Prečo sú matky bláznivé do montessori?

25. máj 2022

Ahojte, vie mi niekto vysvetlit, preco matky furt riesia montessori hracky, knihy, zivot atd.? Cim je to take vynimocne? To znamena, ze dieta bude mudrejsie? Inteligentnejsie?

Vdaka

dzulli1980
25. máj 2022

Lebo je to "in", "moderné" atď. ... dieťa buď inteligentné je alebo nie je ... je jedno, či bude "montessori" alebo nie ...

gertys
25. máj 2022

Geny neobabres ani s montesori. Ked su rodicia hlupy nemoze byt dieta genius a naopak. Aj inteligencia je dedicna, samozrejme treba ju rozvijat ako sa da ale ide to aj bez toho. Je to len dobry biznis 🙂 ked Vam niekto vyrobi napr. tabulu za 100€ na preglejke ktora stoji 13€ nalepi kalkulacku lanka macika a zopar blbosti v hodnote max 20€ tak akoze zarobene 😀

lejusinka
25. máj 2022

Montessori nie je o tom vychovat genia 🤦🏻‍♀️ Veci sa uci v praxi (namiesto teorie), vyuziva sa plny potencial dietata, skor zisti co ho bavi a co nie. Hlavne sa respektuje dieta co pri inych “vychovach”/skolach dost chyba.

10zabka
25. máj 2022

@gertys hlúpi, množné číslo 🙂

gertys
25. máj 2022

@10zabka pravda. Dakujem za opravu

nenne9
25. máj 2022

Ani ja nechapem

monkasponka
25. máj 2022

Je to len pekne zaobalena čokolada , nič nove Montessori nie je. Len ide o viac podnetov na rozvoj dietata. Moderna doba priniesla mnoho zjednodušeni ako dieta zabaviť, vychovať.. a toto trochu vracia do starych kolaji, ktore až tak nie su na zahodenie.

evica17
25. máj 2022

@gertys s tym.biznisom suhlasim, ze mamicky dokazu utratit tolke peniazze za taku hlupost , ale napr activity board nema s montesori pedagogikou nic spolocne. Ale staci.dat k.hracke.ze je.kontessori a uz je zrazu ina, "lepsia" a pritom nic speci.
Ked si vsak precitas knihy od marie montesori , tak tie jej principy su pekne, dieta respektujuce...
Ale hracky s privlastkom.montesori ma.neoslovili

matapo
26. máj 2022

...tak tato metoda sa v skolach v zapadnych krajinach uplatnuje uz cele roky a za biznis povazovana nie je a uz davno nie je brana ako nieco nove a moderne. Je to uplne prirodzena forma vychovy. My sa ju snazime odkukat, povazujeme to za nieco nove a samozrejma bez toho aby na tom niekto chcel zarobit to nejde ☹ Nasa spolocnost bola vychovavana inak, nase myslenie aj postup vychovy je trochu inak nastavene, ale tak snazime sa to pomaly otacat. Nemusi to byt vobec vecou penazi, napr. v takej monte skolke si uz male deticky same pripravuju olovrant, desiatu, dokazu ocistit zeleninu, pokrajat ju, natriet chlieb, oblozit ho, ponalievaju napoje... zabiju tym vela casu ale venuju sa normalnym veciam potrebnym pre zivot. Hracky su volene aj klasicke aj zamerane na taky rozvoj logickeho myslenia, tie deticky maju moznost vnimania sirsich suvislosti. V beznych skolkach a skolach dostanes vsetko jak na tacke a to dieta ma menej moznosti na samostatnost, ale nastastie aj do vacsiny beznych skolok sa uz dostali mnohe metody z montessori. A co sa tyka domacnosti, tak by to malo byt pre mamicky este jednoduchsie, lebo namiesto kupovania mnohych zbytocnych hraciek, nechavaju dieta robit bezne cinnosti v domacnosti, na hranie sa vyuzivaju bezne veci z domacnosti, priprava aktivit je pomerne jednoducha a financne nenarocna, mozu sa zapojit aj starsie deti. A rozvijanie logickeho myslenia a samostatnosti je velmi dolezite a cim skor sa zacne tym lepsie. V nasich skolach je tolko nesamostatnych deti v tom zmysle ze nevedia na nic same prist, nevedia si poradit s banalitami a maju potrebu sa na kazdu blbost pytat, nevedia rozlisit co je dolezite co nie,....a byvaju to aj dobri ziaci, kt. nemaju problem sa naucit a to je prave preto, ze su zvyknuti mat vsetko nadiktovane, pracovat len podla zauzivanych schem a postupov...

terezka1947
26. máj 2022

Čo sme na Slovensku robili,kým neprišla táto "novinka"?
Mnohé rodiny to isté,akurát sa to volalo,"budeš mamke pomáhať"
Zase netvarme sa,že nič také neexistovalo. Všetko je o rodičoch a ich výchove.
Tiež táto pani vychádzala predsa z niečoho.

nestastna21
26. máj 2022

Mne čo som si o tom čítala prišlo ze je to úplne klasická výchova ako mna vychovávala mama. Čiže podľa mňa nejde o nič nové. Akurát je to iné ako výchova niektorých dnešných matiek, ktoré by za deti najradšej aj dýchali.

pininka1
26. máj 2022

To co vytvorila pani Montessori a co bol ciel toho co robila je na mile vzdialene od toho co sa robi v niektorych nasich zariadeniach. Hlavne ze sa vyberie kopec prachov za sukromnu skolku, lebo je montessori.

evica17
26. máj 2022

@matapo vela vsak xavazi na matke, na rodicoch. Kamoska ma o tri mesuace starsieho syna, moj ma rok a pol a moj je ovela viac samostatny, lebo mu dovolim. No v naswj spolocnosti je zauzivane, ze vela veci robi mama, lebo dieta vsetko zababre, bude mu to trvat x krat dlhsie.
A ano aktivity z knizky montesori su jednoduche, aj na prostriedky. Ale to.co.predavaju v obchodoch dakedy nema.s.montesori nic spolocne a chcu za to tazke.peniaze.

hederamonstera
26. máj 2022

“Montessori” styl tu bol vzdy, ked sa dieta zapajalo do dospelackych veci, hralo sa s dospelackymi vecami a nie s ruzovymi ponikmi a plastovymi klucmi a pod. Je to super styl, najlepsi na ucenie.
Len rodicia zabudli, ze k tomu nemusia kupovat drahe “montessori” hracky, na com je ten biznis dnes postaveny.

mamamasama
26. máj 2022

Naštuduj si Montessori pedagogiku a pochopíš prečo. Ak si však o Montessori prečítaš len na MK, kúpiš dieťaťu nejakú hračku, ktorá má síce prívlastok Montessori (viď pikler, hojdačka), no Montessori ani nie je, tak sa môžeš pýtať aj naďalej a nepochopíš.

luccija
26. máj 2022

@nestastna21 samozrejme je to výchova starých materi.Samostatnost, logika, oddeľovanie hrášku od fazule jednoducho povedané.Tiez niekedy žasnem aký sa spravil z toho trend.
A samostatnosť a rešpektujúca výchova v našich škôlkach určite nie je ani v bežných školách.Takto to je a takto bude.Tu budete stáť v dvojrade a držať sa za ruky, lebo nejdeme do jedálne.V skole túto poučku sa naučíte, ale nikto nevie na nazornom príklade ako to funguje

petkasaurus
26. máj 2022

Tak podla mna stale lepsie, ako detom kupovat hracky na baterky, kde vsetku fantaziu, pracu za dieta vykonaju obvody vnutri hracky..

