6,5 mesačný synček rád sedí, ale sám sa ešte neposadí

dibisd
21. sep 2011

Moj 6,5 mesacny syncek od zaciatku odmieta byt na brusku. Hoci som sa neumorne snazila ho na tuto polohu navyknut, ked zistil, ako sa da z bruska prevratit na chrbatik, tak ho na brusku udrzim maximalne 5 sekund. Pricom miluje polohu v sede - ked ho chytim za rucky, sam sa taha do sedu a ked sedi, udrzi rovnovahu aj vyse 10 minut. Viem, ze sa neodporuca tato sediaca poloha, kym sa dieta samo neposadi, ale on mi nechce uz ani lezat na chrbte, ani na brusku...tak neviem, ako ho donutit sa hrat a rozvijat svoje prirodzene pohybove aktivity. Navyse, ked ho teraz chytim za rucky, automaticky sa taha do stoja. Ked to s tym sedenim neprehaname - nechavam ho takto len par minut, parkrat denne, myslite, ze mu tym mozem velmi ublizit?

didulka85
21. sep 2011

Dieta sa nema davat do sedu kym si same nesadne. Ani minutu. Chrbtica a svaly okolo chrbtice na to este nie su pripravene. Tym co robis mu krivis chrbat.
To je ako s chodenim za ruky. Mamicky tvrdia, ze to chcu deti. Lenze dieta nema vediet co je do chodza, kym nezacne same chodit. Staci, ze mu to ukazes par krat a bude to vyzadovat stale.
Dosledky priskoreho sedenia a chodenia potom znasa dieta. Vykrivenia chrbtice v detskom veku a zasahovanie do vyvinu sposobi, ze neskor bude mat problemy s pohybovou sustavou.

sante81
21. sep 2011

tiež som dávala syna do rôznych polôh ked mal 6-7 mes, sám sa posadil ked mal asi 9mes + - / to mám akože dieta do vtedy nechať nech leží? vozili sme sa v kočíku, sedával vo vajícku, nosili sme sa na rukách, však dieta je zvedavé, chce spoznávať svet okolo nás, skuste si vy na cely den lahnut na postel.

dibisd
autor
21. sep 2011

@sante81 a akeho velkeho syna mate teraz? ma nejake problemy s chrbticou?

didulka85
21. sep 2011

@dibisd problemy s chrbticou sa mozu ukazat kludne v 10-rokoch, v 20-rokoch. To co poseries v detskom veku uz neda nikto dokopy. Moj manzel by o tom vedel rozpravat.

dibisd
autor
21. sep 2011

@didulka85 no ved ja by som tu uvitala aj skusenosti mamiciek, ktore maju uz vacsie resp. starsie deti

evka4
21. sep 2011

@dibisd ahoj, vacsina mamiciek vie o tom, ze ak dava svoje dieta sediet este pred tym, nez sa samo posadi, tak to nie je najlepsie pre chrbticu...vedela som o tom aj ja, ale ta radost z toho, ze dcerka sa dokaze sama udrzat v sede a ze sa jej v tejto polohe paci, ma sem tam zlomili a tiez som ju na chvilu posadila...nie na dlho, nie prilis casto, ale robila som to este pred momentom, ako sa dokazala posadit sama... a podla mna je vela mamiciek, ktore robia rovnako, aj ked vedia, ze by nemali... ja mam este male dieta, takze nasledky zatial posudit nedokazem...ale mam viacerych surodencov, mama nas vsetkych davala takto sediet a nik nema problemy s chrbticou...teda aspon zatial, ale predpokladam, ze sme uz dost stari na to, aby sa to aspon ciastocne prejavilo...

radlinka
21. sep 2011

@dibisd skus mu dat oblubene melodicke hracky pred seba, nieco co rad sleduje napr. v pohybe a daj ho na brusko, mozno vydrzi trosku viac.... 😉 podla mna sa to nauci postupne, netreba ho do toho silit, niektore deti proste preskocia jedno a robia druhe. Poznam aj take co preskocili lezenie a plazenie a stavali sa hned na nohy a potom sa neskor k tomu same vratili. Zato dneska vynikaju a su najlepsie ci uz skole alebo mimo. Tiez nemaju problemy s chrbticou.
Podla mna nie je dobre nechavat dieta na chrbatiku , kvoli formovaniu hlavicky, ked stale lezi tak sa mu hlavicka deformuje.
Suhlasim so @sante81 presne to napisala, dieta ma spoznavat svet, vnimat veci naokolo a striedat polohy. O tom to je, je to pre dieta zaujimavejsie a pestrejsie. Tiez by nikto z nas nevydrzal stale lezat hore znak 😕

