Čo robiť, aby dvojročný syn počúval?

lylyjana
28. jan 2023

Ide mi hlavne o veci, ktore su nebezpecne alebo moze nieco poskodit.
Napr.: Skace a beha po gauci, ma to zakazane, uz 100x sme povedali nech nebeha, neskace, ze na gauci sa sedi, ze ked chce skakat, nech ide na zem. Skusali sme zobrat jeho oblubenu hracku, nepustit mu rozpravku, aj si k nemu cupnut a tak to povedat, ale vsetko je len kratkodobe.
Je mi jasne, ma len 2 roky, ale v hlave mu to pali, rozprava jedna radost, teoriu preco nieco nemoze urobit kazdemu vysvetli, ale prax je ina 😅

Ale su situacie kedy OZAJ potrebujeme aby pocuval a niektore veci urobil resp nerobil.
Telesne tresty neuznavame, a uz mi je zle z toho, ako sme sa na neho rozkricali, lebo uz sme niekedy s nervami v koncoch. Nejde len o gauc, su aj ine situacie. Ja som za to, nech objavuje, skusa, ale ma to mat hranice.
Vam co najviac zabera? Nejaka dobra metoda ako mu to vysvetlit?

saraxyz
28. jan 2023

@lylyjana on nie je pes, aby počúval na povel. Ja som tento problém tiež mala s dcérou. Ona bola ako malý "cert". Keď som prestala zakazovať a v sebe som si upratala, dcéra sa zmenila

simona20201309
28. jan 2023

@lylyjana dat mu matrace na zem, nech skace na zemi, na mäkkom. Kúpiť mini trampolínu?
Skratka nemôžte ho brzdiť v niečom, čo je pre neho prirodzene a co momentálne zrejme potrebuje. Upravte mu prostredie tak, aby to bolo bezpečné. Je to vývojové stadium. Práve naopak, podporte ho v tom. Vytvorte mu na to vhodné podmienky. Syn bude spokojný, aj vy. Z toho možno pramení jeho ďalšia neposlušnosť. Keď ma veľa energie, nonstop je brzdeny, upozornivany...

simona20201309
28. jan 2023

@lylyjana povinná výbava pre všetky deti 😆

petamich
28. jan 2023

@simona20201309 toto ale sedi na situacie ako to skakanie na gauci a pri takych s tebou suhlasim, autorka ale skor zrejme riesi situacie, kde podporit ho v utekani na cestu alebo skoceni pod vlak (schvalne prehanam) nebude ta spravna cesta ;) a tu mame problem aj my s nasim 1.5 rocnym, on je proste neposedny chlapcek a nema ziadny pud sebazachovy ani naznak a je to veru narocne ho ustrazit, zaroven nezakazovat, lebo mne samej je neprijemne a proti srati cely den len hovorit co nesmie

simona20201309
28. jan 2023

@petamich tak minimálne do 3r by som sa od dieťaťa nevzdialila ani na 1m, kebyže sme pri ceste kde chodia auta. (Aj keď moje deti NIKDY nemali tendenciu utekať). Nemôžem veriť 2r dieťaťu, že keď mu zakazem utiecť na cestu, tak naozaj neutečie. Je to dieťa. 3r + už musí chápať. Ale bavíme sa o 2r, takže je to proste dieťa.
Neviem, aké situacie ešte mohla mať autorka na mysli? Co ešte také nebezpečné? Väčšinou zrejme ide situácie, pri ktorých si môže ublížiť- beh, skaknie, . . .
Doma sme všetko prispôsobili tomu, aby nedošlo k úrazu. Vonkajšie schody sú stále nebezpečné, preto vždy ja ychadzam prvá. Aj keď najmenšie vie, že nesmie ísť na kraj... ale je to dieťa - vtacik, mačka, kukucka...a bum.

lylyjana
autor
28. jan 2023

@simona20201309 praveze ho nonstop neupozrnujem, vela veci ho necham nech si sam odskusa, aj vankuse sme podavali na zem, ze nech skace po nich, ale nie...
@simona20201309 ine situacie napriklad: dobe silno prstom do telky alebo ju otaca (je zavesena na stene), otvara krb, vesa a sada si na dvierka od rury alebo mycky, vylezie na jedalensky stol aby si zobral nieco z druhej strany stola, ak bolo este v lete otvorene okno, zacal liezt po spustenych exterierovych zaluziach a ine.

