5,5 ročný syn si robí čo chce

leeenka26
15. dec 2017

Ahojte prosim vas poradte mi. Syn ma 5,5 roka. Vzdy vedeny k slusnemu spravaniu, vzdy pekne sa mu venovalo, programy, hernivky, r.centra. Vedeny normalne, proste ziadne rozmaznavanie, normalna vychova, venovanie sa, rezim. Ako je starsi je to katastrofa. Je to jeden hrozne zivy, aktivny neposedny chlapec vydobijajuci si nonstop svoje. Na nicom sa s nim neda dohodnut a nic nanho neplati. Nonstop skace do reci, neberie ma vazne, nesprava sa vobec slusne a neposlucha. Uplne ma na haku co mu hovorim a to sa snazim byt razna, laskava ale proste stanovujuca hranice. On ma zo mna srandu, nic nepomaha a nezabera. Smeje sa mi do tvare, drzy je, nevie sa spravat v spolocnosti, okamzite uputava pozornost, je otravny az, furt nonstop za zadkom. Manzel mu dal hru na pc a stale tam chce byt. Fakt sa s nim snazim ah hrat aj venovat ked je cas, tvorit s nim, von chodit...atd. ale z neho sa stala jedna neriadena strela ktora ma nikdy ale nikdy neberie vazne. Uz mi je fakt do placu. Co robit prosim?

lavender273
15. dec 2017

@leeenka26

Skusenost zo synovcom 5r, zacal byt agresivny ked zacal hravat Pc hry. Mama ho dala na bojove umenie (jiu jitsu) tam si vybije energiu a uci sa respektu. Samozrejme nestal sa zazrak zo dna na den ale je to lepsie.

lavender273
15. dec 2017

@leeenka26

A este by som ho nechala muzovi cez vikend a ja by som sa sla zrelaxovat. Mozno ma mlady ponorkovu chorobu lebo si stale tam a musi ta provokovat 🙂

leeenka26
autor
15. dec 2017

@lavender273 na bojove ani podobne zial kvoli diagnoze nemoze. Tak ked je v skolke da sa to ale manzel robi kazdy druhy vikend od rana do vecera plus ked ho mam doma tak som na nervy uplne.

kacena4
15. dec 2017

ahojko deti sa casto menia prichodom surodenca ☹ alebo druha moznost vsetko co si opisala su priznaky adhd ☹ ak je to moc vyrazne a vadi vam to skus sa spytat na jeho spravanie v skolke ako sa prejavuje tam ci aj oni maju ten pocit ze je taky "iny" a ak ano vyhladaj CPPaP alebo psychologa ty by vam mohli pomoct. mozno je to fakt len surodencom a maly chce viac pozornosti preto sa tak sprava v domacom prostredi, ale ak aj v skolke, treba vyhladat pomoc odbornika kym pojde do skoly, aby nenastali problemy tam, aby zvladal 45min. sedenie v lavici a sustredenie sa nad ucivom. popr. zvazit odklad pri potvrdeni diagnozy a pripravny rocnik ktory by mu velmi pomohol

zdenocka
15. dec 2017

@leeenka26, syncek skusa tvoje hranice.
Akcia\reakcia. Skace co reci, slusne upozornim. Nepomoze, prilozim dlan k ustam, a uz s nim odchadzam prec. Pc hra? Nastaveny budik na cca 30 minut, ked zazvoni, dokonci hru, a pc sa vypina. Robi cirkus? Zajtra pc hra nebude. Chce pozornost? Tej doprajem, spolocne chvile su najviac... Nepomaha? Pripravene jedlo polozim na linku, nech si sam odnesie k stolu, vyberie pribor, nachysta obrusok. Ja nie som sluzka. Co sa tyka odpratavania veci a hraciek. Nepratas, velky sacok od smeti a uz donho hadzem, nevazis si, ine deti si budu...
Vsetko s usmevom. Zo zaciatku nebude robit nic, na to sa priprav. No po cca 5 dnoch sam pochopi, ze si srandu nerobis.
Ja mam tiez doma veselo. Mladsi skusa, ale ja som toho nazoru, prisiel si do nasej rodiny, prisposobis sa nasim pravidlam, nie my tvojim. Ked sa vieme spravat my, budes sa vediet aj ty. Nas zivot sa nebude prisposobovat tebe, ale nasej rodine, a kazdy mame svoje povinnosti, ktore si plnime, aby sa nam zilo lahsie, v pokoji, harmonii a laske.
Drzim palce

eliska13
15. dec 2017

@zdenocka nie je to príliš autoritatívne?bude ako som ja povedala?keď sa my vieme správať ....iste, ale oni sú deti🙂jasné, že vám nebudú skákať po hlave, ale..

