Gymnázium Park mládeže verzus Trebišovská v Košiciach

sedmikraska3
13. máj 2021

Dobrý deň všetkým, máte niekto svoje dieťa na jednom alebo druhom gymnáziu? Ste spokojní? Vyberáme medzi týmito dvomi, a zatiaľ sa nevieme rozhodnúť. Prioritou je pre nás dobrá atmosféra na škole, nastavenie učiteľov voči študentom. Ak máte nejakú skúsenosť, poraďte - ďakujem 🙂.

janage
13. máj 2021

@sedmikraska3 boli ste na dni otvorených dverí? Na mňa Park mládeže pôsobil veľmi proštudentsky orientovaný 🙂 Aj komunikácia počas prijímačiek.

sedmikraska3
autor
13. máj 2021

@janage Ďakujem za reakciu, áno, boli, páčilo sa nám tam (bola som so synom). Práve z učiteliek sme mali dobrý dojem. Ale aj z Trebišovskej sme mali dobrý dojem na online DOD.

janage
13. máj 2021

@sedmikraska3 ja osobne by som vzala do úvahy aj mimoškolskú činnosť, dochádzania a pod. V dcérinej triede si väčšina vybrala Park mládeže. Známa má dcéru na Trebišovskej a je spokojná

sedmikraska3
autor
13. máj 2021

@janage Po stránke dochádzania je pre nás lepší Park mládeže. Sme v štádiu, že sa musíme rozhodnúť, lebo ho zobrali na obe, a máme pár dní na výber. Zisťujeme, kde je lepšia sociálna klíma 🙂.

janage
13. máj 2021

@sedmikraska3 tak možno sa ešte niekto ozve. Ono rozhodnúť sa je potrebné do 25. Tiež mám úspešnú už gymnazistku, ale ona to mala viacmenej jasné tak dnes sme uzavreli.

sedmikraska3
autor
13. máj 2021

@janage Ďakujem 🙂, a ktoré gymnázium si vybrala dcérka?

janage
13. máj 2021

@sedmikraska3 Poštovú, vyberala zo 4 😉 Ona je vyslovene vedecký typ. Ale dala super aj bilin. Park aj Treb.

sedmikraska3
autor
13. máj 2021

Tak to je určite študijný typ. Syn nerád sedí nad učením, bála som sa, že by to nebolo dobré, keby sme vybrali Poštovú alebo Šrobárku, a náhodou by ho zobrali. Tiež teraz vyberá zo 4 možností, lebo ho zobrali na klasické, aj na bilinguálne. Ja si na svoje stredoškolské roky spomínam ako na najkrajšie, tiež som si vybrala také "stredné" gymnázium, kde bola pohoda. Síce som musela chodiť na doučko, aby som sa dostala na výšku 🙂, čo tí, čo išli zo Šrobárky a Poštovej nemuseli.

andrea1112
14. máj 2021

@sedmikraska3 park mládeže je náročnejšie gymnázium ako Trebišovská,je na vyššej úrovni ale ak sa nerád učí môže sa tam trápiť

pininka1
14. máj 2021

@andrea1112 presne, suhlasim, dve kolegyne prekladali odtial dcery. Jedna bola cista jednotkarka, ale nebola tam spokojna, velky napor a celkova komunikacia sa im nepacila. Na Trebisovskej nema teraz problem ziadny.

negymama
14. máj 2021

Ahoj Trebisovsku neviem. ale mam prvačku na Park Mladeze, vybrala si tuto skolu /aj/ preto ze tam studuju, resp. studovali obe jej sesternice, ktore boli spokojne. Starsia sesternica uz studuje v zahranici, prijali ju na dve zahr. skoly, dobre ovladala jazyky.
Moja dcera bola na ZS prepojenu s gymnaziom, kde by ju brali bez prijmaciek, mala vyborne znamky, ale rozhodla sa pre Park Mladeze, chcela zmenu, iny kolektiv.

Zatial sme spokojni, aj ked bohuzial tento rok studuju hlavne distancne. ale dcera je spokojna, trochu sa jej zhorsili znamky, pribudli dvojky, predtym bola zvyknuta na same jednotky. S komunikaciou a pristupom skoly som spokojna, ma dobru triednu, s detmi si rozumie. Distancne vyucovanie maju zvladnute ako skola super, nic nemozem vycitat.

negymama
14. máj 2021

@sedmikraska3 inak ta bilingvalna trieda na Park Mladeze je fakt narocna na studium, to sa bude vkuse ucit ako by bol na Postovej. Moja chodi na 4 rocne klasicke studium, s tym ze predmety maju v slovencine ale je v triede s rozsirenym vyucovanim AJ.

