Možnosti ZŠ pre Aspergera v BA

zuzzii
19. sep 2018

Ahojte maminy, mame doma aspergera s vyssim intelektom, pred nastupom do ZS. Potrebovala by som si porovnat skoly, ktore su ustretove voci takymto detickam. Mozu byt aj sukromne s malym poctom deti. Viete o nejakych? Viem len o Cenade v Karlovke. Su aj ine moznosti skol? Nemyslim teraz zabezpecit v klasickej ZS specialneho asistenta. Dakujem

renab
19. sep 2018

Mojej spoluziacky syn chodil na skolu pre mimoriadne nadane deti a gymnazium na teplickej

zuzzii
autor
19. sep 2018

@renab Dakujem o Teplickej viem, ale ta je skor pre cisto intelektovo nadane deti. U nas zavazuje hlavne ten asperger, lebo ten ovplyvnuje jeho spravanie v kolektive.

xxxkatka
20. sep 2018

Prokofievova ma triedu pre auti a aspergerov, Znievska pre nadane deti. V Cenade mala kamoska a nebola spoko, ale to je indi vindi asi.

evitka83
20. sep 2018

@zuzzii je nejake OZ som iny, alebo tak nejak s to vola. Pogoogli. Zdruzuje rodicov s detmi s podobnymi diagnozami a sharuju si skusenosti ohladom vzdelavacich institucii.

sasa1310
20. sep 2018

@zuzzii Hálková

zuzzii
autor
20. sep 2018

Dakujem za odpovede.. od vcera nerobim nic ine nez ze googlim 😅 ... idem pozriet to OZ a tu Halkovu ... a aj Prokofievovu 🙂

renab
20. sep 2018

@zuzzii ona ma prave syna s aspergerom a nebol ziadny problem

ella_smella
20. sep 2018

pozri nase OZ HANS a urcite skupinu na FB Aspergerov syndrom.. Zistis, ze je to strasne a vsetko je to o stasti... Skola ako taka pre AS nie je.. Mnohe deti su na nutenom homeschoolingu, asistenta nedostanete... Ale kazde dieta je ine a treba sa pripravit... Drzim palce... (celkom si pochvaluju ZS Riazansku, CENADU, niekomu vyhovuje paneuropska a inemu nie... a potom uz len bezna ZS s asistentom..)...
https://domov.sme.sk/c/20745267/ani-znama-tvar-...

zuzzii
autor
21. sep 2018

@ella_smella pozerala som a najviac mi vyhovuje asi ta paneuropska.. ale je riadne draha a na druhej strane ma aj negativne recenzie.. nasla som eate Znievsku, ta vyzera fajn a nezruinovala by nas pri 2 detoch.. dakujem za spravu 🙂

bleblu
28. sep 2018

Za mna jednoznacne prokofievova, syn tam chodil max spokojnost, riaditelka aj ucitelka top

xxxkatka
28. sep 2018

@zuzzii paneuropsku zdaleka obchadzaj 😉

zuzzii
autor
1. okt 2018

@xxxkatka ano citala som iz na nu dake zle recenzie

zuzzii
autor
1. okt 2018

@bleblu dakujem Petrzalku mame zial dost daleko :( kolko ich je prosim ta v triede?

autumn11
1. okt 2018

@zuzzii ahoj, na Prokofievovej je ich osem v speci triede.Jedna ucitelka plus asistentka.Skola dostala aj minuly rok ocenenie Skola roka za prinos v oblasti vzdelavania deti so spec.potrebami.

zuzzii
autor
7. okt 2018

@autumn11 Dakujem, pozriem stranku. Oni su v Petrzalke, co je pre nas z Malinova zial az 2x rano cez most cestovat 😔 Najidealnejsie by bolo pre nas nieco v meste. Alebo este skusim pozriet Senec.

xantipa163
14. okt 2018

@zuzzii V Dúbravke Spojená škola Dolinského.

loginexistuje
14. okt 2018

@zuzzii v senci zbytocne pozerat a rano tam dovazat z malinova je sodoma gomora

zuzzii
autor
14. okt 2018

A nemate niekto info na ZS Riazanska? Dubravka je pre nas zial tiez daleko..

lubbie
4. feb 2019

@zuzzii Ahoj, skúste ešte ZŠ Česká ul., ale štátnu, nie súkromnú. Majú menší počet detí v triede a už majú skúsenosti s Aspergermi. Chodila tam dcéra známej, mala Aspergera a pochvaľovali si prístup učiteliek. Treba doniesť všetky papiere k tomu, pani riaditeľka je veľmi ústretová, myslím, že oni to vybavovali už po začiatku školského roka a dalo sa.

zuzzii
autor
4. feb 2019

@lubbie ahoj Lubbie, dakujem krasne za odporucanie. Nakoniec sme sa rozhodli pre skolku u nas v dedine. Vraj tam maju aj specialneho pedagóga a malému prave vylucili ADHD a ak ma Aspergera tak len uplne krajne (ak sa to tak da povedat).. tak verime, ze nakoniec toto bude prenho najlepsie riesenie.

lubbie
4. feb 2019

@zuzzii My sme tiež na tom tak. Malý chodil do klasickej štátnej škôlky, učiteľky boli veľmi ústretové. Teraz chodí na ZŠ Prokofievova do experimentálnej triedy pre Aspergerov a maximálna spokojnosť. Teší sa do školy každý deň a v učení vyniká. Tiež som zvažovala klasickú ZŠ s integráciou, ale odradili ma skúsenosti iných. Nechcela som, aby ho šikanovali spolužiaci, alebo aby nosil len zlé známky. On je veľmi ctižiadostivý a zle znáša neúspech. Tak veľa šťastia a držím palce!

lilitela
16. mar 2022

@ella_smella Ahoj, pises vyssie, ze asistenta nedostane, teraz yslis vseobecne, alebo na tom homeschoolingu?

