Štvorročné dieťa má problém s rozprávaním

7. nov 2021

Nas syn ma 4 roky a m a problem s rozpravanim. Boli sme u doktorky ta nas doporucila k psychologicke. Psychologicka nam dala termin az o dva mesiace. Chcela by som sa preto spytat ako rozpravaji vase 4 rocne deti. V skolke sa na nic nestazovali, aj ked tam viac neni ako je, byva casto chory. Maly nerozprava cele vety. Ked aj nieco povie tak je to schomolene. Ked sa s nim chcem rozpravat tak mi len odvrkne "mama ticho", "mama psssst". Nejde mu to a preto ho ani rozpravat nebavi. Nevydrzi dlho "kecat", knizky ho vobec nebavia. Ked sa ho nieco spytam napr. kde je tanier tak len ukaze. Ked mu poviem ze tanier je na stole , nech zopakuje celu vetu, tak len mavne rukou a nahnevany ide prec. Akebo ked sa udrie, povie mam Au- au. Hovori o sebe v tretej osobe. Aj kde ho stale upozornujem nevie si to zapamätať.

Vie pekne pocitat do 10, povie svoje meno aj adresu. Pozna niektore pismenka. Vie strihat , kresllit, sam sa oblecie aj vyzlecie, obuje aj vyzuje len to rozpravanie... Nemam to velmi s kym porovnavat, preto sa chcem spytat sme na tom moc zle? Dufam ze so psychológom to pojde lepsie

bosorka2302
7. nov 2021

moj detto tak rozprava a nevie ani tolko co tvoj. chodime aj na logo aj k neurologovi a nic zatial.lepsi sa to ale velmi pomaly. suseda mala syna co do 6 rokov mu nikto nerozumel a je z neho krasny 14r chalanisko,ktory rozprava paradne. zatial neriesim nejako extra

deedol
7. nov 2021

objednaj sa aj k logopedicke (staci ti vymenny listok od pediatricky), tam su tiez dlhe cakacky a budete ju zrejme potrebovat. odporucam najst nejaku klinicku logopedicku, nie obyc.

panelacikova
7. nov 2021

to čo je za nadpis??? nič v zlom, ale ani sa nečudujem, že dieťa rozpráva zle, keď mama neviem formulovať myšlienky 🙄

panelacikova
7. nov 2021

a mimochodom, mama aj poriadne zaostala. ani nie na úrovni ZŠ. ak dieťa povie: mám au... nehovorí v tretej osobe, ale hovorí v prvej osobe. čiže samo za seba... mame chýba potrebné vzdelanie, hlavná vec, že rieši dieťa. a kde malo, chúďa, nabrať tie gény, aby bolo také, aké si mama želá? má 4 roky, pozná niektoré písmenká a pekne počíta do 10. to je super. buď rada. lebo keď som čítala úvodný príspevok, tak na to, ako sa prejavuješ ty, máš dieťa génia...

autor
7. nov 2021

@panelacikova som sa pomylila v uvode malo byt 'dieta zle rozprava' prepac

panelacikova
7. nov 2021

autorka: ale veď celý ten tvoj úvodný príspevok je nezrozumiteľný. dieťa máš určite v poriadku. zapracuj predovšetkým na sebe. skús viac čítať.. to rozšíri obzory, aj gramatiku.

autor
7. nov 2021
panelacikova
7. nov 2021

a prepáč, ale netuším, prečo ho už v 4 rokoch ženieš (alebo chceš) za psychológom? veď má čas. to, čo dokáže tvoje dieťa, je absolútne postačujúce na prijatie na ZŠ. a to píšem o 6-ročných deťoch. ja fakt neviem, prečo ho silou-mocou "pasuješ" za nejakého nekompletného?

autor
7. nov 2021

@panelacikova nas tam poslala jeho pediateicka. Sama som si to nevymyslela.

