Trápenie s cievkou na dokrmovanie

annaterk
29. júl 2024

Dobrý deň maminky,
Rada by som sa opýtala na skúsenosti tých z Vás, ktoré popri dojčeniu museli dokrmovať a robili to cez laktačnú pomôcku - cievku. Ako dlho ste tak vydržali a či vám to pomohlo k plnému rozdojčeniu? My tak aktuálne dokrmujeme už skoro tretí mesiac, je to únavné a dosť nepraktické, MM mám stale malo a dokrmovat musíme, maly bol inak nespokojný a najmä necikal dosť a neprospieval. Fľaše sa bojím, keďže každú kvapku MM máme naozaj vybojovanú, nechcem to ohroziť, avšak nechcem takto dokrmivať večne… skrátka neviem čo robiť, neviem sa rozhodnúť ako ďalej… Dokrmujem UM kedže odsávať sa mi nedarí.
Ďakujem za rady a skúsenosti

zuzanka.zuzu
29. júl 2024

3 mesiace cez cievku??? zlatinko, už stačí 🙂 si skvelá mama ale nezomrie od hladu ani ťa nebude menej ľúbiť keď prejdete na fľašku s UM 😉 tento fanatizmus s nedostatkom MM som si aj ja prežila, nikdy viac.

tulik123
29. júl 2024

@annaterk ja som to robila so starsim synom pred 7 rokmi. Vydrzala som to 5 mesiacov. Bol zimne babatko a cez zimne mesiace sme boli doma tak to bolo ok ale ked prichadzalo leto a chceli sme chodit viac von tak sa mi to uz nedalo a aj nechcelo. Potom sme presli na flasu. Ale bola som hrda na seba aj za tych 5 mesiacov. Ja ti uplne rozumiem mala somto uplne rovnako chcela som velmi kojit. Ale ked sme s tym potom prestali tak sa mi aj velmi ulavilo a bolo to s flasou jednoduchsie. Rob to iba dovtedy pokial na to budes mat silu a ked ta to zacne obmedzovat tak by som to nechala tak. Si skvela ze si sa na to dala 🙂

3petka
29. júl 2024

@annaterk a prečo sa vlastne trápiš a trápiš aj svoje dieťa? Keď to nejde tak to nejde, ja som tiež mala v nemocnici obdobie kedy sme skúšali cez cievku a fakt ťa obdivujem, že to držíš tak dlho. Daj mu normálne napapať, dieťa bude spokojné ty budeš v kľude, čo viac chceš. Nebudeš jediná, ktorej to nešlo.

annaterk
autor
29. júl 2024

@zuzanka.zuzu ja viem, musím vyzerať ako hrozný fanatik… uverila som tomu, že to rozkojíme, lebo veď každá kvapka sa počíta a mne na tom veľmi záleží, lebo mame so synom cez to aj vzťah, zároveň mi to (v prípade že to funguje) príde praktické a ekonomicky výhodné, nehovoriac o benefitoch pre dieťa. Nie som názoru že UM je nejaký chemický hnus, vôbec… skôr sa obávam tej citovej, emočnej stránky ktorú to pre mňa aj malého má…

evcagabi
29. júl 2024

Ja viem jedno, takto trapit sa urcite po porode nebudem. Dojcenie je samozrejme pre mna cislo jedna ale ak sa nebude dat, mam nachystanu aj flasu , kupim um a ide sa s nim naplno. Nechcem skoncit ako kopka nervov pri cievke a este sa pomaly citit menejcenne, ze to nejde

annaterk
autor
29. júl 2024

@3petka nemyslím že jeho trápim… on najesť dostane, teraz aj pekne priberá, je spokojný, keď je dokrmovaný… trápim len seba, lebo sa s tým nedá nikam ísť…

gab1sol
29. júl 2024

@annaterk vydržala som presne tri dni - v utorok mi doniesla cievku laktačná poradkyňa, vo štvrtok, keď prišiel manžel (pracoval mimo, takže v týždni nebol s nami), odfotil ju, keď papala. Keď som videla tú forku, rozplakala som sa, lebo malá vyzerala, akoby bola na nemocničných hadičkách. Cievku som zahodila, vrátila som sa ku klobúčikom (ktoré mi laktačná roztrhala) a do týždňa sa mlieko naplno rozbehlo. Neskôr som prestala používať aj klobúčiky a kojila som, kým sa sama neodstavila.
Ak by to nešlo, prešla by som na UM. Kŕmiť cez cievku bol za mňa ten najhorší spôsob, ako bábätko nakŕmiť. Či je bábo na MM alebo na UM, nerobí to z nikoho lepšiu maminu. Najlepšia mamina je vtedy, ak je bábo spokojné. ❤️

annaterk
autor
29. júl 2024

@tulik123 ďakujem, veď to, že je leto, malý už je vnímavejší, väčší, chceme niekam ist a s cievkou to ide ťažko… potom ste prešli na fľašu s UM? Mne radia vydržať 4m a potom UM nahradiť klasickou stravou - príkrmami. Vyradili ste vy dokrmovanie po zavedení príkrmov?

