikovať na 20 detí 20 rôznych pravidiel, podľa toho, ako to majú doma....Teraz toto samozrejme nebolo na Teba, @mimkaz, to len tak, vo všeobecnosti 😉
@mimkaz Každopádne, skús si rozumne pohovoriť s Vašou pani učiteľkou a poprosiť ju, nech zachová tu strednú zlatú cestu, aby sa jej tam nestávalo, že sa jej dieťa povracia (inak, to by už podľa mňa mala byť dosť výrazná stopka pre ňu).
Jasné, že sú rôzne učiteľky, táto to zrejme dosť preháňa, keď sa jej tam deti povracajú, ale podľa mňa sa dá nájsť nejaký kompromis....nech synček ochutná, presne ako povedala @moon1979, nech majú tety kuchárky radosť, a keď nechutí, viac nenútiť..
Držím palce 😉

luba28
16. jan 2014

@hameeda ja to kupujem v madarsku,neviem ci to je uz na SR,...to su pomlete na prasok cibula,cesnak,paprika cervena,bazalka,petrzlenpva vnat,...je ich vela

somjankad
16. jan 2014

@hameeda nie bujony jedna kocka cibule -su susene 4 velke cibule,podobne ako cesnak a vozi mi to kamarat z polska raz mesacne 12 kociek stoji 70centov-podobne mas takto cesnak ,petrzlen-ze vraj je aj zeler ,ale ten som este nemala tak neviem

moon1979
16. jan 2014

@elenita nám dali napríklad vyplniť dotazník, kde bolo strašne vela toho popísané ohladom informácií o dieťati ... a myslím si, že sme ten dotazník nevyplňovali len tak pre srandu ... napr. môj syn nespával poobede od svojich dvoch rokov a prišla škôlka a bolo nepredstavitelné, aby on išiel do postielky ... dohodla som sa s učitelkami, že najprv ho budem dávať len na pol dňa ... prešiel mesiac a ja som mu denno denne rozprávala ako to funguje v škôlke poobede a že keď bude chcieť, aj jemu požičajú takú super malú škriatkovskú postielku, aby si ODDYCHOL ... o pyžame nechcel ani počuť ... tak som požiadala učitelky (a bolo to napísané aj v dotazníku) aby ho do pyžama nenútili, nech sa vyhneme zbytočných stresom ... nemali s tým problém a vôbec mi ho do pyžama nenútili, spal v tričku a dal si druhé tepláky ... postupne som ho spracovávala na to, že kúpime jedno perfektné pyžamo "mc queenovské" aké určite nemá nikto a môže v ňom oddychovať ... ráno pri príchode sme zahlásili pani učitelke, že sme si doniesli jedno super pyžamo a vnom bude dnes oddychovať ... a tak aj bolo, ani sme nevedeli ako a dieťa začalo chodiť do postielky v pyžame ... a čuduj sa svete, už neoddychuje, ale spí 🙂
o tom to má byť, o spolupráci medzi rodičom a učitelom ... aby pobyt v škôlke nebol traumou ale miestom, kde sa každý deň dieťa bude tešiť .... v našej triede deti plačú, keď majú ísť domov, nie naopak 🙂 to o niečom svedčí 🙂
nedám dopustiť na naše pani učitelky, bodaj by každé dieťa malo také učitelky ... a tiež majú 25 detí v triede, ale je aj v ich záujme, aby neriešili celý deň urevané, nespolupracujúce deti 🙂

angua27
16. jan 2014

@mimkaz, neviem čo Ti poradiť. asi iba stále nanovo skúsiť o tom hovoriť s učiteľkou. ja osobne by som dieťa dala do inej škôlky, aj keď by to znamenalo každodenné dochádzanie. veď takto si môže zarobiť na psychické problémy ohľadom jedla.
apropo čo na to mamička toho dieťaťa, ktoré sa povracalo? ona to nerieši?

moon1979
16. jan 2014

a dopracovať dieťa až k povracaniu, tak tomu hovorím čistý sadizmus ... pani učitelka by sa mala trochu nad sebou zamyslieť ... takto sa s deťmi nejedná ....

paskolinka
16. jan 2014

ja su hlasim s @elenita. nemam dieta v skolke, ale v svojom okoli pocuvam skor opacne staznosti - deti nic v skolke nejedia a potom su cely den hladne, doma sa potom nevedia dojest... kamosky by skor ocenili, keby pani ucitelky trochu viac dohliadli na to, aby deti aspon nieco zjedli. ja som sa inak tiez kedysi povracala v skolke (luskovy privarok). za sociku sa s nami nikto nebabral, vsetci museli vsetko 😀 paradoxne, teraz mam to jedlo rada, takze nastastie to nezanechalo nejaku psychicku traumu. dnes je ina doba a ucitelka by to mohla pochopit, ak si nezelas, aby nutila maleho jest... len si musi potom vymysliet ako vysvetli detom, ze niektore musia a niektore nemusia 😉

bubutko
16. jan 2014

@mimkaz no to je sila. mojho drobca (ma este len rok) by nedonutila, jednoducho zatne zuby a asi by musela pouzit hrubu silu aby donho nieco dostala ked nechce. ale viem, ked som bola ja v skolke doteraz si pamatam ako niektore deti doslova tlacili jedlom aby zjedli aspon nieco, ale to vtedy ich mamicky si zelali, lebo ze by inak nejedli celkom nic. ja som nejedla iba calamady lebo ma z toho nadrapovalo a viem ze taka tucna kucharka ma strasne hresila a tiez mi robila problemy, zalovala mame (nastastie mama sa nedala). doteraz sa mi z calamady dviha zaludok.

fuska
16. jan 2014

@paskolinka 😀 Pripomenula si mi moj zazitok zo skolky. Mali sme luskovu polievku. Nechcela som ju jest, tak mi ucitelka povedala, nech aspon vyjem to mliecko. Tak tekute som zjedla, lusky ostali na tanieri. A potom prisla ucitelka a zacala mi tie lusky rvat lyzickou do ust. Povracala som sa a uz par desatroci lusky neznasam...