Životná poistka so šetrením

nerko
31. júl 2018

Ahojte, mám životnú poistku aj so šetrením a rozmýšľam či ju zrušiť. Aktuálne tam mám našetrené cca toľko, koľko som do nej vložila za 10 rokov. Bola by som Vám vďačná, keby mi napíšete svoje skúsenosti z rodiny, okolia či príbuzným bola vyplatená suma na ktorú si poistku založili. V okolí mám viacero negatívnych skúseností, tak váham čo ďalej s nasporenou sumou. A ako to dopadne po mojej smrti sa nedozviem...

Ďakujem!!!

lucy123lucy
31. júl 2018

@nerko ak ju uz mate 10 rokov, tak uz je neskoro. uz ste zaplatili hromadu penazi zbytocne na admin.poplatky.

tazko poradit ak neviem kolko mate rokov, na co ste poistena, na aku sumu sporite, aky je to produkt - ktora spolocnost, kam vam idu tie sporiace peniaze. atd

v zasade plati - nekupoval IZP - iba poistku na urazy, smrt a choroby.
Sporenie riesit separatne cez AXA, AMUNDI, atd.

mpg
31. júl 2018

@lucy123lucy Presne tak ani jedna poistka so sporením sa neoplatí, sporiť treba samostatne.

hettinka
31. júl 2018

@nerko skôr, ako sa tu rozprúdia emócie a ženy ťa zvozia pod čiernu zem, že si si vybrala taký produkt, ti chcem napísať, že ja s poistkami vôbec nemám zlú skúsenosť, práve naopak.

Už sme mali aj poistné udalosti, v pohode nám vyplatili peniažky, a teda vôbec nie málo. Nebudem konkretizovať, ale my sme na poistke v MetLife už parádne zarobili.

Rušili sme predčasne už aj životku so sporením (moju aj manželovu) v Kooperatíve, nie preto, že by sme tomu produktu niečo vytýkali, ale potrebovali sme niečo prerobiť na dome a tak sme to vybrali. Ani tam sme o peniaze neprišli, síce ani veľmi nezískali, ale neboli sme stratoví.

Stratové sú takéto poistky vtedy, ak sa zrušia v prvých rokoch, hneď po založení. Ľudia často reagujú prehnane rýchlo, napr. nemajú peniažky na jedno poistné a hneď rušia, alebo si niečo prečítajú na fore, že sa to neoplatí a rušia bez rozmyslu. Pritom každý prípad je individuálny, každý to má inak urobené, v inej spoločnosti, inú sumu ...
Alebo počítajú s celou sumou, ktorú tam vkladajú a nechápu, že na sporenie ide iba istá časť, že majú v tom aj úrazovku, a tie peniažky sa nesporia celé. No a môže to byť rôzne nastavené, môžu mať tú úrazovú poistku aj vyššiu, alebo sú rizikoví a platia viac na úrazovej časti.

Neviem, kde máš poistku, ale ak ju platíš 10 rokov, tak chod do poistovne a nechaj si najskôr vyčísliť tzv. odkupnú hodnotu - tie peniaze reálne dostaneš. Na výpise je nasporená hodnota, ale tá sa nerovná odkupnej hodnote, potom sa podľa toho rozhodneš. Býva tam aj zmluvná pokuta za predčasné zrušenie, ale tá po viacerých rokoch platenia klesá na malé sumy, niekedy až symbolické.
Teraz chcem rušiť dcére v Generalli jednu poistku (ešte má aj inde), a tam je pokuta po 17 rokoch platenia len 7€, zanedbateľné pri tej sume, čo tam má.

lucy123lucy
31. júl 2018

@hettinka Nikto to nerozpruduje emocie a nikto nikoho nezvaza pod zem.

Zakladny fakt stale plati - poistka nie je na sporenie.

Poistku hned netreba rusit, treba zistit co sa s nou da robit - zmenit, pripoistit, odpoistit, zrusit sporiacu cast, nechat peniaze pracovat ale uz nic neprispievat, atd. Moznosti je vela, ale kazda je len teoreticka, kym nevieme co presne za poistnu zmluvu @nerko vlastne ma.

treba ist za fin.poradcom, nech sa na to pozrie a navrhne najvhodnejsi postup - aj podla financnych moznosti a cielov. Ak chcete niekoho Vam viem odporucit, mam s tym osobnu velmi dobru skusenost.
ja prerabam poistky skoro kazdy rok - pripoistila som minule kriticke choroby, odpoistila extra dni na liecenie, zvysila sumu pri smrti, atd. rozdiel mesacne je tak do 10 eur, ale dolezite je pokrytie rizik a chorob, invalidity, atd.

hettinka
31. júl 2018

@lucy123lucy presne tak. Najhoršie, čo človek môže spraviť je zbrklo zrušiť poistku... presne ako píšeš, je viac možnosti, ako riešiť to, že mi produkt už nevyhovuje.
Ak zrušiť, tak po vyčíslení odkupnej hodnoty vtedy, ak už človek na tom (tolko) nestráca.

