Horiaca sviečka v detskej izbe

presypacky
9. aug 2017

Ahojte. Dieta by chcelo do izbicky horiacu sviecku, lebo sa mu paci, zatialco sa tam bude hrat. Bude sa nanho obcas dohliadat, cize povedzme kazde 2 minutky, skontrolovat, ci je vsetko ok. Sviecka bude na stole, cize v dosahu dietata.
V akom veku by ste svojim detickam zverili takuto zodpovednost?
Vdaka za nazory.

pribinak
9. aug 2017

Nezverila, ani 10 rocnemu.

henikav
9. aug 2017

12-14 a viac.
Su aj falosne sviecky na baterku, dajte mu take

nana1710
9. aug 2017

No tak asi sranda ale ak ozaj to myslíš vážne tak za mňa horiace sviečky v dome ani náhodou poznám už veľa prípadov požiarov práve zo sviečok a stalo sa to aj dospelým. Dieťa a oheň u mňa určite nie bez ohľadu na vek. Sviečku zapalujem len na stole a bez dozoru ani sekundu. Je toľko iných hračiek určite by som kúpila miesto tej sviečky dieťaťu nejaké bezpečne svetielko čo spraví podobný efekt.

zuz02
9. aug 2017

Sviečku dieťaťu bez stáleho dozoru určite nie. Existuje množstvo zaujímavých svetielok a lampiciek, tak by som na začiatok skúsila kúpiť niečo také.

janulka1802
9. aug 2017

Nie, nedovolila by som. Najskôr takému na druhom stupni, ale pochybujem, že by sa puberťák tešil z plamienka sviečky,

zuzka38
9. aug 2017

@presypacky v izbe ako sa hra asi nie.. moj syn (6) pod mojim dohladom sviecky zapaluje, ma to ako oblubenu aktivitu ale nechat horiacu sviecku len tak v izbe by som nenechala

sasa1310
9. aug 2017

@presypacky dieťa bude chcieť vidieť ohník, tak ho v izbe založíš? Lebo sa mu to páči?
To máte fakt potrebu splniť každé jedno želanie vašim deťom?

sense
9. aug 2017

Zial v ziadnom veku....treba viest diwta k tomu ze nemoze mat vsetko co sa mu paci...a akmu to chces silou mocou kupit tak su aj sviecky na baterky

fotoarch
9. aug 2017

Odporucam sviecku na baterky, vzhlad z vosku, vecer ich mame ako nocneo svetlo.

moonlight1210
9. aug 2017

@presypacky v sklenenom svietniku (guli) bola horiaca cajova sviecka. takze pekne chranena zo vsetkych stran.
nahodne sa stala suhra viacerých drobnosti: knot cajovej sviecky bol od vyroby umiestneny zlahka bokom, nie presne v strede kahanceka. ked doharal, ostal dost dlhy na to, ze ked sa naklonil na stranu, nazhavil kovovy obal sviecky. od toho sa vznal zvysok roztopeného vosku na dne.
kedze prave v tom okamihu si sviecku nikto z pritomnych nevsimal (aj preto, ze uz isla sama zhasnut), vysoky plamen nazhavil v jednom mieste sklo a gula (svietnik) praskla. (nevsimali si svietnik mozno tak minutu-dve).
nastastie sa horiaci vosk nerozprskol. ale sviecku sa podarilo uhasit az vodou. roztopeny vosk hori celkom intezivne.

podobny pripad som zazila este raz, ale tak, ze sa cajova sviecka prudko vznala cela prave pri pokuse sfuknut uz doharajuci knot. plamen skocil do zvysku horúceho vosku a zo sviecky vyslahol asi 12 cm plamen a kahancek zacal cely horiet. tiez sa to dalo uhasit iba poharom vody.

ale prvotny sok vzdy nachvilu primrazil vsetkych pritomnych (kedze od obycajnej drobnej cajovej sviecky taku "zradu" necakate). co moze stacit na to, aby sa nieco chytilo a vznikol poziar.

takze osamote dieta a sviecka nie. ani hlboko vo svietniku.

pillipilli
9. aug 2017

Ja nepalim sviecky v dome celkovo sa bojim , ze by sa chitil horiet. Dietatu by som nedala do izby ani omylom.
Sviecky rada palim na cintorine a tam podla mna aj patria. Ani vonnym svieckam neviem prist na ich caro, mne aj tak smrdia po vosku.
Ked tak ako pisu tak na baterky .

missdiva
9. aug 2017

@presypacky ja som mala tusim 11rokov ked ma bavilo vyrabanie gelovych sviecok a sviecok z včelieho vosku. Jasne, ze obcas som si ich aj zapalila a dodnes mam vonu sviecok rada, mam ich na vani, v obyvacke aj v spalni.
Myslim, ze zalezi od toho ake mas zodpovedne dieta (mne to mama dovolila bez problemov lebo ja som mala vzdy pred 🔥 respekt a uz ako dieta som bola perfekcionista a vsetko som vzdy kontrolovala aspon dva razy, bratovi to nedovolila ani ako teenagerovi lebo on je roztrzitejsi).

Ja osobne by som dietatu dovolila sviecku zapalovat iba v miestnosti kde sa nachadzam pretoze sa citim lepsie ked mam veci pod kontrolou 🙂 .

bluka2
9. aug 2017

@missdiva Moja je presne taka ako pises o sebe, ale este ani 3 nema. Ma respekt pre ohnom, vodou, aj vetrom... Ked sme boli v krajinach, kde su komare a malaria, sviecky a horiace vonne tycinky boli po zotmeni vsade. Vacsinou pod stolom, cize v dosahu. Mala 2 r. Mala pred tym respekt, obchadzala to zdaleka. Takze by som jej to ani nedavala, ale ani by som sa extra nebala

eeffka
9. aug 2017

nikdy sviecku bez dozoru, u nas nedavno vyhorelo kvetinarstvo od "bezpecnej cajovej sviecky"

missdiva
9. aug 2017

@bluka2 Zlatá 🙂 ... Podla mna nie je dobre deti uplne od vsetkych nastrah izolovat ved raz sa s tym v zivote aj tak stretnu, no treba ich viest k opatrnosti aby vedeli ake moze mat neopatrne zachadzanie nasledky. Inak aj napriek tomu, ze mam respekt pred ohnom nam celu zimu hori 🔥 v obyvacke v krbe.

katrin21
9. aug 2017

skor ako nejakej 13-14r by som nedovolila.... ano nahodou.. a aj to len na bezpecnom mieste...Dcera je maniak na sviecky,ale ma skoro 17r... ale skor ako v 14r som jej nedovolila... okrem toho argumentujem aj vyparmi z tych sviecok, ona je schopna mat to zapalene cely vecer a ja jej to zakazujem, lebo to spotrebovava kyslik a odparuje sa chemia z toho
a ona to potom dycha... takze s mierou....

ak pises o malom dietati, tak to je cira nezodpovednost, vysvetli jej, preco to nemoze mat ... fakt nie..

flimelka
9. aug 2017

detom do izby sviecku asi nikdy. nech si ich maju potom vo svojom byte 😂 pri malych detoch vobec a pri vacsich kludne ale v inej miestnosti ako v detskej a hlavne nech to ma clovek stale pod dohladom. ked sa mu to paci tak mu kupte taku tu sviecku na baterky, ak je malicky tak v tom vobec nebude vidiet rozdiel 🙂

bluka2
9. aug 2017

@missdiva Aj nam hori krb celu zimu, vidis, to mi ani nenapadlo. To uz beriem uplne ako normalku. Aj ked stvornozkovala, nikdy jej ani nepadadlo sa k tomu priblizit. Vobec to uz nevnimam. Jedine ked su ine deti na navsteve

bluka2
9. aug 2017

@missdiva Uplny suhlas 🙂

meluela
9. aug 2017

akoze videla som sukr skolku kde horeli permanentne kahance na drevenych komodach pod bundickami, bez dozoru, deti dolu, deti hore .. medzitym drevene schodiste. no ale nedoplo to pani majitelke zial a zda sa ze rodicia 500e skolky mali asi tiez ine priority ked to nikomu neprekazalo 😒

missdiva
9. aug 2017

@bluka2 presne, aj ja to tak mam. Neda mi nepodotknut, ze mam ovela vacsi strach z plynu v dome ako z ohna 😕 . Nastastie my mame elektriku nie plyn lebo poznam pripad kde plyn cez noc usmrtil styroch ludi. Nieco sa pokazilo a kotol nebol opraveny odbornikom, ano mali ho dat skontrolovat odbornikovi, ale co ak nezistis, ze ho mas pokazeny a predsa pokazeny je... Fakt by som sa tam bala zaspat. Pride mi to ako vec, ktoru nevies volnym okom odkontrolovat tak ako napr. sviecku. Aj ked isto uz budu na to existovat nejake alarmy ale kolko ludi napadne dokupit si na to specialny alarm? Mna by to asi nenapadlo ak by som nevedela o tomto pripade.

