Ako naučiť dieťa, že povinnosti sú prvoradé?

10. jan 2023

Ahojte.
Máte nejaké tipy ako naučiť deti, že keď prídu zo školy prvoradé sú povinnosti? Už ma to naozaj nebaví ich po večeroch naháňať, že nemajú úlohy spravené. Potom sa im už ani nechce, a o tom, že im to do hlavy už nejde večer ani nehovorím.
Stále sú z toho hádky, ja som potom podráždená, lebo viem že nie sú prichystaní do školy. Dcéra bude mať 13, podľa mňa už naozaj má vek na to, aby sa kúsok viac posnažila.
Poslednou dobou si len ráno nahádzala knihy do tašky a to bolo všetko. V horšom prípade ani to :( Ja prídem domov o pol 6 večer z práce. Stále sú hádky okolo toho, pretože nechce aby som ju kontrolovala ako malé decko. A ja verím, že jej to lezie na nervy, keď jej dýcham na krk, ale nevie ani za nič pochopiť, že sa stačí pripravovať do školy a žiadne kontroly nebudú. Ale nie, radšej sa bude deň čo deň o tom istom so mnou hádať. Už som fakt z toho unavená.

queen_mary
10. jan 2023

A doteraz ako ste to mali? Viedla si ju k tomu ze sa najprv robiki ul9hy a potom zabava? Podla mna je uz neskiro na to. Reso teraz je v takom veku, ze to bude iba horsie... 😅

autor
10. jan 2023

@queen_mary Vždy som trvala na tom, aby si úlohy robila hneď keď prišla zo školy. Kým chodila do družiny tak si ich robili tam. Takže ich mala hotové keď som prišla domov z práce. Toto hašterenie okolo toho nie je len teraz, len som proste už zúfalá, lebo si s tým neviem dať rady ako ju presvedčiť.

liljana
10. jan 2023

Potrebuju pravidelny rezim, kedy si robit ulohy a povinnosti. Aj my sme bolo taki, ze obcas ulohy na poslednu chvilu.

autor
10. jan 2023

@liljana Áno, len ťažko sa robí pravidelný režim, keď som v práci a ona je sama doma. Zbytočne jej zavolám, povie že si urobí a aj tak si nespraví, lebo sa jej nechce. :/

anjelicek26
10. jan 2023

Ale dieta potrebuje vypnut, ked prijde zo skoly, aspon u nas je to tak... ulohy si robia medzi 19-20tou vecer... vlastne vsetci...starsia sa uci dlhsie, mozno do deviatej... medzi tym mali obed, pauzu, kruzky a potom si sadaju k uloham... 13 rocna musi uz sama vediet, ci si potrebuje/nepotrebuje robit ulohy... nechaj ju "padnut" pockaj na par zlych znamok a moze pocitit "dosledky" ako vypnuta wifina kym dojdes domov, rovnako ovladace od telky a konzoly prec, raz-dva sa spamata, lebo tie knihy bude jedina "zabava", ktora jej doma ostane...

andrea_82
10. jan 2023

a čo robí, keď príde zo školy? Počítač a telefón? Ak je to tento prípad, tak zaheslovať wifi a pustiť ju až večer, keď prídeš z práce a ona bude mať všetko urobené.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martul
10. jan 2023

No tak potom treba ,,postihy". Ty jej zavoláš ona povie ok, ale prídeš domov a úlohy neurobené, tak treba za to niesť zodpovednosť a následky.
A ako baby píšu, zaheslovať wifi.
Ale je pravda, že hneď po škole je tiež blbosť. Môže mať čas na oddych a reset, ale zas nie 3 hodiny.

kaktusik007
10. jan 2023

mam to dvojmo... vysvetlujem, vysvetlujem a este raz vysvetlujem..... co ine s tym.

a presne ako pise
@anjelicek26 po skole potrebuju vypnut, takze 40-60 minut neriesim. a to si moje jedno dieta dava knihy do tasky pravidelne az rano 🤦‍♀️

januska12323
10. jan 2023

Má aj zlé známky alebo sa jej len nechce? Ja by som ju týždeň nechala tak, ani sa jej nepýtaj čo majú. Je dosť veľká aby si našla systém sama. Možno sa jej dobre učí potme, keď je oddychnuta, skoro ráno...