labocca
7. nov 2021

pracujem s detmi s podobnymi tazkostami.Ak mozem,urcite by som ti v uvode odporucila logopedicku . A cim skor sa objednat,lebo cakacie doby su dlhe a to asi vsade.
Drzim palce!

nikpa
7. nov 2021

Vie počítat do 10, strihať, kresliť, sám sa oblečie aj vyzlečie, príde mi ako šikovný chlapec. To rozprávanie je asi slabšie, mám doma 4 ročného a to má problém s rečou ale podľa toho čo píšeš, je na tom lepšie. Určite by som čo najskôr vyriešila logopedicku. A ak pediatrička káže aj psychológa tak asi vie prečo. Je lepšie ísť aj zbytočne ako neskoro a niečo zanedbať. Reči že máš čas si nevšímaj, lebo ak je tam problém, treba ho začať riešiť čím skôr.

janba
7. nov 2021

Baby, akoze.. inokedy tu citam rady, ze s 2rocnym treba logopedicke, lebo nerozprava.. ale so 4rocnym netreba, lebo vsetko je chyba jeho mamy, lebo sa pomylila v nadpise 🙄
Podla mna, pre pokoj duse, s nim chod k logopedicke. Moj ma 3, zacal chodit do skolky, v rozpravani sa dost zlepsil, ale stale to nie je ono, ale on sa velmi snazi, vadi mu, ked nerozumieme.

pribinak
7. nov 2021

Hm chcieť od neho aby opakoval po tebe vety ako papagáj je zlý nápad

Ako v tom ani nevidím zmysel.
Skôr s ním komunikuj v štýle, že budeš dávať otvorené otázky: napr chceš si obliecť červene tričko, alebo tričko s požiarnikom? Alebo ideme si skladať lebo alebo kreslit a fixami? Aby bol nútený odpovedať aspoň v 2-3 slovnej vete

Dobre je chcieť od neho aby povedal čo chce, nielen ukázal. Keď na niečo ukazuje, tak sa musíš robiť ze nerozumieš a pobadat ho k tomu, aby povedal čo chce

Určite choďte k logopedicke. 4 ročne dieťa, by už malo zvládnuť povedať vety

panelacikova
7. nov 2021

@janba ty tiež nečítaš s porozumením, že? nikde neuvádzam, že nemá ísť k logopedičke. ale uvádzam, že pokladám za neúmerne predčasné ísť so synom k psychologičke...

pribinak
7. nov 2021

@panelacikova nemyslím si, že je to predčasne. Logopedicka ho aj pravdepodovne posle k psychologické.
Radšej risiet skôr, ako sa zobudiť v 6 rokoch a potom tvrdo doháňať

panelacikova
7. nov 2021

@pribinak robila som s deťmi, ktorým bolo treba len viac rodičovskej pozornosti a výchovy (v zmysle učenia). jednoduchšie bolo šupnúť dieťa k psychologičke, ktorá následne vystavila papier, že dieťa je či už ADHD, alebo je také či onaké... tie deti som mala denne na očiach. aj v bežných situáciách. tie deti boli úplne NORMÁLNE, až na pár výnimiek, ale tým to doslova "kričalo" aj z očí, z pohľadu... vlastní rodičia robia svoje deti nedokonalými. mnohí, žiaľ, iba preto, aby mali od nich pokoj počas návštevy ZŠ... následne aj SŠ či SOU

pribinak
7. nov 2021

@panelacikova áno, v niečom súhlasím, že pre niektorých rodičov je mimoriadne výhodné, ak mam dieťaťu dgn., ale z autorky mam pocit, že hľadá spôsob ako synovi pomôcť, že nechce dgn., skôr radu ako napredovať a dieťa rozvíjať

autor
7. nov 2021

@pribinak my sme boli u pediatricky prvykrat s tymto problemom ked mal 3.5 roka, vobec nechcel s lekarkou spolupracovat. Ani do oci sa jej nepozrel. Hanbil sa. Tak si nas zavolala teraz ked ma 4 roky na kontrolu, nezlepsilo sa. Preto nas odporucila k psychologovi. Ja som chcela aby nas poslala k logopedovi, ale tak asi ona vie preco...

