9 mesačné dieťa a jasle - váš názor

seemani
5. apr 2014

Čo si myslíte o tom, že by mi malý išiel do jasiel od 9 mesiaca približne na tri štyri hodinky denne, aj to od utorka do piatka? Je to príliš skoro? Alebo to zvládne v pohode? Neviem čo robiť, podnikám a v tieto časy ho jednoducho nemôžem mať pri sebe, so svokrou je to na nervy a kamošky nechcem stále otravovať. Nešlo by ani o každý deň, niektorý týždeň by možno šiel len 2x, niekedy 3x, pondelky a víkendy vôbec. A jasle sa platia na dni ktoré tam je alebo treba zaplatiť celý mesiac? A vezmú mi ho aj poobede? Máte skúsenosť? Trhá mi to srdce, mám pocit, akoby som ho odkladala.. ☹

jasminet
5. apr 2014

@seemani ked nie je ina moznost, tak vobec neries co kto na to. my sme boli v jasliach od 6m a povinne. musis s tym byt vysporiadana v prvom rade ty....
a ci ti ho zoberu poobede a kolko platis, to uz asi zalezi na konkretnych jasliach.

seemani
autor
5. apr 2014

@jasminet ja by so to potrebovala do pol 6 kedy by ho otec vedel vyzdvihnúť, keďže ja by som chodila domov neskôr. Neviem, či vôbec neiktoré jasle sú tak dlho..

kalip
5. apr 2014

Nie je lepšie riešenie si nájsť niekoho na opatrovanie? Vzhľadom na vek ja by som to skôr asi tak riešila.

danielahamar
5. apr 2014

u nás sa platia jasle paušál, takže im je jedno, či je tam dieťa hodinu, alebo celý deň 😉 môj chodil do jasiel a bol tam mimoriadne spokojný, veľa sa tam naučil a bol oveľa samostatnejší ako mladší, kt. nechodil 😉 u nás v jaslách bolo cca 10-12detí, takže áno ja som za jasle a neboj, zvykneš si

barbora21
5. apr 2014

@seemani ja by som tiez neriesila ci je to spravne alebo nie...jednoducho ak musis tak sa s tym musis vyrovnat hlavne ty a najst jasle, ktore ti budu vyhovovat. My sme teraz obehli niekolko jasli a v podstate vo viacerych nemaju problem s tym, ze by prisli deticky len na niektore dni, casy a pod. pravdaze je to potom aj zvyhodnene cenou, bud sa plati na mesiac dokonca niektore maju aj hodinovu sadzu ale to nebolo noc vyhodne. Alebo potom nejaku pani na opatrovanie, pripadne opatrovanie v nejakom mini kolektive 4-5 deti a plus si zistit ci beru aj mensie deticky lebo co sme teraz mi pochodili boli vacsinou od roka

ritusuk
5. apr 2014

napisem asi to,co nechces pocut,ale je to moj nazor:je to priskoro a u mna proste nepripustne,dat tak malinke drobatko do jasli (neodsudzujem).sama som prisla do UK nieco zazit,vidiet,zarobit a otehotnela som po 3 mesiacoch s dvojcatami.nelutujem ani jednu party,vylet a libru,nelutujem ani jeden den z tej kvazi materskej dovolenky,lebo vidiet rast svoje deti,to je prednejsie ako moje ego,moja kariera atd.ludia sa ma casto pytaju na stereotyp,pre mna je stereotyp prave praca,honicka,dovoz - odvoz zo skolky,nie to,co robim doma.ak si na to odkazana a musis robit (nemyslim si,ze je to Tvoj pripad,ale to je len moja domnienka),zrejme Ti nic ine neostava,ale ak nie,potlacila by som svoje tuzby aspon este na par mesiacov.toto obdobie sa uz nikdy nevrati a keby som ja mala moznost,vidiet moje dvojcata ako babetka,pohladit ich,ovonat,idem do toho hned a to som ich mala takmer 3 roky 24hod. na ociach.ale to som ja.

