Predškolák klame

27. okt 2023

Potrebujem nestranny nazor -najlepsie od mam, ktore maju/mali deti v tomto veku. Syn je predskolak a pred par tyzdnami mi prvy krat vedome zaklamal. Nejde o nic "hrozne": po obede dostava odomna sladkost - moze si vybrat sam. V nepozorovanej chvili si ale zobral dalsie sladkosti bez pytania. Prvy krat som mu kludne povedala, ze sa ma spytat, ked este chce sladkost a ja mu dam. Lenze on si pristavil stolicku a zobral z police sam.
Opakovalo sa to o par dni. Vzdy, ked ja uspavam mladsiu sestru na obedny spanok v spalni.
Ked mu davam sladkost, tak ho upozornujem, ze nech si neberie sam, ze sa ma mna spytat. A on napriek tomu ide "potajomky", zje to a potom klame, ze on si nezobral alebo ze iba 1keks (a chybaju 4).
Velmi ma to trapi, lebo sa bojim, ze klamanie prejde aj na ine situacie, nie len tieto "banality". Blizki mi ale hovoria, ze som moc prisna a nemam mu davat "prednasky" za to.
Ako to vidite vy? Som prisna, ked chcem toto riesit a davat trest za to, ze si bral sam a klamal?
Dakujem

pribinak
27. okt 2023

Ale toto by som nebrala ako klamstvo a už vôbec by som z toho nerobila dramu

Jednoducho kekse daj inam a povedz ze aj ty si si dala len 1 a už tam žiadny nezostal

mooonika1975
27. okt 2023

Záleži, čo robiš, ak klame , on si to zafixuje a už obchádza ťa, ak ti to nevadi, deti neklamú, nemajú sa prečo strachovať, ak je tam strach, je tam klamstvo. Zmeniť pristup

nikpa
27. okt 2023

Riešili sme niečo podobné teraz a náhodou tiež s predškolakom. Nejdem rozvádzať o čo sa konkrétne jednalo ale bola to dosť vážna vec, ktorú vyviedol a plus k tomu ešte úplne vedome klamal. Ja som to čo vyviedol riešila s ním hneď po príchode zo škôlky, vydiskutovali sme si to. Večer keď prišiel muž z práce, sme si všetci traja sadli za stôl a teda som mu to povedala aby mu aj muž dohovoril. No syn zrazu povedal, že on nič také nespravil a ja klamem. Nepriznal sa pred mužom dodnes. Zatĺkal pred ním a trval na svojom, že nič také sa nestalo, nič také nespravil a proste klamal aj mne do očí akoby sme sa o tom ani nebavili pár hodín dozadu a on sa nepriznal. Zostala som v šoku, nikdy takto neklamal, možno volake malé detské lži ale toto bola vedomá lož do očí.
Poriadne som ani nevedela ako mám v tej chvíli reagovať, tiež mám obavy a neviem kde sme spravili chybu.

kvadrinkaaa
27. okt 2023

Preháňaš. Keby si neschovavala pred nim sladke, tak nema potrebuje si potajomky brat. Asi to tak mate nastavené, ze sladke len za odmenu alebo po zjedenie obede, no u nas je sladke aj pre radost a pre chut 😀Asi si dost prísna a dávaš mu prídelovo. Samozrejme, ze aj ja kontrolujem syna, ale nerobim z toho drámu, ked nejaky den zje viac. Keďže sladke u nas nie je zakazane, tym pádom tak po sladkom ani nebaží. Stane sa, ze aj dva dni tri je bez sladkosti. Ja mu aj sama ponúknem, ked si ja beriem keksik.

doriiis
27. okt 2023

Preboha ženy,nezente to do extrémov zas.
1.Nepoznam dieta,ktoré v predškolskom veku +- nezaklamalo vedome o takýchto maličkostiach.
2.Nepoznam puberťáka alebo dospelého ( a mohli sa jeho rodičia snažiť akokoľvek),ktorý neklame.
A áno klameme aj my rodičia svojim deťom.Od ich narodenia až kým neumriemr.Takze nádych a vydych

candii
27. okt 2023

Haha aj môj 5 ročný to robil a vzdy sme sa dobre pobavili na tom. Teraz sa pekne spýta či si môže zobrať alebo príde mi ukázať čo si zobral. Neriešila som to nikdy ani som to nebrala ako klamstvo. Bavili sme sa na tom

januska12323
27. okt 2023

Robí to práve preto, že si musí pýtať. Vyber mu ich von koľko uznáš vhodné na deň a zvyšok schovaj. Zje nebude mať.

