Štvormesačné bábätko sa nechce hrať s hračkami

chlucka
21. sep 2016

Ahoj žienky. Prosím o radu tie, ktoré chcú pomôcť. Kritiku nepotrebujem😀 Som prvorodička,skusenosti s detičkami nulové... Môj problém spočíva v tom, že sa mi môj 4 mesačný synček úplne prestal hrať s hračkami a ja nechápem prečo. Hneď od narodenia sme sa s ním hrávali a on pekne reagoval. Keď mal 2 mesiace, kúpili sme mu hrazdicka s hračkami a on sa tam pekne hrajkal sám. Búchal do nich, pozoroval sa v zrkadielku, keď zlepšil koordináciu ručičiek začal ich chytať, skúmať, ochutnávať... Minimálne polhodinku pri každom bdeni sa pohral sám a ja som mohla upratať, vyprať, proste porobiť čo treba...a teraz nič. Leží si pod hrazdickou, kuka na ne, ale už sa s nimi nehrá. Keď sa s nimi hrám ja, pozorne ma sleduje, ale sám sa nehrá. Napadlo ma, že ich už má okukane, tak som kúpila nové a vymenila ich, ale nepomohlo to. Jediné s čím sa pohrá je plienka... takže teraz už doma neurobím nič lebo musím byť pri nom. Čo s tým?

sardinka336
21. sep 2016

@chlucka a prečo by si musela byt pri nom? Kde ti utečie? To ako sediš pri nom 12 hodin či ako? Ja toto fakt nepochopim zena s 1 dietatom nič neurobi za ten boží den v automatizovanej domacnosti, ok kritiku nechcela. Ved ty si lahni pod hrazdu a čum na to pol hodiny....no bavilo by ta to??? Aj našu to bavilo asi 2 mesiace a potom koniec uz ju zaujimali ine veci a hrazda išla do pivnice. Tvoje dieta sa meni a to čo robilo jeden mesiac uz další robit nemusi. Podla mna ziadny problém nemáš kedze dieta ti prospieva, hra sa - nie s tým s čím ty chceš aby sa hralo. No ale verím, ze sa tu najdu dobre duše čo ta pošlu minimalne na neurologiu alebo budu hladat suvis s očkovaním. Kazdopadne odporúčam nevyhovarat sa na neskusenost ale prečítat si čo v ktorom mesiaci dietatko zhruba robí tenka brozura od Jakabčica ,,základy vývinovej psychologie,, by mala byt povinným citaním na školách a nie len to ako navliekat kondomy, zavadzat tampony, lepiť vložky a ako hltať antiku v ramci propagacie akoze sex. vychovy. Máš zdrave, krasne dietatko teš sa z neho podla mna je všetko ok. A zlepši organizaciu 🙂 lebo doma zarastiete pavučinami ked ,,musiš,, sediet pri 4 mesačnom. Vela šťastia.

tanina724
21. sep 2016

Daj ho do hojdacieho lehátka s hračkami. Ja som si ju dala na stôl a rýýýchlo čo to porobila. Nevydržala mi tam dlho, ale aspoň niečo. My sme jej museli aktivitu striedať. Teraz má 12 mes. a tiež nevydrží pri jednej veci.

matka1989
21. sep 2016

obmienaj hracky nas ama rok ale uz mame krabicu a tam davame hraxky s kt sa nejra casto a budeme to obmienat

lucinka511
21. sep 2016
glorikarebeka
21. sep 2016

vsetko napisala
@sardinka336
@chlucka ja viem,ze mas obavy,ale pokial nereve mozes ho kludne nechat lebo ked budes nad nim sediet lahko si zvykne.Mozes ho dat aj do vajicka a popri nom var,upratuj a on sa bude divat na teba.Uzivaj si malinkeho.

