Trauma zo škôlky

silvika2022
7. sep 2023

Dobrý večer, stretli ste sa s niečím podobným? Dcérka 2r7m nastúpila do škôlky, klasika, prvý deň dobre, každý ďalší horší a horší. Ranné fnukanie až záchvaty revu uz v škôlke by som aj prežila, nie je jediná. Čo ma ale veľmi trápi je čo robí po škôlke už 2.deň, dcérka má normálne traumu, nechce ísť vôbec na ihrisko, celou cestou mi opakuje že domov, domov, mrnčí a fňuká celý boží deň až do večera, v kuse ma kontroluje, či som nešla do "práce". Keď niekto zvýši hlas vonku či dospelý či dieťa zakryje si uši a plače. Nerozpráva, iba niečo, nevie mi povedať prečo je taká, čo ju trápi, čo sa jej nepáči. Na otázky o škôlke nereaguje vôbec, max začne plakať. Dokonca aj knihy o škôlke zatvára a odhodí. Začínam mať o ňu strach, v živote sa takto nespravala a z môjho veselého dievčatká je uzlicek nervov.

dzulli1980
7. sep 2023

Osobne si myslím, že na škôlku ešte "nedozrela", že na to jednoducho ešte psychicky nemá ... ak máš možnosť, nechaj ju ešte doma.
@silvika2022

anjelicek26
7. sep 2023

Ano to je bezne pri starte, ze prvy den dobry a kazdy dalsi horsi (lebo si dieta uvedomi, ze tam chodit musi)... Hlavne nikto jej tam nerozumie, je to pre nu tazke. 2r 7 mesiacov podla mna patri do jasiel :( Vacsina deti ma tri roky minimum plus par mesiacov nad to, ked v septembri nastupuje a v tom veku aj pol roka robi obrovsky rozdiel v zrelosti... jasle a skolka je uplne rozdielny pristup k tym detickam.

lucia147852
7. sep 2023

Nezrelé dieťa na škôlku. Veď má len 2,5 roka. Pre jej malú hlavičku veľká záťaž.

syslik81
7. sep 2023

moja bola v skolke od 2 a bola ok -lenze mala tam deti aj v jej veku ..porozpravaj sa s ucitelkou ci tam ma neaku kamaratku alebo deti v jej veku ... ako sa tam chova ...

veroonr
7. sep 2023

@silvika2022 je to uplne normalny adaptacny proces + ona je fakt este malinka. Moja to ma presne takto isto a to ma 4 roky... V pondelok rano huraaa, utorok a streda cele zle, dnes uz trochu lepsie. Pre deticky je to obrovska zmena a kazde to spracovava po svojom, ale tvoja je k tomu vsetkemu asi este moc mala

trgypadl
7. sep 2023

Ahoj, tiez mam drobca 2 rocneho, v pondelok zacal... Chodi na 3 hodinky, tiez je to narocne. Potrebuju cas... Aj mne je tazko.... Ale teraz som si uvedomila, ze možno je aj lepšie, ked zeny v zahranici maju kratsiu matersku a deticky si na opatrovatelky a kolektív zvykaju podstatne skor. Neviem si predstavit,ze by som mala toto zazivat, ak by som uz naatupila do prace a na sluzby... Radsej som ho chcela pripravit postupne, nech sa nam potom lahsie zacina, ked sa vratim ndo prace. A aj mamky samozivitelky zial nikedy musia ist skor do prace..

denkabemommy
7. sep 2023

@silvika2022 je z toho unavená. Chce ísť tam, kde to pozná -domov. Domov =bezpečie. Daj jej čas, to postupne odznie. 🙂

silvika2022
autor
7. sep 2023

@syslik81 oni sú taká pomiešana trieda, 2deti sú ešte mladšie ostatné pár mesiacov staršie.

silvika2022
autor
7. sep 2023

@trgypadl ona je rovno na celý deň, nechce tam samozrejme ani spať čo doteraz doma spala 2h to tiez robí svoje zrejme na to jej fnukanie

trgypadl
7. sep 2023

@silvika2022 chce to len cas, ked si s nou pomojkaj ju, a vzdy ju ubezpec, ze ked sa vyspinka po nu prides. Bude lepsie, verim v to aj pri nasom.

