6 ročné dieťa nechcú vziať do škôlky kvôli poruche osobnosti

kamila7125
3. dec 2020

Ahojte.
Pisem v mene kamaratky zijucej na Slovensku ktora je v dost zlozitej situacii. Ma 6-rocneho synceka (mal v oktobri 6) ktoreho jej nechcu zobrat do skolky nakolko mu bola diagnostikovana porucha osobnosti ci take nieco skratka je rozumny vsetko vie akurat mu idu veci pomalsie ako inym detom a treba mu viac vysvetlovat. Problem je ze jej ho nechcu vziat do ziadnej skolky v meste nakolko vraj potrebuje asistenta a toho ani jedna skolka nema.
Bola aj na potrebnych uradoch riesila to ale vraj odpoved ze mesto nema peniaze na asistenta a ked chce tak si ho ma zabezpecit sama! 🤷‍♂️🤦🏻‍♀ Bez toho jej skolka nechce dieta vziat lebo ze oni maju toho dost aj s "normalnymi" detmi.
Ona je zufala nakolko je s malym sama jeho otec ho nevidel ako mal maly dva mesiace.
Ma choru matku ktora jej nedokaze s malym pomoct a je jedinacik cize ziadna pomoc. Ona sa nema ako zamestnat tym padom lebo je s malym doma...
Zienky poradte kam sa ma obratit (pisem v jej mene konika nema!) koho kontaktovat ved so zakona dieta starsie ako 5-rokov by malo byt v skolke, jej syncek ma 6!
Nepobera uz ani matersku nic a musi platit podnajom!
Je neaka pomoc skratka nieco kam sa moze obratit aby jej maleho (inak zdraveho sikovneho chlapceka ktory sa akurat pomalsie oblecie ci napapka...) vzali do normalnej skolky? Nema ziadnu vaznu mentalnu poruchu cize specialna skolka pre neho nie je ani by ho tam nevzali...za odpovede krasne dakujem 🙏 (byva v meste...nie na dedine - skolok je tam dost)

kamila7125
autor
3. dec 2020

Zabudla som napisat ze maly sa potrebuje socializovat...stretavat s detmi nemoze byt zavrety s mamou doma 24/7 uz je dost velky potrebuje byt v spolocnosti deti :(

kristina2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
visna6
3. dec 2020

tak ak ma specialne potreby tak skust specialnu skolku

visna6
3. dec 2020

Ja skor vidim problem momentalne v tom, ze skolsky rok je zacaty....zapisy na sk.rok prebiehaju este v aprili a pod....skola, skolka dostava peniaze na deti na rok. Cize teraz do statnej podla mna uz aj tak bez sance ze ho vezmu takmer v polroku sk.roka

ladyvi
3. dec 2020

@kamila7125
Som za blbu, ak si myslim, ze ja by som tu diagnozu zatajila? 😂 ak je to teda nieco ozaj nie vazne, nejaka dys-. Akoze 3 roky jej dieta nikde neumiestnili? Nikde sa nenasla riaditelka ochotna riesit to s tym asistentom? Ak mi tam mama chodi uz 3ti rok prosit? Neviem. Smutne. Tieto deti s poruchami su v takej nevyhode v nasom state, a len zakapu.

kamila7125
autor
3. dec 2020

@visna6 on chodil do.skolky normalne ale nakolko mu zle padaju roky uz mal 6 tak.po dvoch rokoch si zrazu skolka argumentuje ze nemaju "asistenta" pricom doteraz ho dva roky nepotreboval! V septembri chodil do skolky 1.10 mal _6 rockov a zrazu uz pre neho nie je miesto

visna6
3. dec 2020

@kamila7125 to je blbost.....miest j etolkot, kolko deti skolka prijime pri zapise od 1.9. cize ked tam bol, miesto mal a ma a praveze prednostne maju miesto v skolke dane deti predskolskho veku a deti s odkladom.
nevim kam by sa mala obratit, ako za ato bojovat, mozno sa obratit na skolky urad

makova333
3. dec 2020

@kamila7125 preco dieta chodi do beznej MS a nie do specialnej, kde by mu vedeli dat cielenu specialnu intervenciu? A toto "po dvoch rokoch si zrazu skolka argumentuje ze nemaju "asistenta" pricom doteraz ho dva roky nepotreboval! " sa musi opytat v danej MS, to my ako mame vediet? Moze sa obratit aj na ziradovatela skolky, ten jej moze dat viac info ako my.

ladyvi
3. dec 2020

@visna6 ja by som sla zaklopat na urad starostovi mestskej casti, kam dieta spada.

