Potrebujem rozbehnúť laktáciu

31. máj 2022

Ženy prosím, v nedeľu som rodila a moja laktácia je na bode mrazu. Ani kolostrum , ani náznak mlieka proste nič.
Malá je nonstop na prsníku lebo stále plače že je hladná, bradavky mam na padrť, krvavé, boľavé ale netečie nič, len krv.
Rada od sestričky z oddelenia novorodencov znie " aj keby ju tam mate 24 hodín v kuse, musíte bolest vydržať, to sa rozbehne".
No ďakujem. Ženy prosím ako to rozbehnúť? Nemôžem malu nechať hladnú ale ani bradavky nevydržia všetko.
Je mi do plaču, do kriku, neviem čo mám robiť.

joesvk
31. máj 2022

Ja som na tom bola rovnako. Už som mala krvavé bradavky, ale nič sa nepúšťalo. Dobre sa mi kojenie rozbehlo kojenie až niekedy po mesiaci. Aj som musela na začiatku dokŕmovať UM. Moja malá našťastie bola ochotná vždy sať a neuprednostnila fľašu. Takže som potom fungovala celý čas tak, že UM v prípade, že ideme niekde do mesta alebo k lekárovi.
Podľa mňa najviac by ti pomohlo vyspať sa a oddýchnuť si. Niekedy sa aj preto nechce spustiť mlieko.

anjelicek26
31. máj 2022

Mne sa pri najmladsej rozbehlo mlieko na 6.den... psychika hlboko pod bodom mrazu...prvych 5 dni kvapky, ani nie kvapky, proste nic...odsavala som kazde dve hodiny (ked ma pustili s JIS) ako idiot den-noc... spätne si vravim, ze som sa na to mala vykaslat, ale vtedy som sa citila tak "neschopna" kvoli tomu...

Popros lekarov a umele mlieko, cez cievku, na prsniku... mala bude sat (stimuluje sa spustenie laktacie) a aj sa napapa... ono to pojde, nedela je len dva dni dozadu, obcas to chce dlhsie...len sa prosim hlavne daj do pohody, je to LEN MLIEKO... ked to nepojde svet nespadne... A ked bradavky na prd tak nech ti daju klobuciky, pomoze to.

adriana522
31. máj 2022

Vygoogli si cez mamila.sk laktacnu poradkynu vo svojom okoli, zavolaj jej, pomoze ti so spravnym prisatim aj so vsetkym moznym okolo, spravi sa to, neboj. Nevzdavaj sa.

ildiko36
31. máj 2022

Kup si ricinus communis na tvorbu mlieka, 3x 5guliciek pod jazyk, niekdy to hned zabere..zvýš si príjem tekutin, dobre je aj senovka grecka a benedikt lekarsky 3x2tab z oboch, hlavne bradavku masiruj pomedzi prsty, s tym stimulujes tvorbu mlieka, na youtub najdes ako spravne masírovať prsia, Prsia stále umyvaj lebo od slýn sa vysušuje a popraska, skus si dať običajnu borovu masť na bradavky a pred kojenim si riadne umy prsia, po kojeny z nova natrieť.

businessmama
31. máj 2022

Ja som mala maleho v inkubatore a dojcenie som chcela vzdat, ked mitoto zdrv. sestra odvrkla na moje krvave bradavky, no aj bez prisavania zabralo: odsavacka manualna, laktacna poradkyna z mamila.sk “naordinovala” 3ks senovka+3ks benedikt a to 3x denne (18tbl denne), k tomu som pila matysaka riedeneho vodou (cca 2dcl Matysak cerveny + 3dcl voda denne) a min 2-3l cistej vody/neper mineralky k tomu. Rozbehlo sa to cca do 2 dni aj bez sania babatka. Malemu som naodsavala do inkubatora pocas celeho pobytu v nemocnici a uz rok sa dojci. Najdolezitejsia je ale hlava. Najviac aj tak vzdy pomohlo privonat si k nemu, kontakt koza na kozu a hlavne uvedomenie si, ze som mama. Ja som vzdy vlaktacnych krizach (hlavne v 4.mes a po pol roku) myslela na svoju najstastnejsiu spomienku a to na to, ako mi ho konecne prvy krat priniesli, pretoze som ho od porodu vobec nevidela.

surama
31. máj 2022

Ak by som mala ist este raz rodit,tak rovno so sebou beriem UM. Ano, trva to, kym sa mliecko rozbehne...hlavne je to o psychike. Sestricky velmi tlacia na kojenie a zeny su potom totalne mimo z toho....My sme boli tyzden v nemocnici a ked ma pustili, prisla som domov a asi do pol hodiny som mala normalne mokre tricko jak sa mi mlieko spustilo...