jabucko
21. sep 2016

@chlucka 4mesacny prcek objavuje svet,dovol mu ho objavit. To znamena, ak sa gula alebo vydrzi fajne na brusku, poloz ho na podlozku makku. Cierni-biele knizky detske, ci ibrazky. (Cierno-biele kvoli tomu, ze doeta najprv vidi Cierno biele az.potom postupne vidi farby. Jednoduchw geometricke tvary .... nechaj ho, nech sam chvilu spoznava okokoe. Aj bez hraciek. Nepotrenuje stale podnety..ja som tiez prvorodicka. A synovi.som.sa od narodenia velmi venovala..teraz ma 1.5r.je sice bystry a umny na svoj vek,no bezo mna ani len knihu nelistuje ... cize chxem tym povedat, ze nechat priestor dietatu spoznavat okolie svojim.tempom pomoze, aby vedel podnety spracovat a pokojne a spokojne existovat. Drzim palce🙂

jabucko
21. sep 2016

Este mi napadlo. Dst pred neho zrkaldo. Bezpecne, any na neho nepadlp. Ale bude sam.seba obdivovat a zabavi ho to na hooodnu chvilu..😉

chlucka
autor
21. sep 2016

Ďakujem za reakciu. Možno nerobím všetko správne, ale snažím sa. Čítam všetko možné, ale názory sú rozporuplné... chcem synčeka nejak motivovať, aby sa rozvíjal, lebo čas strávený pozeraním do plafona sa mi zdá zbytočný. A sedím pri ňom preto, lebo sa mojej pozornosti dožaduje a ja ho nechcem nechať plakať. S názorom že dieťa si plačom rozvíja pľúca sa nestotožňujem. Uvedomujem si že môj "problém" mamičky so skutočnými problémami poburuje, ale keď mne je ho ľúto len tak obchádzať a nijak mu nevyplniť čas.

sibalka21
21. sep 2016

Nejak tiez nechapem preco by si nemohla nic robit a byt stale pri nom? Mam pocit ze to je len vyhovorka aby si nic nerobila.... Ja som bola s malym o jeho narodenia sama, od rana do vecera, co bol priatel v praci.... Vzdy som upratala, navarila vyprala a medzi tym sa starala o maleho... Ved ti nikam neutecie, predpokladam ze este neviem ani sediet, nieto liezt.... Posad ho do hojdacieho kresla a mozes si robit co potrebujes.... Obklop ho inymi hrackami, ani teba by nebavilo stale lezat a kukat sa na tie iste hracky furt dokola :D Ved ty by si mala najlepsie vediet ako zabavit svoje babatko, s cim sa rad hra.... Netreba sa vyhovarat 🙂

sissy27
21. sep 2016

@chlucka deka na zem alebo ohrádka pre dieťa a ty si rob čo potrebuješ, dieťa bude mať dosť priestoru, potrénuje svaly, v tomto veku tuším deti už aj na "pasú koníčky" (nie som si istá, možno sa mýlim), tak majú aj výhľad... nie, nemusíš sedieť pri ňom a držať ho za ruku... že sa dožaduje? no dožaduje, a bude sa najbližších veľa rokov stále niečoho dožadovať... ešte je varianta nejakej šatky alebo nosiča a môžeš ho mať nonstop nalepeného na sebe a dve ruky voľné, ja sa s tým síce vôbec nestotožňujem, ale veľa matiek to tak robí a nevedia si vynachváliť...
u nás bola ohrádka úplne top vec, dala som doprostred bytu, hračky pokope, dieťa malo aj dosť miesta aj sa nemotalo popod nohy, videla na mňa z každej strany, ja som spravila čo bolo treba a spokojné sme boli obe...
ale ako fakt pri 4mesačnom zdravom dieťati môžeš porobiť všetko čo potrebuješ úplne v pohode...

