Ako prestať kričať na deti?

23. júl 2024

Dobry den, uvedomujem si ze kricim viac na deti akoby som mala, chcela by som to eliminovat na minimum, dozvedela som sa ze aj suseda povedala ze aj ja aj deti kricime. Mam dve deti vo veku 2,5 a 5 a neustale sa pre nieco natahuju, poviem im naozaj 100 krat pekne nepocuvaju a vudy to konci placom a mne jednoducho rupnu nervy a kricim, ked somlen s jednym dietatom je ticho, priklad minule som s nimi bola v drogerii este aj predavacka ich musela upozornit nech ma posluchaju a potom som ta zabudla dve tasky, moj muz povedal ze by s nimi nesiel k moru ani zadarmo, pottebujem ale zacat od seba a eliminovat krik lebo uz sa obavam ze suseda si o mne mysli ze som blazon, ako sa mentalne nastavit ako som v krizovych situciach nekricala ? Ako to robite vy ?

viestta
23. júl 2024

Zacala som pocitat, aspon do destat pocitaj kym vystartujes

thirstymonk
23. júl 2024

My vreštime všetci tak, že mám pocit, že spadne barak... No čo teraz... keď deti na teba seru, tak čo? Ja sa im klaňať nebudem... Moj oco by už dávno zobral remeň a zmastil ma do fialova, že by som si tyždeň na riť nesadol... Musime sa ako spoločnosť zmeniť, nevravím, že deti treba tlcť pre každú blbosť, nedajbože ich týrať, to v žiadnom prípade, ale toto, čo si dnes dovoľujú tie deti k rodičom, to je niečo neslýchané. Dve generácie dozadu deti rodičom vykali. Dneska na teba deti kašlu, ešte ťa do riti pošlu a do toho ti dajaky bio-eko americky vedec bude tvrdiť, že si ako rodič zlyhala. Blowmind.

ivangeline
23. júl 2024

Iné metódy. Je kopec kníh. Veľa sa pýtať. Zaujímať sa, čo robia a ako sa cítia. Viac sa snažiť dohodnúť. Dávať na výber. Mať pevne hranice a režim dňa. Láskavo ale pevne.

autor
23. júl 2024

@thirstymonk len ja neviem ako to robi suseda co ma 5 deti - nekrici vobec 🤷‍♂️a uz ma to nuti zamysliet sa ze je chyba vo mne ze ma tie deti nerespektuju

klementinka58
23. júl 2024

nekricim vobec, ale kazde spravanie ma dosledok..ak sa natahuju pre hracku, upozornim a ak nepomaha hracka ide prec, bez reci....pochopili zatial vzdy.

joannita
23. júl 2024

Autorka mame to iste. Aj deti v podobnom veku... 90% casu sa mlatia, hadaju a jacia, zle si robia, nic nepomaha, pocitanie do 10, dohovaranie, rozoberanie to s nimi, pytanie sa ich, proste nic.
Ani zobratie hracky ako tu niekto pisal, to sa este zhorsi, lebo zacnu jacat obaja tak silno, ze mi ide dekel odstrelit.
Kaude dieta je ine a to co ti bude radit jedna, nemusi fungovat na tvoje deti..

thirstymonk
23. júl 2024

To je deťmi... pozri sa, niekto má 5 deti a sú to anjeličky, čo sa spolu krásne hrajú, nedráždia sa, stačí im povedať raz. Iní, ako napr. ja, máme deti, na ktoré aj keď vreštiš, tak to majú úplne u prdele a idú si svoje. Neviem... neriešim.

7miriam77
23. júl 2024

Nie každý človek dokáže všetko poriešiť, vyriešiť v kľude. Záleží od povahy človeka. No dá sa na Tom pracovať. To počítanie do desať je dobrá rada,lebo za ten čas sa troška stlmis a nevybuchnes v Tom najväčšom hneve. Treba to len trénovať. A inak tak malé deti ešte narobia hlúposti a nezbednosti....o pár rokov bude kľud 😄

bronik89
23. júl 2024

tiez som bola taka, ze som sa velakrat v roznych situaciach proste nedokazala ovladat. ale ako bolo aj vyssie spomenute, tak to dychanie vie pomoct 😀 naucila som sa to proste predychat, lebo inak by som mala uz pluca vykricane.

lujza123
23. júl 2024

To je taký bludný kruh, čím viac kričíš tým sú deti viac zvyknuté, krikuvzdorné a nereagujú.
Ked v rodine s kludnymi rodičmi mama zhúkne tak stoja všetci v pozore ako vojaci. Naopak sú rodiny kde každý huláka po každom tam zvýšenie hlasu nema absolútne žiadny efekt, také prostredie ta skratka núti viac a viac kričať

V prvom rade sa ty musíš naučiť techniky ako skrotiť sama seba, svoje nervy. Rátať do 10 a potom reagovať