kimina7
5. apr 2014

Aj ja som za jasle,a som uplne proti tomu, aby dieta bolo do troch rokov vkuse s mamou. Mam dve deti. A som presvedcena o tom, ze dieta minimalne od rok aj pol veku patri do jasli. Vtedy uz potrebuje mat kamaratov okolo seba, nove skusenosti, a je fakt, ze sa tam deti omnoho viac naucia a skor. Moje deti mali radi aj jasle aj skolku! Ja si pre zmenu myslim, ze ked je mama doma do troch ci vyssieho ich veku, je to sebeckost. Podla mna omnoho viac si uzije to dieta mimo domu, pravda nemusi tam byt zas do vecera, ale od osmej do stvrtej nie je dlho, hlavne ked mnoho deti spi v jasliach dvakrat, a v skolke niektore poobede aj skoro tri hodiny...toto pohodlie je aj tak len tu v mode, kde sme zili, sa chodi od 10 mesiaca do skolky a deti chodia do skolky aj chore. Dovod ostat doma je jedine horucka, ak prejde tak po 24 hodinach sa nastupuje. Rodicia ostavaju z roboty doma max. 2-3 dni, aj to sa vymienaju, takze nemaju taku absenciu z prace. Tu sa ani necudujem, ze matky s dietatom neradi prijmu do roboty naspat, ked uz s kaslom nadchou nepustia dieta do skolky....

celasapremenim
5. apr 2014

dieta moze mat kamaratov a to kazdy den, aj ked je matka s nim na materskej, zalezi len od toho, ci nie je leniva ako vsa
som stastna za to, ze som mohla stravit s mojimi detmi, obidvomi, tie tri nadherne roky aktivne a naplno a dufam, ze sa mi to podari aj pri tomto tretom, nic som nezmeskala 🙂 a uzila som si to a moje deti boli denne s inymi detmi a v prirode, kazdy den bol super

sunshineka
5. apr 2014

Neries,kto co povie.jasle su rozne.niektore beru od roka deti,niekde aj mensie.aj s platenim je to rozne,takze by som si pozistovala dostupnost jasli v okoli a na zaklade toho sa rozhodla,ci by nebolo lepsie mat opatrovatelku.hlavne koli tomu neskoremu casu vyberu dietata z jasli.

lll2010
5. apr 2014

@seemani ..pokial to je na 4 hod. denne okrem po, tak by som ho dala. V zahranici si mamicky nemozu ostat tak dlho doma ako na sk, a deti idu do jasli aj skor. Myslim, ze o nic nepride a ja som jednoznacne za kolektiv. Moj maly isiel od 18 mes. na cely den a tiez ma vela ludi odsudzovalo. A nemam pocit, ze mu to ublizilo. Samozrejme, ze budes mat zle svedomie, ale postupom casu sa to vytrati, ak budes vidiet, ze sa dietatko usmieva, ked ho vyzdvihnes.

celasapremenim
5. apr 2014

@seemani ak sa to naozaj neda inak urobit, cojaviem mate financne problemy, firma by to bez teba nezvladla....trapenie so svokrou je naozaj neporovnatelne horsie ako tvoje male dieta v jasliach..... netrap sa tym a vezmi ako fakt, ze je to pre to dieta priskoro a budete sa s tym musiet obaja vyrovnat

sunshineka
5. apr 2014

@kimina7 na socializaciu su materske centra a podobne aktivity.ja napr.neznesiem predstavu,zeby mala cudzia zena vychovavat moje dieta a ono sa nauci jej maniere.pre toto jedine by som od roka dieta do jasli nedala

janinah
5. apr 2014

riešila by som to opatrovateľkou,je dosť možné,že bude chorľavieť a jasle nebudú žiadna výhra/kvôli chorobám/

ritusuk
5. apr 2014

@kimina7 ak si to mam brat osobne (co aj urobim) o mojej pohodlnosti len tolko,ze mam 3 deti do 3r. 🙂 zijem v UK,prave tu sa maminky musia vratit do prace do 12m.a nie jedna by so mnou menila.su ustvane,robia castokrat na 2-3 smeny,takze s manzelmi sa ani nevidia,deti tu maju chladny odchov,ak to mam pekne nazvat.kto si to moze dovolit,ostane full time mamou aspon do 4r.dietata.to s pohodlnostou suvisi minimalne.ale ak mam byt uprimna,ano,je to skvely zivot.

lenocka123
5. apr 2014

Prosim Ta nepytaj sa ostatnych co na to, o chvilu sa tu rozprudi uplne zbytocna debata. Ak chces dat kludne daj, nikoho suhlas na to nepotrebujes iba svoj. 🙂
Ja som bola s oboma detmi doma do 3 rokov, aj pri tretom budem,ale len preto ze sme si to mohli financne dovolit, dnes na slovensku rodiny ledva preziju,preto chapem, ze rodicia su nuteni to takto riesit a nikomu to teda nezazlievam. Cize ak to potrebujes do toho,a nepytaj sa ostatnych.

kimina7
5. apr 2014

@sunshineka u nas vtedy este ziadne centra neboli, a nemyslim si, ze v jasliach maju maniere vychovavatelky. Ja by som sa viac bala takej opatery, ked poobede mi niekto vyzdvihne deti a ma byt s nimi sam, kym pridem z prace. Toho sa uz viac bojim, ked neviem ako im zariadi program a ako sa k nim chova, aj ked to na dietati vidno, ci je spokojne. Ak matka pozna svoje dieta,urcite spozoruje,ci sa dieta citi dobre. Moja dcera nikdy nehovorila, ze nechce do skoly atd., predsa z jej chovania vyplynulo, ze nie je vsetko v proriadku, co aj potvrdila, kedze sa dost vypytujem doma od deti, tak sme aj menili skolu...

celasapremenim
5. apr 2014

@ritusuk dobre si to vystihla, chladny odchov, oni maju nazor, ze dieta vstupilo do tvojho zivota, tak sa ma vo vsetkom prisposobovat a ked bola kamoska vludna ku svojmu rocnemu synovi a prisposobila svoj program tomu, ako potreboval spat a podobne, a to bola len na navsteve, bola doslova napadana tymi ludmi tam a uz vobec nevedeli pochopit, ako je mozne, ze ho este dojci a ze este spava s nimi v spalni, ze od pol roka ma mat svoju izbu, ze co tam s nimi robi

zuzanockamt
5. apr 2014

@seemani pokial nemas ine vychodisko a musis pracovat, lebo by bola ohrozena tvoja financna situacia, tak ti asi ina moznost neostava ... je to ale velmi skoro ... a pravdepodobne bude aj dost chorlalvy zo zaciatku - je to typicke pri nastupe do kolektivu ... skor by som volila opatrovatelku

pallacinka
5. apr 2014

Moja dcera isla k opatrovatelke presne ked mala 9 mesiacov, na 5 dni v tyzdni, 9 hodin denne. Vtedy mi to padlo tazko (hoci u nas treba nastupit do prace 2.5 mesiaca po porode), no teraz to vnimam ako tu najlepsiu vec, co som mohla spravit. Zvykla si velmi lahko (vraj okolo roka-roka a pol to ide tazsie, kvoli separacnej uzkosti), len hned, ako sme mali moznost, prelozili sme ju do jasli. Mne osobne prislo tazko doverovat jedinej, cudzej osobe ktora je s detmi cely den sama. V jasliach bolo uciteliek vzdy viac a bolo to ovela lepsie zorganizovane. Samozrejme, byvala spociatku chora, ale tomu by sa tak ci tak nevyhla pri nastupe do skolky. Teraz presla z jasiel do skolky a je na svoj vek nadpriemerne sikovna (podla ucitiliek), hovori plynule dvoma jazykmi a chora raz za rok. Aj ked budeme na Slovensku a budem 3 roky doma, dalsie deti urcite dam aspon na par hodin do jasiel pre ich dobro.

apendix
5. apr 2014

ahoj, mne maly chodil do jasliciek od 10 mesiaca a keby som mala druhe urobila by som to iste. Okamzite si zvykol na kolektiv, ziadne place a od deticiek sa velmi vela naucil. Pri mensich detoch maju ucitelky menej deticiek, ale samozrejme chorobam sa nevyhol. Teraz v dvoch rokoch ma max. 1x za tri mesiace virozu co je normalne aj u deti, ktore nechodia do kolektivu.

barborav
5. apr 2014

Riesim to iste momentalne. Maly bufe mat 22 mesiacov ked pojde. Som z toho na nervy. Po pravde? Mozno ma za to odsudia maminky niektore, ale za dva dni v tyzdni v jaslach mu mozem dopriat kvalitne maso kazdy den, kvalitne a vyzivne potraviny ( tym nemyslim bio). Stretla som sa totiz s nazorom, ze radsej budem 6dni v tyzdni s detmi na cestovinach, ale nepojdem od nich. Tu je na mieste otazka, co je pre dieta lepsie.

janickacrazy
5. apr 2014

@seemani U nás v PB berú deti do jaslí až od roka a sestrina malý tam chodil, ale stále bol chorý, 2 týždne v jasliach a 2 týždne doma, platila 150 eur mesačne a platí sa stále, aj ked tam malý nebol 2-3 týždne z mesiaca, musela platit ten poplatok za celý mesiac, takže sa to podla mna teda velmi neoplatí. Potom si sestra radšej našla opatrovatelku, tej platí rovnako a stará sa o malého aj ked je chorý a odkedy je u nej tak chorý ani nebýva. Okrem toho u nás sú jasle len do 4 poobede, no neviem ako je to v inom meste.

zahradka76
5. apr 2014

@seemani dieta v takomto veku nepatri do kolektivu, takze s ohladom na spravny vyvoj jeho imunity a na nezrelost jeho nervoveho systemu by bolo omnoho lepsie si zohnat nejaku zodpovednu pani, co Ti dietatko opatri.

siska53
5. apr 2014

@seemani kamoska dala,po pol roku,lebo ona,vlastne od zaciatku popri nom pracovala na nrjaky skrateny uvazol a on sa vraj pri nej nudil (ked sa mu nevenovala,tak jasne,ze v tych hodinach sa nudil). Potom kvoli hypoteke nastupila na plny,maly siel do jasiel a bol vraj spokojny..zvykol si uplne v pohode.
ale ja by som,tak.skoro dietatko nedavala,no chapem,ze,niektori nemaju inu,moznost.
mama je mama a ked moze pomoct daktora z,babiek,volila by som tu moznost radsej.alebo daku mamicku,co si na MD chce privyrobit.
u teba je aspon to dobre,ze by islo len,o par hodin denne,jej maly chodil na cely den 5dni v tyzdni..

siska53
5. apr 2014

@kimina7 napisem,len tolko: dieta musi byt v skolke ci v jasliach dlhsie ako od 8-do16,kedze pracovna doba je vacsinou 8,5h a treba este zapocitat cestu z jasiel do prace a opacne.
a ano,chodia chore deti do jasiel a skolok,potom si to stalr na,seba presuvaju,ved dost sa napocuvam,od kamosiek -mamin,co maju skolkarov,deti su takmer stale chore,lebo tam,rodicia posielaju chore deti so zelenymi soplami a horuckou,ktoru rychlo rano znizia paralenom a pod.
som rada,ze zatial su od tohto,moje deti usetrene(aj ked,moj maly uz kolektiv potrebuje). 18m dieta sa nevie hrat s inymi detmi,len,vedla nich.
a zaujimavy program vie poskytnut i rodic,ak ma co len trochu zaujem venovat sa dietatu.

maryennn1
5. apr 2014

@seemani Dieťa vo veku od šiestich do osemnástich mesiacov prežíva obdobie separačnej úzkosti tu je o tom pekný článok, ale na nete je ich kopec, tak si to preštuduj, ja len vytiahnem túto stať .... "dôležité načasovanie. Ak sa to dá, neumiestňujte dieťa do starostlivosti jaslí alebo opatrovateľky medzi 8. – 12. mesiacom, kedy sa zvykne separačná úzkosť objavovať. Tiež sa pokúste dieťa neopúšťať v čase, keď je hladné alebo unavené"
No a teraz za mňa... ja by som sa nepripravila ani o jediný úsmev, a ani o jediný pokrok svojho dieťaťa skôr ako musím. Už teraz sa mi zdá, že ten čas neuveriteľne rýchlo letí, ani sa nenazdám a moje dieťa už nebude malé bábätko a čoraz menej ma bude potrebovať, prečo by som ho mala opúšťať vo chvíli, keď ma ešte potrebuje a som pre neho jedinou istotou, ktorú zatiaľ má? ale to som ja....

pribinak
5. apr 2014

V takomto veku radšej opatrovateľku, vyhnete sa skôr aj chorobám a hlavne bude sa mu plnohodnotne venovať jedna osoba

katfan
5. apr 2014

@seemani skus a uvidis ci to zvladne alebo nie.ale podla mojich skusenosti je v tomto veku skor mozno lepsia opatrovatelka, alebo sukromna skolka, kde je malo deti, ak mas moznost.

meluela
5. apr 2014

@kimina7
aj vdaka takym matkam ako ty bolo moje dieta v jasliach neustale chore, dakujem

okrem toho vobec si to neuzivalo, dost jasne davalo vsetkym najavo ze chce byt so mnou a ze tety nema rad
niekolko hodin placu denne, ziaden spanok, sedenie v kute mimo deti, popraskane zilky pod ocami od placu, 7 roznych sirupov na kasel, sopel a horucku za dva mesiace .. to je pre dieta istotne velmi prospesne a velmi mu ublizujem tym ze som s nim radsej sebecky ostala doma 😀 trapim ho pobytom na ihrisku, niekedy dokonca v pracovny den ho rozmaznavam v zoo, parkoch, lesoch ... varim mu priserne zdravu domacu stravu bez lidloviek a brazilskych kurciat, pecieme, sadime bylinky, malujeme velkonocne vajicka, hanba nam! 😀

cannella
5. apr 2014

@meluela Aj ja sa za to hanbím 😅