pribinak
7. nov 2021

K logopedicke môžeš ísť aj bez výmenného lístku, napr v CPPaP. Tam nepotrebuješ výmenný lístok.
Psychologicka je fajn nápad.

autor
7. nov 2021

@pribinak vies co, necham to zatial tak. Uvidim co povie psychologicka. Asi nas aj tak len posle k logopedovi. Chlapec je proste introvert po mne.
Pediatricka chce mat len istotu ze sa nic nezanedba. Skusim mu teda formulovat inak otazky. Aj ked on si to rozpravanie bude vzdy zjednodusovat.

didi2102
7. nov 2021

Keď zavoláš do cpp centra v okolí vezmú tá,nepotrebuješ výmenný lístok , je to zadarmo,ak nebudeš chcieť papier od nich nikam nepôjde a nik sa ako keby nedozvie že si tam bola,my sme takto boli so synom 3r zatiaľ na prvom sedení bol to taký úvod , alebo v pediatricke a ona dáva papier ku klinickemu logopedovi

autor
7. nov 2021

@panelacikova a este k tebe.... Moje dieta naozaj rozprava v tretej osobe.. Matthias kresli, Matthias zjedol, M. vypil,... To ze povie "mam au au" tak to sa naucil ako frazu a vlastne to rozprava ako jedine v 1. osobe. On ma len 4 roky este sa to douci, ale preco ty mne ten druhy prispevok pises v tretej osobe? "mama je poriadne zaostala", "mame chýba potrebné vzdelanie". Preco mi to nepíšeš normalne v 2. osobe? Úprimne, hanbila by som sa za seba napisat nieco take ako ty mne niekomu koho nepoznam...

kittykat22
8. nov 2021

Z toho co si napisala tak vidim skor problem to ako o sebe rozprava v tretej osobe a pouziva hlavne citoslovce. Myslim, ze ta psychologicka je dobry tah. Co sa tyka dietata - neda sa jeho rec urychlit. Je to o dozrievani mozgu. Nas syn ked bol maly velmi plakal a neskoro zacal hovorit tak sme to aktivne riesili. Od 3r chodi na logo (v troch rokocho hovoril 4 slova) a teraz je uz na ZS a dochadzame tam stale. Ale je uplne v pohode. Mal len oneskorenu rec - bolo to vyvojove a potom ma blbe sluchove rozlisovanie. Tak to doladujeme. Logopedicka aj psychologicka z PPP spravili testy a povedali kde je problem. Neboj, budes mat to iste. Oni ta uz navedu. To co ti tu radia, ze je to to tvoja chyba nepocuvaj. Nie je to pravda. Detska rec je zalezitostou dozrievania mozgu. Mozes sa na hlavu postavit a pokial to dietatu nedoklepne, tak si bez sance. Vydrz este tie 2 mesiace. Zbytocne sa nestresuj.

mogaa
8. nov 2021

tiež si mylsím že s ním choď k logopedičke...normálne sa objednaj a až potom stačí vyvbaviť odporučenie lebo sa tiež dlhšie čaká na termín.....možno k psychologičke ho poslala preto že o sebe hovorí v 3osobe......ale na poruchy reči je prioritne logopéd....

zuzanaete
8. nov 2021

Myslim, ze je fajn, ze vad pediatricka poslala aj k psychologicke. Rozpravanie v tretej osobe nie je ani tak recova zalezitost, ale ako seba vnima dieta. Kym sa tam dostanete, mozes mu doma trochu pomoct hrou “moje, tvoje”. Hocikedy cez den riesit, ze koho je to bunda, pohar, noha, kefka… (moja-tvoja, nie mamina-Matthiasova). Vsetci nech na neho rozpravaju v druhej osobe. Ludia maju niekedy tendenciu opakovat po detoch. Bude fajn navstivit aj logopeda. Drzim palce, aby ta odbornici spravne naviedli. Niekedy len proste potrebuje dieta spravne naviest/dostat pomoc. Nie vzdy ide vsetko same a bez problemov.

