Som 6 dní pred pôrodom a nemám ani kolostrum

2. máj 2021

Ahojte dievcata možno si pomyslite že som blba aj sa tak cítim ale som prvorodička a neviem ešte úplne že čo a ako... chcem sa spýtať ak sa mi ešte neurobilo ani kolostrum a netečie mi z pŕs nič tak sa to môže rozbehnúť po pôrode ? Síce prsia sa mi o dosť zväčšili aj bradavky mam strašne veľké a tmavé ale keď si ich stlacim tak nič termín pôrodu mam za 6 dni a chcem sa ešte spýtať ako zistím po pôrode že už sa mi mlieko spustilo ? Začne to tiecť alebo mam skúsiť odsávačku ? Nechcem aby bola mala hladná a vôbec netuším že čo a ako

didi2102
2. máj 2021

Že sa ti mlieko spustilouvidis,je mýtus že musí tiecť kojim už druhé dieťa viac ako rok,ja som síce bola po sekciách , pri synovi sa mi rozbehlo na 6den,pri dcére na 3den,stále som prikladali aj keď som ho ešte nemala , najprv išlo cca 3den priesvitné potom ku večeru biele mlieko,kolostrum mu pred pôrodom netieklo,a ani po pôrode mlieko

jazula
2. máj 2021

@didi2102 Som na tom podobne ako autorka, tak sa tiež opýtam... A kým sa na ten tretí/šiesty deň mliečko spustilo, tak bábo dokŕmili umelým mliečkom a pomedzi to si prikladala?

kiki68
2. máj 2021

Tiez som nic nemala, ani kvapku. A teraz uz 9 mes kojim ako kravka milka. Takze sa nic neboj. Jedna kvapka kolostra kojenie nerobi 😂

lenkasgt
2. máj 2021

Nevadi 😉 ak to bude co len trochu mozne trvaj na bondingu, potom vela prikladat, kukni na mamila.sk ako ma vyzerat spravne prisatie a neboj sa babatko vybrat z perinky a polozit si ho len v plienke na holu hrud. Kontakt koza na kozu je dolezity! Drzim palce a vela zdravia🙂

siska53
2. máj 2021

Mne nikdy nic netieklo. Dojcila som bez problemov obe deti.
To, ze ti netecie, nie je znakom toho, ci mas alebo nemas.

dadis
2. máj 2021

Nic take som si pred porodmi nevsimla. Ani neviem, ze som nejake kolostrum mala. Normalne som si deti prikladala, ale co im tieklo, to netusim. Z jedneho som dojcila a z druheho tieklo mlieko. Fakt som si nic ine ako mlieko nevsimla 🤷‍♀️. Dojcila som obe deti po 2 roky. No stress.

makova333
2. máj 2021

Ani pri jednom som to pred porodom nemala.

aileen_mt
2. máj 2021

Neboj sa, kolostrum mas 🙂 len netecie, to absolutne nevadi, babo si to cuckanim rozbehne...
Dolezite je vediet rozoznat ci babatko na prsniku naozaj pije, skuste si pozriet videa na mamile, aj ked, popravde, ja som to najlepsie pochopila, az ked som ten rozdiel medzi pitim a nepitim videla nazivo na svojom babatku... Ale aspon pre predstavu, nech viete, co si zhruba vsimat je to fajn.
A @jazula ono to znie trochu odstrasujuco, ze "mliecko sa spustilo o tri dni" ale tie tri dni babo pije kolostrum, takze dokrmovat netreba (pokial nie je problem)... Kolostrum je usite na potreby cerstvo narodeneho babatka a aj tym, ze ho babo pije napomaha spustit tvorbu regulerneho mlieka. ... Ak by ale bolo treba prikrmit, netreba z toho byt v smutku, moja dcerka dostala asi dve davky Nutrilonu, kym sme prekonali prvotne problemy a rozkojila som sa 🙂
- ak by bol problem, spytajte sa ci nie je na oddeleni laktacna sestricka, ja som netusila, ze niekto taky existuje a pomohla mi paradne (normalne jedna zo sestriciek na novorodeneckom, ktora sa venovala dojceniu)
- pamatajte, ze pri spravnej technike dojcenie nema boliet, ono je to taka prirodzena kontrolka, ze nieco nie je ok 🙂

zuzka565
2. máj 2021

Mne ani pri prvom netieklo mlieko pred pôrodom. Hneď ako sa narodili tak mi aj jedného aj druhého priložili k prsníku a cuckali. Neviem ci im išlo niečo ale boli spokojný. Nikdy mi ich nemuseli v pôrodnici prikrmovat. Prsia sa mi na nejaký 2-3 deň riadne naliali.

kataka10
2. máj 2021

Na uvolnovanie mlieka vplyva hormon oxytocin, ktory sa vo velkom zacne tvorit pri porode a prilozeni dietata. Takze sa neboj, mlieko mas, len si este musis pockat na ten spravny spustac 😉, ktory ti zatial spokojne spinka v brusku. Zbytocne sa stresujes, radsej si o tom precitaj https://www.multi-mam.sk/dojcenim/co-je-uvolnov... a bud v pohode. Drzim palce 🙂

diaalex
2. máj 2021

nerob si z toho úplne, že nič ;) ja som to tiež nemala, porodila som a na 2. deň sa mi spustilo kolostrum a mliečko 🙂

jazula
2. máj 2021

@aileen_mt Ahaaa, ja som si to preložila tak, že tie tri dni netieklo nič 😅😁. Tak ak bude aspoň pár kvapiek kolostra, to dáme 🙂. Už aby bol stravník na svete 😊. Ďakujem 🙂

sono2
2. máj 2021

Kolostrum máš na milión percent
Hlavne dieťa hneď priložiť a nechať na prsiach.
Moje obe mali 4,6 kg nemali nikdy prikrm, v pôrodnici, nikdy.
Neplakali.
Hlavne treba mať dieťa na prsiach.
Žiadny cumel nič, lebo si pokazíš dojčenie.

sono2
2. máj 2021

Mne netieklo nikdy nič a na štvrtý deň som mala mlieka na rozdávanie
Začiatok je nesmierne dôležitý ako začneš tak to bude pokračovať.

nikiki29
2. máj 2021

Tiež som nemala nič, ani po pôrode a prvé 2-3 dni len po 10ml

sono2
2. máj 2021

@jazula dieťa má na začiatok žalúdok ako čerešna, netreba nič dokrmovať ale mat dieťa na prsiach od počiatku koľko chce, nechať spinkať. Moje deti boli hodinu a pol po pôrode na prsníku až potom sa vážili, utierali. Nedovoliť manipulovať s bábätkom dokonca prikrmovať dávať cumel všetko čo potrebuje bábätko máš už dávno pripravené

dadis
2. máj 2021

@sono2 prepáč, ale úplne prehánaš. Mne dieta zobrali po cisárskom preč, do inej nemocnice. 3 týždne bola na JISke, takže sme boli v kontakte max 2 hodinky denne. Niekedy mi ju dovolili vziať si ju z inkubátora do náručia. Odsávala som si každé 3 hodiny, aj v noci. Púšťala som si videa na telefone, kde som si ju nahravala. V nemocni malinku zacali prikrmovat mojim mliekom cez flasu. Po tych troch tyzdnoch som ju prilozila a normalne som ju dojčila. ŽIadny problém. Vyše 2 rokov. Netreba stresovat maminy, potom su prilis upate, aby neurobili ziadnu chybu a nepokazili to. Ono to nie je zase taka veda...

ivka21
2. máj 2021

Mliečko sa hneď nespusta mne prišlo po 2 az 3 deň po pôrode ale náhle že som mala až hrce pod pazuchou. A to som si dávala čaj po pôrode pre kojacie matky a čierne nealko. Možno je to mytus ale mne to pomáhalo.

didi2102
2. máj 2021

@jazula každá žena je iná a takto syna som pri sebe nemala 6dni v nemocnici Max hodinu denne,lebo som bola dosť v zlom stave a nedokázala ho ani udržať v rukách,celý čas bol dokrmovany fľašou a um,keď ma prepúšťali mlieko som nemala , jasné kúpili sme fľašu um a šli domov,manžel ma vtedy podržal nech počkám 48h stále prikladám,bola som stále bez trička stále sme sa mojkali a na moje neuverenie sa mi mlieko pomaly spustilo,netrebalo len vydržať jasné bradavky má hrozné boleli asi týždeň uf,ale prešlo a treba si uvedomiť že dieťa plače aj pre iné veci ako hlad,a áno keď ho nastopkas mliekom zaspí lebo je to pre neho namáhavé čiže nie že dieťa bolo hladné ale zničilo sa pitim😄 pri dcére som ju mala hneď pri sebe po 24h ako má odpojili od prístrojov a postavila som sa... Mlieko až na 3den,celý čas som ju prikladala,ona cuckala ale videla som že nič tak som si na drzovku šla pýtať fľašu a um😄😄nechcela som sa trápiť bola som unavená vedela som že sa mi mlieko spustí 😄 sestričky hrozné hundrali ale dali mi keď sme šli domov už som mala mlieko spustené ale jasné pomaly postupne ,ja som neriešila ako často kojim proste často,neriešila som koľko plienok je.mokrych pár dní môže byť kritických ale hlavne v tvojej hlave , inak som od začiatku jedlá všetko doslova

sono2
2. máj 2021

@dadis bavíme sa o bezproblémovom pôrode
A že si nemala problém dojčiť po krmení s fľašou je len šťastie.

ewelinka21
2. máj 2021

pred porodom som nemala podla mna absolutne nic a doteraz som bolą v tom, ze kolostrum sa spusti az po porode :D po porode som casto prikladala a mlieka som mala na rozdavanie

janedoe
2. máj 2021

Ja mam odkojene 2 deti a nikdy mi, prsnikov netieklo mlieko. Ani pred porodom, ani potom. Vlozky do podprsenky mam este od prveho porodu snad netknute 😊 Mne tieklo mlieko jedine vtedy, ked krpcov vzal niekto kocikovat na dlhsiu dobu, alebo dlho spali 😊 V nemocnici sa mi pri prvom spustilo mlieko snad v den odchodu, pri druhom asi na druhy den po porode a pekne som ich dojcila takmer do 2 rokov.

Takze sa neboj 😊 V nemocnici ti drobca budu vazit a ked zacne priberat, tak vies, ze mlieko mas. Hlavne prikladat prikladat a nevzdavat sa 😊 Na prve dni ma mimco zasobu a nic sa mu nestane, u nas v nemocnici pokial viem, tak prve dni vobec nedokrmuju a nechavaju to na prirodu. Tusim starsi dostal 1x glukozu, lebo tam sa mi mlieko rozbiehalo tazsie, aj mi dali odsavacku, nech skusim malemu dat striekackou.

deti95060810
2. máj 2021

Pred pôrodom som nikdy nemala kolostrum....mlieko sa spustilo vždy až po pôrode....

dadis
2. máj 2021

@sono2 jasneee stastie....akoze nedovolit kvoli mlieku nikomu inemu manipulovat novorodencom 🙉

sono2
2. máj 2021

@dadis Tak mne príde vrchol, novorodencovi dat cez súhlasu matky cumel alebo UM
Ale veď ty si rob ako chceš, nechápem prečo na mňa reaguješ, ja radím, aby bolo najlepšie, nakoľko sa autorka pýta.
Všetky vieme, ako je na sk dojčenie v pôrodnici
Také bradavky, nedá sa, nemáte mlieko atd atd
Pritom je to tak jednoduché

sono2
2. máj 2021

Bez súhlasu oprava

sono2
2. máj 2021

A mlieko sa nespušta hneď preto, pretože ma ísť do sterilného bruška najprv kolostrum až potom mlieko. Je to veľmi dôležité

dadis
2. máj 2021

@sono2 Mne je jedno, co tebe pride ako vrchol. Moje babo bolo 2x operovane, bolo na JIS a teda nebola ina moznost nez dat cumlik a krmit flaskou. Tiez som sa na to pytala sestriciek, ze ci sa mi dieta po flaske dokaze prisat. Pouzivali flase, ktore to umoznovali, vraj mali skusenost ze vsetky babatka potom v pohode presli na prsnik. Neviemco to boli za flase, ani cumliky, plne som im doverovala a nadalej odsavala. Keby som sa maka strachovat, alebo mat vycitky, ze s nou nie som, tak skor si tu laktaciu zastavim, nez pokojnym pristupom. Ale nedavaj tu prosim rady typu, ze mlieko sa ti nepusti, ked sa ti niekto iny k novorodencovi priblizi. Zbytocne stresujes tie, ktore este babo nemali.

sono2
2. máj 2021

@dadis prosím ťa, opakujem ti že sa bavím o dieťati zdravom nie z jis. Je to ťažké pochopiť?
A áno mat pri sebe dieťa od prvej chvíle je veľmi dôležité, vidno že na sk sa praktizujú stále praktiky z pred 30 rokov, keď deti nosili matkám čo tri hodiny na 10 minút, lebo veď to je tak ok. Ja som v rakúsku a tu je totálne iné. Len ty si ideš dookola svoje. Ja nepresviedčam teba, ty nepresvedčaj mňa

dadis
2. máj 2021

@sono2 Akoze prehanas, podla mna. Baba ma 6 dni do porodu a nema kolostrum, co je podla mna uplne bezne. Ty do nej hustis o tom, ze k dojceniu je nevyhnutne, aby dieta hned bolo pri nej, ziadny cumel bla bla bla. Su to dristy. Najdolezitejsi pre uspesne dojcenie je pokoj. Predstav si, ze ja som rodila na sk skoro pred 14 rokmi a k dojceniu nas viedli vsetci, lekari, sestry, mali sme na Kramaroch super laktacnu poradkynu. Ziadne ako pred 30 rokmi. Zbytocne vyvolavas napatie, tam kde nemusi byt.