Zlá morfológia spermie - má šancu oplodniť?

4. feb 2021

Dobrý den, moze spermia s nesprávnou morfologiou-tvarom oplodniť vajíčko?

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkacik4
4. feb 2021

Zalezi ake je vysoke %...moj mal tiez zlu morfologiu a normalne som otehotnela 2x prirodzene..

petamich
4. feb 2021

my tak isto 🙂 horsiu mal morfologiu a bez problemov sme otehotneli

evkao
4. feb 2021

podla toho, ake vysoke je percento morfologicky spravnych, na prirodzene otehotnenie je min. 4% morfologicky spravnych (samozrejme da sa otehotniet aj pri nizsom percente, ale je to uz skor vynimocne)
inak mne povedala dr., ze ak by sa aj podarilo spermii s nespravnou morfologiou oplodnit vajicko (co je takmer nemozne), tehotenstvo by sa samovolne ukoncilo v priebehu prveho trimestra

autor
4. feb 2021

@evkao 1% .. 99 je patologických, ostatne parametre SPG su v poriadku, u nas bol MA v 10tt. Bez akcie srdiečka

evkao
4. feb 2021

to ma mrzi...
a podarilo sa prirodzene?

autor
4. feb 2021

@evkao ano, dokonca aj napriek problémom na mojej strane a za celkom krátky čas sa podarilo prirodzene, len sa bojím že ako v ďalšom snaženi teraz pokracovat

evkao
4. feb 2021

neboli ste este v nejakom centre, aspon prebrat moznosti? urcite mozete skusat prirodzene aj nadalej, sama poznam pary, ktore mali velmi zlu morfologiu a podarilo sa (uz maju babatko), a podarilo sa vtedy, ked uz mali v centre naplanovane umele oplodnenie

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. feb 2021

@evkao CAR uz neriešim keďže je to možné prirodzene, ako sme sa sami presvedčili, no skor ma trápi ta kvalita embrya a riziko MA kvôli tomu nesprávnemu tvaru spermie..Som rada za reakcie s tehotenstvom s týmto problémom ale trápi ma skor to úspešne donosenie živého plodu s takou spermiou

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. feb 2021

@sandra151 v CAR tvrdia ze dôvod MA je ze vajíčko bolo oplodnené spermiou so zlým tvarom, mna zaráža ze toto mi povedali, moj gyn. Tvrdí ze to sa nedá takto vylúčiť okamžite, ze moze byt 100 príčin zo strany matky, otca

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. feb 2021

@sandra151 ale v prvej Vašej odpovedi k môjmu príspevku ste napísali ze nie, ze sa to nedá.

petamich
4. feb 2021

@sandra151 no to ale potom predsa popiera fakt, ze ked su morfologicky nespravne spermie pod 1% tak posielaju par do CAR a oni potom metodou ICSI tu morfologicky nespravnu spermiu vpichuju do vajicka - velmi dobri znami maju morfologiu zlu, lebo ma spermia gulatu hlavicku a nevedia prirodzene otehotniet a preto sli do CAR, MA moze byt sposobena tym, ze vajicko alebo spermia bola poskodena, nas po dvoch AB ak by nenasli problem u mna tiez posielali na fragmentaciu a genetiku, ze to moze sposobovat to, ze spermia odovzdala geneticky nespravnu informaciu

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evkao
4. feb 2021

ved prave preto by bolo mozno dobre riesit CAR, ako pise @sandra151, moze to trvat dlho, kym sa podari oplodnit vajicko "zdravou" spermiou, ak ma partner tak vysoky podiel zlej morfologie - ale ak mate cas, netlaci vas vek, skusajte, ale musis sa potom pripravit aj na tu moznost, ze nebudes mat istotu, ci sa nezopakuje MA

