3,5 ročná dcéra mi nerozumie. Je to normálne?

henky12345
20. jan 2012

Bežné veci rozumie, ako - ideme von, čo chceš papať. Ale keď jej ukážem lyžičku a vidličku, nevie mi ukázať, čo je čo. Keď jej poviem " podaj mi to, s čím papáš puding", dá mi lyžičku, "podaj mi to, s čím papáš párky" , podá mi vidličku. Tiež si nevie zapamätať, koľko má prstov na rukách. Je to normálne? Do škôlky nechodí. Mala by som zájsť na neurológiu alebo za psychologičkou? Má panický strach z doktorov, tak neviem či na neurológiu.. Psychologičku by hádam zvládla keď sa s ňou bude len rozprávať, čo myslíte?

ikke
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viera27
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danulik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anelehka
20. jan 2012

ahoj,mozno niesi zo Slovenska,porad sa s detskou lekarkou,neboli ste na prehliadke v 3 rokoch?

stardust
20. jan 2012

Text zakladatelky temy po devypatlovani v programe, ktory poskytla @viera27.

Bezne věci vsetke rozumieme ako ideme von co chces papat a klasika věty ale ked jej ukazujem lyzicku a vydlicku nevie mi ukázat co je co,,, ked to však povem podaj mi to scim papas pudink da mi správně a ked ze podaj scim papas parky tiez ,,,, napriklad nevie si zapamatat kolko má prstov na rukach.mam strach moze to být normalne? do skolky nechodime . mala by som zajst na nevrologiu alebo psychologickou? mame panicky ale riadne panicky strach s dr tak neviem či nevrologia emoticon psychologicku by hadam zvladla ked sa s nou bude len ropravat alebo je to normalne co mslite?inak chape hadam vsetko aj ked s vrtovnickami zaostava .poraďte mi ak má niektora z váš podobnu situaciu dakujem emoticon

zuzana581
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evkat
22. jan 2012

-podla mna by si mala skúsiť s malou hovoriť spôsobom "páči, tu máš lyžičku".. a tak podobne ona si zvykne.
naša malá zásadne na každú farbu hovorí "žltá" -ale robí to na schvál.
mala by si sa s nou možno viac rozprávať-ked nechodí do škôlky

andel7766
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiwi82
22. jan 2012

no my máme len rok a pol, neviem, čo presne by malo dieťatko v 3,5 rokoch už vedieť ale skús sa popýtať pediatričky alebo mamičiek v tvojom okolí. ona možno vie, len sa jej nechce. neviem... držíme palce 😉

nela82
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ellysa
22. jan 2012

ja si myslím, že sa nič strašné nedeje, treba len trpezlivosť, možno je malá nepozorná...

sante81
22. jan 2012

navstív pediatricku, ona ti poradí ako dalej postupovat, ale riesis to trochu neskoro, ja mam o rok mladsie dieta ,ktoré sice nerozpráva iba pár slov ale rozumie mi všetko a to sa chystáme navstívit logopeda v 3 roku ak sa to nezlepsí, a pre to ho aj dávam do skôlky , kolektív detí by prospel aj tvojej dcére

lucia.kl
22. jan 2012

určite by som sa poradila z pediatričkou - tá ťa už niekam odporučí, môže totiž ísť aj o niektorú z diz - diagnóz - dizlexia, dizhrafia alebo podobne, - nevie priradiť slovo k predmetu.. je viac takých vecí čo nevie, čo od nej chceš?? napr. stolička, postielka, oblečenie??...