A tiež, nezakladat poistku, ak nie som typ dlhodobého sporiteľa, neviem/nechcem tam peniaze platiť xy rokov. Pripadne nezakladat dieťaťu poistku v pôrodnici pri kojení (osobná skúsenosť, mne sa takto snažila natlačiť poistku sestrička).

zenaajmama
31. júl 2018

Poradí @slavkaangel 🙂

slavkaangel
31. júl 2018

@zenaajmama Ďakujem 😘

slavkaangel
31. júl 2018

Dobre by bolo ak by sa Vam nato niekto pozrel ci mate kapitalove sporenie alb investicné.Peniažky začinaju zarabat až po niakom roku v zmluve by ste mali mat nakonci zmluvy aj napisane pribliznu odkupnu hodnotu.V niektorych pripadoch sa nechava setrenie a upraví sa urazove poistenie alb sa zrusi setrenie a prenesie do vyhodnejsich produktov kde je vynos 6-8%rocne a hlavne aby v urazovom poisteni bola
Smrt ak je uver tak klesajuca vo vyske uvery.
Kriticke choroby 9krat mes. prijem
TRN 5krat rocny prijem a progresiu adpon 1000%
Pn ka
Hospitalizacia aspon na 20 eur
Invalidita
Oslobodenie od platenia a ako tu bolo spominane na zmluvu sa treba pozerat sledovat a kazdu zmenu ako vyssi plat alb zmena prace nahlasit.lebo ak ste bola napr predavac a teraz sofer nemusite mat plnenie pretoze zmena prace

slavkaangel
31. júl 2018

Je aj velmi doležite ake fondy mate v setreni a ako ich mate nastavene.
Stretla som sa stym ze kamaratka mala uver 120.000 a smr mala na 15.000 a pri autonehode 10.000 a smrt by mala byt vo vyske uveru keby sa Vam nieco stalo aby vasa rodina mala z coho vyplatit uver(klesajuca smrt)a konstatna smrt do 65 na aspon 3000 eur pohrebne naklady.
A zvysne poistenia by sa mali odvijat od platu ak by ste mali trvale nasledky by malo byt 5rocny prijem krat 1000(progresia)pri plate
700krat 12krat 5 =42.000 tak by to malo byt nastavene na TRN 5.000 krat 1000 dostanete 50.000 ak by ste mali trvale nasledky a aby ste mali z coho zit ked sa ztoho vyliecite.ale investicne poistenia odporucam davat detom a mladež dospelym urazovu a ak chcu setrit tak su aj lepsie sposoby.

hettinka
31. júl 2018

@slavkaangel investičné sme dali dcére, tá poistka sa mi pozdáva najmenej, zatiaľ je odkupná hodnota o 1000€ nižšia, ako sme do toho už dali. Pritom to platíme od narodenia, dcéra mala 17 a ešte to má tuším do 24 rokov. Práve tú by som chcela zrušiť, ked bola kríza, vôbec jej hodnota nerástla na výpisoch, proste stále chodila tá istá suma aj po roku platenia, teraz to už síce rastie, ale neviem, či sa to ešte tak zhodnotí,a by to vykrylo to obdobie ... asi to zruším predčasne, úrazovku tam prakticky nemá, to máme poriešené inde.