dejka77
27. okt 2023

Tak si urc, kolko za den moze zjest a ostatne schovaj. Urcite by som nenechala skrinku plnu sladkosti s tym, ze si moze zobrat kolko chce. 5-rocne dieta a 4 keksy na den je za mna vela.

kandelabra
27. okt 2023

Tak toto je take klamstvo... ale riesila by som to tak, ze sladkosti by som schovala tak, aby ich nenasiel, a vysvetlila by som mu dovod, ze boli stanovene urcite pravidla, a on ich nielen ze porusil, ale este aj vedome klamal, preto k sladkostiam nebude mat na urcity cas pristup, lebo ked klame, tak mu nemozem doverovat. Ak uvidim, ze uz klamat nebude, vratia sa zasa naspat.
Nemyslim, ze je to preto, ze k sladkostiam nema volny pristup, moje dieta napr nema nejako obmedzene sladkosti pocas dna, ale keby ich ma na dosah, tak cely den nic ine neje.
A tiez to nie je strachom, su deti, ktore aj v takom veku klamu az sa prasi, a dokonale presvedcivo, prave preto, ze im za to ziadne dosledky nehrozia.

tanyag
27. okt 2023

@autor
zjedol 4 veľké keksy napr. ako horalky?...alebo malé keksíky? ja zjem jednu raz za rok a mám dosť 😁 aj v tom je rozdiel...my máme plnú skrinku sladkosti v kuchyni a v dolnej časti...ja sladkosti nekupujem, všetko dostávame od rodiny a známych pri návšteve a stojí to tam dosť dlho...u nás nie je zákaz a aj tak sa toho moja dcéra nedotkne...pripájam sa k názoru, že to robí preto, že si musí pýtať dovolenie...resp. má na prídel a zjavne mu to nestačí...ak by nemal strach, neklamal by...nechaj v skrinke len toľko, koľko môže na deň zjesť a vec vybavená...zje...nebude mať

reanda
27. okt 2023

treba mu vysvetlit, preco nechces, aby jedol sladkosti kedykolvek a dohodnut sa na pravidlach, kedy a kolko moze.. potom to moze dodrziavat, lebo bude vediet preco.. bude to mat pre neho nejaky zmysel.. takto je to len o tom, ze si musi vypytat a ty rozhodnes, ci ano, alebo nie - nikto nechce byt takto zavisly na niekom, je to ponizujuce a preto sa to bude aj snazit obchadzat

reanda
27. okt 2023

@tanyag horalka je napolitanka, nie keks 🙂

annm81
27. okt 2023

Nerobila by som z toho nejakú obrovskú drámu v zmysle "čo len z neho bude". Ale tiež by som to neprešla mlčaním a udelila nejaký mierny trest - ak vedel, že si keksík nemá brať a vzal ho, je na mieste napr. týždeň bez sladkostí.

Čo by som riešila prioritne je klamstvo. Treba dieťa viesť k tomu, že klamstvo je veľmi zlá vec a nemá vo vzťahu rodič-dieťa miesto. Dieťa by malo vedieť, že klamstvo je pre rodiča veľké sklamanie. Ale treba ísť na to citlivo - v situáciách, keď sa dieťa dobrovoľne prizná k niečomu nekalému namiesto toho, aby klamalo, je vhodné byť veľkorysý a čo-to odpustiť. Inak si dieťa spojí, že klamstvo je výhodné, ak hrozí trest

reanda
27. okt 2023

@annm81 hm, rozmyslam, ake tresty si udeluju za klamstvo ti rodicia, ktori zeru sladkosti potajme a maskuju ich pred dietatom listom salatu.. tieto foto vtipy su tu na ploche velmi popularne a kazda druha to vraj tak robi.. ... ci iba ked klame dieta rodicovi je to 'velmi zla vec'? 🙂

tanyag
27. okt 2023

@reanda u nás na východe je to keks 🤣

lulu0123
27. okt 2023

Moja predskolacka ma momentalne obdobie,ze si strasne vymysla,a uplne nepodstatne kraviny.Napriklad som prisla po nu do skolky a mala plnu flasu s vodou,tak sa jej pytam preco cely den nepila a ona ze pani ucitelka im zakazala pit.Inokedy bola mi tvrdila,ze v skolke nedostali olovrant.Netusim preco to robi a teraz uz naozaj neviem kedy jej mam verit a kedy si vymysla.

