Dcérka nechce spať v škôlke

17. jan 2024

Dobrý deň mamičky.Ako asi veľa z vás aj my riešime poobedný spánok v škôlke.Dcérka ma o mesiac 3roky a teraz už 2tyždne chodí do škôlky nakoľko ja nastupujem do práce(nočné 12ky nakoľko iná časovo vhodná práca sa nenašla)No teraz po necelých 2tyždnoch sme stále kde sme boli,Dcérka stále pri poobednom spánku plače a ruší ostatné deti svojim plačom.Uz bolo upozornenie od učiteľky,že asi ju budem musieť brávať na obed domov.Co je nemysliteľné lebo sa absolútne nevyspim.S jej otcom nežijeme spolu a žiaľ on si ju piple tak aby bola len pri ňom nikoho iného nechce.Dcérka žije somnou no ex si ju brava na víkendy.Na obed spáva úplne dobre doma aj unho tak som dúfala,že sa to po 2tyzdnoch zmení ale už hrozia len doobednou škôlkou.Vážne neviem ako by som zvládala.Ako dcérke pomôcť sa ľahšie prispôsobiť?Prvé 3dni bola len do obeda.

autor
17. jan 2024

Ešte doplním,že dnes som navrhla ci by nemohla len ležať alebo hrať sa ale,že nie ze to sa tam nerobí takže taka možnosť není.Uz cca týždeň dcérky zaspavaju doma same len dám dobrú noc zavriem dvere a sedím vedľa v izbe takže nemusím pri nich bit.Starsia ma 8rokov s tou nebol žiadny problém.

janka_266
17. jan 2024

Vydržať a určite nebrať na obed domov. Škoda, že ste ju nedali už do septembra, tieto začiatky by absolvovala s ostatnými a nemala by s tým učiteľka taký problém.

autor
17. jan 2024

@janka_266 no práveže som ju dala od januára kedy nastúpilo viac detí menších.Že bude mať parťákov ale Očividne jediná ma problém.No ja by som vydržala ale už hrozia ze ju asi budem na obed musieť brať.Len men sa 2yzdne zdá veľmi málo pre také malé dieťa aby si hneď zvyklo.

janka_266
17. jan 2024

Za mna je tiež 2 týždne malo. Nášmu to trvalo možno tam mesiac, skúste jej vela opakovať, že keď sa vyspinka a napapa, že po ňu určite prídete. Môj si to teraz aj sám hovorí, keď ráno kráča a nechce sa mu 🙂

petamich
17. jan 2024

niektorym detom trva adaptacia pokojne aj 2-3 mesiace, nechapem, co po dvoch tyzdnoch robia nejake zavery 🤷‍♀️

autor
17. jan 2024

@janka_266 áno presne to robím stále jej opakujem ze sa len pohra,vyspinka a už som aj tam.

autor
17. jan 2024

@petamich no asi koli tomu,že ostatné deti sa nemôžu vyspať keď tam tak place odkedy majú spat až do pol 2 😔 Potom síce zaspí niekedy aj skôr ale,ze deti sú potom nevyspane a mrzute.Ako ja to chápem ale proste musím do prace a ináč s ňou není žiadny problém len toto a čakala som ze si poradia.

tiika
17. jan 2024

Celkom nerozumiem prečo by nemohla len ležať alebo sa hrať? To vám ako učiteľky vysvetlili? A čo potom tie deti robia? To ich kontrolujú a potom chcú donútiť spat? Ona by sa inak v pokoji hrala či ležala?

tiika
17. jan 2024

To je inak akosi opačne. Naša doma ani za svet nevie doma zaspat a v skolke s ostatnými deťmi bez problémov 🫣

petamich
17. jan 2024

jasne chapem aj jednu aj druhu stranu ale tak zasa ono to chce obcas kusok viac casu ako dva tyzdne 😵‍💫

autor
17. jan 2024

@tiika no možno by aspoň tak vydržala dnes som sa na to opýtala a,že nie,že to sa tam nerobí vraj aj tak by vyrušovala

autor
17. jan 2024

@petamich no aj ja som toho istého názoru nečakala som že ani nie po 2tyždnoch bude takáto reakcia.

autor
17. jan 2024

@tiika moja zase doma úplne super zaspí poobede tak nechápem prečo tam ma takéto upratané chvíle 😔

lienka.7
17. jan 2024

@autorka aspoň obľúbenú hračku nemoze mat? No len vysvetľovať, nic ine zial ☹

tiika
17. jan 2024

Vieš, neriesila som taký problém. No skúšala by som sa s nou viac rozprávať o tom, prečo vlastne plače, čo jej vadí, v com je rozdiel doma a v skolke, čo by jej mohlo pomôcť. Nič by som nenegovala, nepopierala žiadne prežívanie. Len nech sa vyrozprava, snaž sa ju pochopiť, uznať, že to ma ťažké, iné, je to nove…
Potom vysvetliť, ako to vplýva na druhé deti…

U nás v skolke im pred spaním čítajú (aj my doma, ale i tak zaspí len večer), tak skús citat doma.. Alebo, ak máte nejaký rituál pri zaspávaní, mojkacika, tak naopak preniesť do škôlky. Inak neviem, ako by sa dalo dieťa prinútiť, naučiť spat. Musí byt primerane unavene, ísť spat vo vhodnej chvíli, cítiť pokoj, bezpečie.

andreatytler
18. jan 2024

Akurat pred par dnami tu bola dlha diskusia o spanku v skolke. Hrozna situacia je v slovenskych skolkach. Uplne na hlavu postavene. Ucitelky nutia dieta do niecoho velmi neprijemneho a potom sa rozculuju ze dieta placom rusi inych. Kravy su to.
Neda sa ti vymenit skolku za skusit sukromnu? Tu ta jasne nechcu.