@lubbie Stale spokojni s Prokofievovou? Chodili ste od prveho alebo prestupovali? DIky

lubbie
16. mar 2022

@lilitela Ahoj, chodili sme od prvého ročníka, teraz je štvrták. Ono to veľmi záleží od triednej učiteľky. My sme mali perfektnú, dokázala ich zvládnuť, urobiť z nich kolektív aj keď tam boli rôzne úrovne IQ a diagnózy VFA , AS a NKS. Obímala sa s deťmi, brala ich na ihrisko, robila s nimi karneval, výzdobu a pod. Myslím, že môjmu synovi to veľmi pomohlo v začiatkoch. Mali navyše hodiny Rozvoj komunikačných zručností a Rozvoj grafomotorických zručností. Ale môj sa vyvíja tak skokovo. A tiež v štvrtom ročníku im odišla triedna, dostali novú, na ktorú si veľmi ťažko zvykajú a môj začal hovoriť, že sa v škole nudí. Najmä, keď jeho AS kamaráti boli chorí a on tam ostal s takými, čo boli viac vo svojom svete a nemal sa s nimi o čom baviť. Boli sme tiež na IQ testoch a vyšiel mu vysoký nadpriemer. Ale v prvom ročníku by to málokto odhadol. Čiže my sme špecifický prípad. Ale všetci na tejto škole sú k našim deťom veľmi milí, aj kuchárky im vychádzajú v ústrety, škola komunikuje s rodičmi, vytvárajú podmienky na krúžky, družinu, sociálne voľno, takže nemôžem na nich povedať nič zlé. Zatiaľ to riešim tak, že mu dávam do školy vždy nejakú knihu, aby si čítal cez prestávky a hovorila som učiteľke aby mu dávala nejaké zábavné hlavolami alebo krížovky. Zvažujem aj inú školu, ale len z tohoto dôvodu.

lolissima
16. mar 2022

@lilitela Ahoj my máme prváčika na Prokofievovej a za nás veľká spokojnosť. Pani triednu učiteľku majú naozaj úžasnú, pani riaditeľka má tiež veľké pochopenie pre naše detičky a snaží sa všetky problémy riešiť už v počiatku. Je ich v triede iba 5 detí a okrem pani učiteľky majú aj asistentku. Ja osobne si neviem predstaviť, ako by to synček zvládal v triede s 20 a viac deťmi.... Ale všetko je to najmä o ľuďoch, lebo má dve hodiny do týždňa s inou pani učiteľkou a s tou si absolútne nesadli a tam to trochu škrípe.

lilitela
16. mar 2022

@lubbie A ktoru skolu este zvazujes?
@lolissima Toto je fantasticke, 5 deti a 2 ucitelky... Dievcata, ako je to s pomermi chlapci a baby v tejto triede, tiez prevladaju chlapci?

lilitela
16. mar 2022

Ak ma niekto skusenosti s Dolinskeho, dajte vediet tiez prosim. My mame len s pripravkou a tam zmiesane pocity.

lolissima
16. mar 2022

@lilitela Teraz su dve prvacke triedy. V jednej su iba chlapci a v tej nasej 4 chlapci a jedno dievcatko. Ono tych dievcatiek s AS/VFA odhalenych v takomto nizkom veku nie je az tak vela... Vo vyssich rocnikoch to neviem ako maju, ale tipujem, ze chlapcov bude prevaha

lubbie
16. mar 2022

@lilitela My sme už boli aj na Cenade na adaptačný pobyt, ale nedal to, lebo je tam príliš veľký zhon a hluk a matematika a angličtina sa učila iným spôsobom ako bol on zvyknutý a chýbali mu kamaráti. Rozmýšľam ešte nad 8 ročným gymnáziom, ktoré má možnosť aj on-line vyučovania alebo vydržíme tu na Prokofievovej a potom bude na strednej škole začínať s novým kolektívom, kde sa deti ešte nepoznajú. Jemu veľmi záleží na vzťahoch a kamarátoch. V našej triede ich je 6 detí, 2 dievčatá (jedna AS a jedna VFA/NKS). V piatej ich bolo 8, teraz ich je 7, jeden žiak odišiel na domáce vyučovanie, je tam jedno dievča.

lilitela
16. mar 2022

@lubbie Diky, co to je to NKS, nejaky syndrom asi...

lubbie
17. mar 2022

@lilitela Narušená komunikačná schopnosť