kamila7125
autor
3. dec 2020

@ladyvi presne toto ! Ze v klasickej skolke su dve ucitelky na dvadcat deti cize "nemaju" cas na dieta ktore je pomalsie ako ine...ale zas do specialnej ist nemoze kedze niaku "specialnu" diagnozu nema akurat.mu to pomalsie mysli ... Co s takymito detmi?
Na specialnu skolku nie su dost "specialne" a na normalnu dost "normalne" cely tento stat je sprepacenim o hovne! Chcela by som jej pomlct a hlavne tomu malemu chybaju mu kamarati deti je deprimovany unudeny pyta sa do skolky cele zle !

kamila7125
autor
3. dec 2020

Ale aj to...slobodna matka...tak uz je brana inak...a diskriminovana ked vidia ze jej nema kto pomoct zial bohu :(

makova333
3. dec 2020

@kamila7125 co znamena pomalsie mu to mysli? Ma mentalnu retardaciu niejakeho stupna? Na to, aby sme ti vedeli poradit, musis vediet presne info.

kamila7125
autor
3. dec 2020

@makova333 pomalsie sa oblieka treba mu vysvetlovat ze jeden rukav druhy ...pomalsie sa napapa a treba mu viac krat nieco povedat aby nieco pochopil

ladyvi
3. dec 2020

@kamila7125 a neskusali ist sa pretestovat do ineho centra? Ci ma naozaj nejaku poruchu? Co ked je len prispaty motacik.

kristina2015
3. dec 2020

@kamila7125 My máme hyperaktivitu ,porucha učenia,mne dieťa vzali hneď , všade,dokonca mi povedali že radšej to podchytiť teraz ako problémy na ZŠ.

kamila7125
autor
3. dec 2020

A ma problemy s recou nevie dobre komunikovat psychologicky posudok je ze slabsia mentalna porucha 🤷‍♂️

kamila7125
autor
3. dec 2020

Do specialnej skolky ho nezoberu lebo ze nema presne urcenu "specialnu" poruchu
Inal je sikovny vsetky pismenka vie cisla farby vsetko akurat s nom treba dlhsie pracovat vyzaduje si viac pozornosti a trpezlivosti mozno ako ine deti

kristina2015
3. dec 2020

@kamila7125 Mne dieťa čítalo už v 2 rokoch písmená . To čo chcelo vedelo hneď ,čo nie nezáujem. Treba s ním pracovať ,smutné že odbili. Treba ísť za primátorom mesta

makova333
3. dec 2020

@kamila7125 no konecne sme sa niekam dopracovali, Takze dietatko s mentalnou retardaciou nema co v beznej skolke robit. Lebo bezna skolka mu bez kvalifikovaneho asistenta nema ako pomoct. Dietatko potrebuje uplne iny pristup. To nie je "je len trocha pomalsi". Sup obvolat vsetky specialne skoly vo vasom okoli, ktore prijmaju deticky s MR a riesit. Bezna skolka nie je cesta.

makova333
3. dec 2020

@kamila7125 Dalej, obratit sa na zriadovatela, bude vam vediet poradit, ako dietatko zaskolit. Dalsou moznostou je VUC a ich skolsky urad - tiez mozu podat info.

makova333
3. dec 2020

@kristina2015 ja si nemyslim, ze odbili, len bezna MS nie je informacna kancelaria. Oni vedia, ze k nim dietatko podla diagnozy nepatri (zo zakona ho tam nemozu mat, dostali by pokutu). Ci ich odporucili inde, kde im daju viac info to neviem, ale s takymto dietatkom treba pracovat uplne inak, v inom kolektive, inymi edukacnymi aktivitami a idealne 1 ucitelka na dve deti alebo teda asistent. Ale MS nie je povinna, tak narok na asistenta v nej deti nemaju. Ano, nas system je legislativne naprd, ale toto jej nepomoze.

nikaeli
3. dec 2020

@kamila7125 ak chcete reálnu radu, bolo by fajn napísať reálnu diagnózu - záver psych.vyšetrenia

najprv to bolo len pomalšie obliekanie, potom doplnené o fakt, že mu s tým obliekaním vlastne treba pomôcť.. potom ďalší fakt, že má problém s rečou - 6 ročné dieťa pred nástupom do školy má mať tieto veci už zvládnuté - čo všetko mu ešte ide pomalšie? to, že ovláda farby, to je super - tie ovládal môj drobec ako dvojročný 😉

