Ako naučiť 3,5 ročné dieťa na nočník?

lilly0812
25. jún 2015

Dobrý deň,

už som vyskúšala viacero možností ale žiadny úspech. Už sa snažím o to rok. Viete mi poradiť ako naučiť 3,5 ročného syna aby sa pýtal na nočník? Doma chodí bez plienky no nepýta sa, plienku nosí na spánok a keď ideme von. Dávala som ho na nočník každú pol hodinu no teraz už nechce. Keď sa spýtam či ideme cikať pokrúti hlavou že nie a začne utekať, keď ho chytím spustí krik. O minútu na to pustí do slipiek, ani mu to nevadí, že je mokrý behá a hrá sa ďalej. Keď sa do slipiek pokaká takisto mu to nevadí, neplače, neukáže. Psychologička mi povedala, že ešte nie je zrelý byť bez plienky, pokiaľ ju vraj nemá po zobudení suchú nie je pripravený. Po zobudení má plienku úplne mokrú, plnú. Syn ešte síce nerozpráva (termín na logopedii máme až koncom septembra) myslím, že by sa už pýtať mohol.

kacena4
25. jún 2015

@lilly0812 ahoj prepac, za moju odpoved ale mysliet si to mozes ze by sa pytat mohol v prvom rade musi dozriet kazde dieta je ine. a viem to z vlastnej skusenosti. niektore je zrelel uz v roku, ine v 1,5 a ine v 3 rokoch niekotre nieje ani v 4rokoch. a tym ze ho nutis to len zhorsujes. poznam to z vlasnej skusenosti. skoncili sme so synom az u lekara na liekoch a museli sme podstupit niekolko mesacne "nacvicovanie" ritualom aby sme sa naucili kakat do zachoda, lebo to razantne odmietal a nekakal ja 1-2 tyzdne... tak ho proste nestresuj nebehaj za nim nenut ho. ak ma mokru plienku tak fakt este nie je zreli ak si neuvedomuje ze je pokakany/pocikany tak ho len zvytocne traumatizujes a znenavidi serblik. nechaj ho tak v klude tyzden dva mesiac a skus to znova mozno nie do serblika ale rovno do zachoda ako tatino sak je velky chlap. kup somlik nech nan dociahne a pipika rovno do zachoda nech ocika vodu v zachode mozno sa mu to zapaci hned po zobudeni. uvidis co to spravi. hlavne sa nestresuj ty. ze ma uz 3,5 a este plienky. no a co. vsak este ani nerozprava tak ako sa ma vypytat?? evidentne prepac, ale je aj v reci pozadu (aj ja mam taku dcerku aj syna) dnes je takych deti vela skus si to tu natukat a zistis nie si v tom sama.. daj tomu cas a nepodliehaj tlaku okolie len stresujes seba a syna. drzim palceky

hradnapani
25. jún 2015

@lilly0812 a preco ti nestaci odpoved od psychologicky? silenie na nocnik nie je sranda, mozete si zavarit na ovela vaznejsie problemy, ktore sa budu odstranovat ovela tazsie. Neries to, mozno ked sa ty uvolnis, maly sa zacne casom pytat aj sam. Aby si si nemyslela, mojemu dietatu to tiez trvalo dost dlho, takze viem o com hovorim a riesila som to aj s psychologickou a ma uplnu pravdu. suvislost s oneskorenou recou a odplienkovanim je velmi velka!

cerez
25. jún 2015

Píšeš, že ešte nerozpráva. Každé dieťa je iné a jeho čas neprišiel - nedozrel. Netlač na pílu, jeho čas príde ako v rozprávaní, tak v odplienkovávaní.

mufka1
25. jún 2015

No moja dcerka ma 2,5 mes a nerozprava plienky nosime wc ci serblik ani vydiet nechce nenutim ju myslim si,ten cas pride🙂 syn ma 12 r. Ties neskoro zacal rozpravat a serblik ties neskoro neriesila som to snim a casom sa naucil.Kazde dieta je ine poviem priklad dcerka mala 9mes.zacala uplne sama chodit bez akejkolvek pomoci co sa tyka syna ten zacal chodit 18 mes aj to zaruku jednu 🙂 neboj sa kazde dieta potrebuje cas nasvoj vyvin 🙂

lilly0812
autor
25. jún 2015

@hradnapani ahoj, ja na syna tlacit praveze nechcem. Na mna tlacia moji rodicia, ze uz to mal davno vediet a ze je len moja chyba, ze to este nevie, nehovorim kolko aby sa usetrilo na plienkach. Stale porovnavaju, ze dieta nejakeho kolegu ma 2 roky a uz je davno bez plienok atd. Cez den sice bez plienky je ale aj tak sa pocika. Chcela by som aby mi ho uz prijali do skolky no pokial nie je odplienkovany nepojde to.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@kacena4 ahoj, to je v poriadku. Tiez si myslim, ze niekedy az moc stresujem. Pred pol rokom pekne povedal zizi a ukazoval, ze chce cikat. Na kakanie smemali vyraz ee ale uz to pouzivat nevie resp. nepovie ani neukazuje ked chce cikat, rovno pusti. Co sa tyka reci tak slovna zasoba je mama, dede, jojo (auto) a radio a niekedy žiži (svetlo). Ked bol babetko vedel povedat aj baba ale uz nevie. Cely den len hmmka alebo rici.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@kacena4 este som chcela, mame aj redukciu na wc, syn tam aj posedi chvilu ale nic neurobi. Ocina nema, resp. nezaujima sa o nas, syna este ani nevidel. Jedine, zeby ho tieto chlapske veci ucil dedo ale nemoze stale suplovat otca

hradnapani
25. jún 2015

@lilly0812 joj ano, tak to ta chapem. Aj u nas boli velke tlaky v rodine ale odpovedou od psychologicky a vecnym vysvetlenim situacie som ich umlcala. A vsetko sa krasne postupne rozbehlo, teraz su uz fakt ticho a netrufaju sa mi do nicoho kecat radsej.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@mufka1 co sa tyka vyvoja tak syn neskor zacal vsetko, neskor sedel, stvornozkovat zacal v case kedy mal podla tabuliek chodit a chodit zacal tiez neskor. Mozno preto to ani pediatricka neriesi. Ja porovnavat nechcem ale ked vidim omnoho mensie dieta ako pekne steboce,wrozprava a ten moj maly nic. Bola by som rada keby poznal napr. farby alebo tvary ale pokial nerozprava nebudem to silit

lucy125
25. jún 2015

@lilly0812 Ahoj potešim ťa.Moj ma 3r a tiež mame plienky.Min.rok vobec nevedel čo od neho chcem,teraz sme asi v aprili začali tak,že som ho každych 45min davala na nočnik,najprv vrieskal po 10dnoch posedel aj hodinu,potm začal robit to že je od rana bez plienky -na holo a už codi cikat na nočnik sam,ked sa hra na tablete,alebo je v deckej či v kuchyni a pride to na neho uteka rýchlo na nočničk,pomaly sam sa už začal učit aj cikat po stojačky a zatial sa vždy trafil.Tak som sa tešila že super,žiadna nehoda poslednych 14dni. vie kde ma nočnik a tam chodi cikat.Začali sme s tretou fazou,dala som mu slipky a tu to začalo.Hola ritka sa rovnala tomu že sa cika iba do nočnika,slipy sa rovnalo tomu že ma plienku a veselo sa cikalo do slipov.Ukazovala som mu nočnik,davala slipy stale nič,vycikal sa do nich.Tak chodil stale doma s holou ritkou,včera som dala slipy a už si ich 2x s mojou pomocou stiahol,vycikal sa a bolo.Včera si v kuchyni do nich cvrkol,ale potom sa spamatal a vydržal až na nočnik do obyvačky.Napriek tomu sme ešte nevyhrali.V septembri ideme do školky,tam som kupila slipove plienky,áno pytala som sa ,može ist do našej skolky s plienkami,vraj tam sa rýchlejšie oduči ked bude vidiet ine deti,tak uvidime.Snad to ešte doladime do septembra aj doma.a ani moje nehovori,boli sme na foniatrii,naurologii,ma oneskoreny vyvin reči,všetci dr odporučaju školku že tam sa rozhovori,pijeme sirup s omega kyselinami na vyvoj mozgu.Tiež sa začal neskor pretačat,lozit začal v 10 mes. chodit až v 16 mes.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@hradnapani mozno tiez prestanu. Mame som navrhla, ze ked chce moze ist k tej psychologicke s nami ale mam tak trochu strach, ze by ma mohla len ociernit a povedat len svoju verziu, jej pohlad na vec. Zatial som so psychologickou hovorila len cez telefon, termin mame az v auguste. Rodicia ma stale obvinuju, ze sa malemu moc nevenujem co nie je pravda. Na nom vidim, ze ho vela krat nezaujima co mu hovorim. S mamy mam obcas strach lebo uz niekolko krat povedala, ze aby to nebola nakoniec ona co ma uda na socialke, ze mi maleho zoberu atd. Ze ci chcem aby chodil do pomocnej skoly. Mam z nej niekedy nervy. Maly sa inak sprava ked je so mnou sam a inak ked su doma aj moji rodicia. Uz tu mam aj temu ako si najst cestu k synovi. Skutocne neviem kde je problem