ckatka
15. dec 2017

@eliska13 ja by som povedala že to perfektne vystihla. Dieťa nie je božstvo ...

hettinka
15. dec 2017

@leeenka26 daj ho na šport ... šport da decku do života oveľa viac, ako len fyzickú kondíciu, naučí ho sebadisciplíne, zodpovednosti, komunikácii, chápaniu autorít ... a vybije prebytočnú aktivitu.
Vyber taký, ktorý môže, ja neviem, plávanie, tanec, atletika ... sú aj iné športy, ako bojové umenia.
PS:Na PC 5-ročný nemá čo robiť!

leeenka26
autor
15. dec 2017

@hettinka ja som tiez toho nazoru ze nema byt a snazim sa to mm vysvetlovat ale marne raz ho to naucil, syna to velmi bavi a ja mam problem ho odklonit k inej altivite. Ked to ma vypnut, robi hrozny cirkus. Niekedy to dovolim ked si potrebujem doma porobit ale inak som s tym neni vobec stotoznena. Nic ine ho ux totiz velmi nebavi a som z toho nestastna. Mame novofiagnostikovane ochorenie obliciek na cely zivot ktore ma zhorsujuci sa charakter ako budu roky pribudat takze pozistujem viac aj ja by som velki chcela aby sa niecomu aktivne venoval.

aniele
15. dec 2017

@eliska13 A kedy a kde sa to má dieťa naučiť, ak nie teraz a v rodine? Nie "ako ja poviem", ale "ako sa patrí"... a prečo by malo byť samozrejmé, že naše dieťa nedodržiava naše normy?

loliki
15. dec 2017

@aniele zober ho k psychologicke

zdenocka
15. dec 2017

@eliska13, autoritativne? A v com? Ze sa ma vo veku, v akom je, bude vediet spravat? Ze si po sebe poprata, ze bude vediet byt ticho, pokym niekto neda za vetou bodku? Ze bude respektovat inych, lebo aj on je respektovany? To sa vola vychova, a respekt k inym, ich slovam, potrebam... My sme rodicia, my vychovavame, a nie deti nas. Pravidla urcujeme my, nie deti. Terajsia doba priniesla to, ze deti su nad nami. Cele zle. Preto naokolo vidime, ako deti rodicom robia hanbu, hadzu sa po zemi, nadavaju rodicom, ked nie je tak, ako oni chcu.... O niecom mozme diskutovat, dohodnut sa. No niektore veci su dane, a to platit bude. Oni su nasa buducnost, a vsetci chceme zit vo svete slusnych ludi, nie vo svete, kde plati zakon dzungle.

ebi88
15. dec 2017

Sory baby, ale kedysi adhd nebolo, len par dobre mienenych po zadku ked bolo treba a bolo rychlo adhd..

lucibka
15. dec 2017

@leeenka26 ahoj. Mne sa nezda, zeby mamina maleho nevychovavala a necha si skusat stale hranice, skor mi to pride zmena spravania koli niecomu. Nevenujete sa teraz viacej aj malej?Neprislo to ako sa vam dcerka tento rok narodila? To je pre deti typicke, ze sa takto zmenia "k horsiemu" plus zlobu narobi to hranie hier na PC...je este maly na to a manzel to asi spravil preto, ze nemate tolko casu sa mu venovat...vylucte to PC (ze je akoze v servise)a nech manzel s nim chodi vela vela von, travi vela casu...synovia potrebuju citit otcovsku lasku a autoritu, potom su kludnejsi.

sense
15. dec 2017

@zdenocka super napisane aj u nas to tak funguje... su veci pri kt. moze rozhodnut a spravi sa ako chce ona ale su veci kt. jednoducho musia byt ...a musi ich respektovat...

