Čo je dôležité pri výbere škôlky?

olivija
10. jún 2011

Milé mamičky aj nemamičky🙂 CHcela by som Vás poprosiť, či by ste mi napísali Vaše postrehy a skúsenosti so škôlkami. Čo Vám vadi, čo Vám chýba a čo by ste naopak ocenili ak by škôlka ponúkala. Ak by ste mali umiestniť Vaše dieťatko do súkromnej škôlky, čo by závažilo najviac. Prajem krásny dník, ďakujem a teším sa na Vaše príspevky🙂

sisaha
10. jún 2011

@olivija pre mňa je veľmi podstatný prístup učiteľky k deťom. Pretože darmo budú mať neviem aké vybavenie, krúžky, program, keď učiteľku deti otravujú, prípadne je stále bez nálady, alebo nervozna. U mňa teda zavážia skúsenosti ostatných mamičiek s danými učiteľkami v škôlke. Takisto akým spôsobom komunikujú s rodičmi. Či sa snažia riešiť problémy ak nejaké sú, čiže pravidelné stretnutia (nielen o výške príspevkoch, daroch a čo musia zabezpečiť, ale o fungovaní, správaní, na čo sa treba zamerať aj pri výchove doma a pod.) 😉

olivija
autor
10. jún 2011

Super, veľmi pekne ďakujem. Prvý príspevok som aj v tomto duchu čakala...a za predpokladu , že učiteľky by boli super, čo by si uvítala v škôlke ako službu navyše?

sisaha
10. jún 2011

@olivija 😀 to je ako prieskum trhu pre vznik novej škôlky? Neviem, momentalne ma nič nenapadá ako služba navyše...možno ak by mala škôlka vlastného logopéda, ktorý by s deťmi povedzme 3x do týždňa pracoval a venoval sa každému jednému. Síce nie každý má rečový problém, ale pravidelnými cvičeniami sa reč dieťaťa dokáže rýchlejšie vyčistiť a skôr sa môžu niektoré chyby vychytať a odstrániť. Prípadne tento "vlastný" logopéd by s tým dieťaťom, ktoré to potrebuje mohol cvičiť každý deň potrebný čas.

olivija
autor
10. jún 2011

Ja sa tým ani netajím je🙂 Pomýšľam nad niečom takým, pretože sama by som už veľmi chcela dieťa a keďže som učila v x škôlkach v Bratislave, viem si porovnať služby a kvalitu. A chýba mi taká škôlka, ktorá by úplne odbremenila rodičov od všetkých starostí a kde by bol naozaj dobrý kolektív učiteliek. Sú také, ale je ich málo...

olivija
autor
10. jún 2011

...a ver mi budem si ceniť každý názor od mamičky aj nemamičky🙂

titkovamiriam
10. jún 2011

Ja mam už tretie dieťatko školkara a som velmi spokojna s miestnou školkou.Po rokoch si to opať vychutnávam.Aj ked som sa pristahovala z Blavy na dedinu a kazdý vravel nech nedavam dieťa do dedinskej skoly.Kam som ich mala vodit????Tak som deti aj v skolke aj skole a dokonce na strednej skole kde bývame.Mne sa velmi paci že skolka spolupracuje s rodicmi,maju vela akcii kde mozme spoznat aj inak ucitelky ako ,,učiteľky,, .Dokonca su velmi ochotne pomahat detickam ktore niesu ,,tabuľkoví školkari,,.Jedine co mi trosku vadí je cas len do 16,30-ja chapem ze maju ucitelky svoje rodiny no obcas je to z prace fakt o nervy 😉
No a k otázke-u nas je to zopar rokov tak že su maminky vobec radi že sa do skolky dietatko dostane,mala som na výber dve skolky a rozhodovalo to že je bližšie k domu,pretože osobne som ucitelky ako pristahovalec nepoznala a Marek do nej isiel automaticky.

olivija
autor
10. jún 2011

Tiež si myslím, že je dobre spoznať učiteľky aj inak ako zo stránky učiteliek a škôlka by mala robiť nejaké akcie na to, aby sa učiteľky zblížili s mamičkami. na druhej strane to môže byť ale aj zradné....