annm81
27. okt 2023

@reanda Dosť nevhodné prirovnanie. Po prvé, rodič asi nemusí dieťaťu klamať, keďže on sám rozhoduje, čo kúpi a investuje do toho svoje peniaze a teda sa dieťaťu nemusí spovedať, čo a kedy jedol. Ak sa bavíme o situácii, že rodič večer vyjedol sladkostí dieťaťa a ráno klame, že netuší, kam sa podeli, tak áno také klamstvo do kvalitného vzťahu nepatrí. Zjedenie čokolády bez toho, aby dieťa čo i len tušilo, že nejaká čokoláda existuje, nie je klamstvo.

Po druhé, ak si rodič nechá sladkosť na večer, aby šiel dieťaťu príkladom, je to chvályhodné. Možno on sám mal rodičov, čo ho k zdravej strave neviedli. A najmä, rodič vie to, čo sa malému dieťaťu ťažko vysvetľuje- že dospelý vážiaci 50-80 kg zje počas dňa podstatne viac potravy ako 20-kilové dieťa a teda dva kúsky koláča môžu byť v jeho strave úplne zanedbateľné, ale pre dieťa to môže byť najvyššia položka celého dňa.

thoughtfulweirdo
27. okt 2023

Mám predškoláčku a tiež si občas vymýšľa. Považujem to za úplne normálne, chce sa vyhnúť pokarhaniu za niečo, čo vie, že nebolo ok 🙂 a tiež si niekedy vymýšľa v rámci hry. Riešim to len tak, že keď chcem, aby vždy priznala pravdu, pracujem na tom, aby som v prípade pravdy reagovala vždy rozvážne, nech sa jej to oplatí 😄 keď viem, že si vymýšľa, len jej poviem, že sa skúsim opýtať o chvíľu znova a má čas si premyslieť odpoveď.

mikadooo
27. okt 2023

Deti klamú 🤷. Ja poviem, že viem, že klame a nemusí ma presviedčať o opaku, prípadne mu ukážem dôkaz, že klame (napr. suchá zubná kefka a on sa so mnou háda, že si zuby umýval 😁). Ja mám najstaršiu už 12r., aj ona začala okolo 5r. klamať o úplne jasných veciach... Deti jednoducho zistia, že nemusia hovoriť pravdu a tak začnú klamať. Nevyčítajte si, že je to chyba výchovy. Je to prirodzený vývoj. Mne sú skôr na smiech matky, ktoré mi svätosväte tvrdia, že ich dieťa neklame. Samé sebe škodia, ale ich vec 😉. Absolútne neklamanie neviem, či je vôbec následne v nejakej životnej fáze reálne. Kto nikdy nezaklamal rodičom a trošku nepoupravil realitu, nech hodí kameňom...😁

abbey1
27. okt 2023

Ja som nikdy nepochopila pointu schivavabia,l sladkosti, chipsov a podibne. U nas vzdy boli a su volne dostupne, napriek tomu sa nimi nikto neprejeda.
A k teme klamania. Kto z nas obcas nezaklame a hlavne, ked je pritlaceny k muru.
S detmi treba rozumne komunikovat a musia vediet, ze s nami nozu otvorene hovorit a hlavne bez strach z neprimeraneho hnevu a trestu.

