Ako vám rozumie vaše dvojročné dieťa?

marionmarion
26. apr 2014

Ahojte, mám 26 mesačného syna, má celkom slušnú slovnú zásobu, dokáže pomenovať veci okolo seba, povedať a ukázať čo chce, vie čo je studené, teplé, mokré, pozná a používa aj pár slovies, ľahko si zapamätá čo počuje, pozná aj pár básničiek a pesničiek...ale mám pocit, že veľmi často nechápe čo mu hovorím. Ako keby veľa vecí hovoril len tak, že ich opakuje a spája do viet, ale nechápe význam a často to nedáva zmysel. Ovláda iba jednoduché veci, ako napríklad dones, polož, postav sa, ideme papať. No keď poviem niečo dlhšie, na to sa už veľmi nechytá. Napríklad mu poviem, že nech vráti knižku do poličky, tak síce chápe, že od neho chcem aby knihu odložil, ale už nechápe kam. Takisto nerozumie slovam ako za tebou, do krabičky a pod...musím mu to veľakrát zopakovať a ukázať, aby sa chytil a vypada zmätene, ako keď niečo nechápe.
Keď na niečo ukážem, nerozumie. Musím sa tej veci takmer dotknúť, aby pochopil, čo mám na mysli. Požíva dvojslovne vety, veľmi zriedkavo troj a nikdy viac. O sebe hovorí v druhej osobe: chceš, papáš a podobne. Na žiadne otázky okrem "čo je to" mi neodpovedá a sám od seba tiež vačšinou iba pomenuje veci a málokedy niečo iné. Nevie čo znamená kde? kam? ako? aký? preco?
Okrem podozrenia že mi nerozumie, je trochu pozadu aj s jemnou motorikou a tiež moc nemá záujem sa zapájať do bežných činností, hrať sa s deťmi a podobne...
Čo si o tom myslíte? Ako na tom boli vaše deti v tomto veku? Mám sa znepokojovať? Môže ísť o nejakú poruchu? K psychologovi ho zatiaľ nechcem brať, najprv by som rada prečítala vaše skúsenosti a názory. Ďakujem.

veriiii
26. apr 2014

@marionmarion ja len k tomu,ze hovori o sebe v "2". osobe-v jeho veku je to uplne normalne, hovori to tak,ako to pocuje,ked sa to jeho pytaju-taketo male deti este nevedia sklonovat..

marionmarion
autor
26. apr 2014

@veriiii to je to najmenej čo ma trápi...to som len spomenula, tiež to beriem ako bežné...ale to ostatné ma znepokojuje...

anina33
26. apr 2014

Nas ma 27m a este moc nerozprava,uz vobec nie vety.Ale zato vsetkemu rozumie.Napr.ked mu poviem chod si priniest flasku zo spalne,tak pojde a donesie.Aj veci si odlozi tam,odkial ich vzal.Manzel ked utiera riad,on odklada vsetko tam kam patri🙂A s detmi sa velmi rad hra,ved mam problem ho dostat domov.

ejuska79
26. apr 2014

moj syna ma 25 mesiacov, rozprava plynule, sklonuje, rozumie takmer vsetkemu, spieva atd, je sikovny, dcerka bola na tom tak isto...avsak sestrin syn tiez dvojrocny, vie povedat max 5-6 jednoduchych slov, vobec ziadne vety nesklada...tak je to asi individualne..... zrejme si ho trosku pozorovala, ja by som este pockala, mozno sa to zda iba tebe... a zapisovala by som si to... kamartka mala podobny problem so syncekom, ale o nieco horsi, dlho si mysleli ze je autista, aj bola s nim v tom centre v BA, aj u nejakej DR. Janosikovej, ale autizmus mu nediagnostikovali..ma vsak nejaku poruchu v mozgu, suvisiacu s ucenim sa rodnej reci... skratka materinsky jazyk sa uci ako cudzi jazyk... nechape vyznamu slov, slovicka musia neustale opakovat, aby si ich zapamatal...tak je trocha pozadu s recou, ale da sa to dohnat casom, len to chce vela trpezlivosti atd... tym samozrejme nechcem povedat, ze to ma aj tvoj, bozechran...ja len k tomu, aby si si zapisovala, co sa ti nezda, kedy neraguje podla teba ako by asi mal... a potom skus s dr sa poradit, nech ta niekam odporuci, ked by bolo treba... alemyslim, je este malicky...ze sa len znepokojujes, co samozrejme chapem...