nanku
22. jan 2012

henky - myslym ze je normalne dieta

akika722
22. jan 2012

ahoj
no mne sa to zda trošku čudne že 3,5r.dieťa nevie take veci 😒 mna by to veru znepokojovalo..
moj bude mať 4r. o mesiac,do školky chodi od 2,5r. a už na 2,5r.vedel čo je vidlička,lyžička,nožik,teraz vie počitať /sice len do 15/ ale vie,ked mu ukažem na mojich prstoch 4 tak hned povie kolko to je 😒
ked hrame človeče nehnevaj sa tak len pozrie na kocku a hned vie ake čislo je tam 😒
ja si myslim že 3,5r.dieťa by malo vedieť ako sa vola pribor-ak s nou budeš rozpravať tak ,tak sa to nenauči..ako ma vedieť čo je lyžička ked jej povieš :podaj mi to čim papaš puding?povedz jej-podaj mi lyžičku,nech sa to nauči 😒
ja neviem,ale keby som s toho mala zly pocit určite by som sa poradila s dr.alebo so psychologičkou..
tu na koni ti velmi neporadime,tu len každy napiše svoj nazor-a všetke budu ine 😒

gubcikova
22. jan 2012

súhlasím s @akika722 neviem prečo jej rovno nepovieš podaj mi lyžičku,vidličku.proste ak to ty nepomenuješ nemôžeš to čakať ani od nej.moja 2 ročná dcéra vie povedať lyžička,vidlička.netreba sa hlavne rozprávať s dieťatkom v zdrobneninách.pre nich sú niekedy ťažko vysloviteľné.a treba len a len predmety pomenúvať

ninaoli
22. jan 2012

podla mna sa naozaj treba s malou viac rozpravat a pomenuvat veci , niektore deti to dokazu skor a niektore neskor
neboj urcite sa to nauci

fracle
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ajca123
22. jan 2012

@henky12345 to chce čas 🙂
Náš maly bude mat o pár dni 6r. a nie a nie hovoriť R, CH,
Nepovie že po schodoch ale skodoch... Ale ucime sa pomalu nám to ide.

lussy23
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vodnarky
22. jan 2012

@henky12345 presne tak,ako ti tu radia mamicky,ktore chcu naozaj pomoct a poradit..urcite navstivte pediatricku a vela sa s malinkou rozpravat(skolka by jej velmi pomohla)..neboj..urcite je to sikovne dievcatko a coskoro aj s pomocou sa vsetko nauci...drzim palceky.. 😉

lubina
22. jan 2012

ja by som sa poradila najskor s jej detskou lekarkou, ved ako trojrocna by mala ist do poradne. Nasa mladsia bola prave v dec. Mali sme tri rociky. Ale nezda sa mi to celkom ok, ked nevie rozoznat vidlicku a lyzicku. To podla mna zvlada uz aj dva rocne dieta, ak tieto veci pouziva denne pri jedle. Aspon my sme to vedeli, obe dcerky. Ja by som po pricine zacala minimalne patrat a pytat sa lekarky, ak by som tam hned nezobrala aj dcerku. Ved lekarka je na ro, aby maminam radila. Urcite sa opytaj na tej trojrocnej poradni.

milankovazuzana
22. jan 2012

@henky12345 Ahoj moja.Vezmi si radu od maminiek, ktoré Ti ku koncu radia.Každá má pravdu.Pre každé dieťatko je iná norma, čo kedy má vedieť.jedno to vie, iné neskôr, iné vôbec.Veď dieťatko nieje vec štatistiky, je to živý tvor.Ak si neistá v tom, čo by malo vedieť a nevie, poraď sa so svojou dets.lekárkou a ona Ti povie čo ďalej.Tak, ako Ti radili kočky.Pre mňa si úplne normálna maminka, ktorá miluje svoje dieťatko.Svedčí o tom fakt, že mu chceš pomôcť a preto si sa obrátila na ostatné maminky.

len.petra
22. jan 2012

Ahoj.. Keďže si položila otázku, nedá sa diskutovať.. čo je škoda.. chcela som sa Ťa totiž opýtať, či nezačala celkovo neskôr rozprávať, možno by to malo súvis. Naša krpatá má o týždeň 4 rôčky a tieto základné veci vie už dlho. Skús sa poradiť s pediatričkou, určite Ti rada pomôže. Držím palce 🙂

carmella
22. jan 2012

ahoj ja si myslim ze to je v poriadku ,kazde dieta je ine ma svoj cas na vsetko, niektore skor zacinaju chodit , rozpravat, , atd uvidis ze ked zacne chodit do skolky ako sa rozrecni .. moj maly rozprava slovensko- taliansky a niekedy sa cudujem kde tie slova berie a to skoro do 3 rokoch nepovedal ani slovko ,takze ziaden strach 🙂

