Zdražovanie a ďalšie prírastky do rodiny

25. jan 2023

Zeny, nejak na mna dolieha, ze oproti tomu ako vsetko zdrazuje, su kompenzacie od statu(kvoli ktorym vsetko stuplo) nedostatocne a je sialene ako nam zdrazela statna skolka(cez 100eur mesacne) a to mam len jedno dieta zatial. Danovy bonus sialene nizky vdaka sialenym vypoctom..cakame dvojicky a ja sa bojim, ze detom upriem krajsiu buducnost,,,budeme si moct dovolit vsetky kruzky? Bude moct chodit na dobru skolu ked budeme mat dalsie deti? Neviem ani, co chcem citat, nejak sa bojim co bude. Minuly rok to az tak zle nevyzeralo, ako to cele vypalilo, kedze stat je v rozklade... Ci sme spravili dobre, ze sme chceli surodenca pre dcerku(a zrazu su z toho dve dietky)...🙈

anjelicek26
25. jan 2023

Tak uz teraz nad tym nespekuluj, ked su na ceste... ked je ti skolka vela, nechaj ho doma. Musi ist az do predskolskej. Rovnako nemusis byt s dvojickami doma dva roky, mozes ist do prace omnoho skor a zastabilizovat rodinny rozpocet... uvidis, ako to realne bude, ale tie zvysene naklady ver mi citi uplne kazda domacnost. My len vo forme znizenych uspor, ale aj tak... sme siesti a platime 60-70e na tyzden viac len na strave a je to prakticky na kazdej polozke +20% a ze je toho hodne hodne...

doriiis
25. jan 2023

Áno.Je to nafigu doba.Aj pre tých,čo čakajú prírastky,aj pre všetkých ostatných.Ale viniť zo zdražovania náš štát je trošku ehm....odveci.Ja som prišla o prácu,kvôli zdražovaniu a nevyčítam to nikomu.Zivot sa deje

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
25. jan 2023

Budeš raz pracovať...a deti nemusia mať krúžky niektoré deti to ani nebaví len rodičia na tom trvajú🙂nepremyslaj nad tym.to sa môžeš dostať až k tomu, že bude treba VS platiť, vodičský...prispieť na byt...či bude to bude nech ste zdraví🙂

lesana25
25. jan 2023

To zdražovanie ale nezapríčinil štát, rovnako ako tvoje tehotenstvo a aj tak tu máme taký štedrý systém pre matky o akom sa mnohým ani nesníva. Takže musíte sa postarať najmä vy ako rodičia. Ale samozrejme hundrať to ide všetkým.

martinkatinka
25. jan 2023

Da sa odist do statu, ktory nie je v rozklade

lauriik
25. jan 2023

Ano, teraz je vsetko drahe a platy zdrazovanie zatial nedobehli. Ale ekonomika sa toci v cykloch. Cize za 2 roky moze byt zase uplne ina situacia. Ked si nad tym teraz budes trapit hlavu aj tak nic nevyriesis. Uzivaj si tehotenstvoa dufaj v zdrave deti. Vsetko ostatne uz nejako dopadne ☺️

marca12
25. jan 2023

Poviem to blbo,ale detom staci laska a pozornost rodicov. Kruzky su fajn na rozvijanie osobnosti,ale nic sa nestane,ak budu mat jeden kruzok. Deti budu stastne,ak budete ako rodina sudrzno,budete mat na ne cas a budu mat zazitky a spomienky. No tie sa nemusia viazat na drahe vylety. Zbytocne nadtym rozmyslas a minas energiu. Nejako bolo,nejako bude. Prisposobime sa dobe tak ako sa nasi predkovia vsetkemu museli prisposobit. Ja stale verim,ze zase bude lepsie. Po kazdej krize pride potom hojno

queen_mary
25. jan 2023

@lesana25 presne

autor
25. jan 2023

@lesana25 zaujimave ze vedla v Rakusku maju take kompenzacie ze rodiny nepocituju zdrazovanie vobec,,keby nie som hlupa ze nelipnem na SR lebo vsade inde je clovek cudzinec, tak sme davno prec .. a to aj vsade okolo,,kto si mysli ze je zle v celej eu tak je na omyle, kompenzacie su v kazdom state a taka inflacia a destabilizacia roznych sektorov sa deje hlavne u nas,,,asi horsie je na tom uz len ukrajina a mozno madarsko vdaka orbanovi

lalala94
25. jan 2023

Ja už neviem. Máme tehotenský príspevok, materskú, rodičovský príspevok, prídavky na deti, príspevok pri narodení dieťaťa, po novom celkom vysoký daňový bonus, pokiaľ človek adekvátne k tomu zarába, ale tu sa stále niektoré mamičky sťažujú. Nie štát má povinnosť starať sa o nás a naše deti, ale my - rodičia. Keď sa človek rozhoduje pre dieťa, tak by mal počítať s rôznymi variantami - to, že je teraz všetko super neznamená, že to tak bude aj o rok. Ak to finančne nevychádza a deti sú už na ceste, nikde nie je napísané, že žena musí byť doma celé tri roky. Môže ísť do práce a hneď to bude lepšie.