siska53
26. apr 2014

@marionmarion ja si myslim,ze uplne v pohode. Si na tom lepsie, nez ja. Moj maly v tom case vobec nehovoril.
Vedela som len to,ze rozumie.
Mala ma 24m., Tiez este nehovori. Ak teda nepocitam tie baba,mama,dede,papa a pod., co vedel aj maly.
Logopedicky (kvoli malemu chodime) som sa opytala aj na nu, ona mi povedala,ze s nou mam hovorit strucne, kedze este nehovori, tak skor hole, resp.malo rozvite vety a vela pomenuvavat, ukazovat. Ked poviem dlhu vetu, vraj sa v tom dieta strati. Aj prikaz (toto som ale uz citala inde) treba povedat u tych malych deti nie takto: vezmi knizku a daj ju na policku, ale rozdelit to: vezmi knizku. Ked ju vezme, potom povedat: daj ju na policku.
A s tym, ze kocka je za tebou, to sa pomaly uci, ta orientacia je pre nich tazka.
Co sa tyka hovorenia si v "ja" forme, to maly zacal az okolo 3.roku. On zacal hovorit v 2,5roku. Ale potom uz hovorim cele vety, len este urcity cas hovoril takym svojskym jazykom, ze len my sme mu rozumeli.

adelajda2012
26. apr 2014

No, ja mozem pisat iba co vidim u mojej malej, lebo deti v jej veku velmi nepoznam, tak netusim, co je standard. Dcerka ma 23mesiacov. Rozprava pomerne malo, ale slovnu zasobu ma slusnu. Znakujeme, takze pozna kopec znakov, ale slovies pouziva len asi zo pat-sest zakladnych (papat, skakat, behat, plakat, kreslit, pit..). Obcas spaja dve slova (modra capica, papat kolacik, vonku prsi), tri skor vynimocne. Mam pocit, ze tomu co hovorim rozumie velmi dobre. Bezproblemov plni prosby ako - odnes knizku do policky, napi sa z pohara na stole, odloz si topanky na miesto, podaj ockovi ponozky... Urcite rozumie otazkam kde?kam?ako?aky?preco? A aj tym urceniam miesta, aj ked to nie uplne vzdy (obcas ma problem s tym za tebou, vedla teba...).
Do beznych cinnosti v domacnosti sa zapaja rada (myslim zametat, varit, umyvat atd.), ale s detmi sa tiez velmi hrat nechce/nevie, skor na ne len pozera.

stefka33
26. apr 2014

@marionmarion Niektoré deti ani to nespravia čo tvoj. Malo by sa to zrovnať kým nastúpi do školy. Daj mu ešte čas a neznepokojuj sa.

marionmarion
autor
26. apr 2014

@ejuska79 mna ani tak neznepokojuje to ze nerozprava viac...skor to ze nerozumie ☹ rozpravat v tomto veku este nemusi, ani sklonovat, takych deti je vela co sa rozhovoria neskor...keby som mala pocit ze sice nerozprava ale rozumie, tak by ma to netrapilo...ale takto...
Mozem sa spytat aku diagnozu ma kamaratkym maly? Dakujem

marionmarion
autor
26. apr 2014

@stefka33 mna znepokojuje hlavne to ze mi nerozumie...to ostatne by sa malo zrovnat..aleto ze nerozumie co mu hovorim, moze byt znakom nejakej poruchy, preto mam obavy...
@anina33
@adelajda2012
@siska53 ved prave to baby...ze vase deticky aj ked vela nehovoria, rozumeju vam...to je uplne normalne...ale ja mam pocit ze moj maly mi nerozumie ako by mal ☹
snazim sa nanho hovorit uz jednoduchsie a vdaka za tip, budem tie prikazy delit, mozno to pomoze...

zuzana76
26. apr 2014

@marionmarion mna teda znepokojilo, ked si pisala, ze len opakuje po vas, tie vety, su rozne moznosti co malému moze byt, v tomto veku by uz nejake porozumenie malo byt, aj moj syn nam poriadne enrozumel v 2 rokoch, ale hned som riesila logopedicku, on ani nerozpraval, postupne sme sa vypracovali, po polroku uz krasne rozpraval, teraz ma 3 roky a 8 mesiaco a usta sa mu nezavru, takze to nemusi byt nic ani u vas, ale to porozumenie by uz malo byt, ak nie je, tak to treba riesit podla mna, moze sa jednat aj o receptivnu dysfaziu

zuzana76
26. apr 2014

@marionmarion aj mne logopedicka povedala, ze najskôr musim davat jednolsovne prehovory , nespytat sa napr - Chces pit vodu? ale spytat sa len - Vodu? ked bude chapat taketo jednoduche vety potom sa prechadza na dvojslovne prehovory - Pit vodu? a ked chape aj to, tak trojslovne - Chces pit vodu? A takto sa postupuje pri vsetkom. Nas nerozumel, lebo bol stale v pohybe a nebol sustredený, ked sa naucil sustredit, tak sa porozumenie zlepsilo, to bolo tak okolo 2,5 roka.

