Škôlka a novorodenec

18. máj 2024

Ahojte. V decembri sa nám má narodiť bábo. Máme 2 r chlapčeka a chcela by som ho dať od septembra do škôlky. Mám takú prácu do doma, ktorú by som vedela od septembra do decembra robiť. Ale stále premýšľam, či to má vôbec význam, ho tam dávať na 3 mesiace a potom by musel zostať doma, aby zo škôlky niečo nedoniesol. On je veľmi rád v kolektíve, nie je nejaký mamičkár, podla mňa by ho to len posunulo aj v rozprávaní a podobných veciach. Ako ste toto riešili vy? Stačilo by, ak by zostal doma po narodení maleho, trebárs 2-3 mesiace, či je blbosť ho dávať potom do škôlky? Existujú aj choroby ( napr. Kiahne), ktoré su nebezpečne aj v tehotenstve. Neviete mi povedať ktoré sú to? Ja teda viem len o tých kiahnach, ale tie som už mala.
Ďakujem všetkým za odpovede 🙂

anavixy
18. máj 2024

Piata choroba je hlavne nebezpecna v tehotenstve, cele tehotenstvo, ak si ju mala (zistis podla protilatok), tak je to ok. Kiahne len v prvom trimestri a pred porodom.
So skolkou neporadim, mala by som asi rovnaku dilemu, za tie tri mesiace tam realne bude mozno tak tretinu casu, az taky prinos pre neho to nebude, zato choroby budu ficat “jedna radost”… ja by som ho asi nedala 🙊

gab1sol
18. máj 2024

Ťažko radiť, tam je dôležitá imunita dieťaťa. Napr. naša prvá zo škôlky nič nedoniesla, nebývala chorá. Kiahne dostala až ako prváčka na ZŠ. Iné choroby, rôzne virózy ju obchádzali… Druhá bola tiež odolná, skôr bola náchylná na prechladnutia… Ale našťastie, detské prenosné choroby sa im vyhýbajú.

zorkahorka
18. máj 2024

Ja som nechala doma starsieho len mesiac. On ti tie chotoby bude nosit stale. ak by si sa im chcela vyhnut, musela by si ho nechat doma 3 roky...
Je lepsie, aj tymi chorobami prejde. Babo ma polroka od teba imunitu, vobec nemusi ochorieť

majlo1234
18. máj 2024

Ved vyskusaj a uvidis, ak ti to umoznia v skolke. Moj ani do skolky nechodil a ja som cely druhy a polovicu tretieho trimestra bola furt od neho soplava a chora, uz som toho mala naozaj dost. Takze ja skolku nezvazujem vobec, minimalne prvy polrok, potom od jari mozno

sovica
18. máj 2024

Ja mám deti narodené tiež koncom roka. Staršie som do škôlky dávala a veru si nepamätám, že by donieslo nejakú chorobu, ktorou by nakazilo novorodenca resp. v prvom roku života. Ak malo dieťa nádchu, prechladnutie alebo nejaké takého ľahšie ochorenie, tak som vedela deti od seba separovať. Vysvetlila som staršiemu dieťaťu, že nesmie ísť blízko k súrodencovi, kašľať alebo kýchať v jeho blízkosti... Nedávala som do škôlky, keď kolovali infekčné ochorenia. Ale u nás v škôlke, keď sa niečo zistilo/nahlásilo, tak hneď bol vylepený oznam na dverách škôlky. Čiže, keď som videla na dverách napr. oznam, že nejaké dieťa má šarlach, tak som sa otáčala na päte a vrátili sme sa domov. Je to len na Tebe, ako si to zariadiš pre pokoj duše. Každá to vníma ináč. Ja by som však tiež nechcela, aby sa novorodenec nakazil.

lienka.7
18. máj 2024

Autorka, nic v zlom teraz.... ale toto je tak vysoko individuálne, ze sa musíš rozhodnúť jedine ty sama.
Moja mladsia od staršej nikdy neochorela, nedostala od nej dokonca ani 6.chorobu (vtedy mala len 6 mesiacov). A to si dokonca vymieňali fľašky, lyžičky a pod. Bežný soplik ako chorobu neberiem... v podstate nebola este chorá vôbec a to ma už 2,5 roka. Staršia samozrejme skolkarske sople, klasika, prelieci sa doma a ide naspäť do skolky. Ani keď ho necháš doma, nezabranis, aby ti neochorel. Aj vonku totižto chodia matky s chorými deťmi, mne takto staršia 2x ochorela od decka na ihrisku. Kiahne v skolke taktiež nedostala.