marisoul17
25. jan 2023

Nechcem byť zlá, ale v Rakúsku napr. nie je možnosť byť do 3 rokov doma, tento luxus máme tu na SR a i tak je málo. Máme naozaj štedru podporu rodín, v iných štátoch je materská od pár týždňov do pár mesiacov a tu cele 3 roky, ktoré financuje štát. Nehovoriac, že teraz sa zvýšili prídavky z 30 na 60 a od januára rodicak šiel hore o 30€.
Chápem, že mnohým sa žije ťažko, ale ma vystieraa keď čítam, že štát sa má starať. Tak hádam ja som rodič, bolo to moje rozhodnutie mať deti či ja to mám pomýlené?

janka_266
25. jan 2023

Tak sup sup do rakúska, tam to bude určite super. Ale vážne, veď nebudete večne na rodicaku(snáď). V práci hádam niečo zarobíte. Deti nepotrebujú 6 krúžkov týždenne a ubehanych rodičov z ich rozvazania. Na výšku možno ani nebudú chcieť ísť. A dovtedy sa tu ešte kopa veci zmení. Buďte rada. Že ste všetci zdraví, a užívajte si život ako sa dá.

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nykkushka
25. jan 2023

@marca12 prepáč ale vážne veríš tomu čo si napísala? Ze deťom stačí láska a pozornosť? Áno je dôležitý čas strávený spolu s rodičmi, potrebujú lásku a pochopenie ale rovnako dôležité sú aj financie v rodine..
Od toho sa odvíja kvalita stravy, pretože deti (ale aj dospelí) potrebujú kvalitné potraviny, ktoré sú žiaľ drahšie (nemyslím bio eko, ale stačí ak chce človek pre rodinu kúpiť ovocie a zeleninu a hneď 50e len tak).
Alebo čo ak deti chcú chodiť na krúžky, ale nemôžu, lebo nie sú peniaze. Čo ak chce ísť dieťa na lyžiarsky alebo na školský výlet nemôže, lebo nie sú peniaze. Od tohoto sa žiaľ v dnešnej dobe odvíja aj "postavenie dieťaťa v kolektíve".
Takže či sa to niekomu páči alebo nie, peniaze sú veľmi dôležité, z lásky a pochopenia sa ešte nikto nenajedol, neobliekol...

queen_mary
25. jan 2023

@neanonymna 😀😀😀

nykkushka
25. jan 2023

@neanonymna prepáč ale fakt máš pocit, že sa štát stará malo? Veľa žien tu píše o luxuse byť 3r doma s dieťaťom a ešte to mať aj platené.
Kamarátka ktorá žije vo Švajčiarsku bola nútená ísť od 4m bábätká do práce, lebo by nič nedostala a nikto by jej pracovné miesto 3r nedržal.
A my tu ideme stále vyplakavať ako je tu matkám zle.
Budem. Možno hnusná, ale keď nemám financie na 2-3-5 deti nebudem si ich predsa robiť len preto, že som chcela vždy veľkú rodinu 🤷‍♀️ a potom vyplakavať, ako sa nemôžem nikde zamestnať (logické, že málokto chce zamestnávať matku 3deti ktorá je 3t z mesiaca doma, lebo choroby), ako sa štát nestará....

leonie35
25. jan 2023

Len je rozdiel napr.dostat 30 Eur rodinne pridavky na dieta na Slovensku a 200 Eur v Nemecku, resp.po novom 50 Eur na Slovensku a 250 Eur v Nemecku a ceny potravin su narovnako ked to tak vezmeme 🤷‍♀️

leonie35
25. jan 2023

O platoch radsej pomlcim 🤷‍♀️

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvetinka75
25. jan 2023

@leonie35 tak sup sup komu sa nepaci do Nemecka.

nykkushka
25. jan 2023

@neanonymna keďže potrebovali ako väčšina ľudí peniaze, bola nútená ísť pracovať, aby aspoň niečo dostala. Ale tak ja sa hádať nebudem.
Každí si to zariadi tak ako chce. Mne je jedno kto ma koľko detí. My máme dobrovoľne iba jedno dieťa aj z tohoto dôvodu, aby sme nemuseli riešiť, z čoho budeme žiť keď sa niečo niekomu stane, poprípade v obchode rozmýšľať, či môžem kúpiť napríklad jahody za 9e...

darkswan
25. jan 2023

@lalala94 presne, kolegovia v nemecku len zasnu nad nasimi vyhodami, do 3 rokov taky luxus tam nemaju veru

leonie35
25. jan 2023

@kvetinka75 Ja som tam par rokov zila a mozno este niekedy budem 🙂 A nestazujem sa, len konstatujem.

jaga18
25. jan 2023

@autorka mám 2 súrodencov plus 3 nevlastne sestry, čo žijú mimo Slovenska. V Rakúsku, Belgicku , UK a Írsku. Takže mám veľmi dobrý prehľad co a ako v iných krajinách. Ver tomu, že na Slovensku je nám dobre. Veľmi dobre.

jankalukasova
25. jan 2023

daňový bonus šialene nízky???

darkswan
25. jan 2023

@leonie35 v nemecku mas 250 rodicak do 3 rokov, my mame okolo 400, nemaju tehotensky prispevok, prispevok pri narodeni…Ano oni potom dostavaju do 18 tych 250, ale my mame danovy bonus 140 a 60 pridavky

kvetinka75
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvetinka75
25. jan 2023

@leonie35 ja by som rada do Rakuska isla. Ale mam tu zavazky tak mozno neskor

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz