Neviem si dať rady so 4-ročnou dcérou

1. okt 2022

Dobrý večer, nikdy by som nebola povedala, že sa v mojej výchove niečo pokazí natoľko, že si nebudem dať vedieť rady s deťmi. Maminy, ak ste bola niektorá v podobnej situácii, budem vďačná za každú radu, ako z toho von.
Mám dve deti, staršia dcéra má 4 roky, mladší syn 2 roky.
Vždy bola šikovná, rýchlo sa učila nové veci a zručnosti, má úžasnú pamäť. Aj po narodení brata bola ,, ukážkové dieťa". Myslím, že taká výraznejšia zmena správania nastala v škôlke. Začala viac odvrávať a prestala robiť veci, ktoré predtým robila väčšinou automaticky, napr. pozdravenie/odzdravenie, uloženie hračky na svoje miesto, umývanie rúk po použití wc.... Mali sme obdobie odmietania starých rodičov, bola na nich bez dôvodu protivná,odvrávala, dokonca sem tam aj zvýšila hlas, jediný, kto bol takým jej stredobodom som bola ja.
Poslednú dobu sa jej správanie veľmi zhoršilo. Začala byť na nás agresívna,blíži bratovi,neustále pre všetko kričí,nevie kľudne reagovať.keď je zle a dostane amok,tak sa vzpiera,bije nás a kričí na nás. Snažím sa to riešiť rozprávaním,vysvetľujem čo je zlé a nepekné,aký to má dopad na nás a aj na ňu,no málokedy počúva a mám pocit,že si to absolútne neuvedomuje.keď sa ukľudní,tak sa vždy rozprávame o situácii,ktorá sa stala,aj mi odpovedá ,že vie,prečo kričala,vie,prečo sa hnevám,keď sa dohodneme na nejakých pravidlách,tak s nimi súhlasí a na druhý deň to isté,ten istý kolotoč. Myslím si,že ma ako rodiča absolútne nerešpektuje a vôbec neviem prečo,lebo toto predtým nebolo. Ak máte s takýmto niečím skúsenosti,bola by som veľmi vďačná za každú radu. Už s ňou ďalej nevládzem bojovať a naozaj sa nechcem znížiť na úroveň fyzických trestov,nakoľko si to svoje správanie v danom okamihu neuvedomuje.. Aj po narodení brata sa jej venujeme rovnako,ako predtým,niekedy mám pocit,že aj viac ako jemu.

dzulli1980
1. okt 2022

To je škoda ... že nedostala párkrát po zadku, aby zistila, kde sú hranice.

dadis
1. okt 2022

A teraz zacala chodit do skolky? Ci uz druhy rok? Lebo mam presne taky isty rozdiel a starsi syn sa takto prechodne zhorsil po nastupe do skolky. Po asi mesiaci mi hovoril, ze v jedalni boli take male deti ako sestra (boli tam aj jasle), ze mozem dat aj ju do skolky..po case to preslo, ale suviselo to so smutkom, ze on do skolky chodi a sestra ostava doma so mnou..chcelo to len vela pozornosti, miesto kriku a dohovarania dvojnasobna porcia mojkania a programu len s nim, s otcom alebo so mnou. Bol to taky prejav ziarlivosti, i ked taka ozajstna sa u neho nikdy neprejavila a to uz ma 15rokov 😀, skor mladsia dcera zvykne otvorene ziarlit 😅🤣

autor
1. okt 2022

Ešte podotknem,že je teraz v druhej triede v škôlke. Keď škôlku navštevuje, tak je omnoho lepšie. Keď je doma, napríklad víkend, prázdniny, predĺžený víkend, vtedy sú tieto problémy výraznejšie.

autor
1. okt 2022

@dzulli1980 my ju netlčieme, ale samozrejme pár krát po tom zadku už dostala. Len teraz poslednú dobu to je takto zlé.

autor
1. okt 2022

@dadis druhý rok. Ale zmena sa prejavila už minulý, len nebola takáto výrazná.

sissy27
1. okt 2022

Podľa mňa chceš od 4 ročnej veľa - hlavne keď vidí, že za mladšieho ty upraceš, že mu povieš, že treba pozdraviť (ak vôbec) atď.
Tak jej ten pozdrav pripomeň, aj umytie rúk, upracte spolu… ak má amok, tak ju nechaj vyventilovať sa (bez toho, aby niečo zničila alebo niekomu ublížila), nevstupuj jej do toho. Ak ubližuje bratovi alebo vám, tak prerušiť kontakt.

beata_k
1. okt 2022

A nebude to obdobie vzdoru?

autor
1. okt 2022

@sissy27 práveže u brata pestujeme také isté návyky, pokiaľ je veľa hračiek rozťahaných,upratujeme všetci spolu. Ale keď donesie napr autíčko a ide preč, tak ho napomeniem aby ho upratal a on ho uprace. Samozrejme vždy jej pripomínam, či už pozdravy, alebo aj to umývanie rúk, pred aj po wc.
Pri týchto amokoch som totálne bezradná, skúšala som ju aj zavrieť do izby s tým, že keď potrebuje priestor na ukludnenie, môže tu a potom nech príde a povie, čo sa stalo. Ale to to vždy len zhorší.

gabika0825
1. okt 2022

Iba by som sa naozaj uistila, či jej dávate tu pozornosť naozaj rovnocenne ako menšiemu bratovi. Lebo vy to môžete vnímať inak, ona to môže vnímať inak. Pises, že v škôlke je normálna. Tak to nebude zrejme problém že by to bolo možno nejakou psychickou diagnózou. Ale človek nikdy nevie. Ale popravde, mne ak by toto dieťa robilo,určite by som zakročila inak. Nehovorím že ju máte bit, ale zas nemôžete dieťa nehat nech vám skáče po hlave a keď nepočúva, keď jej pekne vysvetľujete a evidentne to nič nerobi, tak by som zakročila a jedna dve na zadok by možno pomohli. Treba rozlišovať..každopádne veľa šťastia

nikaeli
1. okt 2022

mohla to od niekoho odkukať v MŠ - môj drobec má 4,5 a do škôlky chodí tretí rok.. minule prišiel a len tak kop do mňa do nohy - ostala som ako obarená, on sa smial - opýtala som sa ho prečo to urobil a on že XY to robí a je to strašne smiešne. Vysvetlila som mu, že to vôbec smiešne nebolo a že ma to bolí. Hneď sa mi ospravedlnil a začal mi ju fúkať 😉 ako ja jemu, keď ho niečo bolí. Bežne príde domov s nejakou "novinkou", tak vysvetľujeme dokola. Skús sa s ňou o tom porozprávať, kde to videla, prečo to robí, že to nie je pekné, že si z toho smutná, atď.

sissy27
1. okt 2022

U brata návyky pestujete, od nej ich očakávate ako samozrejmosť. To čo ty ako dospelá vnímaš logicky, že je medzi nimi 2 roky rozdiel a sú každý inde, tak to ona nedokáže ešte pochopiť. V škôlke je so seberovnými, tak tam problém nie je, ale ona to zrejme očakáva aj doma, čo samozrejme nie je úplne možné.

babydesire
2. okt 2022

My stym tiez bojujeme dennodenne u oboch (6rocny a 4rocna) .... myslim, ze sa musime prebojovat k puberte, potom to zas bude o inom 😳

babydesire
2. okt 2022

@nikaeli vazne to zabralo ? Uz to nezopakoval ? Ja si pripadam ako obohrata platna to neustale vysvetlovanie toho isteho dokola ma nici 😖😵

autor
2. okt 2022

@gabika0825 určite majú pozornosť obaja ako odo mňa, tak aj od manžela. Keď malý spi na obed, tak vtedy sa jej venujem ešte viac. Keď má v práci manžel voľno a môže sa im plne venovať, tak je to lepšie. No keď je v práci a máme aj iné povinnosti, vtedy to graduje, idem variť, upratovať, nemôžem, lebo sú tu kriky na brata, útočenie. Aj jej dám niečo robiť so mnou, ale to príde ku nám aj mladší a je z toho znova krik, lebo ona nechce, aby tu bol, nechce, aby toto hento robil, ani nedopovie a už ho švacá kde jej to príde. Keď sa hráme, je to zlaté šikovné dieťa. Ale to sa nedá stále byť pri nich ako policajt, manžel má 2 víkendy a týždne v mesiaci, kedy je stále v práci. Vzťah so starými rodičmi je už lepší, ale. To je samé zlatinko, daj si čokoládku, zlato poď ku mne, daj mi pusu, (keď nechce, tak nastáva vydieranie cez sladkosti), keď spravíš toto, babka ti niečo kúpila, dedko ti vytiahne maškrtu a pod. Ja už som ich prosila, nech ju takto nemanipulujú, poviem im napríklad, že bola dnes protivná, robila zle, žiadne sladkosti a moja mama hneď že ale teraz si u babky a u babky sa môže, však? A dá jej čokoládu. Už bola aj výmena názorov s mamou a až po takej väčšej hádke konečne začala rešpektovať, že keď poviem že nie, tak to znamená nie .Ale zakaždým, keď poviem mame, že si s ňou neviem dať rady, tak mi povie, že to je moja chyba, vôbec sa s ňou na túto tému neviem porozprávať a už ani nechcem, lebo to vždy končí mojim zlyhaním vo výchove. Všetky rady, ktoré mi dala som skúsila a zlyhali.

ivangeline
2. okt 2022

No asi si prestala byt sucitna a empaticka a nenechas ju robit veci kt chce. Budes viac hovorit ano,bude viac pocuvat na nie.

autor
2. okt 2022

@ivangeline nemyslím si, že to bude tým. Stále sa rozprávame o pocitoch, stále jej hovorím, keď jej je niečo evidentne ľúto, že to chápem, že viem, že je smutná, vysvetľujem, prečo niektoré veci idú a iné nie. Takéto rozhovory máme vždy v tých lepších dňoch, keď je kludnejšia. Je pravda, že keď sú tie horšie dni, tak už tieto posledné nálože nedávam tak, ako predtým. Vôbec nikam sa to nehýbe, ona sa vyzúri, ja sa snažím zachovať kľud a idem na ňu pokojne, ona začne kričať, biť a tam už u mňa nastupuje zvýšenie hlasu. Ona to vygraduje a je to jeden hnusný kolotoč. Po búrke si v kľude sadneme, porozprávame sa o tom, vyzerá že rozumie podľa toho, ako mi odpovedá. Ja jej nemôžem venovať plnú pozornosť, manžel chodí do práce, má mladšieho súrodenca, ktorému sa tiež treba venovať. Ja sa neviem rozkrojiť a riešiť ich samostatne. Sú to súrodenci, majú rovnakú výchovu, rovnakú pozornosť.

ildiko36
2. okt 2022

Skus nieco precitat o asperger syndrom ci najdes aj ine priznaky okrem toho čo si tu uviedla,po 3rokoch sa to zacina prejavovať u deti a s trestanim vobec jej nepomozeš..netvrdim že to ma, mozno ma len take obdobie, precitaj si o tom

jumama
2. okt 2022

A nebude to tym, ze bracek nechodi do skoly a ona ano? Je este mala, nemusi to rozumiet, chapat, ma len pocita nevie ten pocit pomenovat. A ak aj spolu pomenovavate pocity, to este neznamena, ze vie, co si s tymi pocitmi pocat. Prezeniem to - aj dospelemu, ak si uvedomi, ze je nervozny, tak ta nervozita za to neodzneje. Nieco preto musi spravit.

Moze za tym byt tato ziarlivost na cas, co travis s malickym, ale aj nieco uplne ine. V povahe ma dievcatko poslusnost a vravis ze v skolke sa snazi, je dobra, tam neplechu nerobi. A prave aj to moze byt sucastou problemu - ze si tam nedovoli prejavit, ze jej sa nieco nechce, ze nieco by chcela inak, ze je tm celu dobu organizovany cas... A ten stress si donesie domov a vybija ho doma. Skratka len z toho, ze naozaj nie je stroj a nevydrzi byt cely den taka,ako si ju zelaju ostatni. casto to tak deti maju, ze v skolke ok a doma pohroma.

Jedna pani robi filialnu terapiu, robi aj kurzy pre rodicov. Dava vela obrazkov na fb. Podstata je taka, ze ma miestnost plnu roznych hraciek, kostymov a dieta vybera a riadi hru. Dospely sa len pyta a teraz co, toto si mam obliect? A co s tym mam spravit... ked dieta mu poda hracku atd. Cize akoby dieta urcuje celu hru, kazdy malicky pohyb v tej hre. No a tato pani povedala, ze dost casto, deti ktore maju problem, vyberu si taku hru, kde rodica nejakym sposobom mozu "znicit". Napr. vyberu si mecovanie s mecmi - chcu bojovat a chcu rodica porazit. A tym ze im to rodic v tej hre umozni, tak tej emocii pomohol odzniet.

Ona to vola hrove polhodinky, ze da dietau aj pozvanku, ze pod budeme sa hrat podla teba. Nastavime budik a celu tu polhodinku sa budeme hrat podla teba. A ked budik zazvoni hra sa skonci a budeme sa hrat zase na buduce. A to casove rozpatie aj dovoli. To su presne tie hranice nastavene dietatu - aj mu umoznit vyventilovat sa, byt samym sebou, ale aj dat hranice.

autor
2. okt 2022

@jumama veľmi zaujímavá aktivita, ďakujem, určite dnes skúsim, keď pôjde mladší spinkať.
Čo sa týka ventilu zo škôlky, tak práveže tie dni, kedy do škôlky chodí je aj doma lepšie, rozprávame sa čo robili, čo papali, kde boli a podobne. Je taká kludnejšia, práveže si myslím, že ten kolektív jej pomáha. Zase keby bolo niečo mimo normal, tak by mi to určite učiteľka povedala, vždy povie, keď nechce niečo robiť a ako to vyriešili, tu si nemyslím, že môže byť problém. Do škôlky sa vždy teší. Horšie to je keď je víkend, alebo keď chorá a do tej škôlky nejde.

kp7333
2. okt 2022

Jej spravanie ma korene v ziarlivosti a surodeneckej rivalite. Ocividne este nespracovala fakt, ze ma surodenca a musi sa delit o pozornost rodicov (ktorej mala dovtedy zrejme nadmieru). Nechcem strasit, ale o rok-dva moze podobne spravanie vypuknut aj u mladsieho. Surodenecke prekaracky a bitky su normalne a bezne v kazdej rodine s 2 a viacerymi detmi. Ale nie je v poriadku, ak sa dieta snazi uzurpovat si pozornost rodica vylucovanim surodenca zo spolocnych aktivit. Skuste k nim pristupovat rovnako, robit cinnosti spolu, nie s kazdym zvlast, hovorit na nich viac v mnoznom cisle - napr. deti, umyte si ruky, upracte si hracky, podte mi pomahat... atd. Aby sa ani jeden necitil preferovany ci ukrateny.

zorkahorka
2. okt 2022

Moze to byt reakciA na skolku. Deti z nej chodia unavene,nervozne a mozu byt az agresuvne.nechaj ju vyventilivat sa na detskom ihrisku napriklad.neorganzujes a negezujes ju privelmi po skolke?lebo tam je to o striktnom posluchani a doma sa je uz mozno nechce.mozno to od niekoho okdkukala.porozpravaj sa s uckou,s kym sa kamarati,ako sa sprava. A mozno je to vrcholuaci vzdor.ktovie.
Nedavno som citala,ze u prvorodenych je taketo spravanie bezne. Ze si ani neuvedomujeme ale k tym starsim sa predsa len spravame inak...
Nas tiez niekedy takto reaguje.ked vysvetlivanue, napominanue nepomaha, dostane aj na rit. Poriadok musi byt

akvi
2. okt 2022

Vážne chceš od 4 ročného dieťaťa, aby zvladalo svoje emócie? Skús porozmýšľať, koľkokrát za deň ty nezvladas tie svoje. Koľkokrát zvysis hlas, koľkokrát dáš po zadku, koľkokrát máš proste nervy z niečoho. Tak presne tak isto to má aj tvoje dieťa a na rozdiel od teba, to dieťa sa to práve učí. Nevie ich ovládnuť, ani spracovať. Ak jej s nimi teraz nepomozes, tak sa to nenaučí a bude v dospelosti podobne bezradná, ako väčšina ľudí. Máš úžasnú príležitosť naučiť dieťa niečo, čo málokto vie, pretože s našou generaciou sa nikto nemaznal a berieme bitku a krik ako niečo normálne. Ale ono to normálne nie je. Takže buď tu hlavne pre svoje dieťa, potvrdzuj jej emócie, aj keď sama budeš mať na ňu nervy, nebi ju, nenechavaj ju samú ( ved si predstav seba, keď si nešťastná a ľudia tebe najbližší by ťa "zavreli" do izby a miesto prijatia by ti kázali sa ukľudniť). Prijmi ju bezpodmienečne, aj keď je "zlá", ona musí cítiť, že si tam pre ňu vždy.

kp7333
2. okt 2022

@zorkahorka ale autorka pise, ze tie dni, ked chodi do skolky je v pohode. Len cez vikendy vyvadza. Mozno je to tym, ze v skolke ma jasne pravidla, pevny program a vidi, ze tam jednaju so vsetkymi rovnako. Presne toto potrebuje aj doma. A tiez nechapem, preco ked mladsi spi, ona tiez si nelahne aspon neoddychuje pri pocuvani rozpravky. Naco sa jej treba specialne venovat v case poobedneho oddychu.

autor
2. okt 2022

@kp7333 trošku upresním. Keď ide mladší spať, klasika, najeme sa spolu pri stole všetci, ja jej pustím rozprávku, akú si vyberie, ľahne si a odpočíva. Ja zatiaľ uspávam malého, sám mi vybehuje, tak pri ňom ležím kým nezaspí. Do tej doby ona leží a pozerá rozprávku. Keď vyjdem zo spálne, tak už aj ona vstáva a buď sa ide hrať sama a ja si robím čo potrebujem, alebo keď chce, aby som sa hrala s ňou, tak si vyberieme nejakú hru, nechávam na nej. Proste ten čas, ktorý chce, keď mladší spí, jej venujem, maximálne odbieham, keď mám niečo rozvarené. Minulý rok ešte spávala na obed aj doma, teraz už nechce. Niekedy si zdriemne, keď je moc unavená, ale to len výnimočne. V škôlke spáva bez problémov.

autor
2. okt 2022

@akvi samozrejme že od nej nečakám, že bude na povel meniť svoje nálady a poslúchať, nie je to pes. Ja rešpektujem jej priestor, keď mi dá najavo, že ho potrebuje. Rešpektujem aj tie emócie a snažím sa tu byť pre ňu za každých okolností, píšem to predsa. Mne skôr ide o to, ako zabrániť tomu násiliu. Keď všetko prehrmí, tak je nám to všetkým ľúto, hlavne jej, vidím to na nej že sa za to hanbí. Len keď už je v rauši, tak nech robím čo robím, neviem jej pomôcť sa ukludniť. Kľudné slovo, pochopenie, uznanie hnevu, objatie ( to to celé len zhorší), skúšala som aj ignorovať, dať ju do izby (aj toto to celé zhoršilo), zvýšiť hlas, aj capnutie po zadku... Absolútne nič nepomáha a píšem, že sa chcem trestom vyhnúť. Takže VÁŽNE nečakám, že na lusknutie prsta prestane plakať, biť nás, ťahať za vlasy, štípať a kričať po nás. Hľadám len radu na nejaký fígel/metódu, ktorú som ešte neskúsila, lebo si už neviem dať rady.

mogaa
2. okt 2022

naša má 4,5roka a máme niečo podobné....keď začala chodiť prvý rok do škôlky, hrýzla a štípala tam prvý mesiac deti, vysvetlovaním to prestalo.....teraz chodí do škôlky tretí rok a zase podľa učiteľky začala štípať deti, nechce si tam upratať hračky, podeliť sa s hračkami.....nehovorím, doma je občas zlá ak je nevyspatá alebo unavená, ale inak poslúcha....problémová začala byť v škôlke.....u nás je ale problém asi v tom že v škôlke vymenili učiteľky a voči nim nemá rešpekt....učiteľka z minulého roku povedala že ona potrebuje tvrdú ruku a je vtedy dobrá, že voči nim mala rešpekt ale že pri týchto nových ten rešpekt nemá,,,že sú tam tri dievčatá ako naša, také živšie a že nové učiteľky s nimi môžu mať problém...aj tak je....len u nás je to v škôlke, nie doma...

kp7333
2. okt 2022

a preco ich nedas spolu do izby a obaja nezaspavaju pri rozpravke? 2-rocny uz je dost velky na to, aby sa naucil zaspavat sam. takto jej zbytocne davas dovod na ziarlivost.

zuzudrnda
2. okt 2022

Ahoj. Super,že fyzicky trest nevnímas ako vhodny nástroj výchovy. Často sa hovorí o "prvej puberte",kde sa formuje osobnosť. Náročné na trpezlivosť,ale určite to pominie. Píšeš,že keď ste dlhšie doma napr.prazdniny,je to horsie. Nenudí sa tak trochu? Z nudy býva vymýšľanie,nechcenie. Overené v praxi 😉

autor
2. okt 2022

@kp7333 kým spávať ešte chcela, tak sme tak boli všetci spolu. Mladší potrebuje kľud, on pri rozprávke nezaspí a staršia zase naopak, jej vyhovuje, keď jej v pozadí niečo ide, hovorím niekedy zaspí a niekedy nie.

autor
2. okt 2022

@zuzudrnda môže byť, niekedy mám naozaj pocit, že keď už nevie čo robiť tak vymýšľa. Je to komplikované, keď trávime čas spolu, tak nemôžem s ňou robiť niektoré aktivity, ktoré by chcela, lebo to už som skúšala a dopadlo to zle, tak máme dohodu, že ich budeme robiť, keď bude mladší spať. Odvtedy ich tak aj pýta, len keď spí. On je ešte malý a tým že malá je rozumovo na tom úplne inde ako on, tak ona sa hrozne jeduje, keď sa chce zapojiť, hrávame karty,pexeso,puzzle,guličky, to všetko mladší len rozťahuje a pohadzuje si to a ona sa len čertí a potom na neho útočí. Aktivity spoločné zatiaľ fungujú, horšie to je, keď musím variť, alebo spratať, aj taká veľká potreba vie byť problém, dokážu byť v sebe za sekundu. A niekedy sa vedia pekne pohrať aj sami.