Nezvládam nástup do škôlky

sosanna88
4. sep 2015

Dievcence, som padavka!
Viem, ze tym prejde kazda mama, niektora viac, ina menej ale mna to dostalo....
Mala v stredu nastupila do skolky, tesila sa, neplakala, zvladla to. Aj na druhy den, i ked to bolo horsie lebo aj deti okolo nej viac revali, tak sa jej to uz asi menej pacilo.
Nevadi, prezila. No dnes mi skoro rano vstala uz s revom a ze nejde do skolky, ostane doma...tak som ju nahovarala, ze tam je super atd atd ale nic. Revala.
Nechala som ju doma...kedze ja nastupujem az v january do roboty, mozem si dovolit nechat ju kedykolvek doma dovtedy, ale asi to nie je moc vychovne...vsak?
No strasne som nervozna, od prveho dna, skratka neviem to prekonat a najradsej by som ju odhlasila a nedala ju tam nikdy.
Nie som nejaka velmi uzkostliva, ale co sa tohoto tyka asi ano....Ako sa mam ukludnit?
Ako ste prezili tie zaciatky?
Ono...ja ako decko som skolku neznasala. Hoci som dospela, pamätam si ucitelky niektore, aj deti, pamätam si ako som tam sedela v kute a s nikym sa nechcela hrat. Iba s jednou babikou. Noc co noc a rano co rano som mame revala, ze nechcem ist do skolky. A v skolke som sa zatala, ze to teda len prezijem, ten den, ale nemienila som ani spat, ani spolupracovat. Nerobila som zle, ziadne problemy, len som tam skratka nechcela byt a davala som to patricne najavo.
Zeby trauma s detstva? 🙂
Moja mala je spolocenska, nema problem sa zaclenit, najst si ,,partakov,, ale predsa dnes nechcela ist a ja uz mam nervy a predstavujem si, ze jej niekto nieco urobil.
Je to moje prve dieta, tak ma nezvozte prosim ale poradte. Hlavne co mam robit so sebou.

natalym
4. sep 2015

Hlavne si ju nemala nechať doma. Chápem, aj ja som revala za rohom, keď som ju zaviedla. Zvykla si.

motovidlo
4. sep 2015

@sosanna88 Ja ťa chápem, ja malého vodím do škôlky len preto, lebo si rozumovo uvedomujem, že je to pre neho dobré... mohol by ostať so starou mamou, ale to mu len uškodí - škôlka ho naučí oveľa viac. Tiež mi reve, a zakaždým váham, či robím dobre ☹ Je to ťažké, ale treba skúsiť vydržať aspoň prvý polrok, či si nezvykne.
Súhlasím s @natalym, nemala si povoliť. Takto bude vedieť, že si vyreve svoje. Musíš sa ty sama v sebe rozhodnúť, a tak sa aj zariadiť - buď počkaj do januára, alebo ju tam voď, ale každý deň, bez ohľadu na cirkusy.

tjajka
4. sep 2015

ahoj, hlavne klud. aj moj maly isiel prvy krat do skolky a dnes tiez prisla kriza. od rana vravel ze nejde do skolky, cesto do skolky bola ok, a ked sme dosli do satne tak sa rozplakal, dala som pusu, ucitelka ho vzala do triedy kde este asi minutku poplakal a potom bol klud. pokial ti neplace cely den skolke a je nestastna tak ju nechaj. aj ja by som si ho najradsej doma mojkala(tiez este nie som v robote) ale uz je ich cas a musia vediet prezit a vyhrat sa aj bez nas. hned ako sa da tak idem ponho- u nas o pol 3 a tesime sa na seba. hlavu hore. bude dobre. aj ja som bola prvy den mimo, velmi mi pomohla kamoska ktorej syn je mojho maleho kamarat a spoluziak. ona to tak velmi neprezivala, dali sme kavu, pokecali, pustili si hudbu a presiel nam cas rychlejsie 🙂

sosanna88
autor
4. sep 2015

@natalym a trvalo to dlho?

natalym
4. sep 2015

@sosanna88 Nie dlho. 2 týždne. Len decko na Tebe nesmie vidieť obavy, ľútosť, musíš ísť s úsmevom, preto som písala, že som revala za rohom. 😉

sosanna88
autor
4. sep 2015

@tjajka mne by stacilo doobedie...ale riaditelka nam to nedoporucila. ze potom revu ostatne deti ze aj oni chcu ist domov. tak som ju dala na cely (o 14:45 najskor mozem ist pre nu)...
ona sa rada zahra, ale vraj pred spanim pomrncievala...je zvyknuta doma, vo svojom.
ja viem, musi si zvyknut na ine...jasne, ze to nejde zo dna na den, takych deti je malinko ale ako pise motovidlo, rozumovo viem, ze to tak je a basta ale ten pocit...citim sa ako krkavcia mater ze decko mam v skolke...ved jej je predsa najlepsie pri mame.
ach jo...ako budem zvladat dalsie veci okolo malej sama netusim. je to tazke

sosanna88
autor
4. sep 2015

@natalym ved som aj tak isla...aj dnes som jej hovorila, ze deticky sa na nu tesia, aj tety bla bla...v skolke je super...
,,nie deti, budem doma,, a plaaaaaaaaaaaac.
no chcelo sa mi revat s nou a utiect na opusteny ostrov...aby sme boli stale spolu 🙂 ziadna skolka, nic.

akvi
4. sep 2015

@sosanna88 v prvom rade si ujasni, co chces TY. Chces ju tam dat, alebo nie? Uprimne sa zamysli.. Vykasli sa na reci, na to, "co by sa patrilo", vykasli sa na reci, ze si uzkostliva, ze kazde decko place, ze to prejde a pod.. Potom, ked sa rozhodnes, tak to urob.. Najhorsie, co moze byt je, nemat to ujasnene v sebe. To dieta to vie.. Ono vie, ze ty vlastne nevies, ci je to tam pre nu dobre, vie, ze si z toho nervozna.. Tak sa aj sprava.. Ak sa rozhodnes ju tam dat, tak jej to povedz. Presne tak, ako by si to povedala dospelemu, alebo aj sebe. Bud uprimna, nevymyslaj rozpravky, ze "ved si uz velka a vsetky take deti tam uz chodia" a pod. bla bla bla klamstva.. A uvidis, co sa stane.. Ak bude plakat, tak uznaj jej pocity, nehovor, ze "sa to nema, ze je uz velka", proste jej povedz, ze chapes, ze place, ze je to uplne v poriadku, ale ty si sa rozhodla, ze do skolky chodit bude a tak to proste bude tak. Dovol jej plakat,hnevat sa, podpor ju v tom, ze to, co citi, je v poriadku.. A uvidis, co sa stane.. 🙂

natalym
4. sep 2015

@sosanna88 Je to zmena, ale dáte to, neboj, však nemôžete byť spolu večne. Raz príde deň keď bude rada, že Ťa nevidí.

motovidlo
4. sep 2015

@sosanna88 Inak, môj začal revať až po dvoch týždňoch 🙂 Prvý týždeň bol len na doobedie, druhý týždeň zmákol aj spanie, tak už som si pochvaľovala, ako to parádne zvládol bez sĺz. A tento týždeň katastrofa, 2 dni z troch preplakané ☹

ewisam
4. sep 2015

@sosanna88 Normalny stav... Prvy tyzden revu vsetky deticky niektore aj dlhsie. Ale musi si zvyknut, nas tam reval 3 tyzdne a nic nejedol. Teraz nastupil druhy rok a samozrejme vyhovara sa, ale vie ze mu to nepomoze, pretoze som mu povedala jasne ani tatovi sa do roboty nechce a musi, takze aj do skolky sa chodit musi... ze aj ja mam svoje povinnosti a viac nediskutujem. A pokial sa da, posielaj rano niekoho ineho s nou.... nas najskor tiez robil cirkusy, tak som ho pre pokoj duse posielala s muzom a nevidel ma- teda prestal vystrajat. Ja som sa medzitym starala o 😲

motovidlo
4. sep 2015

@sosanna88 Ale s tým opusteným ostrovom presne opisuješ moje pocity, najradšej by som ho schmatla zo šatne a utekala domov do postele tulkať si ho 😀 Hrôza so mnou, nestačí, že musím bojovať s ním, ešte aj sama so svojimi inštinktami 🙂

lenuliatko
4. sep 2015

Tiež som na tom bola podobne, orevali to deti, orevala som to ja. Dokonca som bola za detskou psychologičkou, aby mi akosi dala požehnanie, že sú nezrelé a že ich mám nechať ešte rok doma. A figu! Povedala mi, že v troch rokoch sú najadaptívnejšie na zmeny, rýchlo sa prispôsobujú a mám ich dávať. Tak, vydržať 🙂

maciatkolulu
4. sep 2015

@sosanna88 tak si ju nechaj doma pokial mozes, ved nema este tri. Uži si to a hotovo, uz ju totiz budu cakat cely zivot len povinnosti. Mozno este potrebuje dozriet a nakoniec asi chýba aj tebe 😉 tak naco silit, ked nemusis. Ja som dala starsiu az ako 5.rocnu a nic sa nestalo. Boli sme doma a uzivali sme si to, ziadne vstavacky po tme v zime, chystacky, ale pohoda. Mozno sa budes cudovat a zacne sa ti pytat sama. Držím palce.

salamistka
4. sep 2015

ja by som ju určite dávala do škôlky až od januára, kebyže som dovtedy doma, ale keď už si ju tam začala nosiť, tak neprestávaj...ešte budete spolu dosť doma, deti sú každú chvíľu choré

sense
4. sep 2015

Na treti den pride kriza takmer vzdy a vo vsetkom co sa zmeny tyka...nemala si povolit, deti vedia bycitit nervozitu rodicov...moja chodi do jasli a kym som mala obavy ako to zvlada tak to zvladala tazko ale po rozhovore s ucitelkou sa mi akosi ulavilo a akoby utalo u malej uplne bez problem9v...

aliza
4. sep 2015

@sosanna88 ano, je jej najlepsie doma, to bez debaty, ale uz je cas, aby zacala kracat cestou pomaleho osamostatnovania sa od teba a privykania si na realny zivot, musi sa naucit, ako prezit v kolektive, ako ustupit, ci vybojovat si svoje miesto, ako sa prisposobit vseobecnym pravidlam kolektivu a dodrziavat ich, ako vychadzat s ostatnymi detmi roznych povah....toto vsetko sa od teba nenauci, to je proste fakt a preto jej skolka moze len a len pomoct. Vacsina deti place prve tyzdne, je to normalne! pokial ti mala neplace cely den, len rano, ked ju opustas, tak treba rozhodne vydrzat, nic zleho sa jej nedeje. Moj syn uz je ostrielany 'skolkar', uz neplace, ale prvy mesiac-dva rano plakaval. Musela som s nim chodit ja, muz to nezvladal. teraz maju tiez novych a placu az sa steny trasu 😀....moja dcera sem -tam pomrnkavala este ako 5-6 rocna, ked som ju rano opustala a pritom skolku zboznovala. takze pohoda, klidek...a vydrz to! stale mysli na to, ze je to pre jej dobro a nijak tym netrpi, raz to proste musi prist a rovnako bude plakat aj v januari, ci o rok neskor.

dai
4. sep 2015

@sosanna88 hm... my mame v skolke taku p. psychologicku - ona vsetko teoreticky ovlada ale viac overprotective matku som este nezazila - ona si to aj uvedomuje a aj vie co robi svojim detom svojim spravanim, ale nevie to prekonat - fakt je ze sa snazi...
ono taketo spravanie - ja mam zlu skusenost tak ju prenesiem aj na dieta je podla mna od nas rodicov velmi sebecke - vlastne dietatu berieme nieco len preto lebo nam to nebolo dopriate... Ja som asi neni ta najlepsia kto by ti mal radit - ja som totiz skolku, skolu etc. milovala - super ucitelia, zazitky, deti... Jasne ze ako matka som bola tiez poplasena dat deti do skolky, na druhej strane moje deti su spolocenske a rychlo zapadli. To ale neznamena ze nemame dni kedy uz do skolky nechce maly ist, vaecsinou je to taky izolovany tyzden - niekedy aj 2... za rok sa to stane aj 3x - proste vsetko ok, vysmiate dieta a rano sa zobudi a akoby utal, do skolky neide - a rev akoby ho drali - tyzden, dva v kuse a potom opaet vysmiaty stastny skolkarik...
tiez suhlasim ze nie je dobre dieta nechavat doma - teraz tu moznost mas ale od januara pravdepodobne uz mat nebudes - teraz sa v skolke formuje kolektiv, beries vlastne malej sancu najst si vnom miesto, kamaratov etc. ... v triede mojej dcery aj syna bolo par velmi uplakanych deti, ale aj tie sa dokazali po par dnoch odstrihnut... ono to pochopenie definitivy skolky vaecsinou u deti nastava po par dnoch, ci dokonca tyzdnoch - vtedy maju taku melancholiu a poplacu si, ale to tiez patri k ich dospievaniu
ono to najcennejsie a zaroven najtazsie co mozes dietatu dat je jeho vlastna sloboda 🤐

hradnapani
4. sep 2015

@sosanna88 hlavne si to daj do poriadku v hlavke ty. Krkavcou matkou by si bola, keby si si dieta z tej skolky nevyzdvihla 😉 Mam pocit, ze prenasas vlastne traumy. Kazde dieta skor ci neskor bude vymyslat, ze tam nechce ist, ale ked citi pevneho rodica, tak tam nakoniec pojde bez vacsej ujmy. Ked citi neistu matku, tak bude mat navrch voci tebe. Nemam pocit, ze by tvoja dcera bola nezrela, vtedy ma opodstatnenie dietatu prerusit dochadzku,ale toto je uplne bezna detska reakcia. Prvykrat sa dostala do kontaktu s inou rutinou, nez aku ma doma a musi si na nu zvykat.

mimikas
4. sep 2015

Moja kazda sme za rohom plakali ked sme davali deti prvy krat do skolky ale ked mala uvidi co to s tebou robi bude aj ona z toho zmatena. Ty jej musis dat pocitit ze skolka je super a ze chodit do nej bude a ukaz jej ze tam je sranda a doma si spolocny cas spolu uzivajte. Ale ak ju budes nechavat doma zakazdy ked ti povie ze nechce ist tak v january budes mat psychicky teror od malej a este aj stres z prace

bonaqa2013
4. sep 2015

moja najst. dcéra išla do MŠ s úsmevom na perách a zo škôlky s plačom. Nechápala prečo tam deti plačú. Strašne rada tam chodila..... Najradšej by tam išla aj v sobotu a nedeľu. Ja som tiež nemala s tým žiadny problém, učiteľkám som verila, že dajú na dcéru pozor. Brala som to tak, že o pár hodín je doma .... 😉 😉 😉 A tiež som bola doma na MD.

seahorse27
4. sep 2015

Podla mna dost prenasas na dcerku svoje negativne emocie voci skolke - robis to sice nevedome, ale predsa. Velkou chybou je nechat dieta doma, ked place, ze nechce ist do skolky. Co tym docielis? Ze ti bude vecne revat a protestovat, kedze vie, ze takto dosiahne svoje a ty ju doma nechas. Nabudúce ju ani z postele uz nevytiahnes. V prvom rade si to musis v hlave upratat ty, rozmysliet si, co vlastne chces a ci vlastne chces, aby tvoja dcera chodila do skolky. Vo svojom konani voci nej by si mala byt jednozancna. Ona velmi dobre citi, ze ty vnutorne nesuhlasis so skolkou aj napriek tomu ze jej ju vykreslujes ako super miesto a podla toho sa aj sprava. Ak mas az taku velku traumu zo skolky, tak sa o tom porozpravaj s niekym - mozno bude stacit nejaka dobra kamoska, nemusi to byt hned psycholog 😉 Aspon si utriedis myslienky a emocie....

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejula
4. sep 2015

@sosanna88 3 - 4 den su podla mna kritické. Môj syn, ked šiel do škôlky - 1 den - pohoda, 2 den tiež pohoda. Tretí den - plače on nejde, on nechce on chce byť doma. Odchadzala som zo škôlky tiež urevaná. A vravím mužovi, že koniec ja už toto naživať nebudem. Tak teda, že ide zaniesť na další den do škôlky malého on - zas plače reva, že on nechce. Prišiel uplne mimo, že to čo.... Boli sme z toho obaja dosť mimo. Na piaty den, ked šiel s mužom do škôlky zahlasil, Tatino ja som už velký ja už plakať nebudem. A od dvtedy uplna pohoda. Žiadne plače. Ale poviem ti, keby toto trvalo týžden, tak to vzdám, to byy som psychicky nedala a bála by som sa aj o syna.
Osobne si myslím, že plakal preto, lebo tam plačkalo strašne vela detí a pravdupovediac ani mne by sa nepačilo byť pol dna niekde, kde plače 15 detí, že chce isť preč. KEd sa to ustáli, že bude v škôlke príjemná atmosfera bez plaču, začne sa mu tam páčiť určite viac.

