Som sebecká mama a zbytočne preháňam

lucymk
7. máj 2013

Moja dcerka ma uz 2 aj pol roka.Som nanu strasne naviazana.Od narodenia som stale snou.Vsade ju beriem zo sebou ako privesok. 🙂 Nedala som ju nikomu na dlsie ako na 1hodinu, a to len v pripade ,ked som sla do kostola,alebo ju zobrala svokra na prechadzku max .na chvilku sama,alebo vzdy som isla snou.Vzdy ked som bola bez nej,nevedela som sa vôbec sustredit,len som rozmyslala 😒 ako jej je ,ci neplace ..... Ked som si potrebovala nieco vybavit ,tak bud som si ju zobrala zo sebou,alebo som isla ked mala spinkala.Teraz pred Vianocami sa nam stalala tragedia v rodine. 😢 Manzel musel byt v praci a ja som namala inu môznost ako ju nechat na cele 2dni u mojej svokry,co mala ostat na tyzden,ale zobrala som si ju.Dlhsie som ju proste nemohla nechat.Je tu niekto kto ma pochopi? Ja som uz aj svokre vysvetlovala, ked mi vykricala preco som jej vnucku nenechala na dlhsie. 😠 Nejde oto, ze jej ju nechcem dat,ale proste je to moja dcera a ja chcem byt stale snou .Nikdy mi nezavadzala ,aj ked ma niekedy vie poriadne rozculit a nikdy mi zavadzat ani nebude.Nikto ma nechape ☹ ☹

sjuzi
7. máj 2013

Chapem, ze chces mat prehlad, co je s malou a mozno je to tvoje vytuzene dietatko, s ktorym nechces stratit ani minutku, ale mala by si to trocha popustit. Ani pre malu nie je dobre, ked je iba s tebou. Potrebuje travit cas aj s babickami, ved nemusi tam hned spavat cele noci. A btw. co budes robit, ked budes v praci? 😕
Vies, dietatko ini ludia obohacuju. Spomen si na svoje detstvo... netravila si cas aj s niekym inym cez prazdniny ako s mamou? 😉

mata1001
7. máj 2013

ja ta chapem.moj syn bude mat v juli 3 roky a tiez sme stale spolu.ked je u mojej mamy alebo sestry (svokre ho nedavam-byvaju daleko) tak neviem nic urobit poriadne lebo na neho stale myslim...ale uvedomujem si ze nemozem byt s nim 24hodin denne,lebo ked pojde do skolky tak sa zblaznim a on chudatko tiez...takze to riesim tak ze ho necham s maminou chvilu,potom ho necham pohrat sa u sestry s detmi,ide sa s muzikom pobicyklovat,popripade idu do obchodu...stale tie casove intervaly predlzujem,aby som v septembri ked pojde na cely den do skolky nedostala infarkt. 🙂

klincek
7. máj 2013

Ja ta sice aj chapem, ale tento pristup nerobi dobre ani tebe, ani dcerke. Je uz dost velka, mala by si zvykat byt aj s inymi. Bolo jej u babky zle? Chcela odtial odist? Co budes robit, ked pojde do skolky, do skoly? Ak bude mala zvyknuta len na teba, bude sa velmi tazko adaptovat, tie starosti si mozes aspon scasti usetrit .
Skus ju obcas nechat u babky na par hodin a chod si nieco vybavit. A postupne aj na cely den, neskor na vikend. Uvidis, ze vam to vsetkym bude casom vyhovovat🙂

lujza123
7. máj 2013

baby nechapem vas...... ja som taka rada ked mi dceru niekto postrazi a mam chvilu volno 🙂

klincek
7. máj 2013

@sjuzi presne-ja som travila vela casu s babkou, a boli to tie najkrajsie chvile, co si z detstva pamatam. s mamou mame super vztah, ale s babkou to malo take ine caro🙂

klincek
7. máj 2013

@lujza123 uz aj ja.. sice to volno vyuzijem na vybavovacky, ale aspon je chvilku ticho 😅

sjuzi
7. máj 2013

@klincek aj ja mam super spomienky... aj na prababicku, ta ma naucila hackovat, co dnes mi velmi vhod padlo... 😉