slovakboy
18. jan 2024

Ja by som sa zameral na to prečo plače? Asi preto lebo jej ten hromadný systém . Nútiť deti spať je obyčajne znásilňovanie. Musí sa prispôsobiť. Áno vo veľa veciach sa musí prispôsobiť. Ale v takej základnej potrebe? Som zvedavý ako by reagovala učiteľka keby ju aj s inými poslali do postele a nútili ju spať práve vtedy keď ona smúti a plače. A hrozili jej vyhadzovom z kolektívu lebo plače. Nepomohol som ti. Prepáč.

autor
18. jan 2024

Ďakujem všetkým za komentáre tak odpoviem tak hromadne.Mojkacika dovolili brava si toho s ktorým spinka aj doma to by nebol problém.Na otázku prečo place je odpoveď lebo chcem mamu chcem teba.Inac sa jej v škôlke paci a už neplač len teda počas toho ako majú spat.Ale na obed spáva doma bez problému do par minút odmalička.Spavat chodia večer o 8 a vstávajú ako kedy niekedy o 5 je už hore dnes až 6.30 do škôlky chodíme na 8mu any to nebolo dlho.Este rozmýšľam ze by som chodila hneď po spánku pre ňu o 14.15,ze by mala olovrant doma proste je to nechcela hodinka ale pre ňu to môže urobiť veľa.To by mi stačilo 5 a pol hodky pospať žiaľ ináč už neviem.Kazdy deň jej hovorím,že prídem hneď ako sa vyspinka a naje a už tam budem.Vravim jej aká je šikovná a ze už není babatko už je veľká skolkarka a zvládne to.Ale naozaj už neviem ako viac jej pomôcť.3roky ma o necelý mesiac ale proste sa mi naskytla možnosť mat prácu v našom meste kde take možnosti niesu časovo vyhovujúce.Tu dobre zarobím a nemôžem proste o tu prácu prísť lebo ďalšia sa tak skoro nenájde a bez príjmu ostať nemôžem.

yanni
18. jan 2024

Sa jej ani necudujem. Kto by chcel spat na povel a este aj v cudzej posteli s xy ludmi v jednej miestnosti. Nejaku extra radu nemam, som vdacna za zivot v zahranici a to, ze decka v skolke nik nenuti spat. Ale pises, ze robis len nocne. Co keby si ju brala domov na obed a lahla si s nou, ked ti doma spi bez problemov?

autor
18. jan 2024

@yanni yani vidíš to ma absolútne nenapadlo 🤯 ved vlastne by sme hneď šli spat.Presne toto je dôvod prečo som sem písala lebo to úplne Očividné nas niekedy ani nenapadne a iného áno 🤭 Ďakujem ti veľmi pekne.Uvidim čo dnes povedia ak žiadna zmena budem si ju bravat

andreatytler
18. jan 2024

Ale ked sa ti doma po 1-2 hodinach zobudi, zobudis sa s nou? Ved ty budes potrebovat spat ovela viac ako ona.

dagas
18. jan 2024

Ja by som ju nebrala..nech vydržia.dva týždne sú málo.Keby robíš ranné tak by si ju brať nemohla.

autor
18. jan 2024

@andreatytler no ja pospim od 8 do 11.30 vezmem ju a pospime 2hodky medzitým príde staršia zo školy.To by sa nejak dalo ak ináč nie.Dnes mi už hrozila učiteľka ze sa môže stať že mi ju riaditeľka na 3mesiace vylúči ze sa zle adaptovala.Co mi príde ako úplná kravina lebo okrem spánku žiadny problém není.

autor
18. jan 2024

@dagas No to som si ja vedomá ale oni sa radi zbavia jedného co je nepohodlné aby mali pokoj hlavne ze platiť budem celú škôlku 🤨

andreatytler
18. jan 2024

Aha. no ak vies tak zaspat tak skus. 2 tyzdne na adaptaciu je skutocne malo. Fakt smutne ze nechcu pristupit na ten variant ze by nenutili spat. Ak by prestali s natlakom,mozno by sama zalomila po polhodine tichej hry. A to potom takto nikdy nebude chodit do skolky na cely den?
Skus este jej dat svoju fotku ze ked pojde spat nech si ju polozi vedla seba na vankus a tak budes akoze s nou.

yanni
18. jan 2024

Za pokus nic nedas. Uvidis, ci to bude fungovat a ako sa budes aj ty citit. Ci ti ten spanok bude stacit.

yanni
18. jan 2024

@andreatytler A musi dieta chodit do skolky na cely den?

rivini
18. jan 2024

Nechapem, preco sa nevyspis, ked ju budes bravat na obed domov? Ved si lahni s nou, ked ti doma spi. Navyse, mnohe trojrocne deti uz nepotrebuju obedny spanok. Na druhej stranr som tiez rada, ze zijem v zahranici v krajine, kde v skolke deti “nenutia”spat.

andreatytler
19. jan 2024

@yanni Uvazujem tak ze mozno uz coskoro dcera nebude potrebovat obedny spanok a ked si ju mama zoberie na obed domov tak uz mama nebude mat tie 2 hodiny spanku co bude mat teraz. Tie 3.5 hodiny doobeda jej nebudu stacit.

ptvw
19. jan 2024

Len zo zvedavosti s kým sú dievčatá v noci? Ci samé? Ja som cca od 10 rokov byvala sama v noci doma, dovtedy ma vodila mama k babke keď šla na nočnú tiež od 18 do 6 ...každopádne máš to veľmi ťažké, drz sa