Ako trestáte deti, keď neposlúchajú?

1. apr 2023

Máme dcérku 4,5 roka má skúša si hranice čo môže a čo nie.
Častokrát neposlúcha, nevieme čo vymyslieť ako ju motivovať aby poslúchala? Prípadne keď je moc zlá aky trest použiť aby si uvedomila že robí niečo zle?
Viem je to ešte len dieťa, no niektoré situácie a činnosti s manželom chceme aby dodržala a poslúchala.
Dám príklad ideme na prechádzke a jasi sa behá aj po ceste nesleduje autá. Samozrejme skriknem na ňu že má si dávať pozor no nepočúva.
Alebo ma taky zlozvyk že všetko pcha do úst olizuje a hryzie plysakov paplón nás gauč proste všetko. Nevieme ako z toho ju oducit. Gauč máme opierku uplne mokrú a začína splesniet čo dcéra to stále olizuje.
Alebo vyšplhá sa na regál a ťahá to na seba, darmo poviem nech to nerobí že to spadne, nič nepočúva.
Všetko chytá myslím nebezpečné veci, do všetkého ide.
Ako ju naučiť poslúchať prípadne aký trest použiť?

tosomja
1. apr 2023

Nič v zlom, ale už by dostala na riť. Hlavne za tú poličku. Cez cestu držať za ruku aj keby sa mala hádzať o zem.
To slintanie, hryzenie, asi je nervózna, nemá kde vybiť energiu.

danielahamar
1. apr 2023

môžu u nás bývať😂

zuzkaa1991
1. apr 2023

Pripnem sa .....akoze nasa ma akurát 5r ale brutal posledny polrok mozem si hrdlo vyvreskat jasne ze dostava po rici ale uz ani to nezabera možno nachvilu alebo ked niečo chce vtedy poslúcha.....u nas plati ze pocitam pomalšie do 3 opakujem jej co spravim ak nespravi to dovtedy zakazem co ma rada(hovorim jej pod do vane ked.pozera tv jasne pockam kym.skonci. rozpravka ak nejde pocitam.do 3 a poviem ze vypnem tv alebo aj vypnem atd) ale aj tak prestava veľmi. Počúvať doteraz pocuvala.pekne cca polroka.koniec

domak2
1. apr 2023

Menej rozprávať a viac konať. Povedz raz a zober ju za ruku, odnes ju preč atď.. ale teda na 4,5 mi to už príde trochu zvláštne spravanie.

maminkadeticiek
1. apr 2023

Moj je o rok mladsi a tiez mam taky problem ze nanho vychovne prostriedky nejak nezaberaju.Dcera bola uplne ina.

zorkahorka
1. apr 2023

Dorazne povedz "prestan!". Alebo zakaz niečo, co ma rada. U nas velmi pomaha počítať do 3 - povedz, ze potom vytiahnes varechu. po ceste, po ktorej chodia auta, ta musi drzat za ruku

nafka0483
1. apr 2023

Krikom a bitkou to nedosiahnete 🤷‍♀️ Ale ani papagajovanim fraz ze toto nesmies, pod sem a pod. Poviem raz, pri naslednom zopakovani uz konam - zamedzim cinnosti, chytim za ruku, odnesiem prec.
4 rocne uz pochopi aj vysvetlenie preco je nieco nebezpecne a nesmie to robit.

januska12323
1. apr 2023

Tú prechádzku myslíš vážne? 4 a polročné dieťa necháš behať po ulici? Veď chytím za ruku a ideme, môže revať aj celú vychádzku je mi to jedno. Olizovat gauč ste mali zaraziť hneď na začiatku a strčiť jej do ruky hryzatko pre bábätká alebo čo keď má chuť. Na regál sa nešplha, keď má veľa energie môžeme ísť na ihrisko. Skúsi ďalší krát, zoberiem dole a kľudne aj trest dať, ty si autorita nie ona.

nikaeli
1. apr 2023

Ma prechádzke za ruku. Ak chce behať kade tade, aj na cestu, tak bude chodiť iba za rúčku a nebude môcť pobehovať. To olizovanie gauča a štveranie sa na regál mi príde trochu zvláštne na daný vek. Inak je ok? akú má reč, porozumenie, hru? chodí do MŠ?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
1. apr 2023

@nikaeli To olizovanie vôbec nechápeme z čoho , no z ničoho nič začala a už cca pol roka to trvá.
Áno chodí do škôlky, rozpráva pekné všetko aj vie sa sama zahrať má fantáziu. No neposlúcha.
@elizabet173 Chodí do škôlky tam s ňou nie sú žiadne problémy. Žeby upozornila na seba a preto neposlúcha, veď sa jej venujem koľko len môžem popri práci, tie činnosti čo si písala všetko robíme spolu zapajam ju. Ja už fakt neviem ako na ňu.