presypacky
autor
9. aug 2017

Baby vdaka za nazory.
Vsetkym

dominika6
9. aug 2017

@presypacky ani náhodou,tie 2 minúty sú dlhá doba na to aby sa nič nestalo

vanesanova
9. aug 2017

Ja by som neriskovala ani nahodou nikdy v zivote ak lubis svoje dieta nerob to ved vo svete sa stalo uz tolko nestastia prave kvoli svieckam a dokonca aj u nas na Slovensku...nikdy nevies co sa moze stat nikdy...mozes zabudnut mozes ist na wc moze ta vyrusit sused zadivat sa na telku cokolvek dietatko plamen laka to je normalne ale aj ono sa moze popalit poliat horucim voskom moze podpalit zaclonu zaves koberec a aj kebyze hned prides nemusi sa to podarit uz zahasit moze sa dieta zabuchnut al.zamknut v izbe a nedostanes sa k nemu v cas alebo sa jednoducho zabavi dlhsie pri hre a nevsimne si ze sa chyti nieco...preco tak riskovat ked sa daju uz kupit elektricke sviecky pekne alebo ked uz tak petrolejova lampa...

bluka2
9. aug 2017

@missdiva Ty kokso, my mame asi nieco spolocne. Ja zacitim aj trochu toho, co pridavaju k plynu a mam z toho nervy. Naposledy na dovolenke som sa vymkla, ako som preventivne vetrala vo velkom. Osobne ani nikoho nepoznam u koho by zlyhal plyn. Ohen, to clovek este mozno unikne, ale plyn, co narobis...

nina19833
9. aug 2017

No osobne by som nedala oheň do izby ani pubertiakovi a nie ešte malému dieťaťu, môže sa o čokoľvek potknúť, prevrhnúť to, za dve minúty sa môže toľko zla stať, nestojí to za to, keď tak na chvíľku zapáliť niekde pri tebe, nech si pozrie a potom zhasnúť

lavinis
10. aug 2017

Tak si to treba po sebe este raz precitat

Ohen v detskej izbe.

No, NIE

henikav
10. aug 2017

Som dobrovolnicka poziarnicka, pri cviceni prezivame realne situacie. Ak raz budes v miestnosti kde vypukol poziar, vtedy uvidis aku skazu moze priniest. V prvej minute horenia ti treba na uhasenie pohar vody, v druhej minute vedro vody ( teraz rozmyslaj za aky cas sa ti vedro napusti) V tretej minute uz ti treba cisternu. Po 5 minutach mas ohen vsade okolo seba, rozsiri sa po plafone a stenach rychlostou svetla. Pri cviceni po prvy krat nam vopred vysvetlili kadial pojde ohen a ako rychlo, napriek tomu ked sme sa ocitli uprostred plamenov to bol sok. Okolo nas skuseni poziarnici, vedeli sme presne kedy a ako poziar uhasia, napriek tomu to bola velmi silna skusenost. Takze aj 2 minuty bez kontroly mozu byt fatalne

presypacky
autor
24. jan 2018

A baby aky je vas nazor na odokryty bazen pri 6-r. dietati? A na poschodi v dome nie je instalovane zabradlie. Myslite si, ze je to velmi riskantne? Vsetky tri veci su bohuzial realita. Dokaze jedna zena ustrazit dieta, aby sa mu nic nestalo v tychto podmienkach? Riskovali by ste?

laila22
24. jan 2018

@presypacky A ty co nemas pud zodpovednosti voci dietatu? Tak dufaj, ze nespadne do bazena.. ked nie je zastreseny, oploteny.. Ohen v izbe si uz vyriesila...