olivija
autor
10. jún 2011

@titkovamiriam a iných ľudí si nevšímaj čo hovoria...ja tiež nechápem veľakrát názory iných ľudí a aj keď si hovoria čo chcú ja si aj tak spravím svoje...treba robiť to čo ty ako mamina uznáš pre svoje dieťatko za vhodné...a čo sa týkaspoznávanie učiteliek môže to byť super vec, ale zároveň si myslím, že by to mohlo byť aj na škodu..je to veľmi diskutabilné či áno alebo nie...proste na zamyslenie. Ale dobrý komentár🙂

lula26
10. jún 2011

@olivija , asi som nepochopila - ako chceš odbremeniť rodičov, z čoho?

klementina
10. jún 2011

@lula26 z coho odbremenit rodicov? asi z milion veci sa da v skolke. napr. mne by pomohlo, keby sa tam mohla mala naranajkovat, kedze ranajkuje obilne kase, ktore dost dlho trvaju kym sa uvaria, a potom si ich este v klude vychutnat, tak aby som na ranajky pocitala hodinu navyse. do skolky este nechodime, ideme v septembri, ale mne by napr. pomohlo toto. a tiez ten logoped odbremeni rodicov. viac veci ma zatial nenapada, kedze este nemam skusenosti so ziadnou skolkou.

@olivija a tiez sa mi paci napad s tymi spolocnymi akciami ako opekacky a tak dalej. spoznas tam nielen rodicov ale aj ostatne deti, s ktorymi tvoje dieta travi vela casu. takze ja v tom vidim len pozitivum. neviem,co by na tom malo byt zle, poznat ludi s ktorymi tvoje dieta travi cez tyzden viac casu ako s tebou.

titkovamiriam
11. jún 2011

@olivija ono to bolo tak že ked sa clovek niekam stahuje kde kazdy pozna kazdeho tak som len pocula,ta ucitelka robí toto hentá spáva s týmto a tá ma takeho brata onakeho frajera-ja som nikoho nespoznala a spravila si vlastný názor a za tie roky či už školka,škola bola som maximalne spokojná.a to nehovorím o strednej kde rodicov beru ako ,,partnerov,, pri finale vychovy. 😉
spolocne akcie u nas si možete kuknuť v mojich albumoch,tento rok to boli tvorive dielničky k velkej noci,deti pripravili rozne jednohubky,ma clovek cas sa porozpravat s ucitelkami,potom den matiek - uzasný program,to zasa ozdobovali torty co im napiekli kucharky-boli sme v skolke do 20,00 😉 teraz nas 17 caka den otcov-vlani vynikajuca akcia.Na jesen pravidelne este za cias starších deti tekvicový den-až neskora noc 😉 a to este robia aj celodenne výlety tento rok v jednu sobotu Bojnice,vlani Lednice či madarsko.Proste je vidno že riaditelka a ucitelky aj kucharky su super kolektív....

elise
11. jún 2011

najdôležitejšie je pri výbere škôlky následné rozhodnutie o prijatí😀 inak moje kritéria su: prevádzka od 7-17 hod, jeden cudzi jazyk hodinu denne, kružky, aktivity s rodičmi, atraktívne prostredie pre deti, interaktívne hračky, odborný ľudský personál, ale to je len sen🙂

olivija
autor
11. jún 2011

@lula26 Asi od toho že učiteľky v škôlkach buzerujú rodičov koli tomu že nedoniesli pastu, pyžamko či opranú bielizeň a podobné veci...mne ako rodičovi by to teda šlo na nervy, keď si platím súkromnú škôlku a nemám na také veci čas...

olivija
autor
11. jún 2011

@klementina Ďakuejm aj za tvoj názor...nad raňajkami som nepomýšľala, to musí byť samozrejmosť...presne viem aký chaos má veľa rodín ráno...robota škola skôlka a podobne. Tie opekačky su dobra vec, ale sa budú musieť stanovaiť hranice. V škôlke v ktorej som robila to majiteľka spravila asi 2x a učiteľky si potykali s mamičkami / čo bola podľa mňa chyba/ a niektoré mamičky potom vyskakovali 2,20 do výšky. Lebo je predsa iné ked niekomu tykáš ako keďnie. ALe zasa je to chyba učiteliek. V tom máš zasa pravdu , že je dobre aby sa poznali navzájom rodičia a deti a aby bola v škôle príjemná rodinná atmosféra🙂

olivija
autor
11. jún 2011

@titkovamiriam miriam , asi to bude teda dobrá vec a ujmu sa mi takéto stretnutia, ked to vidíš ty z pohľadu rodiča skvelo. Pre mňa je naozaj podstatné to, aby boli v škôlke spokojní rodičia, detičky a v pneposlednom rade učiteľky...a to mji tu v Bratislave chýba....