siska53
26. apr 2014

@marionmarion no ja si myslim, ze rozumie,ze rozumel i syn. Skusim to viac sledovat, ale mam pocit,ze rozumie mnohemu. Ale je zas pravda, ze sa jej este nepytam preco a otazku co je to davam len na zvieratka, ktore vie zvukmi pomenovat. Ked sa jej spytam, kde je ona (meno nebudem uvadzat), tak ukaze na seba. Vie ukazat, kolko ma rockov a aka bude velka, ked vyrastie.
Ale orientacia za tebou, pred tebou,vedla teba jej robi problem,to si vsak myslim,ze je normalne.
Deti si vsima,ale este sa s nimi nehra, mala jedno obdobie,ked ich objimala a vytrhava im z pusy cumliky (ona take nepozna,tak asi preto).jedine s bracekom sa jasi a reaguje na babatka v kociku a psikov.

ejuska79
26. apr 2014

@marionmarion zajtra napisem ako sa ta diagnoza vola,spytam sa jej..

zuzana76
26. apr 2014

Nechcem strasit, to vôbec nie, ale napr. zda sa mi zvlastne aj to, ze na vsetky veci musis ukazat, ze nerozumie co chces, toto robia autisti, oni nevidia svet tak ako my a napr nevidia ani do dialky, napr ked by si prstom ukazovala lietadlo na oblohe, tak by sa ti pozerali len na ten prst, ale enchapali by, ze ty ukazujes lietadlo. Ale toto moze byt tiez sposobene len tym nedostatkom porozumenia, tusim to mal aj nas maly, uz si az tak nepamatam, ja som vtedy dost riesila, ze ci nie je autista, nastastie sa to nepotvrdilo, ale od tych 2 rokov som s nim pracovala podla pokynov logopedicky.

standu
26. apr 2014

Ja by som k psychologicke sla, ak sa ti to nezda. moja mladsia ma rok a rozumie ked pomenuvame bezne cinnosti, ideme sa kupat, podaj ockovi telefon, ideme papat, kde mas ...xy nejaky konkretny predmet a pod, hovori 5slov, jednu vetu "KDE JE". starsia v 2 rokoch rozumela vsetkemu, slovna zasoba bola vacsia, hovorila v prvej osobe. toto by vsak u tvojho syna bolo ok, co sa mi ok nevidi je, ze podla teba nerozumie. starsia dcera ma centralny hypotonicky syndrom, cize hruba motorika bola pozadu, jemna este stale je, ma odklad do skoly. od roka sme chodili k psychologicke raz rocne na posudenie psychomotorickeho vyvoja.

marionmarion
autor
26. apr 2014

@zuzana76 ale ja som nepisala, ze len opakuje po nas...opakuje slova ktorym nerozumie ( casto ide o veci, ktore su samozrejme este mimo pochopenie dvojrocneho dietata napriklad suma penazi, alebo cudzie slova) ale inak slova pouziva cielene. Napriklad mi povie "chces zemiak" ked mu davam polievku, tak si veyberi z neho iba zemiak. alebo si strci ruku do vody a povie " tepla vodicka ( a naozaj ide o teplu vodu, rozoznava to). alebo " tam je stavicka" a ukazuje odstavovac vo vyklade elektra. Alebo nieco rozleje a povie "utreme". Ono to nie je ze nerozumie vobec, vela veciam rozumie ale zas vela veciam nie...a mam pocit ze v jeho veku by uz mal rozumiet lepsie...alebo chapat rychlejsie...trebars ked som sa ho pytala kde je tato, tak ukazal na pocitac...a ked som mu povedala ze ton ieje tato, ale pocitac, tak ukazal uz spravne...ako keby aj pomalsie reagoval...a niekedy nema zaujem komunikovat vobec, ked samu snazim nieco ukazat, vysvetlit, spytat sa, tak nereaguje...on je tiez taky ze je stale v pohybe a nesustredeny...ale ja tu nesustredenost pripisujem tomu ze je skor zmateny ze nechae, tak sa tvari ze nic ani nehovorim...
@siska53 no moj syn vie ako sa vola napriklad...ale to je nieco, co sa proste dieta nauci a uz si to pamata
@ejuska79 dakujem, budem ti vdacna...