e1i
19. máj 2024

Ak ti 2r vobec vezmu do skolky.. starsia isla od septembra a mladsi sa narodil na konci septembra. Choroby starsej boli ale maly nedostal od nej. Aj kiahne v skolke boli aj sarlach a nedoniesla to. Bola som rada ze je v kolektive,jej sa pacilo,velmi ju to posunulo,doma v tom momente by som jej nedokazala dat viac.

orangiiina
19. máj 2024

Zaujímavé ako tu baby tvrdia, že mladšie neochoreli od staršieho. Moja mladšia, plne dojčená, chytila všetky choroby, ktoré starší doniesol zo škôlky a teda ich nebolo malo.

beata_k
19. máj 2024

To je velmi zly napad. Ver, ze chces rodit chora a doma chore dieta. Tie 3 mesiace ti za to nestoja.

orangiiina
19. máj 2024

Prepáč, nevyjadrila som sa k téme. Nechaj si ho doma tie 3 mesiace, robiť sa ti neoplatí, a tiež po pôrode, ak si myslíš, že zvládneš v pohode obe deti. Moj šiel, keď mala malá 4 mesiace, bola už aspoň väčšia, keď doniesol prvú chorobu. Držím prsty.

beata_k
19. máj 2024

*nechces

nyphadora
19. máj 2024

Dcera chodila normalne do skolky, bola dva dni doma keď sme prisli z porodnice a potom šup do školky, žiadnu chorobu nedoniesla, max sopel, ale mimčo ich nechytilo. Ja som si potrebovala oddychnuť a starať sa o novorodenca, nie robiť animatora 🙈.

nyphadora
19. máj 2024

Na kiahne existuje očkovanie a chripku tiež.

nikpa
19. máj 2024

Prihlášku mu daj a ešte máš čas sa rozhodnúť, keď ti ho vôbec zoberú. Môj starší keď nastupoval do MŠ mladší mal 4 mesiace, dostal od nech všetko. Straší bol v kuse chorý prvý rok. Mladší ale všetky skolkarske choroby ktoré chytil od brata, veľmi dobre zvládal, oveľa ľahšie a rýchlejšie. Keď nastúpil už do MŠ on, nebol ani raz chorý. Naozaj ani raz. A to nastupoval počas chrípkovej epidémie v marci. Je to veľmi individuálne, moc ti tu preto asi neporadíme.

ktochytavzite
19. máj 2024

ja neciem ale ja by som bedala to malw ak sa ti anrodi je predsa babatko a nemusi byt chudatko uz od mesiaca chorlave,ci?Ved to vydrzte aspon 1,2 roky a potom ho das on nic nestrati.

autor
19. máj 2024

Ďakujem baby. Je mi jasné, že sa musím rozhodnúť sama. Ale presne ako tu niektoré píšete, podľa mňa mu tá škôlka dá viac, ako ja doma, keď budem skákať okolo novorodenca. Určite by som ho min tie 2 mesiace nechala doma. Asi to v septembri skúsim a uvidím, či bude nosiť choroby, alebo sa bude držať. Zatiaľ chorý nebol, nikdy nemal horúčku, max sopel a kašeľ.

martyzpp
19. máj 2024

Ved to, ze pred skolkou ziadne deti nie su vyrazne chore. Lavina sa spusti az po nastupe do skolky. Tyzden v skolke, dva tyzdne doma. Pre nas su najhorsie zimne mesiace, to sme permanentne chori. Tocime si choroby vsetci doma. Vyskusaj, uvidis, ale urcite sa este posnaz mu podporit imunitu pocas nasledujucich mesiacov.

vyrovnanaosoba
19. máj 2024

Ja by som ho do škôlky dala ak si rozhodnutá a nechala ho tam aj po narodení súrodenca, za tie mesiace sa adaptuje a chorobu môže doniesť aj keď bude mať mladší rok. Ak si rozhodnutá predsa mu dochádzku prerušiť, tak ho daj radšej potom na tri roky až, a ten rok buďte doma všetci.

autor
19. máj 2024

@martyzpp vieš čo my máme aj staršieho už školáka, keď chodil do škôlky, tak nebýval často chorý. Mal také obdobie tesne pred narodením tohto,asi 3 mesiace vkuse kašeľ. Ale potom aj v škole byval chorý veľmi málo. On ale zase oproti tomuto 2rocnemu býval často chorý ako bábo.