@lujza123 ja to zvlast ocenujem teraz, ked mam uz dvoch, totalne si vychutnavam chvilky, ked mozeme ist s mm niekam aj sami... a pritom viem, ze deti radi ostanu so svagrinou, ci babkami... 😅

sjuzi
7. máj 2013

@lucymk a teraz som si vsimla, ze cakate aj druhu dcerku... skus to fakt prehodnotit... ja som mala druheho synka fest narocneho, az som bola sama zaskocena a kazda pomoc i varovka starsieho, i ked mi ho len vzali von na ihrisko mi padla ako z neba... 😉

jana121212
7. máj 2013

ja chapem to, ze ked si s nou bola doteraz stale, tak ten tyzden co tam mala byt a aj tie dva dni ktore bola u svokry museli byt pre teba dlhe. chapem aj to, ze s nou chces byt stale a ze ked s nou nie si, tak rozmyslas ako sa ma, ci jej nieco nechyba. vela matiek to tak ma. na druhej strane si myslim, ze je treba sa premoct a dceru zvykat aj na inych ludi a nechat ju s nimi na 2-3h a postupne dlhsie, dcerka to zvladne, mozno to bude pre teba narocnejsie, ale je to pre dcerine dobro a to je to podstatne. hlavne o rok ju mozno budes musiet dat do skolky, nie kvoli tomu, ze by si chcela, ale kvoli tomu ze bude potrebovat rovesnikov a kolektiv. a teraz pozeram, ze sa ti ma narodit druhe babo, bude s nim treba chodit na kontroly k lekarke a podla mna je blbost brat dceru so sebou, len sa nudila v cakarni u lekara a ovela lepsie by jej bolo s niekym vonku a ked uz budes mat dve deti, tak ti to strazenie trochu aj pomoze a ocenis ho skor ako teraz

barny
7. máj 2013

ja to nechapem, a co ked pojdes do prace? Sice asi tak skoro nie ked cakas druhe, ale podla mna aj matka aj dieta potrebuje travit cas aj oddelene, ja som rada ked mam cas le pre seba a viem ze aj moj syn je strasne rad so starkou 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tetkabetka
7. máj 2013

@lucymk Tiež som bola na prvé dieťa dosť úzkostlivá, aj keď nie až tak veľmi. Ale s druhým už to prešlo. 😀
Nie je to dobré ani pre matku, ani pre to dieťa taká prílišná naviazanosť. Asi by som zvolila také nejaké postupné riešenie po troškách malú zverovať niekomu druhému a popri tom si trebárs nájsť nejakého koníčka. Pri prvom dieťati som mala tiež taký názor, že chcem byť s ňou a vôbec mi nezavadzia. Už pri druhom som si nasilu našla koníčky, po ktorých som vlastne ani netúžila 😀 len aby som mohla od detí niekam vypadnúť. 😀

mawka
7. máj 2013

nie, nechapem ta a je mi luto takych deti, ktore musia byt nonstop s mamkami, lebo prave maminy si to tak zelaju. a mozno dieta chce nieco ine. v dva a pol roku dieta izolovat od inych a matkina zavislost na dietati sa neskor vratia ako bumerang.
som stastna, ked si nasi vezmu na vikend deti. viem, ze je o ne postarane a ze im nic nechyba. a zaroven viem, ze sa tesia na mna a ja na nich. ale take ze nesustredim sa na pracu, lebo na nich myslim, to nie. sak to je skvely reset, oni tam maju svoje ritualy a zabavky a ja si mozem upratat, seba dat do poriadku, vyjst si von. sak by ma asi porazilo nonstop s nimi sama.

jerryjanka
7. máj 2013

na jednej strane to je ok - je to tvoje dieťa - na druhej strane ešte budeš rada ked ti ju niekto postraži ked budeš v pôrodnici alebo budeš mať plnu hlavu druheho miminka ktore onedlho čakáš. musí vyhrať zdravý rozum 😉

lucymk
autor
7. máj 2013

@sjuzi Ked bola dcerka este mala,tak som si nevedela predstavit byt bez nej colen na 1minutu.Ked mala 10mesiacov,tak sme sa prestahovali do vlastneho bytiku .Nasi stary rodinia su od nas 150km,tak domov uz tak casto nechodime a ak aj ideme,tak nevidim dôvod nebyt snou a len tak zbytocne vylehovat na gauci,alebo posedavat.Uvedomujem si,ze cim bude starsia tak snou uz nebudem tak casto.Predca ju dam aj do skôlky a budem sa venovat naplno druhemu babu, ktore cakame,ale napriklad aj ked vysvetlim babkam nech kludne pridu aj na cely tyzden ,tak keby si ju svokra chcela uzit vnucku ako mi vycitala ,tak preco nepride na dlsie ako na jednu noc.ked uz aj pride,tak sa jej povenuje len na chvilu a ma jej uz dost.bohuzial si to vsimol uz aj môj manzel.

cawes
7. máj 2013

Suhlasim s mawka tiez ta nechapem. Myslim ze neni nic horsie ako izolovat dieta od vsetkych a byt s nim 24hodin nonstop. Ja chodim do prace a maly do jasliciek. Ked som v praci tak ma nenapadne premyslat nad tym co ak... Jednoducho viem kde je, co je a ze je mu dobre. To ze som matka a mam doeta ktore milujem je jedna vec ale zivot neni o tom sediet pri dietato 24/7

magic08
7. máj 2013

@lucymk a ja si myslim, ze sa ta tvoja "zavislost" na dcerke vytrati narodenim babatka? ci ako si to predstavujes po porode?

sante81
7. máj 2013

@lucymk mam pocit ze tvoja dcérka bude velmi ziarlit na druhé babatko, ak môzes, urob s tym niečo uz teraz a daj jej trochu priestor. ked príde 2 dieta, budes mat menej casu na starsiu, uvítas akukolvek pomoc, hlavne od svokry

lenusiatko
7. máj 2013

@lucymk
Keby si tak moje deti chcela zobrat moja svokra aspon na 1 hodinku, co by som za to dala !!!
Pride tak 2x za rok, ked chce oslavovat ich narodeniny a urobit si sama zurku. A moja mamina je zase vazne chora, takze sa vlastne o ne ani nemoze starat. Pre deti je velky dar, ked mozu spoznat vela inych ludi, svoju rodinu, rovesnikov, inych dospelych, uci ich to socializovat sa. Vidim, ze budes mat druhe babatko, bude to pre teba velka zataz, ako vyriesis tych niekolko dni v porodnici? Ja som so synom bola v porodnici tyzden a dcerka za mnou chodila kazdy den, mala len 2 roky, poviem ti, ze som to velmi zle znasala, mala som zle pocity, obrovske vycitky svedomia a stale som za nou plakala. Bude dobre aj pre teba, aj pre dcerku, ked ju pomaly zvyknes aj na inu ako svoju spolocnost, ked sa budes musiet venovat babatku. Snaz sa vyuzit pritomnost svokry a inych blizkych ludi k tomu, ze ti mozno chcu uprimne pomoct a tvoju malu maju radi. Dala by som cely svet za to, keby to tak bolo u nas, take to rodinne predbiehanie, ze kto sa lepsie postara, ci jedna alebo druha babka. Mnohe mamy na to somru, ale ked si to vedia zorganizovat, vyhrali loteriu, uvidis, ked budu deti vacsie, ako velmi to ocenis. Stretavam vela mamin, ktore z cudnych dovodov nedavaju 4-5 rocne deti do skolky a je mi ich dost luto, ake su ustrachane, drzia sa stale mamy, ktore ich za kazdu cenu uzurpuje na seba a pre seba. Je to divna forma lasky, ja osobne si dost rada vyrazim do prace a svoje deti necham popasovat sa so zivotom v kolektive, ostatne, tak to uz bude cely ich zivot, asi by si sa mala menej bat a doverovat svetu okolo seba
😉

mandragora22
7. máj 2013

@lucymk vidis to, ja to mam opacne. ja by som moju dala niekomu aj na tyzden, ale ona uz po hodine za mnou reve 😀 😀 😀 😀 😀

lucymk
autor
7. máj 2013

Dakujem baby za prispevky.Nieco mi to dalo.Dnes som bola aj po prihlasku do skôlky,ale az na dalsi dalsi rok by som ju chcela dat kvoli druhemu babu.Viem ,ze virusi budu aj tak ,ale predca druhe babo uz bude starsie.Myslite si ,ze by som mohla ju dat aj teraz od sektembra a bude lepsie ak druhe babo si bude imunitu tvorit od mala,alebo mam pockat az na dalsi rok?

lenusiatko
7. máj 2013

Tento rok su uz prihlasky uzavrete, aj tak vacsina skolok prijima deti az od 3 rokov, vyskusaj sa este spytat, ci ti malu vezmu od januara 2014. Virusy a choroby su kapitola sama osebe, deti maju zrelsi imunitny system od 4 rokov a niektore choroby prekonat aj tak musia (ovcie kiahne). Ja som dala malu do skolky od 2,5 roka (ale vzali mi ju len do sukromnej) a odvtedy sme chori prakticky stale, ale aj dospelaci, tak priprav babky na rozdelenie bojovych uloh 😀

sjuzi
7. máj 2013

@lucymk ja viem, obe ste na seba naviazane, ale dievcata to tu myslia dobre. Ked pride svokra, tak si naplanujte s tm nejaky kratky program aj kino napr. a nech malu postrazi. Neboj, zvladnu to a vy tiez. To, ze mala bude travit cas aj s niekym inym, neznamena, ze prides o jej lasku. Budes pre nu vzdy na 1. mieste. Skus to v sebe potlacit, je to fakt len sila zvyku.