marionmarion
autor
26. apr 2014

@zuzana76 o autizme som toho citala hodne a to som vylucila, lebo vela veci nanho vobec nesedi...tu nejde o to, ze ja musim na veci ukazat, lebo inak by nevedel kde su...ide o to, ze nerozumie ze prstom sa ukazuje smer...on sa mi praveze nediva na ruku, nechape ze sluzi na urcenie smeru...

marionmarion
autor
26. apr 2014

@standu zatial k psychologovi ist nechcem...ale ak sa to do dvoch mesiacov nikam nepohne, uz to budem riesit...

adelusha
26. apr 2014

@marionmarion to ja mam doma 6- rocneho a skoro 4- rocneho a tiez ma obcas ide trafit, ked sa 4x opytaju ze "kde?" a nepozru mi na ruku, kam ukazujem 😀 a ten mladsi este nepochopil rozdiel medzi predbehnut a dobehnut, ked sa vozia na bicykli tak to stale povie presne naopak. Myslim ze mas zbytocne obavy, kazde dieta v niecom inom vynika a v niecom mozno zaostava, proste kazdi sme ini 🙂
moj starsi syn do dvoch rokov nerozpraval v podstate vobec a potom za 4 -5 mesiacov uz recitoval na velku noc vinsovacky a teraz si zas niekedy zelame aby sa to ticho vratilo, on rozprava v kuse, aj pocas jedenia, aj zo sna... 🙂

samantha223
26. apr 2014

@marionmarion kazde dieta je ine, mam viac deti, kazde bolo ine, jedno uz 2 rocne rozpravalo, ale chodilo len od roka, syn chodil od 9 mes, ale rozpraval rozumitelne az 3 rocny, dalsie dcera tiez aktivnejsia, ale tiez mam pocit , ma 29 mesiacov, ze by uz mala viac rozpravat. Kazde dieta je ine, myslim, ze to , co ste napisala, su uplne bezne veci, nedeje si nic nenormalneho 🙂

zuzana76
27. apr 2014

@marionmarion no ak sa ti inak zda v poriadku, tak je to na tebe, ja som môjho syna zacala riesit a napravilo sa to do polroka, teraz bude mat 4 roky a az na to, ze je velmi tvrdohlavy a neda si veci vysvetlit, je velmi rozumny a recovo predbehol aj 5-rocnu sesternicu

reagovala som na vetu , citujem : Ako keby veľa vecí hovoril len tak, že ich opakuje a spája do viet, ale nechápe význam a často to nedáva zmysel

sosanna88
27. apr 2014

@marionmarion ahoj. moj nazor-tvoje dieta je uplne v poriadku na svoj vek.
nehladajme problemy kde nie su.
(keby som ja mala riesit co moja este nevie, alebo nechce vediet, robi, alebo nerobi, porovnavala s inymi deckami....tak mi vide vysledok minimalne taky, ze mala je zaostala)...🙂
ako aj kazdy clovek je iny, niekomu zapaluje pomalsie, inemu rychlejsie, tak aj decka su ine...
ja vyznavam troska free style vychovu. malej veci len ukazujem, nic ju nenutim robit a prehnane nesledujem. zrazu len zistim zo dna na den, ze aha uz to vie cica mala...proste ide si podla seba, vtedy ked ona chce.
mozem do nej hucat, ukaz ocko, ukaz pupik a podobne. ked nema naladu neukaze aj keby co bolo. priklad. a pritom viem, ze to vie🙂 tak niekedy to mozno ani neni o tom, ze tvoj maly to nevie alebo nerozumie ale ta jednoducho ignoruje alebo naschval ukaze blbost alebo ja neviem. tie male rozumceky velmi spekuluju.
Opakujem, moj nazor, ze maly uuuuuuplne v poriadku. No panic, relax ako sa hovori 🙂 peknu nedelu

marionmarion
autor
27. apr 2014

@zuzana76 nezda sa mi v poriadku, inak by som tuto temu nezakladala. Ale tiez nie som zastancom toho, aby sa dieta hned onalepkovalo nejkou diagnozou a vlacilo sa po lekaroch. Pockam este chvilu a ak sa nic nebude menit k lepsiemu, potom pojdeme k psychologicke a logopedicke.
Ja som pisala, ze" vela veci ako keby opakovalo po nas"...ty si napisala "ze len opakuje po vas"...a to je dost velky rozdiel, lebo on nie len opakuje po nas...robi aj to, ale nie len.
Kazdopadne dakujem za tvoje rady, beriem vsetko do uvahy...