moni244
21. sep 2016

@chlucka moja v tom veku mala jedneho plysoveho dinosaura a piskaciu hracku a kresielko. Ked som varila, upratovala, presuvala som ju lo byte a prepac, to peries rucne? Ked ho nemozes nechat 5 minut sameho a nahadzat pracku? A upratujes kazdy den? Varit sa tiez da na 2 dni. Dieta nemusi mat nabity cely den aktivitami, nic sa mu nestane, ked bude chvilu cumiet do plafonu.
Prestan mu robit celodenny program, dieta treba naucit vediet sa hrat samo. Mozno prave preto nema moja dcera problem hrat sa sama, vymyslat si hry, lebo som jej program nevyplnala len ja, ale nechala som ju aj hrat sa samu.

yanni
21. sep 2016

To je uuuuuplne normalne. A sedet fakt pri nom nemusis. Ak nevrieska ako keby ho z koze drali (poplakat si obcas musis, to je normalne), tak si kludne okolo neho rob. Daj ho aj na brusko, daj mu tam nejake noviny, ponozky, uplne normalne bezne veci, nasa copana sa tiez s hrackami velmi nechcela hrat. Normalne okolo neho vysavaj, daj si ho na zem do prostreidku kuchyne na deku a popri nom vari, spievaj mu, rozpravaj, aj uplne somariny, decku vela netreba. Nechapem, ze nestihas. Ja som pri deckach nikd nesedela. Ani ked mali 2 mesiace, ani pol roka, ani rok atd. Jasne zahram sa, mala ma 14 mesiacov, nieco pokreslime, staviame kocky, lego atd. ale vie, ze ked treba nieco urobit, tak treba nieco urobit. Deti sa ucia rychlo aj na dobre aj na zle. ked budes pri nom vysedavat a to bezdovodne, ked bude väcsi, viach chapat a mat uz svoju hlavu, tak sa aj zblaznis. Ani sa nepohnes.
Zomriete v spine, od hladu, hlavna vec, ze dieta budes drzat stale za ruku. Treba rozmslat a pozerat aj dalej do buducnosti. Budes doma tri roky, stale len dietatu za zadkom a potom zacnes sem vypisovat, ze dieta nechce byt v skolke, ze vrieska, trucuje atd.
Neviem aky mate denny rezim, chod s nim von na cerstvy vzduch, chod s nim plavat, stretavaj sa s inymi mamickami s detmi v podobnom veku, dieta potrebuje v tom veku aj ine impulzy, spoznavat inych ludi, ine prostredie, ine aktivity. Mama je sice mama ale tiez odtial potial.

zuzanalumnitzerova
21. sep 2016

Menej je niekedy viac.

sam2
21. sep 2016

@chlucka menej citat, viac sa riadit "sedlackym" rozumom ☺️😉
Ja za seba: tiez som sa malemu vela venovala, vsetko islo bokom. Teraz ma tri roky, sam sa vie pohrat asi 10 min. Varenie prebiehla v style: stokrat si umyt ruky, utriet. Vysavanie s nim doma:nehrozi.... Takze odporucam nechat dietatko same nech sa "realizuje". Ps: tiez som vela citala (napr.netreba nechat dieta plakat, lebo tym straca doveru v matku 🙈), takze dnes by som mnohe urobila inak a riadila sa tym sedliackym rozumom a nie mudrymi knihami ☺️

dominikav123
21. sep 2016

@chlucka ja mam tiež len jedno dieta s skúsenosti nulové.
No určite našu nezasobujem kvantom hračiek kedze ju nechceme viest k tomu ze musi mat vždy nieco nové.
Teraz ju najviac bavia letáky a servítky a pozeranie na nášho psa 🙂 a jasne ze pol hodinu nevie ticho ležať ale tak ked mi vrie obed na peci tak ho najprv dovarim a tak idem riešiť ten hrozný plač 🙂
Skús ho dávať na brucho a hračky okolo neho, naša sa tak naučila aj pretáčať a pomaly sa uz posúva.

bialica
21. sep 2016

@chlucka neuvažovala si nad šatkou alebo nosičom?