@saraxyz to mi je jasne. Ja len chcem, aby 90% dna si robil co chce a tych 10% pocuval 😪

simona20201309
28. jan 2023

@lylyjana 😳

simona20201309
28. jan 2023

@lylyjana za toto by odo mňa dostal poriadne na zadok. Našťastie som až takýto extrém nemusela riešiť, ale toto je fakt za jednu na rit. Kriste... ja mat toto doma, určite som dávno u psychológa- minimalne sama so sebou.

simona20201309
28. jan 2023

@lylyjana ma režim? Dostatok spánku? Reaguje na meno? Prepáč, ale toto je horšie ako postrah Denis. Viem, že dnes sa za všetkým hľadajú doagnozy, ale toto vidím na minimalne ADHD. Myslím, že sa predpisujú nejaké vitamínové doplnky pre mozog, ak je tam potvrdená táto diagnóza. Ešte mi napadlo, čo TV, tablet, hry? Netravi čas na telefóne a pod?

Inak hneď by som nasadila ryby olej.

banalu
28. jan 2023

Nechcem aby dieta skakalo po gauci. Poviem - nechcem any si skakal po gauci, mas dve moznosti, zlezies sam, alebo ta zlozim. Raznym tonom, ale nie krikom.
Ak odmietne zliezt tak dieta zlozim, a poviem, ze nechcem aby sa to opakovalo. Toto zopakujem este raz ak dieta zas vylezie na gauc (lebo vsetci dobre vieme, ze to spravi 😂) treti krat zlozim dieta z gauca bez vyberu moznosti a poviem zas ze si neprajem aby bol na gauci. A potom bez slova uz len skladam, kym ho to neomrzi. S kludom anglicana samozrejme. Dobre je aj ponuknut inu aktivitu po zlozeni/zlezeni z gauca. Nemozes sice skakat po gauci, ale mozme sa ist prejst von hned ako .... dokoncim, zatial sa mozes hras s .....
Na kazdu situaciu treba najst riesenie, ktore bude vhodne pre oboch. Je kopa metod, ale zaklad je rozmyslat do predu. Uteka pocas prechadzky - teraz ma musis drzat za ruku lebo si neprisiel ked som ta volala. Nechce ta drzat za ruku (samozrejme, ze nechce) davam moznosti - bud ma budes drzat za ruku alebo si mozes sadnut do kocika... atd. Hlavne ziadne prazdne nenaplnene vyhrazky - pojdeme domov, ked velmi dobre vies, ze este musis ist na nakup. Alebo nepustit telku o pol hodinu. Dieta si to absolutne nespoji s tym, ze pred pol hodinou sa mu niekto vyhrazal niecim.

kaca222
28. jan 2023

Toto je už niekoľká diskusia na konikovi, kde som príjemne prekvapená komentármi (okrem toho od simony). Tak sa mi zdá, že naozaj na Slovensku svitá na lepšie časy, čo sa týka výchovy detí…

saraxyz
28. jan 2023

@lylyjana vieš koľko veci moja dcéra poničila a kde vsade visela? Ja nervy, ona ešte viac. Až to došlo do bodu, kedy urobila jednu vec a ja som nevládala reagovať a ostala som pokojná. Vtedy som pochopila .... a nastala zmena ako u mna, tak u nej

lylyjana
autor
28. jan 2023

@banalu dakujem, podobne som to robila vonku na predchadzke/odrazadle aby ma cakal alebo pocuval, a fungovalo to, len tu mi uz dosli napady AKO mu to uz inak vysvetlit lebo dnu si biac dovoluje. Ale skusim znova tento pristup a byt viac dosledna 😊

@saraxyz chapem, ja sa snazim ostat pokojna a neriesit ked nemusim. Ked rozbije pohar, ok, nechcel, vysmykol sa, stalo sa. Ale kebyze rozbije telku, preto, ze sa po nej vesal, tak to beriem uz inak akoby nechtiac nieco hodil a sa rozbije 🤷‍♀️ ale mas pravdu, krikom nic nevyriesime.