marionmarion
autor
27. apr 2014

@sosanna88 v tomto nesuhlasim...ako matka dokazem velmi dobre posudit,kedy dieta nerozumie a kedy len ignoruje. Tiez som za freestyle ako si pisala, dieta do nicoho nenutim...ale ked mu hovorim nieco a on ocividne nechape co chcem, to v jeho veku ok nie je...a hlavne tym trpi on sam, lebo ked mu nieco poviem a on nechape, tak sa niekedy ja rozplace z toho pocitu neuspechu a bezmocnosti...

zuzana76
27. apr 2014

@marionmarion ale ved ja som ti nepovedala,ze dieta onalepkujes diagnózou, podala som ti nasu skusenost, som anzoru, ze cim skor sa problem zacne riesit, tym lepsie pre vsetky strany, to je vsetko

marionmarion
autor
27. apr 2014

@zuzana76 a ja som ti napisala, ze ti dakujem a beriem to do uvahy...a myslim to vazne,naozaj to beriem do uvahy. Iba chcem este mesiac-dva pockat...sama si pisala co vam logopedicka radila, tak to chcem najprv skusit s nim doma, ci to zaberie a ak nie, tak potom pojdeme za odbornikom. To co som ti pisala, som nemyslela vobec v zlom... 😉

kriska
27. apr 2014

mozem sa spytat co znamena ze je pozadu s jemnou motorikou? neurazam len som zvedava, mojho ziadne bezne hry ci skladacky nezaujimaju tak neviem zistit ako je na tom s tou motorikou, co sa ti na tvojom nepozdava v tomto? dik

sosanna88
27. apr 2014

@marionmarion tak potom v poriadku. uvodny prispevok znel inak...
ak to je az take ,,tragicke,, tak by som behla k dr. a hned, nie cakat...
no i tak si myslim, ze je ok🙂-bodaj by som mala pravdu!-budem rada ak das vediet.
pa

marionmarion
autor
27. apr 2014

@sosanna88 bodaj by si mala pravdu! Ja by som bola najradsej...sama pises, ze tvoja mala neukaze co chces, ale pritom vies, ze to vie...a ja praveze mam pocit, ze to moje dieta nevie. Diva sa na mna zmatene a vidim ze by aj chcel vyhoviet, ale nerozumie co chcem...niecomu rozumie dobre, niecomu nerozumie vobec. Dnes som mu napriklad hovorila ze mam v taske cokoladu a ze taska je pod stolom. Ukazovala som mu kde je stolik a kde je pod nim taska. Nechapal. Rozplakal sa iba. Musela som k tej taske prist a ukazat na nu...proste nechape suvislosti ☹
Neviem, ako je na tom tvoja mala...ale toto mi pride, ze to nie je ok v jeho veku...

zlte_kuriatko
27. apr 2014

ahoj ja si myslím, že nemas ešte dôvod na paniku, poznam aj tu v okolí detičky čo toho vedia omnoho menej ako tvoj a nikto sa neznepokojuje. mam tiež dvojročnú dcéru kopírujem príspevok čo som písala inde: naša ovláda uplne všetko, vie takmer všetko pomenovať, pozná všetky zvierata a vie ich aj napodobniť vie asi 6basníčiek no možno aj viac par z nich vie sama povedať a ostatné vie podoplnať slova ked ich rozpravam ja. z farieb pozna iba žltú a červenu. obliecť si vie iba čiapočku a tepláčiky (to sa jej nepodarí vždy) a papučky na suchý zips (dakedy si ich obuje opačne) v rodine vie povedať kto sa ako vola čo od koho ma kto jej čo dal. no na otazku kde ideš povie prídem emoticon hocikedy mi príde napríklad reklamovať ranajky že nechce chlebík s medom ale páročku. čo sa týka detí tie ma strašne rada, už komunikuje aj s nimi, dokaže sa začleniť do kolektívu ked sa deti hrajú na piesku a pod. rada si číta, hra sa s legom , plastelínou, magnetkami. myslím, že v školke by sa jej už teraz páčilo a zvládla by to tam (až na tie plienky). neviem či ovláda toho vela alebo málo na svoj vek ale ja som spokojná.