silvika2022
autor
7. sep 2023

@denkabemommy kiežby bolo aspoň maličké zlepšenie každý deň ale je to stále horšie, celých 5h kým nezaspala prefnukala, neustále sa uistovala že nejdem do "práce ", hneď ako sme prišli domov som ju aj seba musela prezliecť do domáceho. Keď som sa jej pýtala ci ideme von tak ani za nič, boji sa vyjsť z domu zrejme. Zaspáva do 10min od uloženia čo je jediné pozitívum tejto veci, keďže od roka a pol trvá u nás zaspavanie minimálne hodinu až 1,5h a zaspávala najskôr o 21:30.

silvika2022
autor
7. sep 2023

@trgypadl no keďže na mne doslova vysi celý zvyšok dna tak sa mojkame dosť.

zitaje
7. sep 2023

Toto je presne stav, keď ide nepripravené dieťa do škôlky ☹ nemôže ešte ostať doma? ALebo nemôžeš si ju brať aspoň na obed? Ja by som sa bála...
Moja najmladšia má 4 roky, teraz začala chodiť do škôlky. Veľmi dobre vie, že do škôlky sa chodí denno-denne, vie, že tam bude len doobeda, napapá sa a ja po ňu prídem. Keď niečo chce, potrebuje, vie sa opýtať učiteľky a aj sme si to natrénovali. Je plne sebestačná, vie sa sama utrieť po wc, otvoriť si fľašku a napiť sa, naje sa, obuje sa. Zatiaľ bola štyri dni, úplne v pohode.
Ja som si také urevané rána zažila s najstaršou dcérou, ktorá išla do škôlky 2,5 ročná hneď na celý deň, dodnes mám kvôli tomu výčitky svedomia a ona traumu. Ostatným deťom som to už potom neurobila. Ja si myslím, že to nestojí za to.
Možno si toto nechcela počuť, @silvika2022 , ale toto je názor a skúsenosť mňa ako štvormatky...

silvika2022
autor
7. sep 2023

@zitaje práveže s mužom sme sa o tom už dnes bavili, lebo evidentne je niečo zle a tým ze dcérka nerozpráva tak nám to nevie ani povedať.

zuzuliennka1
7. sep 2023

@silvika2022 a musela ist do skolky? kvoli tvojej praci?
alebo?
lebo tvoja dcera naozaj aj len cisto z tychto tvojich par prispevkov vyzera, ze na skolku este absolutne nie je zrela a bolo by lepsie, keby este ostala s tebou doma

zitaje
7. sep 2023

@silvika2022 ak máte možnosť, myslím si, že by jej veľmi-veľmi prospelo ostať ešte aspoň rok doma...

domininini
7. sep 2023

Toto iste som mala s prvym synom, po skolke sa ma stale pytal ci ide zajtra do skolky samozrejme s placom, tyzden som ho uplakaneho vodila do skolky aj uplakaneho vodila zo skolky .. po tyzdni uz tak vela neplakal ale stale sa pytal a nechcel tam ist .. po mesiaci to preslo, ale skolku v oblube nemal 🤷‍♀️

riyadh
7. sep 2023

@anjelicek26 moja chodila od 2r,2m do klasicke skolky, nie JASLE a uplne v poho, na SK. Maly od 2r a 8m irsko skolka a uplne pohoda😊

anjelicek26
7. sep 2023

To dietatko proste nevie rozpravat - velky problem - a je prilis malicke - problem druhy - ma proste sokovy stav. Vacsinou ked sa jedna o starsie dietatko staci vydrzat, ale to si vie otvorit usta, ze je hladne, smädne, musi cikat alebo povedat, preco place...tvoja mala to nevie... nemusi byt dalsi rok doma, skutocne mas moznost jasliciek, moznost opatrovatelky, podla potreby a ako potrebujes ist ty do prace... my sme mali vsetko - jasle, skolku, opatrovatelku v roznych kombinaciach podla toho, ako to v tom veku potrebovali nase deti...