lenka_da
22. jan 2012

3,5 rocne dieta by podla mna malo rozumiet aj zlozitejsim veciam, nez je pomenovat pribor... Podla mna by si sa mala poradit s lekarkou, mozno ide o nejaku poruchu... Ak nie, budes kludnejsie spavat. Este ma napadlo, ze mojej dcerke sme kazdy den citali knihy (najnovsie holduje DVD-ckam), zacali sme od neceleho 1,5 roka a myslim, ze to bolo pre nu velkym prinosom - to mala byt taka malicka rada, ale to urcite vies aj sama. Drzim palce, aby to bola len nejaka prechodna "lenivost", nic vazne. 😉

luciferkax
22. jan 2012

aj ked myslím,ž e by to už trojročné dieťatko malo vedieť... skús sa spýtať pediatričky 🙂 pre pokoj duši

ivett1
23. jan 2012

ahoj, tak náš malý bude mať vo februári 3 a pol roka a vie pomenovať časti príboru v pohode (lyžica-tu rozlišuje, či veľká (niekedy si pýta aj "lyžicu na polievku) a malá, vidlička, nožík) ...ale, čo sa týka počítania, príliš ho to nebaví...keď sa spýtam koľko má rokov, tak to odpovie....ale pri otázke "koľko mám prstov na ruke"- povie veľa, začne sa smiať a utečie do svojej izby 😅 ...no, keď je zaujatý hrou, tak do desať vie narátať ako nič (napr. keď si púšťa autíčka...)...rozumie takmer všetko a chápe aj dosť zložité veci a čo mu nie je jasné, hneď sa pýta...je zvedavý...veľa čítame...a toto by som najskôr odporučila aj tebe, viac sa dcérke venovať...a sledovať, či to nie len, že sa nevie sústrediť, či nevie pomenovať aj iné základné predmety, či vie vyjadriť svoje požiadavky (chcem ísť von), používa prosím a ďakujem vo vyjadrovaní, vie pri hraní popísať, čo práve robí...a hlavne, nechať rozprávať ju...neprerušovať a čakať, kým odpovie...
ps: no, ešte mi napadlo, či doma nerozprávate viacerými jazykmi...tebe sa zdá, že nerozumie a ona si to len v hlavičke "utrieďuje" 😉

jajka257
23. jan 2012

ahoj. No neviem, ale skus sa poradit s osbornikom. Barca bude mat zajtra 3 a dokaze pomenovat vsetko, pomaly zvlada uz aj minuly a buduci cas a rozumie pojmom dnes, zajtra. Lyzicu rozlisuje velku, malu a kavovu a vidlicku velku a kolacikovu. Inac mi doma rozpravame 3 jazykmi, ak sa aj cestina rata za cuzdi jazyk a ovlada vela veci vo vsetkych jazykoch.Doknca aj farby, pocitanie do 10 , ovocie, zeleeninku a tak.
Ale na druhej strane sa nevie poriadne vyzliect, obut topanky a tak 😖 takze, niektore deti viac hovoria a lepsie ovladaju recove vyrazy, ine su zas na tom lepsie po stranky samostatnosti. Kazde dietatko sa vyvija inac. V niecom rychlejsie a v niecom pomalsie. Dolezite je, aby si ju neporovnavala a nedavala jej pocitit, ze si nespokojna s jej vyvinom, ona je potom zneistena a cim sa bude viac snazit, tymto moze byt horsie. Rozpravaj sa s nou, pomenuvavaj veci , ktore jej davas, Vzdy menom. Ideme papat lyzicou, lebo polievka sa papa velkou lyzicou. Ideme papat kolacik, torticku malou vidlickou, lebo velkou sa papa hlavne jedlo. Ku kazdemu predmetu skus vymysliet nejaky prihovor a kludne mozes menit co hovoris k danemu predmetu, ale nazov pouzivaj rovnaky a ona sa to rozbehne. Drzim palceky 🙂