bonaqa2013
4. sep 2015

@mimikas no ja neviem ja mám 4 deti, ale neplakala som ani doma, ani za rohom, ani nikde..... Brala som to tak, že dieťa sa tam ide zabaviť s rovesníkmi, niečo sa naučiť.... A verila som učiteľkám.... 😉

bonaqa2013
4. sep 2015

Ráno som bola dcéry zaviesť do školy - mali toho veľa, aj tašky, aj telesnú a výtvarnú mali doniesť. A v šatni jedno dievčatko 1tr.rumázgalo - utišoval ju aj otec aj učiteľka. Ocinka sa nechcela ani pustiť. no neviem či je toto dievčatko vhodné do školy.... 😒 😒 😒

seahorse27
4. sep 2015

@bonaqa2013 u nas to bolo presne tak isto. Rano sa sama rozbehla zo satne do triedy uplne natesena, ani sa s nami nerozlucila, sme tam s muzom stali ako puky 😀 Ked som videla ostatne deti a maminky zavesene na sebe, placuce, tak som dakovala bohu, ze sme na tom takto...

siska53
4. sep 2015

@sosanna88 bud si ju nemala davat do skolky vobec,alebo si jej nemal ustupit a dat ju tam.
Nas siel ako 4,5r. (skor sa nedostal,tu je s tym velky problem) a veru preplakal cele 3m. Malo sa zapajal,deti z neho uz boli nervozne oni to uz mali za sebou rok predtym. Neustupila som,hoci som bola doma este s malou,prve dni som si tajne aj ja poplakala. Vedela som,ze to prejde a o pol roka najneskor o rok to budem riesit opat s malou. Tak sa aj stalo,ja do prace,mala presne 3r. v sukromnej cca 3m.sice neplakala vela,ale sa im tam pocikavala tak raz za den,ale nie vzdy. Taky jej maly protest,hoci oni si ju chvalili. Po 2m.prestavke nastupila do statnej skolke 3,5r.,no place zas..no ro vsetci. Oni si zvyknu. Ja osobne keby som nemusela,tak ju pred 3.eokom nedam,teda ziadne dieta, pre moje by bolo idealne nastupit tak medzi 4-5.r.,ale to zial nejde.
Ani moj muz nebol v skolke spokojny a ja som.nechodila,o to tazsie to pre mna ale bolo v skole...
Maly si po zimnych prazdninach zvykol,vlastne som sa obavala,ake to bude,ked po pauze (choroba a nasledne prazdniny),ale on bol zrazu v pohode,zacali si ho celkom chvalit,m kopec kamosov. On je ale spolocenskejsi.
Mala nie,ta sa najradsej hra sama alebo so mnou ci inym dospelym,mlokedy sa zapoji do hier s detmi.

Musis jej,aj sebe dat cas. Skus to brat pozitivne,napisat si vyhody,ktore skolka prinasa,tak sme sa my s muzom presviedcali,nikomu nie je lahko,ani mne nebolo,pri dcerke navyse do novej roboty,kde nikoho nepoznam,ona do skolky,vsetko po prvykrat.

bonaqa2013
4. sep 2015

@seahorse27 my sme dcéru pripravovali nato, že ide do škôlky. Rozprávali sme jej, ako sa tam bude s deťmi hrať, budú chodiť na prechádzky, spolu papať, spinkať.... Takže žiadne strašenie, ale skôr sme volili rozhovor - najma ocinko. Ocinko si kvôli tomu zobral aj dovolenku - slávnostne išiel s dcérou do MŠ..... O plači ani chýru..

majama15
4. sep 2015

@sosanna88 ja ťa chápem, mne ide malý od oktobra a mám bruchabol už 3 mesiace, najradšej by som ho mala stále pri sebe a nedala ho tam, ale to nejde, tiež neviem ako to budem zvládať , určite budem revať doma a on tam, ale musíme to prežiť, aj my sme také boli ked sme boli malé a prežili sme to my i naše mamy, tak držím palce , mňa to čaká o chvíľu