zdenocka
15. dec 2017

Knihy, vhodne k tejto, ale aj inym temam.
Respektovat, a byt respektovany. Trosku narocnejsia kniha, no nauci vela.
A dost, Dieta a co teraz? Uplne lahke, vtipne, pohove citanie. No daju iny pohlad na vychovu.

danieli
15. dec 2017

Zdenocka to napisala razne, ale trefne a skutocne to funguje...sama si napisala, ze niekedy mu pocitac dovolis inokedy nie...predstav si, ze si dospelak a niekedy ta pustia na nakup a inokedy nie...nikto ti vsak nepovie preco ano ani preco nie...dieta necita myslienky, aby vedelo, ze dnes si unavena a tak si aj rada, ze ono sa pohra, ty si oddychnes a este bude aj spokojne, inokedy nie si unavena, chces s nim ist von, ale on sa chce hrat pretoze ved minule bola taka pohoda aj mamka spokojna...nerozumie tomu a buri sa...nuz a tento princip plati pre x situacii v roznych obmenach...detom prospieva rytmus a pravidla, u nas slapeme na dohodach vramci zachovania rytmu a pravidiel, teda, ipad ano, ale vsetko musi byt tip top porobene popratane, povinnosti splnene, druha varianta je x minut denne (napriklad 30) a je na dietati kedy si ich vyuzije, ci ich vyuzije a ako si to rozdeli a takto sa dohadujeme o mnohych veciach a cuduj sa svete deti su ovela spokojnejsie a to mam dve uplne odlisne povahy aj pohlavia, slnko a mesiac su si blizsie 🙂 u nas dohody

leeenka26
autor
15. dec 2017

@lucibka ano toto sa stalo ako sa mala narodila. Niesol to tazko. Ked mala koliky vrieskala po veceroch x hodin a trvalo to 3 mesiace. Snazime sa mu fakt venovat ked sa da, aj dnes so mnou piekol aj ozdoboval. Do vsetkeho ho zapajam a ked fakt ze pakal lebo stopka pc tak som si sadla do jeho izby a ze ideme sa hrat, bol caz a ja ten cas ked mala spi sa mu snazim venovat. Najprv sa hneval ale zaujalo ho to ze ideme sa hrat. Potom sme sli von a tak. Fakt sa snazim ale on je ako neriadena strela, je strasne naladovy, hnevlivy, krici po mne a mysli si ze ma na mna. Ja som pokojna teda fakt sa o to snazim byt pokojna a nepopustit a vysvetlovat vysvetlovat. Nefunguje to vsak ako by som chcela.

leeenka26
autor
15. dec 2017

@ebi88 ja si nemyslim ze ma adhd. Vie byt aj pokojny len on je odjakziva velmi narocna povaha, ani po zadku nepomaha, ked uz som fakt na nervy a on skusa moju trpezlivost dam na zadok a on sa mi vysmeje ze nebolelo.

bosoriak
15. dec 2017

@leeenka26 nie v zlom, ale vysvetlovanie si mozes strcit za klobuk. Dietatu je srdecne jedno, co mu vysvetlujes a ci si pri tom pokojna, len to dobre vyzera na verejnosti. 😀

Plati zakon akcia - reakcia. Na neziaduce spravanie musi prist AKCIA, CIN, DOSLEDOK, nie vysvetlovanie. Zvysok je presne o tom, ako pisala @zdenocka . Ja este dodam dobru knihu Dieta ako vyzva od R. Dreikurs.

Mam 3 kusy deti a plati to na vsetky.

janinah
15. dec 2017

Odporúčam knihu Digitálne deti,aj manžel nech ju pozrie.Malý už pozná hodiny? aspon orientačne si áno....tak si napíšte režim dňa,a dajte tam polhodinku s pc,ale len ak si ju zaslúži,za neposlušnosť sa pc nedáva.Nepíšeš prečo nemôže bojové hry,tie ani ja nejako neuznávam,ale nemôže ani plávať,lyžovať,korčuľovať?Chlapec musí mať možnosť byť v kolektíve chlapcov a mať autoritu v podobe trenera,naučí sa tam disciplíne,fair play správaniu,kolektívnemu duchu,ohľaduplnosti....môj v tom veku už hokej hral,cez víkendy od 7mej ráno na ľade,teraz má 12 a robí hádzanu každý deň,je aj na pc,ale nie hodiny ahlavne má režim