3petka
29. júl 2024

@annaterk Neboj sa, tým že nebudeš kojiť neprídeš o žiadny vzťah. Ten sa buduje inak ako cez kojenie.
Ja som mala predčasne narodeného, ešte v nemocnici kojenie ok, ako sme prišli domov začal mávať koliky, na cicke sa absolútne nenajedol lebo sa krútil ako had. Nehovoriac o tom, že proste niekde inde som ho nevedela tým pádom nakojiť.
Tak som odsávala dokiaľ šlo a potom už len UM.

ina2405
29. júl 2024

@annaterk ja nemám skúsenosť s cievkou, len Ti chcem napísať, že Ťa obdivujem, si super mama a dieťa NETRÁPIŠ.
Ani s UM nebudeš horšia, už teraz si urobila viac než dosť. Držím palce❤️

annaterk
autor
29. júl 2024

@ina2405 ďakujem pekne 🥹

lucia147852
29. júl 2024

@annaterk prepáč, ale myslíš ze deti ktoré sú len na um nemajú s matkou vzťah? To je blbosť ako mraky… Asi si moc čítala mámilu a podobne bludy. Veď mojkat a tulit sa môžete aj po tom, čo sa babo naje z fľaše. Ak sa mlieko nerozbehlo doteraz, už sa nerozbehne. Zbytočne trápiš seba aj dieťa. Nie každá žena dokáže dojčiť. Keď dáš fľašu, zistíš, že ti je 100x lepšie. Budeš menej unavená a pokojnejšia.

annaterk
autor
29. júl 2024

@lucia147852 niee vobec som to tak nemyslela všeobecne, aj keď myslím, že je to aj emocionalna záelzitosť. Myslela som to osobne na moj pripad, keďže cez dojčenie synu upokojujem, uspávam, citim tu blizkost a myslim že aj on

kacena4
29. júl 2024

tak ako upokojujes cez dojcenie to mozes robit cez flasku akurat to nebude cicik ale fľaša inak ostava vsetko rocnake. naco sa trapit? odchovala som desiatku deti na UM ako profirodic a mali sme peknw citove puto aj bez dojcenia. je to v tvojej hlave. drzim palceky

miskaadam
29. júl 2024

@annaterk ahoj 🙂 mozno ta moja skusenost povzbudi, ja som syna dokrmovala cievkou na prsniku 2,5 mesiaca. Bolo to hrozne, hrozne a este raz hrozne. Svoje mlieko som nevedela rozbehnut tak aby mu stacilo. Jeden vecer som sa rozhodla ze uz mam dost, ze ideme prejst na UM. Prisaham ze z vecera do rana, som mala prsia naliate ako 3 dni po porode. Syna som nakoniec kojila kym potreboval. Cca do 1,5 roka. A dcerku potom od zaciatku uplne bez problemov. A to prizvukujem ze tiez nie som nejaky fanatik 🙂
Len som asi potrebovala aby zo mna opadol ten tlak a stres co som si v hlave spravila 🙂

sandra811
29. júl 2024

@evcagabi aj ja to mám takto v hlave nastavené, som práve tehotná a ak to pôjde budem dojčiť a ak nie tak prejdem hneď ma UM, mám teraz kamarátku čerstvú maminu a trápia sa takto pomaly mesiac. Keď som ju videla tak som si povedala, že takto nie.

evcagabi
29. júl 2024

@sandra811 aj moja kamaratka tak. Ja ked som ju pocuvala mala som dost 🙄

januska12323
29. júl 2024

Vzťah s dieťaťom sa predsa nebuduje len olizovanim mami keď to mám tak napísať.

annaterk
autor
29. júl 2024

@miskaadam asi je to v hlave, čo?

jumama
29. júl 2024

@annaterk Vies, ak budete na UM, stale mozes dietatko drzat, mat s nim ocny kontakt a vsetko bude fajn. O nic citovo neprides ani ty ani dietatko. Dieta na UM moze prechadzat na prikrmy skor ako dieta plne kojene, uz na konci 4 mesiaca sa moze zacat pomalicky s ryzovou kasickou (rozvarena rozmixovana ryza s UM).
Ja som to mala v hlave podobne, kojit mi neslo, mala som vzdy male prsia, v tehotenstve mi vobec nenarastli, mlieko sa mi v porodnici nespustilo, rodila som vo stvrtok, cez vikend sa tam postriedalo kopec lekarov a nik neriesil, ja som uz co najskor chcela ist domov... Mala bola spave babo, cievka nam nefungovala vobec, ona pri tom zaspavala, nenajedla sa. Presla som na odsavanie, a krmila som ju z flase - lenze ja aj ked som si kazde dve tri hodky odsavala, aj v noci som si budik davala, s dobrou odsavackou, mliecka som mala zalostne malo. Takze tak ci tak som vzdy aj dokrmovala.
Ak by som to mohla komukolvek poradit: Nerobte toto sebe, ako zene, sebe ako mame. Ja som si pri tolkom odsavani, ktore nedavalo vysledok pripadala zvlastne, vydrzala som to do 7-8 mesiacov. A dnes, ked uz mam pubertiacku mam na to pohlad taky, ze preco som to robila, ze preco som si tak skodila, ze som mala byt viac radostnejsia a bezstarostnejsia. Uzivajte si tie chvilky s babom, aj ked bude na umelom mliecku. Ten cas presvisti ani sa nenazdate a dolezitejsie zacnu byt ine veci. Uzivajte si babatienko, kym je aj malinke, ved ono sa tak rychlo meni.
A to preco to vnimam ako dolezite : Obdobie 0-2 roky je obdobie, ked sa vytvara vztahova vazba. Teda dieta potrebuje vedla seba mat radostnu a na neho sustredenu maminku, sebavedomu, pritomnu. Aby ta vazba bola zdrava. Ak je mama uzlik nervov, ak stale na pozadi jej mysli, cosi riesi, moze to mat na dietatko vplyv. Dieta je s mamou prepojene vnimanim, nevie rozpravat, nechape, uci sa svet, ak je mama v nepohode, dieta si to moze vztiahnut na seba, ze ono je tou pricinou... Zalezi od temperamentu dietata aj od mnohych inych veci... Ale skratka to naladenie mamy na dietatko a prejavovana radost su strasne najdolezitejsie 🙂

rivini
29. júl 2024

@annaterk aku mas odsavacku? Na tvorbu mlieka je potrebna elektricka, ktora ma aj stimulacny program. Respekt, ze tak dlho dokrmujes cievkou. No na tvojom nieste by som uz bud presla na UM s flasou, alebo MM odsala a dala z flase. Takto sa trapit je naozaj skoda a to hovorim ako niekto, kto 9 mesiacov 6xdenne odsaval MM😊.

rivini
29. júl 2024

@jumama krasne napisane, ako by som o sebe citala😅

jumama
29. júl 2024

@rivini Jeto tak, ten cas rychlo ubehne a nik ho nevrati, tak si ho treba radostne uzit, nie trapenim sa s odsavanim 🙂

anavixy
29. júl 2024

Ale ved ty stale mozes AJ dojcit, aj ked budes dokrmovat um z flase. Nikde nie je zarucene, ze uz nebude chciet sat z prsnika, moze sa to stat, ale nemusi. Za 3m dokrmovania cievkou si zasluzis obdiv a hlavne oddych. Uplne kludne mozes v noci len dojcit, uspavat alebo douspavat na prsniku, cez den dojcit od smadu a celkovo vzdy najprv dieta nadojcit a potom dokrmit um akymkolvek sposobom. Nemusis krmit len z flase alebo cievkou, mozes skusit poharik, ten ani nekazi dojcenie, ani nie je pracny a komplikovany, len to chce cvik u vas oboch…
Ak este potrebujes alebo chces este pomoc od laktacnej, tak ti odporucam kontaktovat laktacnu konzultantku z institutu pre podporu dojcenia (zdravotnicky, trochu vyrazne menej fanaticky, kontakty najdes na ich stranke), nie z mamily. Mozno existuje nejaky riesitelny dovod, preco nemas dost mm.

banalu
29. júl 2024

@annaterk ak sa obavas nejakeho narusenia citovej vazby, vedz, ze napr. ja som sekla s kojenim po 3-4 mesiaci a nijako sa to citove prepojenie nepretrhlo. Ale teda u nas bol problem aj reflux, a vidiet svoje dieta trpiet na MM, bolo hrozne. A do toho boj aby aspon nejake MM bolo.
Mala je na mne nalepena, mojkame sa, lubime, pusinkujeme. Ale ona je proste taka. Mojkava povaha.
Svagrina kojila do pomaly 4 rokov na poziadanie cely cas. A maly ani nezavadi o pusinku ci pomojkanie. Lebo je taka povaha.
Netrap sa, nestoji to za to. Dieta citi aj tu frustraciu, ktoru prezivas.

martinka13
29. júl 2024

@annaterk tak sa už netráp a užívaj si materstvo so všetkým, čo k tomu patrí. A to sú aj prechádzky a výlety. V žiadnom prípade to nijakým spôsobom neovplyvní váš vzájomný vzťah. Urobila si všetko, čo sa dalo.

annaterk
autor
29. júl 2024

@rivini elektricku mam

annaterk
autor
29. júl 2024

@anavixy ano, poharik sme parkrat skúšali aj lyžičku, občas sme to riešili aj tým sposobom ale to bolo horšie ako cievka lebo poharik vobec nevedel a lyžičkou to dlho trvalo… pokazenia sa bojim najma preto, že od 3tt do cca 2,5m maly strajkoval (a to aj bez cumľa a fľasě) preto sa bojim ze veľmi rychlo prestaneme dojcit popri fľaške

annaterk
autor
29. júl 2024

@banalu vďaka ta tip na inštitút to si ešte pozriem

nyphadora
29. júl 2024

@annaterk dva tyždne a potom sme dali UM a bol pokoj. Spokojne bolo dieta aj ja.