panelacikova
10. jan 2023

ježiši..... ja mám to isté a rovnaký vek 😀 asi to bude tou blbou pubertou. pritom ešte do cca 5.ročníka si s radosťou plnila povinnosti, posledných cca 6-12 mesiacov akoby uťal.... teraz má dokonca aj náročnejšiu školu, šla na 8-ročné.... ale našťastie, má jednotky, maximálne dvojky, má dobrú hlavu. tak neriešim. len lenivá je ako doga 🙂 snáď ich to prejde, držme si palce 😀
tiež som aj pokričala, aj prosila, vysvetľovala. povedala som si: a dosť. neriešim. už teraz sama cíti, že je "zle", lebo ona bola bezproblémová jednotkárka (nevyžadujem jednotky, šlo to akosi samo od seba) a teraz zrazu hrozia z cca 14 predmetov "až" 3 dvojky na vysvečku. teraz ju to škrie. no dobre jej tak. len som poznamenala, že ja si už hlasivky drať nebudem, už som jej posledný rok x-krát vysvetľovala, že to robí pre seba, nie pre mňa. vysvetľovala som jej dokonca aj to, že pre mňa ani pre ňu nie je dôležité, či dostane 1 alebo 2 alebo 3, ale aby rozumela učivu a aby ho nezanedbala, lebo sa to bude na ňu navaľovať. takže vidím, že ju to teraz mrzí, ale už je to jej problém. nemá 7 ani 9 rokov, aby som ju vodila za ručičku. a keď majú puberty čas na mobil alebo telku, musia si samy uvedomiť, že majú mať čas aj na učenie. jasne som jej povedala, že ak to pôjde dolu vodou, po 4 rokoch ju preradím na bežnú strednú školu a potom pôjde husi pásť 😀 😀
tresty jej nedávam, lebo má takú tvrdohlavú palicu, že jej môžem vziať aj rodný list, nielen mobil či notebook či telku... ona je schopná 3 hodiny sedieť a na prste si točiť vlasy, ale učiť sa nebude 😀 😀 takže s takou formou trestov som u nás nepochodila a to bola veru bez techniky aj niekoľko dní, aj tak mozgom nepohla viac, ako bolo potrebné 🙂 takže jej nezakazujem nič, vysvetlila som jej jednoznačne, čo tým sama riskuje a vidím, že to začína prinášať ovocie. včera napríklad sedela sama od seba 2 hodiny nad ANJ.... skoro som odpadla 😀

stannkal
10. jan 2023

No podla mňa 13 je už dosť veľká na to aby si ju kontrolovala či ma spravené ulohy, ani sa nečudujem ze ju to nervuje. Ma veľmi zlé známky alebo prečo na tom tak trváš?

nwnw
10. jan 2023

Ved ju nechaj ked chce. Nech si treskne na hubu v 13. A zhorsi sa jej prospech, tak ju potrestaj exemplarne a opravnene. Co sa s nou chces takto dotahovat do matury?
Av inom je na tom ako so zodpovednostou? Teda za co ma dievcatko zodpovednost vobec? Sport? Zvieratko? Domace prace?

liljana
10. jan 2023

@panelacikova V tom veku sa baby paradia, ked jej nevadi mobil, tv,... Motivovat, ze (ne)dostane nieco pekne na seba, ked sa bude ucit. Alebo jej zhabes oblubene kusky na seba, ak sa nebude ucit ... Nedostane vreckove, nekupis jej, co by chcela,...

evica17
10. jan 2023

tak ju nechaj nech si robi ulohy kedy chce. ja som to nenavidela, aby som si robila hned ulohy ked som rpisla zo skoly. clovek chce mat aj pokoj, oddych, nieco si citat, ist von napr (neviem co zvykne robit ona) a vecer ulohy, napor nech s auci od 19 vecer, vypnes wifi a nech sedi za stlom v kuchyni a ty si pri nej citaj, alebo sa uc jazyk nivy napr. niekde som citala, že ked je v rodine cas na ucenie, že by to mali robit aj deti a aj rodicia, a nie že rodicia sedia na mobile, alebo kukaju tv

torinqa
10. jan 2023

treba si určiť limity a nechať časť zodpovednosti aj na nej. Dať si jasné pravidlá, čo sa stane, keď napríklad prekročí určitú hranicu. Dať jej tú slobodu, treba vydržať a nekontrolovať, dať jej šancu, aby urobila sama ako je to v jej silách. Aby sa aj poučila na vlastných chybách. Neviem aká, ale ak si nájde sama v sebe motiváciu, možno skôr zaberie a posnaží sa. Keď ste sa o to snažila vy, len to vyvolalo hádky a u nej odbor a protest. treba skúsiť niečo a nebáť sa následkov. Tie totiž padnú na ňu a ona si s nimi poradí... Akeby to zašlo za Vami zvolenú hranicu ( veľa zlých známok, hroziaca 3,4...) Tak pridať dôsledky_čokoľvek čo strašne chce sa jej obmedzí, alebo sa pridá nejaká povinnosť- cez víkend, keď máte šancu ju prínútiť, keď ste doma..

panelacikova
10. jan 2023

@liljana počúvaj, to by si neverila, ale jej netreba fakt nič 😀 ona je príšerná normálne. absolútna flegma točiaca si vlasy. dokáže presedieť minúty, hodiny a nič neriešiť. proste v paži. môžem sa ja aj roztrhať 😀 ale vidím, že práve opak zabral, práve to, že som jej povedala, že ja sa už nemienim zlostiť ani ju napomínať, či jej pripomínať, napomohlo k tomu, že si začína sama uvedomovať, že je to fakt už len na nej.

cikyta
10. jan 2023

@panelacikova "bežnú strednú školu a potom pôjde husi pásť" 😮‍💨

panelacikova
10. jan 2023

@cikyta presne som vedela, že tohto sa niekto chytí. preto som dala za tú vetu 2 smajle. jej to tak hovorím, ako frazeologizmus. tzn. že jej tým chcem povedať (a ona to vie), že v súčasnosti je fajn vyštudovať VŠ a nejaký šikovný odbor (ak na to človek má a ona na to má hlavu), pretože ak sa uplatní neskôr v pracovnom živote, tak to bude fajn. u nás fráza "pôjdeš husi pásť" znamená, že sa ti môže žiť omnoho ťažšie, hoci máš na to, že si to môžeš uľahčiť.
nie je to doslovná veta. používala ju celý život moja mama a akosi sa to na mňa nalepilo. vždy mi to hovorievala, keď som mala lenivé obdobia aj ja a dodnes som husi nepásla 😀

zuzi0911
10. jan 2023

Ja som v tomto bola tvrdá...nemáš úlohu,pomôcku atď za to poznámka tak trest ...(zákaz TV,mobilu,ziadne vreckove ,ziadny kontakt s kamosmi a podobne )...čiže ja nekontrolujem,,,sú to ich povinnosti nie moje ..
Našťastie to pochopili rýchlo....ešte na prvom stupni...

yanni
10. jan 2023

Nooooo to "potrebuju vypnut" je take vselijake. Cele poobedie nepotrebuju vypinat. Pridu o 1-pol 2 domov, na vypnutíe maju obed plus troska, co je asi hodina. Potom úlohy, ak nieco maju pisat, nejaku pisomku, tak trochu poucit a o najneskor 15:30-16:00 nemaju co robit. A to moja Starsia dcera este pol hodinku každý den aj na husliach cvici. Ucenie sa neskoro "v noci" by som netolerovala. Tréninky maju vecer a idu tam s cistou hlavou. V pondělok přideme z treningu o pol 9 vecer. To by uz nedali ucit sa este a robit úlohy. Dokedy, do pol noci? Ale hlavna vec, ze poobede 5 hodin "vypínali". Nie, to treba zaviest uz od zaciatku, nie v 13tich rokoch. U nas je to uz rutina. Nik sa nad tym nezamysla. Vsetko sa robi automaticky.

yanni
10. jan 2023

@panelacikova moj otec zase vravel bratovi, ked mal "lenive" obdobie: "pojdes k lopate". No a uz je aj dost stary a "pri lopate" nebol (akurat tak sneh odhadzat spred domu), vystudoval aj SS, aj VS, aj VS v zahranici. Ono niektore deti to pochopia, niektore nie. Nas najstarsi tiez lenoch ale zacalo mu priharat a zrazu aj ucit sa vie, aj ulohy pise, aj knihy cita.

autor
10. jan 2023

@anjelicek26 Nechala som ju padnúť - ale nič si z toho nerobí :/ Na ňu tresty neplatia - proste si ich odtrpí ... alebo si to vyrieši po svojom. Preto hľadám skôr nejakú motiváciu

autor
10. jan 2023

@andrea_82 Toto na ňu neplatí, tak proste bude len ležať, alebo si kresliť alebo kukať telku. Alebo sa len váľať.

autor
10. jan 2023

@kaktusik007 to je ok - mne je jedno keď si k tomu sadne aj o 16 ej. Ale ona si to necháva na večer, a už vtedy sa nevie naučiť naspamäť učivo lebo proste to do nej nejde. Ak by sa vedela učiť aj večer mne je šum a fuk jedno či sa naučí o 19ej - lenže sa potom už vyhovára že je veľa hodín.

autor
10. jan 2023

@stannkal áno zhoršila si známky a väčšinou je to kvôli úlohám že si ich neurobí

vulka
10. jan 2023

Tak prvé, čo urobíš, keď prídeš z práce, bude kontrola úloh. Ak nebudú, nebude mobil, kino, výlet, handry,...

autor
10. jan 2023

@panelacikova presne, tresty u nás nepomáhajú. Bude schopná len tak sedieť a čučať do nemoty.... a nepomáhali tresty nikdy :/

autor
10. jan 2023

@torinqa Veď toto som skúšala, dospeli sme tam, že z matiky stojí na 4 ku - pretože je lenivá si sadnúť a zopakovať učivo - ja chápem že na matiku nie je každý, to sa nedá nabifliť ale opakovaním sa to dá určite zlepšiť .... to isté s ostatných predmetov, neurobila si domácu, neurobila si esej, neurobila si projekt a hneď 5 ky za blbosti

panelacikova
10. jan 2023

autorka - nooo. je to veľmi podobné. s tým rozdielom, že moja má asi o niečo lepšiu hlavu (bez urážky), má šťastie, že si rýchlo a celkom dobre zapamätá. ale inak robí absolútne to isté, čo aj tvoja. odkladá na poslednú chvíľu, potom hysáči, že nestíha 😀 a to sa ešte aj lieči na srdce, čiže stresy jej vôbec neprospievajú 🙄 no čo už. ja som zmenila taktiku z nahnevanej matky na ľahostajnú a zdá sa, že zabralo. dúfam, že nezakríknem 😀