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@negymama Ďakujem za reakciu 🙂. Aj syn chce ísť na klasické, bilinguálna trieda bola len pre istotu. Nechce študovať dvojjazyčne, čo je na jednej strane škoda, na druhej strane sa možno vyhneme väčšiemu stresu. Mne sa na DOD zdalo, že tam majú učiteľky priateľský prístup k deťom, a kvôli tomu sme vyberali túto školu. Ja osobne mám veľmi zlé spomienky na svoju ZŠ a VŠ práve kvôli vyučujúcim, preto je pre mňa najdôležitejší ľudský prístup, tiež usmerňovanie detí k tomu, aby spolu vychádzali...skrátka starostlivosť o sociálne zručnosti detí.

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@pininka1
@andrea1112 Myslíte, že Trebiška je pohodovejšia škola? Nemám rada tlak na výkon, a vidím, že ani syn to neznáša. Každý sme nejaký, niekto znáša dobre výkonnostnú atmosféru, niekto nie. Ja som chodila na výšku na LF, a doteraz sa mi snívajú zlé sny o skúškach 🙂 🙂. Pritom som nikdy zo žiadnej nevyletela, ale neznášala som to tam práve kvôli napätiu, to už nechcem zažiť ani cez syna.

janage
14. máj 2021

@sedmikraska3 vie syn kam na VŠ? Aby sa mu ten stres nenakopil pri príprave na náročné prijímačky napr. Má aktivity mimo školy? Aby potom nebol v strese na vybranej VŠ. (gymko beriem ako prípravu na VŠ)
Pozri si pripadne úspešnosť pri prijímaní na VŠ máš to vo výchovno-vzdelávacej činnosti alebo tak nejak. Zverejnené to má každá škola

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@janage Dlho sa nijako nešpecifikoval, nikam neinklinoval, a pred minulými voľbami zrazu začal sledovať všetko dianie v spoločnosti 🙂. Keď sa ho dnes niekto opýta na obľúbený predmet, povie, že občianska náuka 🙂. Baví ho ujasňovať si pojmy, ako liberálna demokracia, otvorená spoločnosť, v čom sú plusy a mínusy rôznych spoločenských zriadení, číta si o tom, podporuje Mladých proti fašizmu, je proeurópsky orientovaný 🙂. Som prekvapená, čo sa to v ňom zrazu prebudilo, a nevychádza mi to zatiaľ na nič iné, ako na sociológiu. Tam asi nával nie je, takže som v kľude 🙂. Pripravuje niektoré gymnázium deti v tomto duchu? Videla som, že na Trebiške boli v parlamente na výlete, na Ústavnom súde. Možno by sme mali zistiť, kde majú lepšiu občiansku náuku a dejepis 🙂, resp.krúžky tohto typu.

janage
14. máj 2021

@sedmikraska3 my sme to, či škola má krúžky resp kvalitnú výuku riešili, keď sme vyberali kam na prijímačky. Zvažovali pre a proti. Napr. bilingválne super jazyk, ale málo sa venujú prírodným vedám. Tak sme zisťovali či majú krúžok alebo či sa nejaký učiteľ venuje príprave žiakov na SOČ. Tam kde nebol krúžok, možnosť výberu predmetov vo vyššom ročníku, či škola nemala výsledky v odbore o ktorý má dcéra záujem, sme vynechali.
Určite by som pozerala aj na možnosť uplatnenia po škole.

janage
14. máj 2021

@sedmikraska3 pre moju je zas občianka a dejepis ako za trest😄😆

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@janage My sme si veľmi nemohli vyberať, môj syn ide zo súkromnej školy waldorfskej, je to špecifická situácia, úplne inak sú vyučované deti zo štátnych škôl. Prijímačky boli jeho prvý zážitok nutného podania výkonu jednostranným spôsobom (len výsledky sú dôležité, nie je dôležitý prístup). Nevedela som, či sa vôbec niekam dostane, aj keď je dosť múdry. A na waldorfskú školu som ho dala, lebo bol extrémne citlivý, chodila som s ním aj k liečebnej pedagogičke, ktorá ma upozornila na nutnosť "jemnejšej školy". Už sa s tým postupne vysporiadal, ale pristupujem k nemu s ohľadom na jeho povahu. Čo sa týka uplatnenia v budúcnosti, tak sa neobávam, lebo máme rodinnú "inštitúciu", pôsobiacu práve v treťom sektore. Takže bude mať kde bojovať za ľudské práva 🙂. A to práve sociológ určite tiež robí.