"slabšia mentálna porucha" neexistuje.. existuje mentálna retardácia rôzneho stupňa - u tohto chlapca by to asi mohol byť ľahký stupeň.. a tieto deti patria do špeciálnej materskej školy, prípadne môžu navštevovať klasickú MŠ s asistentom.. to, že ho doteraz nepotreboval, môže súvisieť aj s vekom (kedy ešte čakali, či dobehne rovesníkov), alebo s termínom vyšetrenia - kedy bol 1x u psychológa?

vyjadrenie, že potrebuje iba viac trpezlivosti, či pozornosti, že potrebuje zopakovať pokyn, aby pochopil zadanie -> uvedomte si, že v jednej triede je okolo 20 detí a 2 učiteľky.. predškoláci sa už pripravujú do školy, tam nie je priestor na to, aby naňho čakali, kým sa oblečie, či napapá - má 6 rokov - ani v škole naňho nebudú čakať.. preto potrebuje asistenta, ale toho už počas rozbehnutého školského roka škola nedostane..

(som špeciálny pedagóg)

ladyvi
3. dec 2020

@nikaeli myslim si, ze tam je problem v tom, ze mamina dietatka podava kamoskam trosku skreslene informacie (je to aj pochopitelne) a chyba tam objektivita pri popisovani problemu. Mne z toho popisu tu, vysiel chlapcek ako povahovo pomaly motacik, preto mi napadlo, ci tu diagnozu ma opravnene, a ono to bude nakoniec stupen MR.

kamila7125
autor
3. dec 2020

@ladyvi
@nikaeli ono ja nezijem.na Slovensku viem.len co si piseme cez Fb...a kedze ma trapi ze sa "trapi" tak.ma napadlo sa tu popytat...ale pomohli ste dakujem krasne skopirujem jej Vase rady dufam jej v niecom pomozu...mne je luto toho malinkeho obaja su doma trapia jeden druheho...
Mne malinky na fotkach a videach pride ako autista ale nebudem jej to pisat ma dost problemov.ale skratka tak mi pripada...nakolko sa momentalne detailnejsie zaoberam detmi s autismom tak mi tak pride aj on...neviem 🤷‍♂️
Len som chcela ako tretia osoba pomoct otec toho maleho sa nezaujmal ona bola tyrana...ma 26 rokov a ma toho...dakujem pekne 🙏

nikaeli
3. dec 2020

@kamila7125 skúste to s ňou prebrať 😉 ja konkrétne pracujem s deťmi s autizmom, možno budem vedieť poradiť 💕

bluebriggs
3. dec 2020

@kamila7125 ak ma diagnozu lahka mentalna zaostalost tak to nie je ze je pomalsi ako iny.. vsetko je inak, mentalny vek bude mat aj tak v dospelosti len 9-12 rokov. Tam treba specialnu skolu

zonjushe
3. dec 2020

Bez presnych info o diagnoze je tazko radit..mentalna porucha sa nedava ako diagnoza..ked uz tak mentalna retardacia..z toho co popisujes moze ist o druh dysfazie spojenej s dyspraxiou, nemusi ist o autizmus..ten by hadam uz mal diagnostikovany v 6r..

kristina2015
3. dec 2020

@makova333 Celkovo mi je divné že to dieťa nikde nechodí ,veď ak je aj odklad tak opakujú dva krát v MS predškolskú ? Nechápem ako ho mohli vyradiť

tifi2324
3. dec 2020

@kamila7125 Treba skúsiť či nemá nárok pri jeho diagnóze mamka na opatrovateľský aspoň kym nenastúpi do ZŠ zobrať aj písomné vyjadrenie MŠ že ho vyraďujú lebo malý nezvláda bez asistenta fungovanie v MŠ

makova333
3. dec 2020

@kamila7125 z fotky, naozaj nevies zistit, ze je dieta autista (PAS). Na to treba riadnu diagnostiku resp. rediagnostiku. Dalsia vec PAS (autizmus) moze byt s mentalnou retardaciou rozneho stupna, cez normointelekt az po vysoky intelekt (aspergerov syndrom). Kamoske odkaz, co som ti napisala vyssie (co ma robit) a nech da dieta riadne diagnostikovat alebo nech ti napise diagnozu aku ma v posudku. Ked bude mat uzatvorenu diagnozu, moze poziadat o opatrovatelsky prispevok (doteraz mohla cerpar RP predlzeny do 6 rokov aj ked chodil do MŠ). Otec dietata plati riadne?
@kristina2015 mohli ho vyradit, ak napriklad MŠ ziadala posudok (kedze sa im dieta mozno nezdalo) a po predlozeni posudku rozhodli o vyradeni. Tu je zbytocne spekulovat, mame malo info.