chlucka
autor
21. sep 2016

Žienky, keby som to všetko čo píšete už nevyskúšala, nepýtala by som radu. Na brušku byť nevydrží, aj keď som ho tak dávala od narodenia ( a stále dávam). Nepáči sa mu táto poloha. Kočíkovat sa predtým chcel, teraz už nie. Vydrží maximálne hodinku keď má dobrý deň... myslím, že ho už nebaví ležať, ale sedieť ešte nevie. Šatku som neskúšala, ale nosič áno... bez úspechu. A s tým upratovaním.... robím vtedy, keď príde manžel z práce, tkze v špine nezomrieme😉

zuzadula
21. sep 2016

Ahoj 🙂.. ja by som sa toho nebála.. bábätká si vedia vyberať a rovnako ako my, keď sa niečo obkuká, tak nás to nebaví!!! Celkovo sa odporúča meniť hračky.. mať nakúpené a na nejaký čas niektoré schovať a iné vybrať a potom obmeniť. A to, že sa cvhce hrať s plienkou je možno otázka metariálu, vône a pod. Tak mu sprav z veľkej plienky menšiu.. z izlíkmi na koci, alebo handrovú bábiku, alebo kúp niečo na tento spôsob. Aj keď najlepšie hračky sú tie najjednoduchšie. 🙂 Mám skúsenosť.. najlepšia hračka bola vreckovka 🙂

kp7333
21. sep 2016

Moja mladsia dcera ma kopec hraciek po starsej, ale od babatka ma najradsej take, ktore si sama najde a vymysli. Ako babatko sa dokazala najdlhsie pohrat s usb kablom, potom mala fazu trhania novin, takze ked som varila, dala som ju do kresielka, do ruky papier alebo noviny a pol hodinu bol klud. Teraz ma 15 mesiacov a roznasa gastany, tekvicky, kamienky a podobne. Alebo sa hra s topankami. Takze kazde dieta je ine, treba ich nechat objavovat a zabavat sa pokial mozno samostatne.

puklica13
21. sep 2016

@chlucka 4mesacne dieta chces motivovat? K comu? Vedeckej praci? ..
Tak chytro prihlas do kruzkov...uz je aj tak pozde.. 😀
Ale vazne...mozog sa vyvija ..a uci...a aj sledovanie plafona ma pre rozvpj mozgu podststny vyznam...uz ked toho tolko citas skus precitat aj nieco o premotivovani..dietata aj matky

glorikarebeka
21. sep 2016

@chlucka robis chybu,ze upratujes az ked pride manzel,vtedy mas oddychovat ak sa da lebo ked bude maly chodit to bude este len zabava,moju malu strasne bavilo na mna pozerat pri praci inu moznost ani nemala,mam este jednu starsiu,sice je v skolke,ale ked pride tak vtedy sa naplno venujem detom,ale strasne rada pocuvala na CD spievankovo a aj si pospala a milovala hluk vysavaca 🙂

chlucka
autor
21. sep 2016

@sibalka21 ja som s ním tiež sama. Bývame v meste dalekooo od rodiny. A tá tvoja rada je čo? Iné hračky? Skúšala som... necitas pozorne... a na upratovanie sa nevyhovaram. Robím keď príde manžel... akosi je pre mňa dieťa dôležitejšie ako neumyty riad...

helenanovakova
21. sep 2016

ja ti poradím jednu vec. nebuď zo všetkého preposratá, lebo dopadneš ako ja. neustále napätie, pozorovanie dieťaťa, strach o neho, potom aj strach o seba, porovnávanie dieťaťa s tabuľkami, s inými deťmi, analyzovanie každej jeho neobvyklej činnosti, neustále stresovanie sa..... proste ma to doviedlo k psychológovi s diagnózou tetánia. a to ti teda neželám. ber každý deň aký je, teš sa z dieťaťa a neskúmaj hovadiny, ako napr., že sa už nechce sa hrať s nejakou hračkou. užívaj dni a teš sa zo života. a urob to hneď, nie ako ja, že mi doplo až keď ma vykotilo.