annm81
8. nov 2021

Štvorročné dieťa by malo rozhodne rozprávať na vyššej úrovni. Psychologička je určite dobrý nápad najmä preto, že ešte nepoužíva prvú osobu. Nečakaj s ďalšími krokmi na návštevu psychológa. Hneď sa objednajte aj k logopedičke, tam sa tiež dlhšie čaká. Porozprávaj sa s učiteľkami v škôlke, ako oni vidia tvoje dieťa a určite ich popros o spoluprácu na riešení problému. Keď je oddýchnutý a v dobrej nálade, dávaj mu veľa otázok - ideálne také, kde nemôže na odpoveď ukázať, napr. keď ste doma opýtaj sa. čo by chcel aby si mu kúpila v obchode, s čím by sa zajtra chcel hrať v škôlke. Keď ste na ihrisku, čo by chcel doma na olovrant a podobne.

@panelacikova Tvoje príspevky autorke veľmi pomohli. Bez ohľadu na to, aký má písomný prejav, snaží sa riešiť reálny problém svojho dieťaťa, takže nie je namieste jej vynadať že je lenivá a preto ide k psychologičke po diagnózu. Mimo to, dieťa nie je len izolované s matkou, iste má aj ďalšiu rodinu a najmä chodí do škôlky, takže rečových vzorov má iste dostatok.

autor
9. nov 2021

@annm81 nie, dieta nieje izolovane chodí do škôlky a na kurz karate (tam tiez kecaju asi 15minut), chcem ho dat aj na plavanie ale az v lete. Inak som na neho sama. Nemam ziadnu rodinu. Muz je 12 hodin denne v praci. K psychologicke sa idem poradit. Nejdem tam po ziadnu diagnozu, ci co to tu pisete. Nechapem aku vyhodu by to malo, keby som mala dieta s nejakou diagnozou? Snazim sa s nim rozpravat, pytam sa ho na jeho oblubene zvieratko, oblubenu farbu, co jedol, co robili v skolke. Jeho odpovede su vsak vzdy jednoslovne. Otazkam rozumie ked sa ho to spytam v slovenskom jazyku aj v nemeckom.

nana123
9. nov 2021

Ahoj, syn tiež začal len rozprávať tesne pre 4 narodeninami. Tiež sme riešili logopédiu, neurológiu. Logopedicka diagnostikovala oneskorený vývin reči. Syn má teraz 9 r.. Od 5 rokov chodíme k logopedicke intenzívne. Ešte teraz riešime R. Naučil sa vsetko len trebalo s nim cvičiť. Inak ma samé 1 v škole. Určite treba zbehnúť psychologickú a logo. Logopedicka povedala ze ak nezačne do 5 rokov sám správne vyslovovat písmená už nezačne sám nikdy už len ho naučiť. Isla by som aj do toho špecializovaného centra majú aj pedagogickú ambulanciu kde sa venujú takým deťom, a pripravujú na školu. Väčšinou keď majú problém s rečou bude aj problém s písaním možno citanim. Je to jedno centrum v mozgu. Ale môžem ta ukludnit nič hrozné to nie je proste sa im treba venovať viac a zvládnu to...”