Skús sa dopredu zamyslieť nad situáciami ako by si ich riesila bez kriku. Napríklad zobrať hračku o ktorú sa tlču, dočasne ich rozdeliť. Stopnúť neželanu činnosť (alebo čokoľvek co robia a preto ta ignorujú), dieťa chytiť pozrieť sa mu do oci, použiť rázny tón hlasu ale bez volume.
Ja som škôlkarku v tom veku ked moc vyvádzala posielala na pár minút sadnúť na “stoličku” (niekto zas do kúta, do tichej miestnosti ) taká blbost, ale celkom efektná

Pozri si nejaké videa na youtube, pripadne podcasty na nevychova.cz o tom ako s detmi riešiť niektoré situácie, ako vychovávať.
Cele je to tak trochu o psychológii, ono niekedy stačí naozaj mala zmena a hneď je všetko ine

lujza123
23. júl 2024

@thirstymonk no a prečo potom v škôlke, škole v kolektíve 10 -20 tich deti dokážu všetky v pohode fungovat aj ked majú rôzny temperament? Aj ked po nich učiteľka nevrieska a nebije ich?

bodzlomu
23. júl 2024

@lujza123 to je presne o tom, že deti sú hravé a súťaživé. Okrem toho, v tom veku je pani učiteľka autorita. No a divila by si sa, že aj v takom kolektíve sa nájdu prípady "neprispôsobivých" detí. A to píšem o deťoch bez diagnózy! Okrem toho, nie nadarmo sa všade hovorí a píše, že sme ovce. Deti sa učia napodobňovaním. Ako by učiteľky v jasliach naučili toľko detičiek na nočník, tak aby im tam všetky pekne sedeli a nebehali? A to vždy v rovnakom čase. Tam veru nie je možnosť dávať ich individuálne na nočník 🤷‍♀️ a vidíš, tie deti sa to v pohode naučia

janett_332
23. júl 2024

ono si to mozno ani tak neuvedomujeme, ale ma to velky dopad na deti. niektore su utiahnute az prilis, ked sa u nich doma krici. ja sa priznam, kricim velakrat tiez, ale snazim sa krotit. kedysi mi vedeli rupnut nervy pre kazdu blbost, robim pokroky 😀

betkaulicna
23. júl 2024

Poznáš Dr. Becky Kennedy? 🙂 má profil na Instagrame a nedávno jej vyšla aj kniha (objavte v sebe dobrého rodiča). Skús si ju pozrieť 🙂

Mám tri deti. Keď sa narodilo to tretie, starší dvaja malí 2 a 4 roky. A po pár mesiacoch som to prestala zvládať a tiež som kričala. Veľa, strašne a zbytočne. A nepomáhalo to (čudné, že? 😅)
No.. stačí prísť na to, čo to spúšťa. U detí vystrájanje a u teba výbuch hnevu. Vieš čo. Je toho veľa.. ak chceš, napíš mi súkromnú správu a spojíme sa cez messenger alebo tak. Mám toho veľa načítan3ho, odskúšaného 🙂 a nič ti nebudem núkať ani propagovať 😅😂 len viem, aké to je, byť tam, kde si ty teraz. ❤️

bodzlomu
23. júl 2024

A hlavne skúsiť nemať voči sebe výčitky. Tiež som si tým prešla. Je to bludný kruh, krik, plač, môj plač a výčitky sebe samej...
A inak. Kričia aj učiteľky v škôlke 😄 raz som s tým prostredným meškala a učiteľka si asi myslela, že už nikto nepríde a to ste mali počuť ten krik. Priznám sa, že mi hneď bolo ľahšie na duši 😂

mclissa
23. júl 2024

Ja neviem cim to je. Ale ja pokial nezakricim tak ma 3 rocny nepocuva. Mozem mu to aj 15 krat povedat pekne, jednoducho pokial sa nekrici tak ma v pazi. Ja som tiez nad tym rozmyslala, ze ja vkuse na neho kricim. Ale pokial nie tak ziadna reakcia.
X krat mu poviem neskac po posteli, neskac po sedacke, poviem pekne. Az dokedy sa nerozculim az potom posluchne. Ja nemam nervy z ocele. Pevne dufam, ze to je len obdobie.
A inak moj syn je tak tvrdohlavy, ze jednoducho mu nevysvetlis, nepoprehovaras. Ked nie tak nie! Mozem sa aj na hlavu postavit. Az pokial sa nekrici 🙈
Uz velakrat som mu povedala, posluchni nechcem kricat. A on ma v rici.

bodzlomu
23. júl 2024

@mclissa skús hovoriť menej negatívne... Prosto iné ako NEskáč, NEbehaj... Už to evokuje v deťoch len zákazy. Máš miesto, kde môže syn skákať? 😉 Tak mu povedz: Poď skákať sem, sedačka je na sedenie. Ja sama som sa to musela dllllho učiť. Zmeniť štýl rozprávania tak, aby deti počúvali, čo rozprávam. A zaberá tiež forma výberu, buď alebo...