kindervajicko
21. sep 2016

@chlucka ahoj, moj ako 4mesacny ani na chvilu nechcel byt sam, nikde nevydrzal viac ako 5 minut, hracky ho zaujimali len ked aj ja som bola pri nom. Uz si nepamatam presne kedy, ale postupne sa to zlepsilo, takze klud, zdielam tvoj nazor, ze neumyty riad pocka, teraz ma maly take obdobie, tak sa mu venuj (ale nesed pri nom cely den) 🙂

dominikav123
21. sep 2016

@glorikarebeka svätá pravda. Ked príde manžel z Prace tak sa malej venuje výlučne on a ja sedím a pozerám na nich 🙂 kedze ju cez tyzden vidí denne až 2 hodiny tak sa tesi ze s ňou moze byt a ja si oddýchnem 🙂

laura1804
21. sep 2016

Chapem ta, lebo aj moja bola taka, ze sa tazko popri nej nieco robilo...akonahle som od nej odisla, krik na cely dom...kupila som si nosic a ona sa naucila, ze niektore aktivity vykonava proste so mnou...a jasne...ze tam nechce byt...ani moja prvy krat nechcela...vydrzala 5 minut...druhy krat 10 minut, 3x este pomrncala, na 4x to uz bolo super...netreba sa hned vzdavat...

ewisam
21. sep 2016

@chlucka Pokoj mami, nic sa nedeje 🙂 ani moji sa nejak extra nehravali a dodnes sa najlepsie zahraju pri dospelakovi.... Ked boli malicki upratovala som, ked spavali a dalo sa. Dalsia vec je ze 4m dietatko je malicke na nejaku uvedomelu hru, este tak mozno hadzat hracky o zem, ale aj to je este relativne skoro, takze ked tak chvilku ponosit a pozerat z okna, ked tak chvilocku s hrkalkou, sem tam hudbu.... a koooooopu maznania sa hladkania, usmievania 😉 drzim palce

chlucka
autor
21. sep 2016

@helenanovakova Ďakujem za príspevok. Vážim si tvoju úprimnosť... a musím povedať, že aj mňa to už napadlo, že som príliš premotivovaná a príliš všetko riešim... ale neviem si pomôcť. Stále sa bojím, že keď na neho nebudem dávať pozor, niečo sa mu stane a ja si to nikdy neodpustím. Maličký je všetko čo mám...

jana_eyre
21. sep 2016

Moje decka do plafonu nikdy nepozerali, mala som kresielko, alebo im dala deku v kuchyni a pozorovali mňa ako upratujem.. Spievala som im pritom, rozpravala sa s nimi..

Občas dala do ruky nejakú blbost z kuchyne.. Ked som upratovala napr. Obyvacku, presunuli sme sa tam.. Tak aj v kupelni či inde v dome.. Vždy ma mali na očiach, ale ja som si robila co som potrebovala.. Samozrejme veľa veci som sa naucila robí jednou rukou, lebo som aj casto nosila.. Ale myslím, ze dieta v tom veku zas netreba premotivovavat vecami a cas straveny pozorovanim okolia pvazovat za zabity.. Myslím, ze mojim deťom len prospelo, ze som im nevenovala až prílišnú pozornosť.. 😉

A teda nemam pocit ak pri detoch upratujem, ze by bol premna dolezitejsi umyty riad 😒 domacnosti sa venujem len nutnemu, ale treba vediet nájsť zlatú strednú cestu, lebo o par mesiacov sa budes pýtať ako nauvit dieta sa hrat samo.. Teda samozrejme rob ako uznas za vhodne, ale tak pytala si sa..

helenanovakova
21. sep 2016

@chlucka uvedom si, že strach neexistuje. je len v tvojej hlave, sama si ho vytváraš. keď na teba príde ustráchaná myšlienka, tak ju hneď vymaž a začni myslieť na niečo pekné