@riyadh ved ked je dietatko sikovne, tak to ide... moja mala v jasliach chlapceka, co od roka (!!!) rozpraval cele vety, mne vzdy sanka padla, ked sme sa rozpravali vyzrety, nekonfliktny, perfektny... len take je jedno dieta zo sto... treba fakt pozerat na to dieta, co mam doma a co potrebuje ono...mne prijde, ze malicka od zakladatelky to preziva skutocne velmi zle...

silvika2022
autor
7. sep 2023

@zuzuliennka1 nemusela, chceli sme skúsiť keďže už potrebuje viac aktivít a viac interakcii s rovesníkmi, dosť sa už nudila, vyhľadávala detičky, zapájala sa, dúfali sme že aj rečovo sa posunie trochu a v podstate každý z jej kamarátov teraz nastupuje do nejakej škôlky i keď nie spolu s nou, tak by ani nemala v podstate s kým chodievať von. Ale nevyzerá to dobre, sme celkom aj zhrozený čo tieto 2dni robí.

silvika2022
autor
7. sep 2023

@domininini ten ranný plač chápem, nechápem však tú zmenu poobede, ze nikam nechce ísť len domov a v kuse vyplakava

zuzuliennka1
7. sep 2023

@silvika2022 no mas dve moznosti, bud este vydrzat, ze je to proste len nova situacia, sok, a zvykne si alebo ju nechat doma, kym dozreje.
osobne si myslim a z popisu z tvojich slov - to nie je o zvyku, je proste na skolku este nezrela.
nic jej neujde ked by ostala este doma a isla do skolky buduci september
aktivity moze mat aj s tebou, rovesnikov vonku poobede, aj tak najviac sa dieta socializuje v rodine, nie s cudzimi ludmi 🙂 socializacii sa uci doma a potom to vie s cudzimi, nie naopak

silvika2022
autor
7. sep 2023

@riyadh podľa mňa záleží od dieťaťa, nie každé je v 2r pripravené, niekto nie je ani v 4r

riyadh
7. sep 2023

@zitaje ak mas moznost a financuje ta manzel, v pohode aj do 6r mozu byt doma😊ak su zeny doma a spekuluju predlzene RP a hladaju diagnozy Lebo dieta za place, nech ich zivi manzel

majkamasar
7. sep 2023

A ty uz chodis do prace alebo si doma? Nie kazde dieta je pripravene na skolku. Jedno je zrele uz v dvoch a dalsie az v 4roch ked uz chape naco tam chodi, ze mamka a ocko su v praci a ono tam musi byt.

silvika2022
autor
7. sep 2023

@riyadh samozrejme lebo dieta s diagnózou je proste pre tú lenivú matku výhra však? Mám možnosť nastúpiť o 2m do vysnenej práce, preto by som bola veľmi šťastná, keby bola dcérka v škôlke šťastná a spokojná. Zrejme si nevieš predstaviť, keďže tvoje detičky zvládli škôlku skvelé aké ťažké je pre mňa pozerať sa na to ako sa mi dcérka za pár dní zmenila.

zitaje
7. sep 2023

@riyadh medzi tými dvomi možnosťami je ešte koooopa iných. Kto chce, hľadá cestu 😉

silvika2022
autor
7. sep 2023

@majkamasar ešte som doma, ale mam ponuku do práce od decembra.

anjelicek26
7. sep 2023

@silvika2022 mne starsi syn presne takto - skusili sme skolku ked mal 2r 3m a on tam bol relativne v pohode, obcas cikacia nehoda, co teda neriesili, ale bol uplne tichy, vymeneny, stale neskutocne unaveny, obvolala som opatrovatelky v okoli a prehodila ho tam, stalo to ano viac penazi, ale za moj pokoj v dusi to stalo...na to je ta adaptacia, aby rodic vlastne zistil, ako jeho dieta zareaguje... rok na to nastupil do skolky a uz super... ak mas skvelu pracu na dohlad, skus obvolat jasle alebo opatrovatelky a vyskusajte radsej to...

zuzuliennka1
7. sep 2023

@silvika2022 praca neutecie, a dobre ponuky este budu, ale cas s dietatom nevratis.
to si uz premysli sama, ci ist do super prace, aj ked dcerku este psychicky pripravenu na skolku vobec nemas a cas doma by jej este prospel, alebo pracu obetovat, ostat este doma, ona dozreje a rok pojde vysmiata 🙂 a mozno najdes aj lepsiu pracu ako mas teraz