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@janage Presne, občianska bola najväčšia otrava aj pre mňa. Ale on to vníma inak, nie sú to preňho len teoretické "kecy", ako to bolo pre mňa, vníma za tým zákonitosti fungovania spoločnosti.

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@janage Čiže dcéra má jasno v budúcom smerovaní? Čím chce byť?

negymama
14. máj 2021

@sedmikraska3 moja dcera presne tak... obcianska nauka a dejepis oblubene predmety, rada debati s ucitelmi, argumentuje. hmlisto uvazuje o smerovani k pravu alebo ombudsmanstvu, chcela by branit prava zvierat, ludi alebo prirody

negymama
14. máj 2021

@sedmikraska3 no s mojou by si sadli, citliva ale zaroven pyskata, je zvyknuta hovorit co si mysli, prezentovat svoje nazory , postoje. Tiez som mala obavy, lebo ona bola na malej ZS rodinneho typu, takisto z dovodu citlivejsieho individualneho pristupu, bola to skola s minimum sikany, nezazili sme teda ziadnu a to mi tam chodia uz 4 deti. Gymnazium so zs s. maraiho, vyucovaci jazyk bol madarsky, ale teda to absolutne nepocitila, je perfektne bilingvalna, slovom i pismom, preberali pojmy subezne aj po slovensky, a lahsie sa jej vstrebavaju cudzie jazyky.

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@negymama Presne 🙂. Chrániť práva iných živých bytostí cez správne nastavenie pravidiel spoločnosti... Rád o tom diskutuje, poučuje aj svoju p.učiteľku, čo by mu predtým ani nenapadlo. Tiež chvíľu rozmýšľal o práve, ale to je čistá teória, lebo tam sa treba veľa učiť. Možno sa zmení, a pôjde na právo, možno sa jeho vzťah ku memorovaniu nezmení, a pôjde nejakým paralelným smerom.

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@negymama Aj môj syn je čím ďalej papuľnatejší, už poučuje učiteľky v škole, nás doma, že čo je správne, čo nie je správne 🙂. Ale precitlivenosť mu asi zostane. Tiež som sa chcela na zš vyhnúť akejkoľvek šikane, podarilo sa, za to som vďačná.

negymama
14. máj 2021

@sedmikraska3 Ja som pri svojich 4 detoch pochopila...ze tzv. citlivost a prezivanie emocii... je casom ak dieta niekto hrubo nezlomi, skor vyhoda. tieto deti su vnutorne velmi psychicky odolne aj v dospelosti. pretoue vedia ventilovat city aj nazory. nedusia v sebe zlost. o papulnatosti mi nehovor. Dcerenka bola v skolke ako baranok, len krivila ustocka do placu, bala som sa ze v skole mi ju udupu a budu sikanovat, v prvych rocnikoch sa este chvela od stresu a mala migreny z kazdejho cierneho bodiku ci znamky horsej ako 1. Prisla puberta... a je z nej taka ostra baba ze dovidenia. postavi do laty kazdeho.

negymama
14. máj 2021

a robi nam ekologicke prednasky a veganske prednsky o pravach zvierat. sa bojim aj sacok navyse vziat na potraviny 😅

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@negymama sranda 🙂 🙂, ja sa tiež bojím zobrať sáčok v potravinách pred ním. Tiež mi robí prednášky, čo treba dodržiavať a prečo, aby sa zmenil svet k lepšiemu 🙂.

sedmikraska3
autor
14. máj 2021

@negymama ...a tiež nás stavia do laty od určitého času, musím mu dôrazne pripomínať, že aj slušnosť k rodičom je dôležitou vecou, aby bol svet lepší 🙂

janage
14. máj 2021

@sedmikraska3 posledné 2 roky úplne😁ale môže život všeličo zmeniť.