yoxinka
9. nov 2021

Ahoj. Ja mám tri deti a teda tak ako rozpráva tvoj malý, tak hovorili asi okolo 1,5 roka. Moja najmladšia má 2,5, hovorí celé rozvité vety, používa všetky časy, skloňuje … vychovávame ju bilingválne, takže používa nejaké anglické výrazy a rozumie aj angličtine. Prostredná dcéra v štyroch rokoch používala dva jazyky plynule. Syn 4ročný mal problém so sykavkami a nevedel povedať r,l ale okrem toho tiež hovoril rozvité vety, skloňoval atď. Chcem tým povedať, že u 4ročného dieťaťa by na tom reč mala byť oveľa lepšie, myslím si. K tomu rozprávaniu v tretej osobe ešte napíšem. Iba moje prvé dieťa tak hovorilo, lebo kopírovalo mňa, ja som to dosť často používala, všetko som malému komentovala (maminka uvarí, maminka donesie, maminka ide …), pri ďalších deťoch som to vôbec nepoužívala, lebo som nemala potrebu furt všetko komentovať a mladšie deti to nikdy nepoužívali ani tak nehovorili. Kamarátka má syna s veľmi výraznou poruchou reči, tam je stále trošku v hre aj autizmus, ale podľa toho čo píšeš, keď to porovnám s tým kamoškiným chlpačekom, tvoj malý je na tom oooooveľa lepšie. Určite by som na tvojom mieste riešila logopédiu, akútne, nech sa naňho pozrú, toto je vo vašom prípade, myslím, dôležitejšie ako psychologička, lebo myslím, že máš normálne dieťa, len mu treba s tým rozprávaním trochu pomôcť. Ale to je len taký môj pohľad 🤷‍♀️. Držím prst!

mojmacik
9. nov 2021

Dôverne poznám.. Trojicky.. Baby ako verklik a synator radšej ukázal než povedal a ak niečo tak stylom kuku po tá znamenalo Kubko ide pozrieť tatíka (do práce) Logopedicka des a hroza...este nemal 3 roky keď sme začali a odišli sme od nej keď som jej povedala, ze odklad do školy nedám, že je šikovný a začala vrieskat až skoro skolabovala... nešla to rozchodiť hoci ucitelky potvrdili, že áno určite škola, len proste reč viazla a bol (a stále je😆) "tvrdohlavý" ťažko znášal zmenu učiteliek NAPR. Niektoré to s nim proste vedeli iné si nedali povedať a on ich ignoroval.. Ale samo, ze ako predškolák už bol nimi ok, len potreboval tlmočníkov teda svoje sestry. Ešte teda poviem, ze vlastne sa aj zajakaval.. No a aby som mala potvrdenu zrelosť dala som všetkych troch otestovať + Jakub aj individuálne súkr. Testovanie u psychologičky.. Záver intelektuálne vyspely super pamäť, nadpriemerná až.... No a čuduj sa, to co nenaucila logopedicka za tri roky zvladla škola ZA TRI MESIACE !!! , chlapec začal pekne čítať naučil sa všetky makcene nevedel ani r ani f, ch chlapci boli tapti.. Čiže ak aj niečo povedal, tak mu bol problém rozumieť. Dnes sú moje dietky siedmaci neučí sa skoro vôbec a je jednotkar, matika že wau😆 baby tiež jednotkarky😉aby som neschválila len jeho.... Žiaľ komunikacny problém je stále ale doma medzi nami alebo keď je medzi deťmi je v poho, no ak sa ho niekto nečakane opýta bud len mikne plecom alebo už nastúpi zajakavost.. Ale to je ošetrené.. V škole nemusí čítať nahlas, odpovedať môže písomne.. Niekedy triviálne veci nevie pomenovať ale v zápätí zapoti takú vetu že ani ja nechápem... Ale je to ok.. Ved ja veľakrát ani muža nechápem... Tak ma po kom byť 😆😆😆😆😆.. Sestrin kolega povedal... Akoby som seba videl... V 15tich som si upratal v hlave.. A všetky komunikačné problémy zmizli... Ufff ale som toho popiiisala. Ešte takto aj komolil veeeeeelmi dlho slovosled vo vetách to aj v škole... Ale už je to si myslím na 98 % ok