@simona20201309 rezim ma a aj dostatok spanku, 2x denne vonku chodime. ADHD si nemyslim, ze ma, lebo sa vie aj dlho sam pekne pohrat ci uz s autami alebo si stavia kocky. Telefon ani tablet nepouziva vobec, telka len ma urcity cas je pustena, ze pozrie napr 30min rozpravky a koniec, rad si lepi nalepky a dlho vydrzime aj pri knihach.
Davala som si ozaj pozor, aby od narodenia nemal milion podnetov a vedel sa sustredit na jednu vec, ziadna telka do pozadia, aby sme sa vyhli presne ADHD, ale samozrejme, nevylucujem.

lylyjana
autor
28. jan 2023

@banalu ako by si prosim vyriesila toto? Situacia 5min dozadu: sedim na wc, a pocujem ako zobral moj mobil a hodil na zem. Povedala som pokojne, ze mobil sa nehadze, nech ho polozi znova na stol. Ze to nie je lopta. Ked chce hadzat, nech si zoberie loptu. Hodil mobil este asi 4x na zem... podobnych situacii mame denne. Ponuknem nahradu a total ignore 🤷‍♀️ a toto ma hrozne stve, ze neviem co teraz

miadi
28. jan 2023

Ma obdobie vzdoru . Je to o prioritach co ti za to stoji vybojovat si. Moje deti ( aj cudzie) nam skacu po gauci ale nic sa im nestane nemam tam minove pole. Ale trebars okuliare moje nesmu chytat ani mobil . Dcera ked bola mala bola utekajko. Nechcela ani ruku drzat na parkovisku atd. Pomohlo ked som jej sem tam na ceste spomenula road kill .. Macka zajko Raccoon.. isli na cestu a zrazilo ich auto. Vybehnes na cestu sofer to nestihne ubrzdit a dopadnes takto . Nemala z toho traumu ani zle sny nic Proste konecne pochopila. Syn mà vacsi pud sebazachovy. Menej vzdoru s nim nebol problem. Obzreli sme si placku zrazenu co bola predtym žaba.. mobil si davaj na miesta kde nedociahne🙂

banalu
28. jan 2023

@lylyjana uz keby ho hodil prvy krat, povedala by som, ze takto sa k mobilu nespravame (neriesila by som uz dalsie info o lopte, tak male dieta to len matie a tvoj primarny odkaz na telefon sa strati v sume) a vzala by som mobil, dala ho mimo dosah, nechat ho hodit mobil este 4x je uz trosku masaker. Ak si bola na wc a nemohla si vstat mala si povedat nech ti ho donesie, alebo prestat reagovat a situaciu riesit az v momente ked si mu ho mohla vziat. Lebo aj tak ten telefon hadzal, mozno ak by si nereagovala uz by ho dalej nehadzal 🤷‍♀️
Ono to cele vyzera, ze je zvyknuty na nagativnu pozornost (detom je jedno aku pozornost od rodica dostanu, hlavna je pozornost). Cize videl, ze ak hadze telefon na zem reagujes a namiesto toho ze sa v klude vycuras si riesila hadzanie telefonu o zem a on bol spokojny lebo si sa mu venovala.

lenik223
28. jan 2023

Ja mám presne také isté dvojročné dieťa....asi vtedy išlo niečo vzduchom 😃 to on je ako za 4 deti 😂 dúfam, že je to len obdobie a že nebude taký stále 😊

gabika128
28. jan 2023

@lylyjana môj brat bol podobný, nepomáhali zákazy, príkazy, ani po zadku ( čo v tej dobe robili rodičia často), ale on mal aj diagnózu adhd a iné...

kiks1992
28. jan 2023

@lylyjana poniektore ženy nechápem je to normálne živé dieta ako väčšina a hneď by ste autorke radili ísť po lekarovh lebo ma ADHD a neviem co .. autorka ja mam skoro 3 ročne dieta a živé je tiež dosť ak zakázané je niečo just to spraví na moje platilo ignorovať keď videla ze jej niečo zakazujem alebo vidí ze niečo ma rozculi tak na truc to robí ak nezareagujem vôbec okamžite prestane .. musíš zistiť ako na neho co zaberá na niektoré zaberá ignor na iné krik našu keby xo udrela po zadku vrátila by mi lebo by to brala tak xe bitka je v poriadku preto určite nebudem bit ... sú deti kľudne ktoré sedia kreslia si tvoria a sú čerti co potrebujú pohyb

lylyjana
autor
28. jan 2023

@banalu sedela som na wcku, nevedela som vstat 😅 inak ani nahodou by som ho nenechala hadzat mobil. Ale skusim sa trochu viac sustredit na pozornost aku mu venujeme. Nemam pocit, ze mu davame len negativnu, ale mozno si to neuvedomujem. Ze sme s nim sive vela ale ci aj plnou pozornostou, ci nie sme casto na mobile, atd. Vdaka za tip, odsledujem! A ja som mu po prvom hodeni povedala uz nech ho donesie ale cestou ku mne ho este pohadzal 🤦‍♀️ tak 50% uspechu mam 😅