A kde teda šetriť dospelým? Čo je naj-riešenie podľa teba? lebo každý len píše poistky nie, stavebko nie ... ale nikto nenapíše, čo teda miesto toho. Najmä ak som konzervatívny typ sporiteľa, so sledovaním burzy na mňa nechod, ani s diamantami a spol. Na byty a pozemky tiež nemám, aby som to kúpila ako investíciu len tak, lebo neviem, čo s peniazmi a zadlžovať do 65-ky sa nemienim.

lucy123lucy
31. júl 2018

@hettinka co sa tyka sporenia, treba si uvedomit ze je to na dlhu dobu - teda min.10r, ale lepsie 15-20 rokov. peniaze nesmu byt pouzivane na veci ako dovolenka, chladnicka, auto, atd...

treba setrit vo viacerych formach - Dopln.dochodkove 3.pilier (ak prispieva zamestnavatel), 2.pilier taktiez, a potom fondy - tam su aj konzervativne strategie, aj rizikove, podla toho ako clovek chce. to vam vysvetli fin.poradca.

ja mam 2.pilier, 3.pilier, aj Amundi - indexovy rastovy - a na 15rokov, ziadne denne sledovanie HORE/DOLE burzy, proste, odkladat a nechat tie peniaze pracovat.
cielom je mat nasetrenych 100.000 ked pojdem do dochodku...ked uz ta almuzna od statu nebude vobec stacit.

AMUNDI (predtym pioneer investments)
AXA
a urcite su aj ine...len o nich neviem

nerko
autor
31. júl 2018

Ďakujem Vám všetkým za rady aj za IP. Pozriem si ich podrobnejšie. Stratová by som nemala byť, poplatky sú splatené. Poistku by som si rada nechala, robil mi ju kamarát. Rovnakú má aj on sám. Hlavná vec čo ma však zaujíma a nedočítala som sa je, že či máte skúsenosti či došlo k poistnému plneniu v prípade úmrtia. Vidím, že prispievali aj fin. poradcovia, tak ste sa možno s tým stretli. Či poisťovňa nehľadá cestičky ako sa vyhnúť vyplateniu po smrti. Preto som si ju dávala, aby deťom niečo ostalo, keď to so mnou raz sekne. Úvery nemáme, krytie na ne nepotrebujem.

slavkaangel
31. júl 2018

@hettinka na tom investičnom sa zacina zarabat tak ze budes vidiet vysledok ku koncu.tam zaraba najviac ja som mala priatelka čo tam mala mala investicne vybrali sme to dali do amundi na dinamicky rast a v 25 by tam mala mat okolo 4-5.000 vsetko zavisi od doby skus si zavolat ze kolko tam mas v 25roku odkupnu a poslu ti to potom na adresu do telefonu nepovedia a uvidis podla toho ci sa ti oplati rusit co sa tyka pre dospelych tak setrenie v amundi ako tu bolo spominane a dala by som konzervativne setrenie ako si sama povedala ze si vkladas a peniaze sa ti urocia je to jasne na dlksiu dobu na 10 a viac rokov a co sa tyka smrt je naozaj dolezite ako ju mas uzavretu mrt urazom chorobou alb akakolvek smrt.mala by si mat akakolvek smrt a bude plnenie lebo ak mas urazom v poistke a zomres na chorobu nedostanes ani cent a akakolvek smrt je aj chorobou aj urazom a treba sa pozriet aj do ktoreho veku ju mas naj do 65a niektore poistovne maju do 75 vsetjo je v zmluve.

hettinka
2. aug 2018

@slavkaangel
@lucy123lucy dakujem za príspevok, konečne niečo racionálne a normálne, s čo pochopí aj bežný človek 😃
Druhý aj tretí pilier mám, zamestnávateľ mi na 3. pilier prispieva tú zákonom stanovenú sumu, ja si tam dávam teraz len 10€, ale to chcem zvýšiť, len sa dokopať to vybaviť. Peniaze na sporenie mám úplne mimo, neplatím z toho bežné a menej bežné výdavky, na také odkladám ešte inde.
Okrem toho mám životku, asi s tými parametrami, čo si písala, aj som ju dala nanovo posúdiť, ale sama poisťováčka povedala, že tak výhodnú by mi už teraz neurobila a treba ju nechať tak, ako je, platím ju od mladosti a už som aj dostala plnenie, takže to je v pohode... Tiež si myslím, že radšej viacero produktov po nižšie sumy, ako všetko dať do jednej organizácie a ked sa niečo stane, príde človek naraz o všetko.
To AMUNDI pozriem, je ta, nejaká minimálna mesačná/ročná suma?

lucy123lucy
2. aug 2018

@hettinka 🙂 super, mate to pokryte.

AMUNDI - myslim ze minimalna suma na vklad je 35eur ( aspon pred rokom to bolo), teda ked mesacne prispievate , alebo hocikedy jednorazovo min.vyska je dana. mozno je uz vyssia. neviem.

najprv pri otvoreni sa plati poplatok za spravovanie - je to vypocitane podla cielovej sumy a poctu rokov. ja som myslim platila 240eur/ na 10rokov a 15.000eur - ten poplatok je jedine co zaplatite za pouzivanie AMUNDI.
V poistkach sa admin.poplatok strhava za kazdy mesiac alebo quarter - 1 eur, 5 eur - zalezi...len to takto priamo nevidite a v konecnem dosledku su ovela vacsie.

kolko vlozite je na Vas, nie je min ani max suma - ked mate extra hotovost tak ju mozete hocikedy vlozit, peniaze tam pracuju, a taktiez si ich mozete hocikedy aj vybrat - pre pripad extremnej emergency. nikto vas nenuti tam nic vkladat, ziadne penale alebo pokuty. ten admin.poplatok na zaciatku vsetko pokryva - az do doby ked ste dosiahli cielovu sumu (napr.15.000) alebo uz preslo 10r. potom si mozete vybrat ci budete dalej sporit, alebo si vyberiete peniaze.

slavkaangel
2. aug 2018

@hettinka amundi minimalna suma na otvorenie je 30 eur mesacne a jedmorazovy vklad 1000 eur
Odporucam P2 (konzervativny )vynos okolo 5%rocne
Ak si budete vkladat napriklad 50 eur tak sa tam plati poplatok ten je podla rokov a cielenej sumy...dajte si poplatok 50:50 to znamena z tej vkladanej 50 pojde 25 setrenie 25 poplatok lebo nie kazdy klient ma na poplatok napr 600 eur poplatok sa plati mesacne priklad 20mesiacov ale ak date napriklad 700 ze budete mat navyse peniaze tak sa Vam poplatok splati cely.

slavkaangel
2. aug 2018

@hettinka ako bolo spominane ked nedate vklad do.amundi nic sa nedeje ziadne upozornenie Vam nepride ked bude chciet viac date viac ked nebudete mat tak nedate a peniaze mate stale k dispozicii.a netreba zabudnut ze je to nadlksie obdobie klientom vacsinou poviem mas to dobuducna na auto aby nemusel leasing alb chatu alb na dochodok si uzit a na drobne vydavky ako napr mobil mat pod ucet v banke aspon po 20 eur mesacne a amundi vybrat co najmenej a toto davam rodicom aj pre deti na 25 rokov a v 25 maju lepsi rozbeh na zivot.po 30 eur co pridavky su 22vedia zabezbecit krajsi zivot detom.

lucy123lucy
2. aug 2018

@slavkaangel Urcite sa nebude platit poplatok 700 eur - to by musela mat cielovu sumu 100.000. to je blbost. a tiez je blbost platit 50:50.
najlepsie je zacat pomaly - predplatit 100-150 eur na zaciatok, a ked sa citi na vacsiu sumu, tak sa to doplati neskor ked dosiahne cielovu sumu

slavkaangel
2. aug 2018

@lucy123lucy ten poplatok bol informativny neviem kolko by bol to viem prepocitat presne cez amundi a tam vinde suma cielena aj poplatok

slavkaangel
2. aug 2018

@hettinka
@lucy123lucy
Prikladam foto prikladu
30 euro na 40 rokov cielena suma 14.400 a nakonci nasetrene 48.063 poplatok 360 eur.

slavkaangel
2. aug 2018
hettinka
2. aug 2018

@slavkaangel ja už mám 42 rokov😂 takze na 40 rokov je u mna už veľa, tak na 20-25 možno

slavkaangel
2. aug 2018

@hettinka tak to bol priklad asi ako to vyzera vek aj obdobie bol len informativny aj mne odbilo 30 a maly ma dobieha ten uz bude mat 12 ten isty den najkrajši darček som mala 😉😊

majkeel
5. aug 2018

tu je to pekne zhrnute
https://dennikn.sk/blog/274163/oplati-sa-sporit...