domka222
31. máj 2022

Mne sa plne rozbehlo mlieko, až keď sme prišli domov z pôrodnice

luccija
31. máj 2022

@domka222 lebo ma človek kľud a necíti tlak🙂
Autorka kojenie je záležitosť hormónov ako si rodila?ja som odchádzala z pôrodnice s pocitom, že neviem čím nakrmim dieťa a či bude dosť...bola drobná ..čakala sme kým priberie, aby nás pustili
Ako to teraz riešia?voľakedy dávali glukózu a mm iných mamin nikto nenechával dieťa hladné uplakané.Rozbehne sa to...kľud.Ale pýtaj pre dieťa náhradu.

domak2
31. máj 2022

Och, ak máš bradavky na padrt, tak nie je dobre prisata, s tým by ti mala sestra pomôcť a nie s "morálnou podporou" 🙄 Skus si pozrieť dáke videa ako to ma vyzerať, potom naozaj vydržíš aj tých 24 hodín, lebo to nebude tak bolieť. Moju som zo začiatku dokrmila, aj keď teraz už viem, že som si len myslela, že nemám mlieko, potom chvíľu trvalo sa fľaše zbavit.

domka222
31. máj 2022

@luccija áno, máš pravdu. Veľa robí kľud a domáce prostredie. Tam som bola z toho už na nervy, keď laktačná stále chodila, že prikladať. Aj keď viem, že chcela pomôcť.

veronika3110
31. máj 2022

ja som mala po pôrode cisárskym ten istý problém, našťastie mi napadlo vziať si so sebou do pôrodnice senovku a benedikt… brala som ho 3x3 a mlieko sa mi krásne spustilo… takisto pijem aj hroznovu stavu
a inak mne sestrička povedala že áno, prikladať na spustenie, ale v žiadnom prípade 24 hodín vkuse…
že presne toto sa stane s tými bradavkami…a kojenie nemá bolieť…
mne sa pri zlom prisati tiež ešte v pôrodnici urobila na ľavej bradavky ragada, ale za pár dni zmizla s mastickou Bactroban.

autor
31. máj 2022

No pôrod bol náročný, po pôrode malu zobrali do inkubátora lebo mi ju nemohli priložiť, museli ma akútne uspať a vyčistiť. Takže na prvé "kojenie" mi ju priniesli až 5 hodín po pôrode, aj to len na 20 minút a potom mi ju zobrali.
Ďakujem každej jednej za radu, skúsim tu senovku a Benedikt 👏

54tinka54
31. máj 2022

Kľud, to je ešte v pohode, mne sa mlieko rozbehlo až na piaty deň od pôrodu, to sme už boli doma.. v pôrodnici som malého prikladala, ale ozaj to bolo len pár kvapiek, tak som ho tam dokrmovala.
Doma som potom brala senovku a benedikt 3x3 denne, po pár mesiacoch sa mi zdalo že to stráca účinok, tak som to vymenila za moringu.

hviera81
31. máj 2022

prikladat, prikladat. mne tiez v nemocnici povedali ze nemam mlieko, dokonca maleho vazili pred a po, ale aby mi ukazali spravne prisatie, to nie.... v perinke sa tazko koji, je to fakt na ktory som potom prisla ......
inak mi sestricka tak bolestivo stisla bradavku, a ze nic tam nemate.... achjo. mne naozaj pomohla az laktacna poradkyna, dokonca az po druhom raze mi to islo lepsie.
senovku a benedikt som mala tiez, asi 3 mesiace, potom som vysadila, a este stale kojim (9m)
drzim palce, hlavne nestresuj

oblecenie99
31. máj 2022

Viac ti poradia ženy, ktoré kojili, mne sa nedarilo, ale u nás bol problém aj v tom, že môj syn sa vôbec neprisával, u teba aspoň dieťa spolupracuje, ale napriek tomu ťa chcem podporiť v tom, že tvoj problém je veľmi častý, ja som mlieko mala až doma. Doslova ako sme prekročili prah bytu, predtým ani kvapka. Manžel utekal kupovať odsávačku 🙂 Keď už budeš v pokojnejšom prostredí, bude to úplne iné. Netlač na to, nestresuj sa: buď sa to rozbehne, alebo úplne v najhoršom nie, ale dieťa hladné nezostane, dnes sa to už dá vyriešiť ináč - neodhováram, práveže si uvedomujem, že kojiť chceš, toto píšem iba preto, keby si bola už úplne mimo, tak stále si super, stále si dobrá, hlavne, aby si bola TY v pohode - aj fyzicky, aj psychicky. Bude to v poriadku.

katarinamamina
31. máj 2022

Ahoj, to v ktorej nemocnici majú takú svetaznalú sestričku? Niektoré tam nemajú čo robiť. Ale k veci skús zavolať laktačnú, správne prisatie by nemalo bolieť, dôležité sú tekutiny minimálne 2 litre, super sú teplé polievky a nemusia byť zapražené. Potom teplá sprcha a prsia v teple, ja som nosila plienku a hlavne dostatok odpočinku a kľud. Skrátka si povedz, že ak to nepôjde dáš bábätku UM, svet sa nezborí, dôležité aby bolo malé napapané lebo vtedy nebude nervózne a môže vám to ísť lepšie.
Na boľavé bradavky sú hojivé náplaste od MULTI MAM

ildiko36
31. máj 2022

Skus aj ricinus comunis, stoji to daakych 4eura, je to homeopatikum, je to bio, ja som brala súčasne aj so senovkou a s benediktom,,len nie naraz.Kamoške hned nabehlo od prvej davky mlieko..
Teraz po porode (pred rokom)som mala mlieko ale pred 4rokmi vôbec, 3mes som sa trápila, prikladala a tie produkty užívala,po 3mes sa mi pustilo mlieko, kazdy hovoril že sa mám na to vykaslať, ja som to nevzdala

maryetta
31. máj 2022

Je pravda ze bradavky prve dni bolia ale to len preto ze sa dieta uci prisavat. Dnes je treti den. Ja som pri druhej dcerke mala mliecko az na 4.den.
Treba vydrzat a skor poprosit laktacnu alebo maminku ak je popri tebe ochotna ukazat spravne dojcit. Babo nech sa prisava na dvorec nie na bradavku.
Prikladat. Kludne koza na kozu. Ty vela papaj. Pi a bude to ok.
Lekari ked uvidia ze moc pochudla tak budz kazat dokrmit neboj 😉

kajca84
31. máj 2022

Hlavne veľa pi.Daj si do poriadku bradavky,sú na to rôzne krémiky.Skús potom kojiť cez klobúčiky.Keď sa ti spustí mlieko,trochu si vytlač na bradavku,rozotri,to ju zmäkčí,nebude to tak bolieť.

autor
31. máj 2022

Tak už začali dokrmovat lebo "však ona vôbec nepapa, schudla a ma žltačku"... ja neviem , asi keď som to ja povedala ze nemá odomna co spapat tak to pravda nebola.
Veľmi som však sklamaná ze to nevyšlo, že ju musia prikrmovat 😔 partnerovi som napísala tu senovku a Benedikt, donesie keď príde na návštevu tak veľmi dúfam že to pomôže.
Pijem pomerne dosť, cca 3-4 litre za 24 hodín.
Prikladám, prikladám a prikladám , snažím sa dat do úst aj čo najväčšiu časť dvorca, mala sa veľmi pekne prisaje a snaží sa, ale žiaľ nepotiahne nič 🥺 krem na bradavky samozrejme mam ale keď je na prsiach každých par minút tak nestíha veľmi hojit tie bradavky .

Ale ďakujem každej jednej za radu , tip a milé slovo. Vážim si to 🙏

majlo1234
31. máj 2022

Neboj, este je skoro. Tiez som mala stresujuci porod, ukonceny cisarom, ziaden bonding, v porodnici som ani raz nevedela naleho prisat na cicik, celu dobu som preplakala, odsavacku mi nechceli dat, strava na hovno, do tihi vsetok ten stres. Prisla som domov, konecne som si trochu pospala, najedla sa a zacala som si pravidelne odsavat, kedze som stale nedokazala maleho pricucnut. Aby som to skratila, mlieko sa spustilo na nejaky 6 den od porodu, dovtedy som normalne dokrmovala cez vsetky mozne prostriedky(poharik, striekacka, cievka, lyzicka a nakoniec pre moju pohodu z flase), laktacna mi pomohla najst si vhodnu polohu, a odvtedy normalne kojim az doteraz😀 takze nezufaj, urcite sa ti to poradi 😊

kamenica_
31. máj 2022

Už to tu zaznelo, ale zdôrazním - kontakt koža na kožu je zázrak. Napolohuj sa do polosedu, polož si dieťatko holé na svoj holý hrudník, pozakrývaj vás, aby vám bolo teplúčko a len tak spolu oddychujte ❤️ Pri prvej som to robila až doma, pri druhej niekoľkokrát denne už v pôrodnici a sú to úžasné spomienky. Podporuje to laktáciu, ale hlavne hormonálne tvoju pohodu aj pohodu dieťatka ❤️

gabikal146
2. jún 2022

Ak máte záujem, môžte sa mi ozvať do súkromnej správy 🙂

autor
6. jún 2022

Ženy prosím 🙏 je 8 dní po pôrode, malú prikladám vždy keď je hladná, niečo málinko odomna vytiahne ale naozaj je to bieda 😔
Keď som skúšala odsavačku tak po 25minutach na jednom a 25 minútach na druhom prsníku zo mňa vytiahla necelých 30ml. Ale to naozaj ťahalo silou q vytrvalosťou , nieje šance aby babatko takto ťahalo.
Kúpila som si senovku a Benedikt, už to mám skoro zjedené, nepomohlo.
Homeopatika Ricinus Communis, nepomohlo.
Čakanková káva nepomohla.
Domáci kľud nepomohol.
Pitný režim mam cca 3-4 litre vody denne. Nepomáha.

Som zúfalá z toho na absolútne maximum.
Ma ešte niekto nejaký nápad ako to rozbehnúť? Alebo sa mam zmieriť s tým že to nevyšlo? 😔 je mi to neuveritelne ľúto, neviem sa pri pomyslení na to ani ubrániť slzám 😔

ildiko36
6. jún 2022

Ja som to tak ťahala zúfalo pri prvom synovi 3mes. potom sa to rozbehlo. Malú prikladaj každe 2-3hod.
A keď mala nevie riadne ťahať mlieko daj si pozrieť usta či nema zrastené uzdičky. Vtedy dieťa tak nevie dobre prisať a tym padom aj laktacia je slabšia.

autor
6. jún 2022

@ildiko36 malá ťahá krásne, aj uzdičku jej strihali ešte v nemocnici. Len nevydrží ťahať napr 25 minút na to aby vytiahla len 10ml, začne zurit a plakať lebo nič netečie 😔

ildiko36
6. jún 2022

Napís mi ip

simonkasim
6. jún 2022

Ahoj, v prvom rade ti poviem ze aj keby sa to nepodarí netráp sa ❤️ niektoré mamičky rozbehnú až doma.. Ak ti na kojeni záleží, že ho chceš nie na nátlak Sestričky tak ti napíšem ako som to mala ja... Síce som zo začiatku najskôr mala veľa, potom nič, potom o5 a toto dookola.. Tiež som mala popraskané bradavky a veľmi.. Určite ale nekoj keď ti ide krv z nich 😔 mne poradili jednu noc si oddýchnuť od kojenia.. Dokonca mi malú zobrali.. Laktacna mi dala také ako naplaste alebo co to bolo nursicare na hojenie bradaviek ak chceš pozriem ti to na nete ale zachránilo mi to dojčenie.. Potom som malú kojila cez klobúčik aj keď to není moc šťastná alternatíva lebo vtedy mi nechcelo ísť doma mlieko ale na nemocnicu to stačilo.. Odsavala som spôsobom tak, že 10 minút masáž prsníka 10 minút odsavat výmena a toto asi hodinu, dve.. Ja viem je to hrozne ale pomohlo mi to.. Bábätko prikladaj za mňa len keď ta to neboli... Nechápem čo to má znamenať, dojčenie je krásne ale nie keď boli...! Určite za mňa na rozbehnutie najlepšie Ricinus Communis zelený, čaj s názvom Laktační a do nemocnice alebo aj domov musli nutrimama. A Benedikt a senovka tiež. Ako píšem co mne pomohlo to všetko rozbehnúť a ustálit a dona prikladať na požiadanie.. Ale nie tak fanaticky ze dieťa reve ako tur od hladu a ja budem držať na cecku... Vtedy som dávala aj umelé už nedávam.. Ja som sa na plakala tak veľa kvôli kojeniu lebo som bola presvedčená ze keď ne kojím som zlá matka.. A najivne som si myslela ako krasn es chudnem keď kojim a prišla som na to, že chudnúť nechudnem ani deko 🤣 a nie som zlá matka ci kojím ci krmim UM hlavne ak je bábätko napapane a šťastné, ❤️ toto pomohlo mne bo musíš skúšať :/

simonkasim
6. jún 2022

Ak chceš napíš mi 🙂 ja som preplakala strašne kvôli tomu

Všimla som si až teraz hentu správu ze si skúšala homeopatiká.. Aj si dávala 3x po 5 gulociek? Senovka a Benedikt sú tichý pomáhaci.. A odsavacka ti nevytishne ale po stimuluje a najlepšia je elektrická napr. Canpol b. A ta kombinácia 10:10

mima172
6. jún 2022

Ahoj 🙂 Akoby som čítala o sebe. Mam pre teba len 2 rady:
1. Ak má byť kojenie pre teba takéto trápenie, tak to nechaj tak. Aj deti na UM sú krásne a zdravé (moja dcérka má 2 roky, môjho mlieka mala dokopy asi 20ml a je tu živá a zdravá aj s Bebou)
2. Prosím NIKDY NIKDY NIKDY neoslovuj mimilu. Čistá mafia, ktorá ťa presviedča, že musíš kojiť za každú cenu, inak nie si dobrá matka.