gertys
26. máj 2022

@evica17 je to pekna ideologia to suhlasim ale slovak sa nezaprie a zo vsetkeho sa snazi spravit montesori. A mamicky s vedomim ze chcu to najlepsie pre svoje dieta su ochotne za hluposti vysolit sialene peniaze ktore by mohli vyuzit na nieco mudrejsie ako su hracky s ktorymi sa dieta mizno ani hrat nebude. Samozrejme ak niekto nevie co s peniazmi kludne 😀

ervenka
26. máj 2022

@matapo definuj malicke deti. Zijem v tej zapadnej europe-nl-pomaly za kazdym rohom montessorischool, jenaplan, darwinschool. A v ziadnej deti na prvom stupni nepracuju s ostrymi nozmi- (male/velke noziky to je jedno). Jednoducho NEpracuju

sense
26. máj 2022

Veľa kvázi Montessori aktivít som robila s dcérou a ani som nevedela ze je to nejaká Montessori metóda, stačilo nekúpovat dieťati inteligentné hračky od vymyslu sveta, nedať v 1,5 roku dieťaťu mobil do ruky a neoustat Youtube ale zapojiť zdravý sedliacky rozum a fantaziu

ruza123
26. máj 2022

Podla mojich skusenosti a nazoru je montessori pedagogika velmi vhodna pre deti,ktore maju problem s recou..u deti bez zjavneho problemu je to draha zbytocnost..najhorsie je,ze prominentne montessori skolky si vyberaju povacsine dokonale deti,ktore k svojmu rozvoju montessori pedagogiku ani nepotrebuju,kdezto deti s recovym handicapom niesu v takejto skolke vitane..

sense
26. máj 2022

@ervenka žijem v CH a dcéra v 3rokoch v jasliach "pomáhala" pripravovať desiate, predstieral stôl, nalievali vodu. V 4 r v povinnej školskej krajali keramickým nožom a do lesa keď chodili každý piatok si mohli vziať malý vreckový nožík rybicku a orezavali paličky, atd

ervenka
26. máj 2022

@sense no vidis, tu maju zakaz

eliskadad1
26. máj 2022

podľa mňa je to o tom, že teraz sa o tom oveľa viacej hovorí, montessori je tu už dlho, veľa ľudí tak vychováva, žije tým, len teraz je to akoby som povedala, že viacej o tom počuť 🙂

sense
26. máj 2022

@ervenka tak každá krajina to ma inak

snezienkaaa82
26. máj 2022

Stačí deti učiť všetko tak, ako robia dospelí, len ich nechať viac samé pracovať, hrat sa. Nech aj neporiadok narobia. No a čo, ved o tom je detstvo. Podporovať ich v tom, čo ich baví, na čo sú,, zrelé,, v danom veku. A mame montessori ako vyšité.😀 Aj bez drahých hraciek.
Inak som pracovala v montessori škôlke a deti múdrejšie neboli.

autor
26. máj 2022

VELMI PEKNE DAKUJEM za odpovede. Takze to je vlastne taky sposob, ako to robili daaavno bez digitalnych hraciek, mobilov, tv a tabletov. Snazim sa 14 mesacneho synceka zapajat do mojich cinnosti. Ale vsetko si dava do ust, vkladacky ho nezaujimaju, ani kocky, vsetko bura, hadze, jedine ze vysava so mnou a zaujimaju ho kazdoenne veci. Vareska, dozy, vrchnaky, auticka. 😅 A posuva ich po podlahe. Ale, velmi rad "cita" knihy, zoberie si sam, sadne a pozera si, ukazuje, stlaca gombiky. 🙏🏼 Telku, mobil atd, vobec nedavam, neukazujem. U nas je ticho, teda pocut iba mna a jeho. ❤️

snezienkaaa82
26. máj 2022

Deti sa, začínajú zaujímať o naozajstnú hru až v predškolskom veku,, to, čo robí tvoj syn je úplne normálne.

evica17
26. máj 2022

@gertys no ked si i tom nenastuduju poriadne co to je, tak potom.kupuju co ti net vyhodi s privlastkom montesori. Ale berme to pozitivne, aspon hadam nekupuju tie hracky na baterky, co ale tottalne zabija detsku fantaziu, dieta do toho len tuka a koniec.

mamamasama
26. máj 2022

@ervenka ,ale pracujú...