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. feb 2021

@sandra151 CÁR tvrdí, ze príčina MA bolo, ze vajíčko oplodnila poškodená spermia, čiže logicky podla tohto vychádza, ze otehotnenie je možné

petamich
4. feb 2021

@sandra151 ano to mas veru pravdu asi som ich ja nepochopila uplne, ked mi to vysvetlovala, len potom asi fakt plati, ze morfologicky nespravna by nemala oplodnit, geneticky nespravna zasa asi sposobuje tie problemy s donosenim ale asi aj tak autorka najlepsie spravi ak sa zveria odbornikom, ja teda isto odbornik nie som, len sa domnievam, lebo aj nam tvrdili, ze morfologia horsia ale teda otehotniet nebude problem, lebo staci 1 dobra 🙂

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evkao
4. feb 2021

mne bolo priamo v CAR povedane to, co som ti pisala - ak by sa aj podarilo spermii s nespravnou morfologiou oplodnit vajicko (co je takmer nemozne), tehotenstvo by sa samovolne ukoncilo v priebehu prveho trimestra
a to ze @petamich ostala tehotna, nie je na pocudovanie, pise, ze im bolo povedane, ze maju len horsiu morfologiu, to moze byt aj 80%, 90%, co je uplne postacujuce na prirodzene otehotnenie

autor
4. feb 2021

@petamich @sandra151 budem sa modliť za to 1% správnych do buducna, ďakujem za vaše názory a skúsenosti k téme 🙂

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
4. feb 2021

@evkao jasne 🙂 my sme mali 2% dobrych a z 3 pokusov boli tri uspesne, zial dva nedopadli dobre, problem bol ale u mna hematologicky, cize uplne suhlasim, ak ostatne ukazovatele maju v poriadku motilitu, objem atd. tak ta morfologia nemusi byt sama o sebe az taky problem a mozu otehotniet prirodzene

autor
4. feb 2021

@sandra151 určite sa budeme snažiť, len po 1. Katastrofálnom tehotenstve a kyrete mam trochu obavy. Voči CÁR som skeptická, na jednej strane som rada za informácie z vyšetrení od nich ale na druhu stranu citim tlak na IVF zo strany doktora, ktorý mi toto povedal.

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
milka1988
4. feb 2021

My mame 0,5 % morfologiu 😞

makova333
5. feb 2021

Aj morfologicky zla spermia dokaze oplodnit vajicko ak sa k nemu dostane, ale tehu konci zvycajne potratom. Zalezi v com je spermia poskodena, ci je poskodena aj DNA. Dajte si spravit DNA fragmentaciu spermii, lebo aj spravne tvarovana spermia moze mat poskodenu DNA a naopak, na prvy pohlad nie idealna spermia moze mat DNA v poriadku. Ak nechces ist do CAR a dat IVF PICSI, tak potom len dufat, ze raz to vyjde a bude to ok. Tu mas info k PICSI PICSI (presected sperm intracytoplasmic sperm injection)

Je to modifikovaná metóda ICSI, pri ktorej sa na oplodnenie vajíčka používajú iba zrelé spermie. U zrelých spermií je výrazne nižší výskyt chromozomálnych anomálií, čo znižuje riziko potratov.

Indikácie:

hodnoty spermiogramu na spodnej hranici normy
nízka fertilizácia po ICSI
nepriaznivý vývoj embryí v predchádzajúcich cykloch
opakované potraty v anamnéze liečeného páru
vek ženy nad 35 rokov A tu este nieco: MACS (MAGNETIC-ACTIVATED CELL SORTING) -METÓDA SELEKCIE SPERMIÍ.

(MACS) je efektívny spôsob výberu funkčných spermií a zvýšenie miery tehotenstva.

MACS® ART Annexin V System bol navrhnutý pre selektívne odstránenie defektných, aj keď morfologicky nerozlíšiteľných buniek zo vzorku pacienta. Proces začína magnetickým označením poškodených spermií, ktoré následne prechádzajú separačnou kolónou, kde sú selektívne zachytávané. Intaktné žijúce spermie, ktoré nevykazujú známky fragmentovej DNA, pretečú kolónou a sú zbierané pre ďalšie použitie (ICSI alebo kryokonzervácia).

Priamy zisk spermií pripravených pre fertilizáciu predstavuje kľúčovú výhodu oproti tradičným DNA fragmentačním testom, pri ktorých pacient získa len nepraktickú informáciu o percente poškodených buniek.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre