Je moje ročné dieťa v poriadku?

abbie
17. jan 2012

Ahoj, neviem si rady s mojim malým, ktorý bude mať za pár dní 1 rok.
Stále mi odbieha od hrania, hlavne keď mu niečo ukazujem, kocky ešte na seba nestavia len ich búra keď urobím vežu. Prekladá kocky z jednej misky do druhej, alebo vyhádže kocky z nádoby a potom ich opäť dáva späť do vnútra, ale toto všetko robí len chvíľku.
Ako keby nemal dobrú pozornosť. Stále si ide iba po svojom, stále by len otváral šuflíky a posuvné skrine. Na druhej strane sa mi zdá pozorní v tom, že ukáže kde ma vlasy, bruško, nožičky ... Rozumie slovu daj, keď mu niečo spadne a ja poviem kde je, tak ukáže na to prstom. Zatiaľ len džavoce baba, mama, dada, gaga atd ...Myslím si, že ročné dieťa by už malo mať záujem sa hrať a byť chvíľku pozorní ☹ Keď si vyhľadám na internete nezáujem o hračky a nepozornosť, tak mi hneď vyhodí autizmus ☹

martinkatinka
17. jan 2012

Ale prosím ťa!! Však je šikovný... každé dieťa sa hrá inak, veď keď rozumie a hrá sa, tak je dobre... myslím si, že proste má svoj štýl hrania a ak by nebolo niečo v poriadku, tak ťa doktorka na poradni upozorní na to... Buď rada, podla mňa je šikovný....

gubcikova
17. jan 2012

prosím ťa čo by si chcela od ročného dieťaťa?moja malá sa začala zabávať s hračkami asi keď mala rok a pol.dovtedy ju nič nezaujímalo.teraz má 2 roky a stále ju nebaví sa hrať s niečim dlho.

exupery
17. jan 2012

Uplne!!!! 😉

edie63
17. jan 2012

Nie som odbornicka, ale podla mna toto ani z daleka nie je autizmus. To by sa prejavovalo aj inak. Mas aktivne a sikovne dieta. 🙂

majka35
17. jan 2012

panebože ... veď nechajte tie deti žiť ... je úplne v poriadku ... šikovný ... a keď máš také obavy, tak nechápem, prečo hľadáš rady u nás a namiesto vyhľadávania blbostí na nete nenavštíviš odborníka

pomaly budeme od ročných detí chcieť, aby nám písali slohové úlohy 😝

zuzana581
17. jan 2012

Ahoj. Určite sa nestresuj. Podla mňa to je úplne normálne. Ani dvojročné deti nevedia velakrát sústrediť svoju pozornosť na jednu vec. Ak ťa to velmi trápi, tak sa opýtaj pri poradni na to svojej lekárky, ale ja si myslím, že to bude úplne v pohode a časom začne byť viac a viac pozorný.

tenty
17. jan 2012

je uplne presne taky isty ako bol pred par mesiacmi moj, daj mu cas, je uplne normalny 😉

anjelicek26
17. jan 2012

Pozri nas 1.5 rocny je presne ako tvoj rocny a zatial ma to nejako nedesi 😅 😅 Autizmus sa da vobec urcit od troch rockov, diagnostikovat casto az v piatich, byvaju to ine poruchy, skutocny autizmus je o niecom uplne inom :( Pre boha ved mas len rocneho drobca doma... nas maly tiez nakeca tak 7 slov, zopakne tak 15, ak ma naladu... a to ma o pol roka viac... neporovnavaj s inymi detmi, niektore su uzasne ukecane, ine motoricky zdatne, ine su proste pomalsie, ti zarucujem, ze ked pojdu do skolky ten rozdiel uz nikto neuvidi ;)

masinka
17. jan 2012

podla mna si opisala uplne normalne rocne dieta 😀
to je tou dnesnou dobou - vygooglime si rozne diagnozy a potom hladame na detoch ich priznaky ... len co nam jeden pasuje, hned chytame paniku 😉 ked si nie si ista, opytaj sa doktorky na poradni

li_la
17. jan 2012

@abbie Hlavne sa ukľudni, ozaj nie je na mieste, aby si si hneď začala namýšľať, že má autizmus... Veď tie deti sú na prvý pohľad iné a nie že ho niečo baví len chvíľu. To by potom každé druhé dieťa malo autizmus alebo ešte niečo horšie!!!

Môj tiež bude mať o necelý mesiac rok. Vyberá skrine, skrinky, šuflíky, háže veci odtiaľ na zem... sťahuje zo stola... keď je všetko vyhádzane, tak za sebou vláči stoličky... alebo si nájde nejakú činnosť, ktorú nemôže...
Tiež ukazuje prštekom a vie mi tak presne naznačiť, čo chce, alebo kam sa chce dostať, čo chce vidieť, tiež ukazuje na veci, ktoré sa ho opýtam, bľaboce, myslím, že sa vydrží hrať dlho, keď má okolo seba zaujímavé veci, tak aj hodinu a pol... A možno práve tam je pes zakopaný. Nemá už okukané hračky? Z nášho sa po vianociach stal nový človek. 🙂 A kocky zatiaľ tiež len zhadzuje, ale nestavia... 🙂

zuzana_m
17. jan 2012

No z toho, čo píšeš, je veľmi šikovný. Moja malá robí to isté,dáva kocky a pod. naspat do vnutra, čiže robi poriadok 😀 , vie ukazať len očko,nos. A ostatné čo píšeš,paráda 🙂 A aj my len mama, baba,havo...A tak malé deti sa ešte nevedia hrať, možno len chvíľu. Veď su zvedavé v tomto veku, práve ako píšeš, najlepšou hrou je otvaranie šuflikov, skrín, vyberanie riadu atd. 😀 Mne to niekedy ide na nervy,ale tak nech skúma, je to krásne ako ich dokáže fascinovať hrniec,alebo nejaké kuchynské pomocky,alebo ako vedia skúmať čo je dnu v tom záhadnom šufliku či skrini 😀 A na nete nehľadaj,aj ja som take robila a same horory mi vždy našlo. A čo si pišem s kamoškami, čo mame deti v rovnakom veku, všetky naše deti si prešli tym obdobim, že naj je otvaranie šuflikov,skrin a podobne. Žiadne otrepané hračky, to ich nezaujima. Takže hlavu hore, podla mna maš šikovne dietatko 😉

mirkali
17. jan 2012

je uplne v pohode

lenadka
17. jan 2012

Neboj, takto sa to neda hodnotit, je prilis maly na to aby sa sustredene hral, podla tohoto by obe moje deti boli autisti, je to uplne v poriadku, moja 6 rocna skolacka ma problem sa sustredit sice na hru uz nie, ale na domace ulohy, jedenie, pri ktorom dokaze spadnut zo stolicky na ktorej sedi 😀, nie ešte take male dietatko 😉

lypka
17. jan 2012

to som zvedavá akú diagnozu mu určíš ked sa začne hádzať po zemi, lebo to určite nebude normálne a na internete určite o tom niečo nájdeš 😖

lejlla
17. jan 2012

no nas maly presne to iste,sufliky sa zalepovali,vsetko sa schovavalo,co nebolo priviazane lietalo 🙂 🙂 🙂 .teraz ma 3rocky a hracky ho nejak extra nezaujimaju.skor by sa hral s vecmi co pouzivame bezne(kulma,varesky,kladiva,notebook.....).nemozes porovnavat svoje dietatko s knizkami alebo netom,lebo kazde dietatko je uuuplne ine.myslim ze sa nemusis nicoho bat a treba len vydrzat to prejde 🙂

teada
17. jan 2012

ako pisu ostatne zienky, ved to je uplne normalne...moj syncek ma rok aj dva mesiace a poriadok si po sebe urobit teda nevie, najradsej vsetko vyhadzuje z postielky na zem a robi mu to radost ako to leti a ako to buchne o zem..hracky inak moc nemusi, ako najradsej by mal svoj mobil, ovladace a to co ma zakazane 😀 ..do krabiciek dava rozne mensie predmety, hracky, potom vyhodi a tak..ale to vsetko pride casom, joj to by sme moc chceli od takych malych deti, aby si este aj upratali a vkuse mali pozornost len na jednu cinnost..sak aj v skolkach musia casto striedat hry , lebo deti to jednoducho nebavi a tam su uz niekolkorocne 😉

evka4
17. jan 2012

Tvoje dieta je uplne v poriadku. Podla toho, co tu opisujes, robi svojmu veku primerane veci, tak sa zbytocne nestresuj.

trnka77
17. jan 2012

Máš doma zdravé,krásne ročné bábo,je úplne v poriadku 🙂 🙂

zvalka
17. jan 2012

Mne z toho vyplyva, ze je to velmi sikovne a nezbedne dietatko, je v najlepsom poriadku 😀 😀 😀 😉

irriss
17. jan 2012

Ahoj!
Zkusim Ti zmenit pohled na Tvuj nazor.. 🙂na Tveho maleho 🙂
napsala jsi v zaveru Tve otazky toto: 😉
Keď si vyhľadám na internete nezáujem o hračky a nepozornosť, tak mi hneď vyhodí autizmus ☹

Ja Ti poradim "opacne vyhledavani" 🙂
zadej si "autizmus" a uvidis, ze spousty popsanych reakci o "autizmu" se Tvym ditetem nemaji nic spolecneho.. 😉

p.s. Internet je mnohdy VELKY kamarad, ale muze byt velmi SPATNYM (nebezpecnym) radcem a pomocnikem

tea333
17. jan 2012

no to si robis srandu. moj maly ma 17 mesiacov a robi to iste 😀 su proste deti, co odmalicka vedia obsediet a hrat sa s jednym balonom donekonecna, a potom deti ako nase 😀 mne maly neobsedi, kocky sem tam postavi, ale aj tak hlavne bura, hadze, rozhadzuje veci, otvara supliky.take dieta nezamestnas sedenim, ale pohybovymi hrami. nas si najradsej gula plastova flase, hadze ich, naklada na auto, zhadzuje z auta.