"Keďže poisťovňa nie je inštitúcia špecializujúca sa na investovanie a zhodnocovanie vkladov musí tieto zaplatené vklady preposielať do spoločností, ktoré sa na investovanie špecializujú – správcovské spoločnosti."
--> Cize ked niekto uzavrie investicne ZP, najskor zaplati poplatok maklerovi za poistku, potom zaplati poplatky poistovni za spravu uctu a poistenie, ta cast penazi preposle a vtedy zaplati clovek znova poplatky nejakej investicnej spolocnosti za vstup do a spravu fondov.
Ak sa chcete poistit - tak preto, ze ked ma clovek uraz s trvalymi nasledkami (urazove poistenie), alebo zomrie (zivotne poistenie), tak rodina nieco dostane. Je to nevratna cena za pokojny spanok.
Ak chcete investovat, tak priamo nakupom akcii u brokera, v banke ...
Ale nekombinovat ...

romiada
9. aug 2018

@nerko ja som presne takto zrušila životnu so šetrením (od jednej známej firmy) pretože som sa informovala, že či by niečo dostal môj manžel a dcéra keby som zomrela pri druhom pôrode (lebo pri prvom som skoro vykrvácala)...odpoveď bola nie - veď pôrod je bežná fyziologická záležitosť (nehľadiac na dôvody prečo pri ňom umreš). V tom momente som si povedala "konečná" a ukončila takúto "životnú istotu" pre mojich blízkych. Dostala som vyplatené prachy, ktoré boli asi tak 60% objemu toho čo som tam nahádzala no ale lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Tých pár tisíc na mojom účte by mojim milovaným pomohlo viac ako doťahovať sa o pravdu (väčšiu sumu) s neistým výsledkom s poisťovňou.

nerko
autor
9. aug 2018

@romiada Vsak toto, ked uz raz clovek ma poistku pre pripad smrti a je tam tolko vynimiek, ze az. A verim, ze poistovna hlada sposoby, ako to nevyplatit. Hovoril mi to aj manazer, moj znamy jednej vyznamnej poistovne, ze maju na to 2 roky a hladaju dovody ako nevyplatit. To, aby som si dopodrobna prestudovala zmluvu na co vlastne mozem umriet. Ci dostanem infarkt, prejde ma parny valec, alebo sa zadusim pri obede!!!Je to absurdne a je mi z toho na grc. Urcite sa na to pozriem, ked budem mat kusok casu. Dakujem za odpoved 😉

zafir01
9. aug 2018

@romiada
@nerko teda neviem o akej poistovne sa bavite, ale ked sa raz poistis pre pripad smrti, napriklad rizikovym poistenim ( ktore sa bezne dava pri uveroch na dom a pod ) tak pokial nie si v ochrannej dobe ( napr zomries tyzden po uzatvoreni poistky na chorobu, ktoru si zatajila a pod ) tak este som nepocula, ze by nevyplatili ( pracovala som pre poistovnu, uz nepracujem ) aj pri porode, proste zomrela si a hotovo .
ano su vseobecne vylôuky napriklad pri vojnovych konfliktoch , ak sa poisteny dopusti protipravneho konania a pritom zomrie, samovrazda ( tiez to niektore poistovne kryju, ine nie ) . ak soferujes, nemas vodicak a pritom sposobis nehodu, pri ktorej zomries, taktiez ti poistovna nemusi kryt plnenie
tieto vyluky su vypisane v poistnych podmienkach . ak zomrie zena pri porode, bola to nahal nepredvidatelna udalost, ktora sa nestava casto, a neviem o poistovni, ktora by smrt pri porode nekryla ( podozrive by bolo ak sa pocas tehotenstva zena poisti na vyssiu sumu ) vzdy sa najdu spekulanti.
a jasne, ze treba sa poistovat do poistovni, ktore maju vyznam nie do nejakych malych lokalnych, o ktorych zrazu clovek pocuje v reklame a o rok ani uz nefunguju

romiada
9. aug 2018

@zafir01 musim Ta sklamat, ale na túto informáciu som sa bola vyslovene opýtať brokera, ktorý bol v tomto fakt profík. A to v čase keď som uzatvárala poistku, som nemala ani šajnu o tom že som rizikova pri porode a pojde mi o život, takže som nič schvalne nezatajila. A mas to potvrdene aj od Nerko (od jej kamarata manazera) ze to tak bohuzial funguje a hladaju paky ako nevyplatit. Neviem v akej si robila poistovni , ale asi by mala mat v nazve HUMANNA 😉

zafir01
9. aug 2018

@romiada v allianzi som pracovala . velmi ma to teda prekvapuje, nepoznam vyluky inych poistovni, a je to teda poriadne zvlastne ze smrt pri tom ako privadzas na svet novy zivot, nekryje

romiada
9. aug 2018

@zafir01 ja nehovorim vobec o Allianzi. Je to ina poistovna, ale nebudem menovat.