0silvia0
27. okt 2023

@tanyag a mna tu minule presviedcali, ze napolitanky typu horalka su na vychode "dobosky", tak ako to teda je?

marianarem
27. okt 2023

@abbey1 Zavisi od cloveka. U nas bolo za mojho detstva vsetko volne dostupne a ja som sa tym veru dost napchavala. Sestra ma jednu z dvoch dcer tiez taku, ze nema v sladkom mieru, tak to musi obmedzovat. A nas otec dokaze zjest obrovske kvantum sladkeho, unho je jedina moznost nemat to doma. Nevidiet to na nom absolutne, ale zje toho velmi vela.

dejka77
27. okt 2023

@0silvia0 My sme to vzdy volali keksy. Ziadne dobosky a napolitanky.

zorkahorka
27. okt 2023

Sikovny je 😀 zistil, ako ta oklamat 😀 moj syn robil a robi s tymi cukrikmi presne toto iste. Tiez mu niekedy preto v inych veciach neverim, potom si ich overujem a zistujem, ze neklamal.
Kvoli cukrikom si hlavu nerobím. Je to taka mila detska lest 😀

zorkahorka
27. okt 2023

@0silvia0 aj u nas v turci su to dobosky. V kazdom regione sa tomu hovori inak

tanyag
27. okt 2023

@0silvia0 neviem...pre mňa je všetko keks a aj pre ľudí, ktorí sa v mojom okruhu pohybujú...ešte som nikdy nikoho nepočula povedať doboška alebo napolitanka...len keks 😁 dokonca ani slovo sušienka nepoužívam...

0silvia0
27. okt 2023

@zorkahorka
@tanyag u nas v Trnave to bola dokonca apolitanka 🤦‍♀️ ja toto slovo nepouzivam, ale ked som bola decko sa to pouzivalo.

angel993
27. okt 2023

Neschovavaj pred ním to čo nechceš aby zobral. Nechaj vyložené to čo ti nevadí že zoberie a zje. Keď vidíš že zobral, nebuď vyšetrovateľ a nenut ho priznať sa. Ak sa prizná nekrič na neho, nehnevaj sa, nedávaj nelogické tresty ale spolu hľadajte riešenie. Napríklad, dnes si zjedol sladkost, ktorú som ti chcela dať zajtra. Ďalšie pôjdeme kúpiť až o 2 dni, takže zajtra nebudeš mať po obede sladké. Čo keby sme si miesto sladkostí napiekli muffiny? Ak sa neprizna sám môžeš to okomentovať štýlom Vidím že si zjedol sladkosť, chutila ti? Ja som ti ju chcela dať až zajtra, nabudúce sa ma príď opýtať či ju môžeš zjesť, lebo teraz ti na zajtra už žiadna nezostala. Postupne si vybuduješ u neho dôveru a miesto strachu ktorý by cítil pred tebou, budeš jeho bezpečný prístav kde príde s každým problémom.

andreatytler
28. okt 2023

To ze objavil a skusa pouzivat klamanie je podla mna uplne normalne. Nemozes cakat od 4 rocneho ze bude mat moralne uvedomenie na urovni dospeleho cloveka.
Nas 4 rocny klame v situacii kedy je nuteny do cinnosti ktoru nema rad a nema vobec ziadnu moznost tomu uniknut. Napriklad ked si musi umyt ruky.
Cize klamstvo je dosledok toho ze nema inu moznost, je zatlaceny do kuta.
A presne to iste mate podla mna aj vy.
Daj mu volne pristupne sladkosti na cely tyzden. Vysvetli pravidla a preco su tie pravidla pre teba dolezite a nechaj ho rozhodovat o svojich sladkostiach. U nas to funguje ukazkovo.

Podla mna je nefer trestat dieta za klamstvo a moralizovat ked som to ja co ho tlaci do toho kuta. Ale medzi dietatom a rodicom je a asi vzdy bude taky nepomer sil a moci ktoremu sa neda vyhnut. Ja klamstvo okomentujem ze klamu zli ludia a ze sa mi nepaci ked klame a necham to na nom ci sa rozhodne v klamani pokracovat aj nadalej.
Nikdy ho neklamem, Ani milosrdne lzi. Ani ked viem ze bude nasledovat plac a krik. Ale robim chybu v tom ze mu nie vzdy verim. Toto este neviem vyriesit.

msnesquik
28. okt 2023

@lulu0123 uplne presne aj u nas..ma 4 roky a kazdy den mi tvrdi, ze rozbila tanier 🙈 a podobne klamstva