mclissa
23. júl 2024

@bodzlomu ano moze byt. Ale on vie velmi dobre, ze sa len sedi, alebo lezi. Aj padol zoparkrat. Stale si neda povedat. Mudrovat, ale vie ked sa nieco stane. Aj sa mu povysvetluje, aj pekne aj skaredo. On je ako barancek. A to ma po manzelovi 😂
Ma trapolinu, ale vsak sedacka je lepsia zabava.
Toto som leb priklady uviedla.

bodzlomu
23. júl 2024

@mclissa ja to poznám 😄😂 mám 2r. a 4m rozdiel medzi staršími. Non stop SAMA s deťmi, takže už aj únava, stres, zloba na muža a to som ozaj už riadne ziapala 😞 bývali sme v dome, ziapať som si mohla "dovoliť"... A po večeroch sama v izbe plačom, aká som zlá matka 😢

betkaulicna
23. júl 2024

@betkaulicna okej.. trvalo to 6 rokov, ale dostavilo sa to 😅😅 vypína mi gramatika. 😅
Verejne sa ospravedlňujem za vystrájanJe 😂🙈 kole to oči 😂 takže. Vystrájanie 🙂

mclissa
23. júl 2024

@bodzlomu inak sa smejem, ze v dospelosti bude vyjednavac, lebo to mu ide na jednotku. Aj usta mu melu.
On vyjednava poobede, co bude robit vecer.

zorkahorka
23. júl 2024

@lujza123 ucitelka je cudzí človek, autorita. V skolke deti funguju uplne inak ako pri mame

bodzlomu
23. júl 2024

@mclissa a to som toho staršieho mala strašného provokatéra. On doslova vedel ako situáciu ešte viac zhoršiť a vyhrotiť 😞 som šťastná, že mám to obdobie za sebou 🙏 Teraz je zo staršieho pubertiak, no toto pubertálne obdobie je omnoho lepšie ako obdobie vzdoru v jeho 3rokoch

mclissa
23. júl 2024

@bodzlomu tak manzel je so synom 2x v tyzdni ked nie je v skolke, ja vikendy. Lenze ten mu vsetko povoli, tak syn nevyjednava tolko. Inak viac menej tiez mimo tych 2 dni som ja. On ho zavedie do skolky.
Ano aj mne slzy nie raz vyslo, ze som zla mama.

mclissa
23. júl 2024

@bodzlomu hej syn vyprovokuje, my sa s manzelom pohadame a on stichne a posluchne. A my dvaja zduty 🙈 tak ma vie vyspikovat, taky maly clovek 😂
Hej dufam, ze to prejde.

surama
23. júl 2024

@mclissa Presne akoby si mojho opisala 🙈 Rovnaky vek. Uplne doslova.....a nenormalne tvrdohlavy je. Vo vsetkom ta chapem.

bodzlomu
23. júl 2024

@mclissa nebooj. Prejde. Veď som sa na to znova dala nahovoriť a mám doma 5mesačné mrnčadlo 😂

777januska777
23. júl 2024

U nás rovnako, stále sa hádajú a robia si zle. Poznám aj rodičov co majú viac deti a tiež nekričia, ale zas často vidím, že práve tí ľudia čo skoro vôbec nekricia tiež nejako neriešia tie deti (nie je to pravidlo). Už nie raz sa mi stalo, že ja som na svoje deti bola prísna, lebo som im veľa veci nedovolila a ludia nekriciaci neriešili a deti si robili co chceli. Ešte raz vravím, že to nie je pravidlo a nemyslím si, ze moja výchova je najlepšia. Uvedomujem si, ze ja som napriklad dosť prísna a chcem mať veci pod kontrolou a zas je fajn, že často tie deti nekriciacich rodičov majú väčšiu voľnosť. Takže autorka nemysli sú, ze si horšia ako suseda. Jednoducho suseda ma iné deti a aj iné okolnosti.

simona1306
23. júl 2024

neviem, za.mna, teoria ako na vychovu deti bez kriku je sice krasna, a urcite vsetky mamicky by sme chceli mat deti, ktore posluchnu, s ktorymi sa dohodneme, budu nas pocuvat ... ale za mna teda, to nie je aplikovatelne na vsetky deti. Ja napriklad svojej dcere mozem dohovarat aj hodinu. Tvari sa, ze pocuva, a ako dopoviem, tak aj tak to spravi. Pomaha len krik, alebo zakaz. Takze , mila autorka, na tvojom mieste, by som susedu nechala susedou, nech si hovori co chce, ty vychovavaj deti tak, ako uznas za vhodne . Vyskusaj v takych napatych situaciach predychat, povedat s kludom, ale ked to nepojde , nevesaj hlavu, a hlavne sa neporovnavaj s inymi matkami.

matrioshka333
23. júl 2024

@joannita máme rovnaký vekový rozdiel, tiež živé neposedné deti. Sú obdobia, kedy vychádzame ako super tím a dni keď hečím, že sa hora otriasa a tiež mi je to ľúto.
Ja sa stále utešujem myšlienkou, že je to len prechodné obdobie. Vychovávať deti, hlavne bez pomoci, dá neskutočne zabrať na psychiku. Posielam veľa síl a určite sa to časom zlepší 🩷🩷🩷