autor
1. apr 2023

Trestať na ňu ani nezaberie keď zakážem rozprávku alebo zoberiem jej obľúbenú hračku nič.
Po zadku zatiaľ nedostala neskúšala som

thoughtfulweirdo
1. apr 2023

Moje najstaršie má 5, takže mám skúsenosť len do tohoto veku 😄 u nás rozhodne funguje "connection before correction". Prísť na to, čo dieťa tým správaním sleduje, čo z toho získa? A naučiť ju vhodnejšie možnosti, ako to získať, ideálne slovne 😁 prípadne ponúknuť vhodnú alternatívu. Namiesto nelogických trestov ja považujem za účinnejšie (kde to ide) prirodzené následky, a kde to nejde, tam logické. Logický následok behania po ceste je, že buď sa ide domov, alebo jej v tom fyzicky zabránim. Ja so silou nemám problém, takže v prípade potreby viem moju 20 kilovu aj odvliecť pod pazuchou, ale toto už máme dávno za sebou. Oblizuje gauč? Nebude na ňom. Lezie na poličku? Nebude v tej izbe. Ale všetky takéto schválnosti sa u nás dejú zásadne ako volanie po pozornosti, skrátka keď jej chýba kontakt so mnou. A to sa deje bez ohľadu na to, či ja mám pocit, že zrovna v ten deň som sa jej venovala až až 😅

sorayaardente
1. apr 2023

Toto správanie mi nepríde normálne pre toľko ročné dieťa,smer psychológ...

lenkakravcova
1. apr 2023

Vysvetliť jej v prvom rade, prečo to nemá robiť. Aký to má dopad (ako zničí vec, alebo ako sa zraní - ideálne sú na to videa: proste jej pusti nejakú nehodu kde niekoho zmačkla skriňa a zomrel - toto u nás funguje hneď 😀). A keby nepočúvala ani po tomto, tak už len po zadku. Poriadne. Tak aby si zapamätala, že ak to urobí znovu, znovu dostane a bude to fakt ze bolieť (nie tak ze sa ti vysmeje do tváre). Deti musia vedieť co sa stane ak nepočúvajú - poznať dôsledky, aby tak poznali hranice.

konik123_
1. apr 2023

Ja sa čudujem, že 4,5 ročné dieťa keď robí toto po zadku ešte nedostalo. A to ja som proti fyzickým trestom ale čo je veľa to je veľa. A keby mi polroka oblizuje gauč tak akože to polroka neriešim? Veď to musíš davat každý mesiac tepovat.
Mám 3,5 ročnú dcéru ktorá je živé striebro, vymýšľa a vystrája čo sa dá. Ak je to nebezpečné tak dokáže poslúchnuť. Žiaľ niekedy musím zvýšiť hlas keď dohovaranie nepomáha. Minule skákala po gauči a toľko som ju na to upozorňovala, prestala a keď som na sekundu zmizla robila to opäť a padla. Normálne som jej z nervov ešte po zadku dala. Odvtedy to nerobí. Deti musia mať určité hranice a nie skákať rodičom po hlave. Keď nevieš ty zakročil čo otec?

lolita555
1. apr 2023

@domak2 presne moje slová

lolita555
1. apr 2023

Inak ja som odchovala dvoch chlapcov a teda toto mi nerobil ani jeden.ale poznám také prípady v škôlke keď vyprevádzam a poviem teda náročnú,mne to príde zvláštne keď vidím decka robiť nejaké veci.mozno som nejaká divná ja alebo teda nie naučená .ale teda gauč by mi neoblizovala.ved chytím dám preč a keď po kde zas tak zas proste neexistuje toto.ja som teda syna tiež nikdy nebuchla ale nervy mám slabé ,ja by som inak predychavala.a tu ulicu ani nekomentujem veď si matka hádam necháš decko behať kade tade .

zuzinka888
1. apr 2023

Ako jej to odkomunikujes. To davaj pozor. Ako co si pod tym predstavujs ako toto slovicko ona vnima. Je to take kadejake. Hovor na ňu jasne - kracaj pomaly, kracaj vedla mna, podaj mi ruku- mozes na obrubnik( chodzou po obrubniku sa zapajaju obe casti mozgu. ) to hryzenie- kupte jej hryzatko palicku - takto ventiluje nervozitu , stres hnev, strach. Ako vsetky nabytky by mali byt pripevnene na pevno aby nedoslo k tragedii. Fakt staci sekunda ktoru potom nevratis. Vymen tresty za odmenu a pochvalu.

aadkag
1. apr 2023

Odporúčam prečítať túto knihu a začať používať frázy z nej, uvidíte, že dieťa zmení spravanie...