@kiks1992 mozem skusit aj to ignorovanie, no nemyslim si, ze to zaberie na neho. On tie veci nerobi aby nas nastval, ale preto, ze ho bavia 🤦‍♀️ a presne tak, udieranie by vratil urcite aj nam a bral to ako standard. Lebo on je ako spongia a vsetko co vidi u nas opakuje (aj ked sa hra sam s autami tak hovori veci co zapocul, co sa stalo atd). Raz som mu v slabej chvili povedala, ci chce na zadok (aj ked by som nedala), tak sa sam zacal potom udierat, vzdy ked urobil nejaku zlobu. To mi trhalo srdce. Ani si nechcem predstavit, co by robil potom, kebyze na neho ozaj dostane 🤦‍♀️ ale telesne tresty su cista blbost samozrejme, vynucovat si respecht strachom nema zmysel

domak2
28. jan 2023

Ach bože, ani moje dieťa nie je pes, ale kým je rozumovo na jeho úrovni, tak chcem aby počúval na povel minimálne veci co sa týkajú jeho bezpečnosti. Keď bude väčší da si to rozumne vysvetliť. Keď robí niečo nebezpečné, tak ho musím ísť reálne zobrať preč, povedať nono, pohľad do očí a stat mu chvilu za zadkom aby to nerobil za sekundu znova. Dcere stačilo povedat/ukázať 3x, synovi 300 😅

kubkovamama
28. jan 2023

@lylyjana u nás 4 deti a každé bolo iné..nezaberie na Janka to čo zaberie na Janku🤷niekedy proste z toho vyrastú,len si netreba nechať skákať po hlave..a kombinácia povahy s obdobím vzdoru čo asi máš doma je na prášky.Mne pomáhalo predýchať,nedať najavo nervy a riešiť úplne s kludom a donekonečna opakovať,skladať 50ty x zo stola..A odviesť pozornosť.Na niečo o čom vieš,že má fakt rád.Pre mňa to bolo strašne vyčerpávajúce obdobie.Stale v strehu,stále kontrolovať emócie,keď sa ti chce kričať a vyraziť do steny dieru a ujsť do iného mesta.Vsetko prejde,len to nepodceniť aby ti nevyrastol malý rozmaznanec a despota.Inak babičky to vedia veľmi pokaziť 😂 často tieto prejavy považujú za rozkošné a rodičov za prehnane prísnych

banalu
28. jan 2023

@lylyjana uplne chapem, denne nastava xy situacii kde si ani clovek neuvedomi co povedal, ako zareagoval.
Napr. Tiez wckova. Mala za mnou doletela (15 M) ako stale skontrolovat, ci som ju neopustila a ci naozaj curam na wcku ako som jej povedala.
Docirala som, utrela sa, sklopila sedadlo, splachla a otocila som sa umyt ruky. Isla som jej cosi povedat, otocim hlavu. Mala dvihnute sedatko, babika smer zachod. Ja som hned instinktivne vykrikla jej meno - lebo prva myslienka - ona tam tu babu hodi. Mala chuuuda sa tak zlakla, ze ma hned zacala objimat okolo kolien. Moja prva myslienka, ja krava, nech sa paci este po nej zhukni, ze nesmies a krasna asociacia - mama krici ked tu nieco hadzem vytvorena 🤪
A tak nadych vydych a vravim. Zlaticko co si chcela s babou robit, ukaz mame. Mala na mna len smutne pozerala, tak som dvihla poklop a vravim, ukaz mamke co si robila. Ona opatrne dvihla babu, dala ju na dosku, povedala ššš a ja som si vtedy dala mentalnu facku. Tak sme babu utreli, zavreli poklop, splachli, dezinfikovali babe nohy a umyli si riky.
Ano - super, ze som si to uvedomila, ze som preklopila situaciu, ale ani zdaleka mi to nedojde vzdy lebo sme len ludia a nase deti su len deti, ktore nas casto nechapu, casto su zmatene a samozrejme casto skusaju kolko nase nervy zvladnu 🙃 musime byt len silnejsie a nenechat sa vtiahnut do vln frustracie 💪 niekedy to ide a niekedy... ved vieme 🤣

simona20201309
28. jan 2023

@kaca222 ake staré máš dieťa?