olivija
autor
11. jún 2011

@elise To nieje len sen Elise...ja chcem niečo podobné vytvoriť...niečo, čo rodiia naozaj ocenia. Preo si robím prieskum a pre mňa je dôležitý každý názor, ktorým mi prispejete. Obehala som pomimo veľa škôlok a poviem ti , niektoré zanechali katastrofálny dojem....každý povie, že na trhu je veľa škôlok...ale akých? Ja ako rodič, by som spokojná určite nebola...

titkovamiriam
11. jún 2011

@olivija ono su aj rodicia a rodicia,niekto dieťa donesie a odnesie,nestara sa.Niektorých rodicov som nevidela ani na jednej akcii ci dokonca rodicovskom 😒 beru skolku ako niečo čo musi byť.ja zasa rada nieco uvarim,napeciem a donesiem ak deticky nieco v skolke maju.Aj teraz mal marek 5 rokov-klasika je že dietatko prinesie niake lizatka,cukriky a podobne.ja som sice kupila lizatka bez coho deti asi nemozu byť v žiadnej skolke aj keby bola neviem ako zdrava.ale upiekla som aj mufinky 😉 deticky aj ucitelky mali radosť 😉

olivija
autor
11. jún 2011

@titkovamiriam TO schvaľujem, to musíš byť vzorná mama....podľa mňa je to tiež veľmi milé ak dieťatko niečo na narodeniny donesie...takto sa utužuju vzťahy nielen medzi rodičmi a učiteľkami, ale v prvom rade sa takto učia aj naše deti tomu, čo sa má a čo sa sluší...učia sa tomu, že je to príjemná vec takéto niečo. Jednoducho sa s tým učia žiť....vytvárame tak novú dobrú generáciu🙂

olivija
autor
11. jún 2011

@olivija aby som to ešte upresnila...vyskakovali 2,20 som myslela to, že škôlka bola oficialne do 17.00 a mamička si prišla po dieťatko o 20.00!!!! s tým, že bola nakupovať v rakusku...urobila to jedna potom ďalšie dve a bol z toho pruser, pretože takto sa to nerobí...

titkovamiriam
11. jún 2011

@olivija ten kto oslavuje tak v ten den sa urcite aktivity robia podla neho,ma na hlave korunu že je kral dna. 😉 No keby bolo podla Mareka tak by chcel v skolke len ucitelky a kucharky 😀 😀 za dva roky si nevie zvyknut na hranie sa s detmi....je samotar,co ma aj niekedy trapi aj uciteľky sa snazia ho viac zapajať no asi bude po najstarsom ten ma celý život 1-2 kamarartov a zato stradný syn to je výchor on musi mať okolo seba stale veľa ľudí a aj ked bol v školke jeho bolo všade 🙂 -inak ja dnešným učiteľkam vobec nezavidim-ak maju v triede co i len 1-2 nezvladnutelne dieťatko je to veľmi asi ťazke potom s nimi pracovať,no a to je zasa opak mareka 😒 .

happy8051
11. jún 2011

skolka pre mna este nie je aktualna, ale ak mam zhodnotit, ake kriteria budem pri vybere vyzadovat tak: mensi kolektiv deti, dobry pristup pedagoga, strava (zlozenie najma), denny program v skolke, aktivity, ci sa vyucuje jazyk, umenie, prostredie, indovodualnejsi pristup - preto by som uprednostnila mensi kolektiv... no a samozrejme ked vsetko funguje ako ma, dieta sa do skolky tesi a chodi tam rado... ja som rada, ze zijeme v mensom meste a suhlasim s
@titkovamiriam ze dedinska skolka moze byt super...
zakladom je pre mna pedagog... on tvori celu skolku
v BS mame viacer skolokm ale z tych, ktore som priebezne skumala prichadza do uvahy len jedna - sukromna Nezabudka... aj ked je na druhom konci mesta.. teda ak sa neprestahuju, kym bude Naty skolkarka 🙂

olivija
autor
11. jún 2011

@titkovamiriam Ano to máš pravdu...ale v skôlke musí byť taký personal, aby tie deti zvládol....je to predsa len o tom, že dospelý má viacej rozumu ako tie deti...a učiteľka v skôlke musí tu prácu milovať a musia ju tie deti naplňať...nesmie tam byť ako za trest. Aj my sme mali v škôlke nezvládnuteľné deti...a ver mi, veľa krát boli tie deti nezvládnuteľné preto, že rodičia mali napríklad doma problémy. Ani jedno dieťa nieje zle. Deti len reagujú na svoje okolie. Preto by mal byť v škôlke psychológ aj pre rodičov a usmerniť ich...