S chrbticou mozu nastat problemy aj pri noseni skolskej tazky, pri pretazovani chrbatika ucebnicami, ved co vsetko sme nosili my a nase deti nosia do skoly a za akym ucelom este k tomu tahaju dalsie veci okrem skolskej tasky. To je postih na cely zivot. 🙄 a to je len jednoduchy zivotny priklad. Mozete si kupit aj tu najlepsiu a najergonomickejsiu tasku sveta, super ergonomicku stolicku a pisaci stol, ked tam dieta travi hodiny, tak isto ako pred TV ci computerom. Nad tym sa treba tiez zamysliet.

benne
21. sep 2011

Dcéra nechcela byť na brušku, dávala som ju sedieť, má problémy, chodí na rehabilitácie, zlé držanie tela a spol. Syn, predstavte si, trávil celých 9m na zemi.. a páčilo sa mu, na deke, na chrbáte, na brušku, pod hrazdičkou, vedla hrazdičky, brávala som ho aj na ruky, ale odtiaľ-potiaľ, kedže je z tých väčších detí, v kočíku keď už bol starší ležal v mierne vyvýšenej polohe, zaujímali ho hračky na kočíku, ležal v nom kým som si ja vyzdvihla a obliekla dcéru v škôlke. Takže áno, spravila som pri dcére chybu, pri synovi som to napravila.. od 11m chodí bez opory. Chodenie za ruky nepoznali.

dibisd
autor
21. sep 2011

@benne tak to si mala stastie pri syncekovi, lebo moj valibuk (v 6 mesiacoch ma uz takmer 10 kg) na brusku nechce byt ale vobec, na chrbatiku tiez po chvilke zacne plakat, z autosedacky sa mi zacina stverat von. Najradsej je na rukach, ale pri jeho vahe nie som schopna ho nosit v jednom kuse - a to sedenie sa mu naozaj velmi paci, dokaze krasne sediet s vystretym chrbatikom a kusat si hracky... tak je mi hrozne luto, ze by som ho sediet nemala nechavat ani chvilku - par minut niekolkokrat za den :(

dibisd
autor
21. sep 2011

@radlinka no, to s tymi melodickymi hrackami a inymi lakadlami to skusame neustale, ale on sa chce furt otocit hned na chrbat. ziadna motivacia, ako zostat na brusku nezabera .(

sante81
21. sep 2011

@dibisd drobec mal v piatok 2 roky a žiadne zle držanie tela nema, sedával často vo vájičku, pozerali sme rozpravky, čitala som mu obrazkové knižky, bol ešte malinky, ale snažila som sa ho zaujat vždy niečim novym. autosedačka je tvarovana na sedenie, je polohovatelna, a keby som sa mala riadiť všetkymi radami - nedávať sedieť, nedávať do chodítka, nechodiť s dietatom za ruku, pokračujuc čo by všetko dieta nemalo jesť, nemalo piť, vychovné meetody, - tak neviem kde by som skončila. ostatnym mamičkám neberiem ich názor a ani ten svoj nikomu nevnucujem.

drzubok
21. sep 2011

😠 @sante81 učiť chodit je asi ako učiť ročné dieťa korčulovat

hajanka
21. sep 2011

syn nechcel byt na brusku ani lezat na chrbte, tahal sa do sedu ako tvoj, a z lahu dvihal s placom hlavicku lebo chcel ist "hore" a mat vyhlad, ja som ho davala do vyvysenej polohy lebo nechcel lezat, chcel pozerat naokolo a vsetko sledovat, mavala som ho v polosede (cca 30-45 stupnovy uhol) v lehatku, aj v kociku, obcas mi aj posedkal na kolenach na chvilku, sam zacal sediet koncom 6m, priblizne v 8m sedaval aj v chodacke. Doteraz nebadam ze by to malo nejaky vplyv alebo nasledky vo forme krivej chrbtice alebo zleho drzania tela. Je vysoky a rovny ako pravitko 😀
Ja si myslim, ak ma mat dietatko problemy s chrbticou tak ich bude mat bez ohadu na to ci si chvilu ako malicke posedi, alebo nie. Ak s tym nema mat problemy tak nebude, tiez bez ohladu na to ci si chvilku posedka alebo nie 😉 tolko moj pohlad a osobna skusenost 🙂

drzubok
21. sep 2011

@hajanka práve vtomto veku sa v mozgu vytváraju vzorce pohybov , zapajania svalov. ak sato narusí dochádza ku vzniku náhradných, kompenzačných .vzorocov.. dieta bude o.k. len tie najjemnejsie svaly budu ako komplex pracovat inac... nie tašky... chyby pri tvorbe tak závažnej veci sposobia aj v neskorej dospelosti. každý rehab.lekar to vysvetlí

hajanka
21. sep 2011

@drzubok nemam pocit aby bol moj syn tymto nejako "postizeny", ako hovorim, drzanie tela ma ukazkove, chrbticu v poriadku, napokon, ja som bola v chodacke v pol roku a doteraz nemam ziaden problem s chrbticou ani s pohybom 😉
...vzorce pohybov ci zapajania svalov... 😖 ... nepoznam tieto vzorce pohybov ani svalov, ani neviem ako funguju, nikdy som sa tym nezaoberala, ale poznam (a viem) to, ze syn nema doteraz absolutne ziadny fyzicky problem, je pohybovo velmi zdatny, len troska lenivy 😅 ale zato mu to naopak velmi dobre pali 😉 takze je v uplnom poriadku.
Takze to nie je pravidlo.

sante81
21. sep 2011

@drzubok ešte raz si prečitaj poslednu vetu môjho predchádzajuceho príspevku

drzubok
21. sep 2011

@sante81 to mi je jasne ani ja

@hajanka je to vazna a komplikovana problematika... je to aj o skoliozach, tzv.nohách nohách, nohách do O, do X a deti sa rodia ˇviacmenejˇs normálnymi- tj.zacínaju vsetci od nuly.

hajanka
21. sep 2011

@drzubok ved som napisala, ze nema ziaden fyzicky problem 😉 ziadna kriva chrbtica, ani zle drzanie tela, aj nohy ma v poriadku, nema ich do X ani do O, ani ploche, aj ruky ma ok ak by si chcel vediet 😀 a ja takisto nemam ziadny problem ..... tak neviem... mi to pride ako ze ma chces presvedcit ze nie je a nemoze byt v poriadku a ze mu urcite musi nieco byt, alebo co 😨 🙂

drzubok
21. sep 2011

@hajanka ide o veci ktoré zacínaju po tridsiatke.... dovtedy je org.mladý a vsetkokompenzuje. ono celý problém je tak komplikovaný asi ako vojtova m. 🙂 🙂

aliza
21. sep 2011

@drzubok skolioza nie je z pasivneho posadzania, treba si toho viac precitat, nielen pocuvat slovenskych rehabilitakov a to s krivymi nohami snad nemyslis vazne a nie, nezacinaju vsetci od nuly, ale kazdy ma uplne inu geneticku vybavu

drzubok
21. sep 2011

@aliza
@aliza vidim že ty toho mas precitane dost

aliza
21. sep 2011

@drzubok co sa tyka skoliozy, tak ano, mam.

lubinka26
21. sep 2011

fuuuu, ja davam malu sediet asi 2 tyzdne, vydzri tak byt hodiny a hrat sa, ale sama sa este neposadi... do 6,5 mesiaca som ju nedavala vobec sediet.

drzubok
21. sep 2011

@aliza tak čo sposobuje idopaticku skoliozu,?

hajanka
21. sep 2011

@drzubok tak ja sa teda ozvem za 3-4 roky 😉
... este povedz, ze jedinou pricionu skoliozy ludstva je obcasne alebo chvilkove pasivne posadenie babetka, mozno by si sa mohol poradit s rehab. lekarom a spoznat priciny skoliozy
- jednostranny pohyb alebo preferovanie jednej strany, jednostranna zataz napr. taskou
- rozna dlzka koncatin
- zla obuv
- ploche nohy
- stavy po urazoch chrbice, hrudnika
- raztep chrbice
- svalova distrofia
- rozna vyska ramien
- zosikmena panva
- nedostatok pohybu
- dlhodobe sedenie pri praci
- vrodena asimetria kostry
- choroby detského veku (rachitída, osteomalácia)....

hajanka
21. sep 2011

@drzubok pretazenie chrbtice, nervovo svalove poruchy, neurogenne poruchy, dedicnost, poruchy normaálneho vyvoja stavcov... nepotrebujem ani rehab.lekara 😉

drzubok
21. sep 2011

@hajanka tých je 20percent. zvyšok je idopaticka skolioza kde je príčina neznáma.tj80. no a ty už teraz vies co znamena idiopatický - anemusis sa nic pýtat. vidím že ontogenezu a fyziologiu pohybu mas precitane z rýchlika tak v mame a ja. je to ovela zložitejsie.- vid vojtovku.- malokto tomu skutocne do podrobnosti rozumie

drzubok
21. sep 2011

@hajanka vidis lekara rehab.nepotrebujes tebe stací google

drzubok
21. sep 2011

@hajanka takých google a wikipedia odborníkov nájdes vsade

katrinka8
21. sep 2011

Ak ma tu neukrizujete, tak napisem, co mi povedala nasa pediatricka 😀 Ja som mala stres z toho, ked sa moje ani nie 3-mesacne dieta zacalo tahat do sedu. Proste ked lezalo na chrbatiku, hlava hore, krk zdvihnuty aj niekolko minut v kuse. Niezeby sme ju my tahali za ruky - proste sama od seba! Dokonca aj doktorka bola prekvapena, vraj to vobec nie je bezne. Poloha na brusku - to bol velky srd, nikdy tak nechcela dcerka byt, hoci sa naucila na brusko otocit velmi skoro, mala 2 mesiace a 2 tyzdne. Otocila sa a potom sa hnevala, ked na tom brusku uz bola 🙂 Takisto sa zacala velmi skoro "tahat na nohy". Mala 4 mesiace a 4 dni (zapisujem jej to do takej spomienkovej knizky, preto to takto presne viem), ked "vyskocila na nohy" - proste sme ju chytili za rucicky, trosicku potiahli do sedu (nie aby si sadla, len take tie cvicenia, ktore nam doporucali este v porodnici, dokonca ju ani nebolo treba moc "tahat" za rucicky, ona sa dvihla prakticky skoro sama - normalne mala tehlicky na brusku, ako stale dvihala tu hlavicku) a ona sup, a bola na nohach. Vyvalili sme oci. Jasne, ze neostala stat, ale odvtedy to robila stale, tak ako sa neprestala tahat do sedu. Jasne, ze nas to trapilo, pretoze sediet sme ju dat nechceli, ale nechat ju lezat bolo utrpenie. Na brusku neexistovalo - nezaberali ziadne hracky ani nehracky, na chrbatiku chvilu. Neostavalo nam nic ine, len ju nosit - proste chcela vsetko vidiet. Ked mala nieco po polroku, tak som sa na to uz opytala doktorky, ze ako je to s tym sedenim (skuste skoro cely den nosit dieta na rukach 😀 ), tak nam povedala, ze mala ma mimoriadne pevne svalstvo, ci uz krcne alebo aj brusne a ked bude s oporou sediet par minutiek, ze sa jej nemoze nic stat. Neviem, ci sme nieco urobili zle, ale snazili sme sa urobit to najlepsie, co sme vedeli. Proste sme ju na par minutiek, 2-3, sediet nechali. Proste po troske. Pediatricka nam povedala, ze deti treba vo vyvoji podporovat, nie nutit a silit, ale ani nie brzdit 😉 Na zaver len tolko, ze dcerka vzdy sedela s peknym, rovnym chrbatikom a doteraz, a to ma takmer 16 mesiacov, sa posadi tak, ze ked lezi a chce si sadnut, nikdy sa neprevrati na brusko, ale vzdy sa dvihne brusnymi svalmi dopredu. Robi to tak odjakziva...