lucka1987
17. jan 2012

😅 opisala si tabulkove 1 rocne dieta 😅

mianc
17. jan 2012

ale však on záujem o hračky má.. xixi.. každé dieťa vníma inak hračku.. keby ju ani nevnímal nepoviem.. ale on si ukladá do misky a aj z nej.. aj o skrinky sa zaújma.. to je jeho forma hračky.. že niekto pomenuje medvedíka hračkou, to ešte nerobí hračkou ale to, že to dieťa zaújma a hrá sa s tým.. myslím si, že malý je veľmi pozorný.. keby bol autista, isto by ti neukazoval, kde ma bruško, nožičku atď.. buď bez obáv.. 😉

anibas
17. jan 2012

tvoj synček je úplne v poriadku 😉 😉 😉

lucik85
17. jan 2012

no ja mam v poslednom case pocit ze maminky hladaju na detoch len chyby namiesto toho aby sa tesili ze maju doma zdrave deti .. a neviem kde sa pise ze by vsetky deti malo bavit stavat na seba kocky ..mojho to teda vobec nebavi a aj ked mam snahu ze ideme nieco stavat tak to okamzite zbura ,zoberie auticko alebo vlacik a ide si po svojom 🙂

mimikri
17. jan 2012

asi je to tvoje prve dietatko vsak? nebojkaj je uplne v poriadku. ako uz pisali predtym je klasicke spravanie rocneho dietatka. A okrem toho je každe ine. Rovnako je to aj s chodenim, sedenim, batolenim. Niektore iba sedi a rovno chce behat, ine len batolit a chodit zacne neskôr. Moje boli kazde ine dcerka len behat ani nebatolila a syn ten zase len štvornožky a behat ho zatial moc nelaka. Môj tiež bude mať za mesiac rocik takze takto to prebieha aj u nas. Inak je velmi šikovny ked ti ukaže kde ma nožicku ked sa ho opytaš. A to hranie niektore neskôr vedia napr. nad kockami presediet aj pol hodinu a inym uz staci 5 minut. Ale to je skôr hyperaktivita a take dieta proste potrebuje vela podnetov a prebieha od jednej činnosti k druhej a nič ho nezaujme nadlho ale to ta teraz nemusi trapit. Len sa pekne tes akeho mas sikovneho chlapceka. 🙂 😉

cmulinko
17. jan 2012

moj prvy syn po predcasnom narodeni mal priznaky DMO..Asi tak v 1 roku zivota mal priznaky na autizmus...v 18 mesiacoch mal poruchu vyvoja reci.V 2 rokoch bol zas hyperaktivny...v 4 rokoch mal poruchu adaptacie a teraz ledva cakam skolsky vek a nove dobrodruzstva v oblasti najnovsich psychologickych teorii u deti v skolskom veku...urcite sa nejaka diagnoza najde na ktoru mozem kludne povedat,ze toto je cely moj syn 😀 😀 ...ale odhliadnuc od tychto paranoidnych myslienok...mam celkom normalne deti....a aj ja som celkom normalna 😅

danielaviki
17. jan 2012

nas bol v tom veku presne taky isty... 🙂

deniskateniska
17. jan 2012

ahojky ja by som hlavne za tym nehladala nic .. a hlavne nie priznaky na nete pottom si len nepokojna.. je to uplne normalne deti sa same hrat nevedia a toboz nie viac ako minutu s jednou hrackou je to nieco co maju kazdy den a nebavi ich to. nas ma rok a pol a obcas si zoberie hracku hrat sa musim s nim ked ma dobru chvilku tak si cita ale to zacal len teraz zoberie si varechu alebo tlcik na maso a trieska po stene - opravuje (ja mam celu omietku dobitu ) no nevysvetlis lebo ocko ked opravuje nieco tiez bucha... 😅 😀 😀 neboj tvoje dietatko je uplne v poriadku.. ty mozno neberies hru ako hru jeho bavia misky nasho hrnce ine dietatko bavia hracky a niektore nebavi nic len maminka - to je najvacsia hracka 🙂

petkave
17. jan 2012

netrepoc, že autizmus... To by bolo potom aj moje dieťa autistické... A dokonca na povel nikdy nič nevykoná... vie, kde má očká, noštek... Ale myslíš, že mi ich ukáže, keď ho o to poprosím? Ani náhodou... Rozumie mi všetko, čo hovorím, ale on si hatle iba svojou vietnamčinou. A s hračkami bol na tom donedávna podobne... Až teraz niekedy začal kocky pekne stavať na seba. Ale tiež so žiadnou hračkou dlho nevydrží. A najradšej má zakázané veci, to je jasné. Loziť, behať, otvárať, zatvárať dvere, aj posuvné, posadiť sa do šuflíka, či do rúry, brať ocovi skrutkovače, vŕtačky, mne vysávač, mop... No čo... aspoň že je zdravý... Pohybovo je až veľmi nadaný, behá už od 10.mesiacov, ale učiť sa mu nechce a hrať pekne na hromádke ani náhodou... Netrápim sa, uvidíme, čo z toho bude. Ale kľudný nemá byť po kom. Ja aj môj muž máme v zadku vrtuľu, neobsedíme ani chvíľku, tak prečo by malo naše dieťa?