kale13
15. dec 2017

ak ho nemozes dat na sport daj ho na hudobny nastroj.. alebo vytvarnu, modelarsky, divadelny, tanecny.. moj chodi na plavanie a velmi vidiet pokrok v jeho spravani, pocuvanim instruktora v porovnani ked tam zacinal pred pol rokom

fadama
15. dec 2017

A co je to ADHD ????????😕

kale13
15. dec 2017

@fadama Attention deficit hyperactivity disorder.. neurologicko-vyvojove ochorenie, ked sa clovek nevie sustredit, stale musi nieco robit..ma problem kontrolovat spravanie.. casto nazyvane len hyperaktivita a dnesnej dobe casto neodborne pouzivane na oznacovanie aktivnejsich a akcnejsich deti, ktore nemaju vobec ine priznaky z ADHD .. samozrejme su aj rozne stupne adhd a prekryva sa s inymi diagnozami

fadama
15. dec 2017

👍👏🙂

leeenka26
autor
15. dec 2017

Dakujem vam za iny pohlad. Velmi ste mi tu viacere pomohli a poradili. Urcite to zmenim. A aj s muzom som hodila rec a zhodli sme sa na tom, ze musi mat iny rezim a hlavne nejaky vgodny sport.

zabulienka266
15. dec 2017

@zdenocka Amen...

kikina84
16. dec 2017

Chod s ním neurológovi..moja mala mala to isté..je hyperaktivna čo ju samozrejme neospravedlňuje..ale aspom som sa naučila ako na ňu ísť..pripadne skús zavádzať nejaké tresty..vezmi mu niečo co ma rad,alebo mu niečo zákaz co rad robí a možno to zaberie ak neposlucha.u nás pomohlo ..je to lepšie..navyše sa musí venovať športu aby mala kde vybiť energiu..potom je kludnejsia

maciatkolulu
16. dec 2017

@leeenka26 ja po precitani tvojho problemu som si hned pomyslela,ze urcite ziarli a nema spracovany prichod surodenca.... tazka a vycerpavajuca situacia. Chapem ta ako matka,pc aj pomaha,ze mas chvilu klud a mozes si oddychnut a porobit,moj maly si tiez zahra na tlf,ale vidim,aj ked su to nevinne doslova "babacie"hrg,ze je podrazdenejsi,nechce pustit tlf z ruky a pod. Takze to max.obmedzujem a dajma tomu poviem,ze vtedy a vtedy si ho moze zobrat,ked sa spravi to a to a bude taky a taky a bude musiet mi ho dat ked poviem,celkom zabera. A k tomu spravaniu,nuz jednoznacne sa snazi uputavat na seba pozornost. A jedine co mozes spravit,je nastavit hranice a s LASKOU ich dodrziavat,skusit dat malu niekomu,ak mas moznost a urobit si parhodinovy cas iba mama a syn a snazit sa robit to pravidelne,nech vie,ze aj on je dolezity,ja viem,ze robis vsetko urcite,sama mam medzi starsimi detmi trojrozny rozdiel. Ale toto zabera a neskor aj naopak. A ked zacne vystrajat,upozornit,ze este chviku a nepojdete spolu dajme tomu plavat,do muzea,kina,alebo len tak sa sami tulit v pelechu. Snad pochopi. A dodrziavat a dorziavat pravidla,neustupovat. Viem,ze je to pri dvoch malych detoch tazke,ale uvidis toto obdobie neuveritelne rychlo ubehne a ty budes so slzickou v oku nanho spominat.... drzim palce a vela zdravia

eliska13
16. dec 2017

@zdenocka nie nesúhlasím.Vsetko sa dá kamarátskou cestou, dohovaranim pravidlami, ale nie prílišnou autoritou bude ako som povedala a dieťa je utláčane, lebo jeho nikto nerešpektuje a hneď je zahriaknuty a potom svoju frustráciu dá do zlosti kriku fyzickým utokom.Ci si kusu nechty a zlosť obrátia proti sebe
Myslím, že žiarli na sestru a od toho sa to odvija