lauriik
1. apr 2023

No ak neposlucha v takychto veciach tak treba zasiahnut fyzicky. Nie, ze po nej kricis a ona si beha po ceste. Dohodnite si este pred tym nez vyjdete z domu pravidla - pojdes vedla mna a nebudes behat po ceste. Ak to nedodrzi tak chytit na silu za ruku.
Lozenie po regaly? Takisto fyzicky zasiahnut. Prinajhorsom zamedzit pristup.
Neexistuje aby 4,5 rocne decko toto nechapalo. Skor ti skace po hlave. Musis byt nekompromisna a ked zavediete pravidla tak ich treba dodrziavat.
Tresty - neposluchas nebude vecernicek, necitam vecer knizku, nepojdeme na ihrisko, nebude zmrzlina,...
Ps. Nebila by som ju.

vreckovka2
1. apr 2023

nezmyselné tresty nemajú význam. Volím vždy prirodzené následky. Mám hranice, cez ktoré neide vlak a potom také, ktoré posúvam v prípade potreby. Vždy hľadám za správaním detí to, čo mi tým správaním chcú povedať. Keď obžúva gauč, asi rieši v sebe niečo, čo nevie riešiť inak. Alebo niečo celkom iné. Ako dieťa som si dlho cmúľala palec, zakazovali mi to, núkali svoje palce, aj som dostala, aj krik bol. Dnes už viem príčinu, prečo som to robila. Keby rodičia vyriešili príčinu, palec by som necmúľala. Len riešiť príčiny správania je vždy náročnejšie, však áno...Cez životu nebezpečné veci u mňa neide vlak. Sú rôzne spôsoby ako to s deťmi komunikovať. Ak chceš dosiahnuť to, aby ťa poslúchala, lebo sa ťa bojí, tak krič, trieskaj po zadku. Ak to chceš inak, tak pátraj, čítaj, vzdelávaj sa a skúšaj. Je to dlhá cesta. Držím prsty.

zuzinka888
1. apr 2023

@aadkag samozrejme. No najprv musia zmenit spravanie rodicia.

nafka0483
1. apr 2023

@lenkakravcova Neber to prosim ako rypanie, z diskusii registrujem ze si moslimka.
Islam "schvaluje" bit deti tak, ze ich to bude boliet aby si zapamatali ze ked to urobia zas tak zas bude bolestiva bitka? Vkuse v diskusiach citam ze je to mierumilovne nabozenstvo, proti nasiliu a pod. a bitie deti mi do toho akosi nepasuje 🤷‍♀️

akvi
1. apr 2023

Trestať? 4 ročné dieťa zato, že sa správa ako dieťa? To snáď nie. Ona nedomýšľa dôsledky, nemôžeš očakávať, že si uvedomí, že regál môže spadnúť a pod. Nebezpečné situácie musíš predvídať a eliminovať. Regál má byť pripevnený k stene, popri ceste chytis dieťa pevne za ruku, alebo opäť, eliminujes chodenie popri ceste, ideš trebárs inou cestou a pod. Keď sa tomu nedá vyhnúť, predvidas, nedovolis voľne pobehovať. A samozrejme kompenzujes to v priestore, ktorý bezpečný je a tam jej necháš úplnú voľnosť. Olizovanie gauča a vlastne akékoľvek divné správanie je signál, že ti dieťa niečo potrebuje komunikovať a inak to nevie. A ty miesto pátrania po príčine ju chceš trestať 😐😟 Bola ti tu odporúčaná výborná kniha, ešte si k nej zožeň knihy od Naomi Aldort alebo začni sledovať na soc.sietach "Deti jsou taky lidi". A z vlastnej skúsenosti s náročným AS dieťaťom môžem povedať, že rešpektujúci prístup ti zmení život.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
akvi
1. apr 2023

@elizabet173 nie, 4 ročné dieťa naozaj nedomýšľa dôsledky. Vidí akurát to, že si tým získava záujem. Nerozmýšľa nad tým, že ju môže zraziť auto a už vôbec nerozmýšľa nad tým, čo je "správne". Získava si tak pozornosť a tu niekde by som aj začala premýšľať, že čo sa mi snaží povedať

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alexnina777
1. apr 2023

@akvi presne tak ako píšeš..lepšie by som to nenapísala, a toto som presne chcela napísať..a odporučit sledovat Deti sou taky lidi ..buď na IG , alebo na you tube, alebo prečítat túto knihu

mamamasama
1. apr 2023

Bože, až ma srdce bolí, keď čítam koľko z vás bije svoje deti. 😮😮😮 To, že nepoznáte iný spôsob je len a len vaše zlyhanie. Vybíjat si svoju neschopnosť na bezbrannom, slabom človeku, ktorého ste porodili? 😓😓😓 Hrozné.