zorkahorka
19. máj 2024

@orangiiina obe deti mi ochoreli az po pol roku. Dovtedy sme mohli byt chori my, starsi surodenec, ale fakt neochoreli. Az potom sa to spustilo. Takze ta omunita od matky fakt funguje. Samozrejme - nie u kazdeho, ale tychto tem tu uz bolo viac a vzdy pisu baby pol na pol, ze novorodenec od skolkara (ne)ochorel

rodinka20
19. máj 2024

Autorka, ja trošku mimo témy, ale tiež nad tým zvažujem. V Decembri sa mi tiež má narodiť bábo a taktiež chcem dať synčeka od Septembra do škôlky.... Môžem sa opýtať, ako to máte s plienkami ? Ja sa snažím učiť podľa toho uvidím no zatiaľ odmieta šerblik aj wc boji sa a čo vy ?

tamtumdo
19. máj 2024

Starší mal 3...v septembri nastúpil do škôlky,v septembri som aj rodila....3 roky nebol vôbec chorý,u doktorky sme boli len na poradne....po nástupe bum, nonstop chorý...bábätko sa od neho nenakazilo, nespali v jednej izbe...možno raz mal soplik...Bola som rada keď bol v škôlke,lebo fakt mi novorodenec dal zabrať...nemohla by som sa mu tak venovať ako v škôlke. Bolo mu tam lepšie podľa mňa, naučil sa mnoho nového, mal nejaký program....doma by sa nudil,aj napriek tomu, že bol dookola chorý, dala by som ho znova do škôlky. Aj keď každé jedno ráno prvé dva roky vrieskal ako pavián,že nenechávajte má tu......Zo škôlky chodil spokojný. Za mňa dobré rozhodnutie. Nevedela by som mu dať popri novorodencovi toľko, ako mu dali v škôlke....

mogaa
19. máj 2024

tak ak si myslíš že ti 2-ročné dieťa vezmú do škôlky, smelo do toho🙂šancu máš možno ešte v súkromnej škôlke, čo je ale blbosť keďže si doma🙂

mogaa
19. máj 2024

čo sa týka chorôb, je to veľmi individuálne...ano väčšina detí býva po nástupe do nového kolektívu neustále chorá, ale sú aj deti ktoré to dobehne až na ZŠ...naša malá napr.bola najviac chorá až ako predškoláčka....

jaskolka
19. máj 2024

To, ci bude choré, je veľmi individuálne. Moji chodili aj chodia do jaslí a škôlky, a vyššia chorobnosť nejako extra nebola.
Keď ti 2 ročné vezmú už do škôlky, veď ho daj, a sama hneď zistíš, ci fakt to bude tak, ze v kuse bude ti doma, viac ako v škôlke.

jaskolka
19. máj 2024

@mogaa tak niekde berú aj v dvoch rokoch, moja tiež ide od septembra normálne do škôlky (teraz je v jasliach). Záleží od škôlky, kapacity a toho, ako majú určené, ze dieťa musí mať hygienické návyky, a podobne. U nás musí byť odplienkovane, a aspoň čiastočne sa najesť lyžicou. Ale kľudne vezmú aj v 2 rokoch

maciatkolulu
19. máj 2024

Mňa fascinuje len to,ako sa palce,že nie sú miesta v škôlke a tu zase v pohode ani nie trojrocak vezmú a ešte tak,že dá/nedá,pár mesiacov doma,pár v škôlke,miesto zabrate. A mama doma . Zvláštne. A ja som nedávala dcéru do škôlky,bolo to fajn obdobie. A nie,nemusí si dieťa prejsť skolkarskymi chorobami,moje ani jedno neprešlo. Ani vo vyššom veku. Kiahne až v škole.

gab1sol
19. máj 2024

@maciatkolulu tak to záleží od miesta… V mestách je obvykle problém, ja som bola rada, keď mi obe deti nastúpili ako 3,5 ročné. Na druhej strane, sú dediny/obce, kde sú radi, ak otvoria triedu, preto berú aj mladšie. Ale to nerieši situáciu v mestách…

majlo1234
19. máj 2024

@maciatkolulu na dedine niekde v zapadakove ti dieta v pohode vezmu, aj na pol dna, aj vseljako sa dohodnu. V satelitoch okolo Bratislavy musis pol roka dopredu obetovat bohom, modlit sa otcenase a tancovat posvatne tance, aby ti zobrali aspon v styroch rokoch😂

maciatkolulu
19. máj 2024

@majlo1234 🤣🤣🤣🤣prípadne aj nejaké obete🤣