olivija
autor
11. jún 2011

@happy8051 Presne tak, pedagóg tvorí škôlku...ja som pracovala v škôlke kde bolo 25 detí a 3 učiteľky...ale tie si vedeli pekne zatriediť skupinky a každá skupinka sa učila to, čo dieťa nadaný vek zvládalo a čo by malo vedieť...a kolegyne tam boli úplne úžasné...Verím, že ked mi tá moja škôlka výjde, že príjmu moju ponuku...

olivija
autor
12. jún 2011

Babulky a tu v Bratislave máte njeaké negatívne skúseniosti so škôlkami? S ktorými? Ďakujem za názor🙂

mamabiba
15. jún 2011

Ja mám už teda po škôlke, ale bola som veľmi spokojná so štátnou škôlkou. Najviac mi vyhovoval čas otvárací...bol od 7,30 do 17,00h, veľmi pekné prostredie a aj pedagógovia na dobrej úrovni. V súkromnej škôlke by som ale očakávala.. otvorené aspoň do 17,00 ak by sa vyskytli dajaké mimoriadne situácie, aby nebol problém aj neskôr, poprípade po dohode ostať aj dlhšie, určite raňajky, a výber obeda z viacerých jedál...možno z 2-3 a aby to samozrejme nebola záťaž ani pre škôlku, dať týždeň dopredu jedálny lístok a rodičia označia jedlá o ktoré majú záujem. Neviem, či som ti dala trošku inšpirácie, ale napísala som, čo mi chýbalo v tejto štátnej škôlke. Držím palce, nech sa ti podarí úspešná škôlka 🙂

olivija
autor
15. jún 2011

@mamabiba pomohla si mi určite🙂 všetko podstivo klikám checkujem a zapisujem🙂 no otvorené by som chcela mať aj dlhšie.... dakujem🙂

tysontara
16. jún 2011

ahoj, pekny vyskum, pomoze urcite mnohym a nie len tebe 😉 pre mna je top: jazyk - nemusi byt cely den, zahrada, mala skupinka deti a pekny prostredie a samozrejme ucitelky na urovni. Najlepsie bude ked tam budes ucit sama, aspon budes robit na seba a budes sa snazit na 100% vyhoviet rodicom, lebo zamestnankina by nemusela chciet kazdemu vyhoviet podla prestav rodicov 😕

olivija
autor
24. jún 2011

@tysontara Ja tam sama učiť aj chcem...nie koli peniazom, ale hlavne koli tomu, že už keď si budem budovať niečo svoje, aby som to mala plne pod kontrolou a aby boli rodičia spokojní. A prácu s deťmi milujem, takže sa na to sama veľmi teším....🙂

evabb35
24. jún 2011

Pekné prostredie škôlky - veľká záhrada so stromami, pieskoviskom, šmýkačkami, hojdačkami, preliezačkami, domčekom, bazénom, altánkom...
Pekné priestory škôlky - umyvárka, záchody, postieľky s rozprávkovými obliečkami, veľká, slnečná telocvičňa s molitanovými zostavami a trampolínou, veľké, priestranné a slnečné herne s množstvom hračiek, knižiek, kvalitných učebných pomôcok, s klavírom, na ktorom hrá pani učiteľka, s krásnou detskou kuchynkou pekne vybavenou, plastové okná a dvere, vyzdobené s množstvom obrázkov a výtvarnými výtvormi učiteliek...,profesionálna, zdravá, chutná kuchyňa...a vysoko profesionálny personál, ktorého zloženie sa nemení.Množstvo aktivít v škôlke /hippoterapia,canisterapia,angličtina,logopédia,besiedky,športové olympiády,plavecké výcviky, návštevy policajtov.../
Tu som zapísala moje postrehy a postrehy môjho dieťaťa /čo v škôlke najviac oceňuje/ Majú napríklad aj interaktívnu tabuľu, ale letné kúpanie sa v bazéne na záhrade a klavír, na ktorom im zahrá pani učiteľka mu prináša viac zážitkov.

alexandra17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz