Ako odučiť dieťa spať na prsníku?

ivica_v
1. aug 2011

Ahojte, mame takyto problem, nase 3-tyzdenne babo nechce cez den dlhsie spat. Vzdy place a cmula si ruky ako keby malo hlad - dam ho na prsnik - vidno ze pije, po chvili vsak intenzita pitia klesa az malicky zaspi na prsniku. Z casu na cas si este pocucka a po chvili akoze spi - len co ho vsak prelozim do postielky alebo dam na postel a lahnem si k nemu - do 5 minut je hore a zase place ze chce jest. Takto to ide dookola cely den! niekedy nespi dlhsie ako hodinu skoro 10-12 hodin. Podvecer je uz asi tak unaveny a konecne nasyteny ze zaspi aj na 3-4 hodiny, v noci sa naje poriadne tak ako to ma byt a zase zaspi na 2-3 hodiny a nad ranom tiez. A potom, zhruba od 7-8 rano zacina zase cirkus - dookola chce jest, akonahle je na prsniku - spi, atd. Takto fungujeme uz asi tyzden, prve dva tyzdne to bolo v pohode - 2 hod. sme sa trapili kym sa napil ale potom 2-3 hod. v pohode spal. Az ked som zacala kojit v polohe poleziacky - zacali tieto problemy ( cca po dvoch dnoch kojenia poleziacky - mala som bolave bradavky a tato poloha mi najviac vyhovovala ). Teraz kojim posediacky - pouzivam masticku na bradavky takze uz nie su tak bolestive a mozem kojit aj v kresle. Vie mi niekto poradit co by som mala spravit aby sa nam ten rytmus aspon trosku upravil? Dik...

ivica_v
autor
1. aug 2011

K prispevkom na otazku " Ako odučiť dieťa spať na prsníku" : Laktacna poradkyna u nas uz bola, dieta sa prisava spravne - aj preto sa mi bolest bradaviek uz upravila, okrem toho ked sa maly po celom dni unavi a zaspi na 3-4 hodiny a potom sa zobudi tak pije uplne normalne - asi 1 hodinu, niekedy trochu aj z druheho prsnika a spi dalej 2-3 hod. Problem je len cez den, to nepije tak intenzivne akoby mal - neviem ho prinutit pit "poriadne", intenzivne - aby sa napil a siel spat. On sa trochu napije a zaspava na prsniku - nepomaha ani stlacanie prsnika - cely den sa ako keby "pomaly krmi" a ked je vecer syty - v pohode spi aj 3-4 hodiny

ani3012
1. aug 2011

@ivica_v a čo tak dudlík ? Možno ani nie je hladné,ako ho uspokojuje to dudkanie...

vejinka
1. aug 2011

ked papa a zacne menej sat stlac prsnik a ak zacne zaspavat hladkaj ho po brade alebo sa mu tichucko prihovaraj.to mu zabrani tak rychlo zaspat.ja kojim syn ma 10m. a zaspava tiez na prsniku.potom daj vediet ci zabralo

ivica_v
autor
1. aug 2011

spievam mu, hladkam po brade, stlacam prsnik vselijako sa snazim udrzat ho hore - nepomaha. Dudlik zasadne odmieta, prvy tyzden ho este ako tak chcel ale posledne dva tyzdne vobec - vzdy ho vypluje

ani3012
1. aug 2011

@ivica_v ono väčšinou je to opačne..na začiatku deti odmietajú a potom sa naučia..ono to má aj inú chuť ako prsník samozrejme 🙂

vejinka
1. aug 2011

@ivica_v cez den ma milion podnetov ktore ho zaujimaju viac ako papka.s tym sa moc netrap takmer kazde papa ako to tvoje aj my sme takto papali par tyzdnov.da sa to troska upravit tym ze budes kojit vzdy v tej istej miestnosti kde to uz pozna.ale nezacni davat um v domneni ze potom to bude lepsie.mlieka mas dost tak len prikladat podla poziadaviek drobceka Vela stastia

vejinka
1. aug 2011

@ivica_v moji obaja takto zaspavali ale neriesila som.priberali to bolo podstatne.trvalo to par tyzdnov.este ma napadlo skus si ho posadit nie aby lezal vystreti chrbatik ale kojit na stojaka predpokladam ze je este v perinke.

ivica_v
autor
1. aug 2011

@vejinka asi mas pravdu - boli sme aj u lekara ci malemu nieco nie je - je uplne v poriadku, stolica v poriadku, ziadne bolesti bruska ani ine problemy - doktorka mi povedala ze je to docasne a malo by sa to casom upravit

estterka
1. aug 2011

@ivica_v a ukazala ti techniku stlacania prsnika? lebo to zvykne pomoct.. pod k nam na forum laktacnych poradkyn,lebo radami typu dat cumlik to mozes este viac pokazit 😉drzim palce!

@ani3012 do laktacnej poradne nepatria rady,dat cumlik..

estterka
1. aug 2011

@ivica_v prave to moze byt problem tiez,ze prvy tyzden mal dudlik ☹ bol aj prikrmovany flaskou?

ani3012
1. aug 2011

@estterka ja dávam radu k spokojnosti bábätka....podľa popisu malý ťahať vie,len prsníkom sa počas dňa ukľudňuje a čo to aj potiahne,preto nevypije naraz toľko,koľko by mal a tým pádom ani poriadne nespinká.... ....
Paťko mal dudlík od narodenia až do 10 mesiaca, plne som ho dojčila do ukon. 6 mesiaca a odstavil sa sám v 13 mesiacoch..nemyslím si ,že dudlík je pre dojčenie zlo,ako si podaktorí hovoria ....

estterka
1. aug 2011

@ani3012 dudlik je pre dieta ciste klamstvo. dieta nechce umelu hmotu,chce mamu a prsnik. aj ansa zo mna mala dudel prve mesiace a mala prsnik vzdy,ked chcela. neviem preco by som dieta,co chce moju blizkost mala vybavit dudlom..a tvoj maly sa odstavil predcasne,dieta dojcene ekologicky,co nepozna flasky,dudle a spol sa nikdy neodstavi same tak skoro po roku.

estterka
1. aug 2011

@ani3012 teda ocakavat,ze dieta bude spokojne s kusom latexu v ustach,,mozno tak navonok...najprv mamicky nutia cumel,potom stresuju deti s oducanim..

ani3012
1. aug 2011

tož som zlá mama.....som ho nedonútila ťahať aspoň do dvoch 😠 😠 😠 .....čo so mnou.....chudák malý....a to nehovorím,že malá dojčená nebola vôbec 😨

estterka
1. aug 2011

@ani3012 svetova zdravotnicka organizacia odporuca dojcit na poziadanie do dvoch rokov a potom pokracovat dalej,kym to dietatu aj matke vyhovuje. ;;tie starsie deti sa trasu stastim,ked vidia prsnik,nepoznam jedno,co by bolo nutene. ale skus sa ozvat tej organizacii,ze to vies lepsie,nech zmenia odporucania 😉

estterka
1. aug 2011

@ani3012 a nepovedala som,ze si zla mama,len ze ked sa nad tym zamyslis,prirodzene a samozrejme je,ze dieta chce prsnik..a nie nahradu,ktora ho nachvilu oklame a utisi,ked mamicka zrovna nema cas prilozit. davat rady by mali mamicky,ktore dojcili dlhodobo. vola sa to tu laktacna poradna a tam tieto rady nepatria.toto neporadi nikdy ziadna laktacna poradkyna. to ako keby ja radim mamicke co ma dieta so zapalom stredneho ucha a nikdy sme to nezazili..

ani3012
1. aug 2011

@estterka presne si napísala: "na poziadanie " a kedže sa mu nežiadalo tak som ho nenútila
odstavil sa vtedy,keď uznal za vhodné...
a nemusela som stresovať,ako ho po druhom roku odučiť od prsníka...(to na margo dudlíka) 😉

Koniec !!! Sa k tejto téme nevraciam!!! 🙂

estterka
1. aug 2011

@ani3012 dieta sa vzdy ma odstavit same,je to velmi dolezity krok v jeho raste🙂 nechcel,lebo mal dudel a tvoj prsnik nepotreboval.vymenil ta proste. lepsie,ak bude radit niekto,kto da rady,ktore pomozu🙂

olifcek
1. aug 2011

ja som takto fungovala 6 mesiacov 24 hodin denne... mozno i dlhsie..... od 13 mesiaca sa to postupne zacalo upravovat.... ved oliv sa mi i v noci budila i kazdu polhodku niekedy... dietatko nas potrebuje citit, na prsniku sa ukludni... moja oliv cumel nepozna, ma mna, he he... od 13 mesiaca sa mi budila v noci uz menej, a dnes je to uz len 1-2x x;o) cez den papa tiez uz pomenej... ale stale zaspava na prsniku.. no za par minut zaspinka a odpoji sa... chce to trpezlivost len 😵 😵 😵

kojime sa a verimm, ze sa budeme do troch rockov, ale kludne i dlhsie, ako nam to bude obom vyhovovat a podla toho, kedy si oliv povie, ze stacilo

olifcek
1. aug 2011

ak mozes, dudlik nedavaj. ved ked je to prve dietatko, mozes sa mu plne venovat.. domacnost pocka a mm nech pomoze x;o)

olifcek
1. aug 2011

napriklad, ked Olivke sli ocaky, tak sme mali i 4noci, mozno viac, neratam to, co bola takmer vkuse pricucnuta... proste detickam je prsnik prirodzeny na mm, ukludnenie sa, na bolacky, na mojkanie sa, vyjadrenie lasky... zboznujem, ked sa Oliv ku mne privinie a cucka si, je to skvely pocit, a som vdacna, ze mam tu moznost a hlavne, ze som mala na zaciatku jasno a silne odhodlanie, ze kojit chcem a budem.

nevravim, ze som nemala tazke obdobia, ked som si myslela, ze uz nemozem, ale podporou mi bol mm a kamaratky a nevzdali sme to, a som naozaj rada, ze je to tak ako je

ked sa pozriem na OLivku, pcha rucky do pusy, asi pojdu 5, uz mame totiz 16 zubkov. . tak sa chystam na moznost dalsich noci ako siamske dvojca svojej malej... zrastene budeme klasicky, pusou a prsnikom 😉 😵

ivica_v
autor
1. aug 2011

Dudlik mu uz nedavame - jednak nam to poradila aj laktacna poradkyna a jednak maly ho aj tak nechce

parvitas
1. aug 2011

poznám to. je to dosť únavné... ale malý ťa potrebuje cítiť.... aj naša taká bola.
som si robila zápisky ako dlho papala, koľko spala a tak, už zúfalá.. . ale koncom 6. týždňa, resp. v druhom mesiaci sa to trošku zlepšilo. síce na prsníku zaspáva doteraz, ale naučila sa, že som bola vždy poruke, tak sa postupne ukľudnila a vedela prespať aj 4 hodiny (najčastejšie síce v kočíku 🙂 a vonku), ale ako je staršia, tak fje to stále lepšie a lepšie.
a aj cumlík sme používali chvíľu, trvalo to asi mesiac, keď mala 3, či 4 mesiace,lebo sa mi zdalo lepšie ju nechať cucať cumlík ako palček, ale potom ho vypľula a našťastie sa k palcu už nevrátila.

olifcek
1. aug 2011

my sme napriklad necmulali palcek.. mozno den, dva, ked ho objavila, ale neukludnovala sa na nom 🙂

olifcek
1. aug 2011

@parvitas presne tak. dietatko sa nauci, ze maminka je tu pren, ze vzdy, ked sa ozve, tak pride...

napriklad je pre dietatko stresujuce, ked zaspi v naruci, za svetla a prebudi sa v tme, samo na posteli /u nas oliv haja s nami... vtedy ma zavola i so zacinajucim placom, inak na mna len zavola, pridem, dat prso, pocucka si, odvrati sa a hajinka, a ja mozem zase odist... ale tvrde mesiace sme zili ako jedno telo, chi...

oliv je samostatna, odvazna, smejko, proste, spokojne dietatko... pisem to preto, ze Ti mozno niektori ludia budu tvrdit, ze, ked budes pre dietatko vzdy po ruke, tak bude premaznane, nesamostatne, bude sa ludi bat a pod. blbosti..

kazde dietatko je ine, ale laskou dieta nepremaznas a ani nic podobne. 😉

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
traktor
1. aug 2011

@estterka myslim,ze aj
@ani3012 dala radu, ktora môze pomôct..kazdu radu treba vypocut.. 😉 ,,viem o com hovorim, mam 4 deti, boli kojene, jedno malo cumel dlho, druhe bolo uplne bez cumla, tretie malo palcek a matko ma dudku, len ked fakt chce..aj napriek tomu, boli dojcene, boli to a su spokojne deti, matka ani neviem, ze doma mam/teda viem, je to mojkos, ktory sa miluje polubit, postiskat...ale je velmi samostatny/

estterka
1. aug 2011

@traktor lenze tato tema je v laktacnej poradni a toto laktacne nikdy neradia 😉

vinka
1. aug 2011

@estterka ja mám tri deti a dve z toho mali cumel.A krásne sa kojili bez problémov.A dokonca druhá dcéra dosť dlho mala cumel.Až kým ju syn neodnaučil.A je tu.A dokonca sama dr.mojej sestre poradila ked malý plakal mal krče,že je prejedený lebo v noci ked plakal dala mu cicu a dr.povedala.Mal dostať cumel nie cicu. 😀 😀 😀 😀 A teraz čo je zlá doktorka?Hm....?

olifcek
1. aug 2011

len sa do seba nenavazajte...