hradnapani
25. jún 2015

@lilly0812 tak mas vacsi problem s mamou ako so synom. Ono, vsetko so vsetkym suvisi. Neboj sa, ze by ta mama ociernila, psychologicka bude skor na tvojej strane a mame jemne niektore veci moze vysvetlit. Neboj sa toho, mozno vam to bude k uzitku. Predsa len, ak to bude pocut od psychologicky priamo, nebude taka "zla" k tebe. Skor si myslim, ze sa to povedie cestou, ze tvoja mama ma byt pre teba oporou a nie ti takto podrazat kolena. Tvoje dieta je s najvacsou pravdepodobnostou v poriadku, akurat patri k tej mensine, ktora dozrieva neskor, nic viac, nic menej. Ak ti konverzacia s rodicmi nerobi dobre, na nejaky cas ju obmedz, ak sa da (ak nebyvate pod jednou strechou).
a tak ako tu niekto spominal, na rozvoj mozgu je velmi dobry rybi olej a b-komplex - to nam poradila logopedicka a tusim to naozaj zabralo 😉

lucy125
25. jún 2015

@lilly0812 Toto bereme my: http://www.lekarna.cz/eye-q-tekuta-forma-s-pric..., musi sa uživat minim. 3mes. my sme začali 3 mes. odporučila mi ho pediatrička,ktora tiež nerieši či ma ešte plienky,sama sa ma pytala či mi ho nevezmu do školky s plienkami.Na logopediu nas neposiela lebo vie,že maly by nespolupracoval.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@lucy125 tak to gratulujem. Neviem ci je dobre aby behal uplne s holou ritkou, v byte mame chladno, maly ma zapal obliciek tak aby mu to neuskodilo aby hned neprechladol. Par krat som ked bolo teplejsie nechala behat bez slipiek aj tak sa pocikal, o serbliku nechcel ani pocut. Niekedy tam sedi aj 15-20 minut, nic. Dam slipy a pusti. Toto je uz rok a nemeni sa to. Mozno ani nerozumie co od neho vlastne chcem.

lucy125
25. jún 2015

@lilly0812 no my mame dost teplo,minim.25st a ma tričko dlhšie a holu ritku.Ked ju ma holu nepocika sa vobec,dobehne aj z 3.dalšich izieb a vycika sa v obyvačke do nočnika,včera sme so slipami začali a idem mu ich dat aj teraz,ked ho mam pod dozorom.A ešte k tej noci,maly v noci vypijen 600ml čaju takže plienka ma rano 2kg,nikdy ešte nemal suchu plienku.Ale to sa ani neda,lebo večer v postely,na novo prebaleny vypije 350ml kakavka a v noci ešte 500-600ml medovkoveho čaju a rano plienka na totalku plna.Ale sanok ma tak neštve hlavne aby cez den bol bez plienky to je hlavne

lilly0812
autor
25. jún 2015

@lucy125 vdaka. Moj maly tiez spolupracovat nechce, pri nicom dlho nevydrzi, neobsedi, cely den lieta. Tiez mam obavu, ze nebude s logopedickou spolupracovat ale uvidim, mozno ma prekvapy

scaramelka
25. jún 2015

Po prečítaní tvojho príspevku, mám radu. Čím skôr zmeniť psychologičku, navštíviť dobrú neurologičku a keď bude po psychologickej či neurologickej stránke OK, až potom logopedičku. Zbytočne budeš riešiť logopéda, keď zaostáva v sociálnom a psychologickom vývoji. Určite by som nasadila aj bez lekára pirydixin 1/2 až 1 tabletku, rybí olej tabletky na posilnenie nervových zakončení a mozgu. Určite bude dobré, len bohužial by mal absolvovať potrebné vyšetrenia u odborníkov. 3,5 roka je veľa nato aby dieťa neovládalo sociálne návyky, reč .....Držím palce.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@lucy125 tak my musime mat dlhy rukav aj tak je zima, maly je stale studeny. Ked sa opat otepli vyskusame a uvidime. Aj moj pije vela ale cez den, pred spanim trochu a v noci sa nebudi na pitie, spi do rana. Ked sme niekde mimo domu aj ked vela pije nema tak mokru plienku ako po spanku. Zas uz viem co by povedala moja mama, okamzite ho oblec chces aby ti prechladol?

lucy125
25. jún 2015

@lilly0812 u nas tiež tak,od 2,5r mi vobec poobede nespava,vstane o pol 6h rano a do večera do 19.30-20h je v pohybe bez spanku.Neboj sa,mne zastupkyna riaditelky v MŚ kde ideme od septembra povedala,že prijali 3,5r dievčatko s plienkami a do 60dni jak videla druhe deti bola bez plienok a mali ešte 4r chlapca čo vobec nehovoril iba hm na všetko tak isto do mesiaca hovoril cele vety všetci sa nestačili čudovat.

lucy125
25. jún 2015

@lilly0812 moj vypije cc 2-3l tekutin denne (neratam polievku a mlieko)

denisenko
25. jún 2015

ahoj..my riešime niečo podobné....práve dnes som bola u detskej a dostali sme aj termín k psychologičke, ale to aj kvoli iným veciam.....mne ide skor o to, že tiež zle rozpráva...po mongolsky, ale niektoré veci aj rozumieme....vraj to je ešte celkom ok v jeho veku....cikať sa vypýta....ale...kaká zásadne do slipiek...nočník odmieta odjakživa, a ked vidím, že tlačí a posadím ho na záchod, tak nebude kakať aj týžden...a ešte len potom je to problém.....uvidíme, čo povie psychologička....podotýkam, že nie som zlá matka.... 😀 😀 😀 😀 😀 jedno dieťa už mám, má 9 rokov a je jedným z najlepších žiakov v triede, ciká a kaká od 3 rokov do záchodu....a nemá žiaden problém....

dana_l
25. jún 2015

kazde dieta je ine. nase starsie deti rozpravali a nemali plienku velmi skoro. a moje dvojicky (o tri mesiace starsie nez tvoj) tiez vela nenarozpravaju aj plienky mame. teraz mala sa zacala pytat. ale jej brat to ma na haku. ked ho posadim tak bude sediet a aj vycika ale aby sa pytal to vobec. a velku potrebu tiez mame v plienke.
kvoli rozpravaniu, treba sa poradit s doktorkou. my teraz cakame na program na rec. lebo nase aj tvoj su uz ozaj vo veku ked by mali rozpravat vsetko.
s recou je to ze by si nemala velmi cakat, cim skor sa podchyti problem, tym lepsie pre recovy vyvin dietata.
ak tvoj zaostava aj v inych oblastiach (nase tiez zacali vsetko neskor ako "tabulkove" deti) a zda sa ti ze mozno ten rozdiel sa zvacsuje namiesto napredovania, tak ries to s detskym doktorom. radsej tam ist zbytocne ako neskoro

lilly0812
autor
25. jún 2015

@scaramelka ahoj, k neurologicke sme chodili do 2 rokov, ked zacal chodit dalsi termin nam uz nedala ale objednavam sa znovu. Pyridoxin sme brali aj encephabol. U psychologicky budeme mat este len prve sedenie zaciatkom augusta, este sme tam neboli neviem aka je. V CPPPP maju volny termin az na oktober. Na logopediu mame ist prvy krat az 28.09. To uz budeme mat vybavenu psychologicku a dufam, ze aj neurologicku

mufka1
25. jún 2015

@lilly0812 neboj dockas sa aj ja nato cakam ako ura na zrni 🙂🙂 budem drzat prsteky nech to vie cim skor pockaj ked zacne kecat aj hlava ta bude boliet sneho 🙂🙂🙂

lilly0812
autor
25. jún 2015

@scaramelka tak super, chcela som sa objednat na tej neurologi a ze doktorka je zas na materskej a to pred par mesiacmi nastupila z prvej. Zastupcu nema, ach jaj

mimasimi
25. jún 2015

@lilly0812 ahoj už som Ti kedysi písala v tej druhej téme. Chcem sa ťa len spýtať, kvôli čomu ste navštevovali neurológa? Kukni, čo máš v záznamoch popísané, len tak bezdôvodne sa tam nechodí. Treba ísť k neurológoi, aj EEG, dať pre istotu natočiť, psychológa isto treba, a ak tak aj pedopsychiatra. V Bystrici si chvália nejakú Žiačikovú. Treba obehať všetko, čo sa dá a nečakať.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@mufka1 to mi hovoria aj znamy, ze nech som rada, ze potom sa mu pusa nezavre

lucy125
25. jún 2015

@mimasimi nam EEG nerobili a to chodim tu u nas k najlepšej neurologičke.

zuzka38
25. jún 2015

@lilly0812 psychologicka ma pravdu, nie je zrely a ked ho budes nutit vystavujes sa vacsim problemom do buducna 😉 o tom ci sa vykaka alebo vycika a kam sa vykaka a vycika rozhoduje on a nie ty..

lilly0812
autor
25. jún 2015

@mimasimi na neurologiu sme chodili kvoli hypotonii. Neskor sa pretacal, neskor sedel, lozil, chodil. Cvicili sme vojtovku. Ked maly zacal chodit podla neurologicky uz nebola kontrola potrebna. Karta je u pediatricky ale hned ako ju budem mat si to este raz precitam. Pedopsychiater existuje? Uvidim co povie psychologicka, ak bude potrebne objedname sa aj tam.