cenculinka
7. máj 2013

ja milujem svojho syna (tak ako asi kazda mama), mesiac po porode sme boli v nemocnici, mal tazku operaciu srdca a ja som sa o neho tak strasne bala, ze ked sme prisli domov, ani na wc som pomali nesla, nik ho nesmel vziat na ruky, keby ho niekto nedajboze pobozkal, asi by som zomrela od strachu, ze na naskacu bacile alebo co 🙂 ale uz mi zacinalo sibat, nevedela som uz, ci jedol alebo nejedol a tak, bola som unavena a vycerpana. tak som zacala vecer chodit von 🙂 ano, manzel pride z prace, sme spolu doma a ked maly spi, tak ja idem okolo 20:00 von na kavu, s kamoskami a tak. je to pre mna relax 🙂 skus @lucymk aj ty niekedy vypadnut prec 🙂 ved mala bude spat, ani nebude vediet ze tam nie si a ty pomaly zacnes zit aj "normalny" zivot (snad to nevyznie nejak zle), aj ked pozeram, ze zachvilku bude o 1 clena v rodine viac. juj tu by som sa skor bala toho, ze ked je mala naucena byt sr´tredobodom tvojho zivota, ako to bude zvladat, ked zrazu budes maminkou aj pre niekoho ineho 🙂

sjuzi
7. máj 2013

Inak este ma napada jedna myslienka... tym ze mam dvoch synov, obcas sa snazim empaticky vcitit aj do ulohy svokry. Ono dnesne svokry to fakt nemaju jednoduche. Vobec im nezavidim. Maminky su dnes velmi scitane, ku vsetkym info o starostlivosti, krmeni a pod, co sa tyka babatiek, sa docitaju na nete, v casakoch a kedze nase mamky a svokry nic take nemali a niektore ani nemaju, tak im "stacia" len ich skusenosti. 😅 Tie ale nemusia byt vzdy spravne, ako je zvykom dnes v modernej dobe. A to je kamen urazu. ☹ Mono i ta tvoja svokra citi, ze sa ti nepaci, ked je mala s nou, mozno sa len nechce vnucovat a zvlast ked citi, aka si uzkostliva na malu... 😒

googlinqa
7. máj 2013

ja ta velmi dobre chapem, pretoze zazivam presne to iste, mala je u mna na prvom mieste a nerada ju niekomu davam, ked je mimo mna, stale na nu myslim, neviem sa na nic sustredit, musim ju mat stale pri sebe, nuz co, o prve babo som prisla, emku mam po tazkej preeklampsii, co ti budem rozpravat, ... ani mna nikto nechape, vraj prehanam, no podla mna vobec, prve dietatko co som cakala umrelo vo mne v 26 tyzdni, na 27 som ho klasicky porodila, bolo to strasne, ... ver len svojim pocitom, mama je len jedna

xlucia
7. máj 2013

@lucymk aj do porodnice si ju vezmes??

cerez
7. máj 2013

Určite si dobrá mamina, ale mám pocit, že skôr ty prežívaš separačnú úzkosť než dieťa. Uvedom si, že dieťa potrebuje ľudí okolo seba a nedusiť. Je tvoja a ona to vie. Keď sa bude chcieť pritúliť, si tu pre ňu. Keď ju bude niečo bolieť, vie že mama pofúka. Si a budeš pre ňu istota. Ale daj príležitosť dcérke a hlavne sebe odpútať sa. Keď pôjdeš do pôrodnice alebo pôjde do škôlky, bude to veľmi ťažké. Myslím si tiež, že tvoje pocity pramenia zo strachu, že by sa jej mohlo niečo stať. Ale takto sa žiť nedá. Držím ti palce, aby si nabrala vnútornej sily a prekonala samú seba.
@lucymk

terezka1947
7. máj 2013

@lucymk ja som prve mesiace odpadavala od unavy a nechcela dat syna nikomu ani na ruky 😉
a teraz ma 1,5 roka...stale rozpravam akoby som isla na cely den prec.niekde sa okupat...alebo iba tak....a ostavam iba pri slovach 😀 neda sa mi...casom ma to mozno prejde 😉

evabb35
7. máj 2013

@lucymk Tiež patrím do klubu sebeckých mám, takže ťa chápem. Nechápem, čo je na tom čudné, keď mamička chce a aj môže byť čo najviac so svojím dieťaťom. Veď deti rastú tak strašne rýchlo. Ako bude dieťatko rásť, tak sa postupne osamostatní až nakoniec bude žiť svojím vlastným životom...Podľa mňa je lepšie, keď je mamička naviazaná na svoje 2,5 ročné dieťatko ako na 25 ročné dieťatko. Ale to som už odbočila od témy.