simona20201309
28. jan 2023

@kaca222 na niektoré detí stačí krivo pozrieť, a iným nepomôže nič. Ale to vytrvalé dohovaranie 2r deťom neskutočne zaberá..... Ja to vidím presne opačne. Svitá na lepsie časy? Ako to co vidím na detských ihriskach, v škôlkach, v obchodoch? To sú tie lepšie časy, ktoré nás čakajú? Ze deti nemajú štipku účty k dospelým a k starším?
Už som tyran, keď mám názor, že niekedy si dieta vyslovene pýta? To už pomaly aby si človek toto nedovolila povedať verejné, však?
Tento trend ,,dohovarania, respektujucej výchovy výchova nevychovou...a pod. je tu ešte veľmi veľmi krátko na to, aby sa tu poniektorí bili do pŕs, akú majú úžasnú výchovu.
Nie som za bitku, ale za triezvy rozum. A ak mi dieta lezie von oknom, tak len dohovaraj.... len aby kým dohovoris už neletelo z 5teho poschodia....

basska_b
28. jan 2023

@lylyjana 5x hodil mobil o zem? Vystrelila by som z WC, chytila jeho ruku,chytila mobil, vylozila niekam vysoko a razne zopakovala, ze toto hadzat nebude, ze to rozbije... takisto, džube prstom do TV, chytit za ruku, zadrzat prst, vysvetlit, TV je draha... deti v tomto veku skor pochopia fyzicke zastavenie ruky ako vysvetlenia, ale samozrejme, treba pridat kratke a
primerane vysvetlenie... vydrz, on bude rozumnejsi, ale cim mensie dieta, tym jednoduchsie vysvetlenie podat, aj 3x zopakovat. a fyzicky zastavit ruku, zniesg z gauca, chlapci tomu lepsie chapu ako slovnemu upozorneniu... Robis to fajn, najdes si metody, len vytrvat. Ja by som aspon takto isla na to, mam 2 deti, tiez sme si takymi pokusmi presli, ale su to baby a su pokojnejsie. On musi vediet tu reakciu okamzitu. A aj z tonu, postoja, ze to myslis vazne. Inak bude skusat furt

veroonr
28. jan 2023

@lylyjana moja mala ma uz 3,5r a stale s tym bojujeme 🙈 totalna divocina. Tiez si davam pozor aby som stale nehovorila zakazy a nezvysovala hlas ale je to strasne narocne, hlavne teraz ked mame doma aj 5m babo. Drzme si palce

simona20201309
28. jan 2023

@lylyjana pokojne? Hodil ti na zem mobil a ty si pokojne vysvetlila, že sa to nerobi? Aká bola tvoja reakcia, keď to urobil ešte ďalších 5x?

lylyjana
autor
31. jan 2023

@simona20201309 nie, 1x bolo pokojne a potom uz posledne v nervoch. Ale uprimne ja uz nemam chut kricat, lebo je to otrasne a vysledok takmer ziaden

simca06022011
31. jan 2023

2r dieťa ta nebude počúvať, dokonca deťom je suma fuk ci im zoberieš hračku. Max chytia amok. Je to dieťa vysádzať bude. Moja skákala na gauči, chytila som zložila ju dole, a toto urobila kľudne aj 5x, žiadne matrace na skákanie s kraviny. Vonku sa skáče, lieta, ... A ku kriku, nepomáha, iba ty sa vynervujes, na detský amor ak ide o život pomáha jedna na rit. Minimálne ako kamoš povedal, má za co revat teraz. Nechápala som, pochopila som. A hádzanie veci a pod. -treba dar všetko z dosahu. Bez urážky 2r je hlupucke. Vysvetľovanie bez nejakej fyzickej zábrany, nepochopia. Chytitu ruku, odniesť ( dieta), zložiť, až po to " na zadok'. A hlavne zabezpečiť všetko nebezpecne, drahé, krehké... ja som mala dieťa v podstate veľmi pokojne a dobre ale aj tak do kuchyne zábrana, veci vyložene,... u nás neskôr prišli výmysly:D