Vyplatenie životnej poistky

rikarika
21. apr 2021

Ak manzel zomrel, ma manzelka pravo ziadat od poistovne zmluvu? Ide o to ze manzelka zosnuleho xmluvu nema poistovna tvrdi, ze ma narok na vyplatenie len 100 eur. Moze pomoct pravnik, ak zmluvu nemame?

lenka2813
21. apr 2021

@rikarika a preco nemate zmluvu? Ja som riesila akurat poistku po ocinovi...vyplaca sa opravnenej osobe, ktora je v zmluve.. Ak nie je urcena, tak je predmetom dedictva. Ak som to spravne pochopila.

rikarika
autor
21. apr 2021

@lenka2813 zmluvu nemam, preco to je uz jedno, ked ju nemam. Opravnena osoba urcena nebola ale po manzelovi je to manzelka resp. malolete deti. Ale pytam sa ci ma pravo vyziadat ju od poistovne ako jediny dedic alebo aspon cez pravnika.

nina24888
21. apr 2021

@rikarika poisťovňa musí poslať novú, respektíve kópiu. Aspoň by mali teda, možno záleží aj od poisťovne. Treba zavolať na ich infolinku.

susy5
21. apr 2021
lenka2813
21. apr 2021

@rikarika ako jediny dedic veru neviem. My sme museli cakat na dedicske konanie a dat potom poistovni tlacivo od prideleneho notara, ktore zahrnalo 'okruh' dedicov. Alebo skuste popripade toho pravnika, urcite bude vediet poradit.

suzitok
21. apr 2021

@rikarika ja osobne by som kontaktovala prideleného notara, ze teda existuje poistka v poisťovni XY, on si vyziada podklady

petamich
21. apr 2021

bez ohladu na to kolko je dedicov (kedze to nikto vopred nevie), poistovna caka na rozhodnutie o dedicskom konani, resp. rozhodnutie, ze manzelka je opravnena osoba - dovtedy vyplati len tych 100E (robia to tak i banky, je to uplne standardny postup, pokial nebol urceny dedic alebo nie je dispozicne opravnenie - ktore beztak straca platnost nahlasenim umrtia), kedze oni nemaju odkial vediet komu tie financne prostriedky prinalezia a nemozu si dovolit na zaklade tvrdenia, som jediny dedic cokolvek vyplatit

rikarika
autor
21. apr 2021

@nina24888 vdaka. Uz som zmluvu nasla, cisty ojeb z ich strany, ze mam narok na 100.eur. poistka v csob poistovni.

rikarika
autor
21. apr 2021

@petamich nejde o okruh dedicov. To je tak ci tak manzelka, koniec koncov v zmluve uvedena ale o podmienky za aku smrt kolko vyplatia.....nikdy viac komercnu poistovnu.

petamich
21. apr 2021

@rikarika aha tak si to myslela - ze oni celkovo tvrdia, ze bez ohladu na cokolvek vyplatia LEN 100E a nic viac? no tak v tom pripade si isto s kopiou zmluvy poradit sa s pravnikom alebo niekym, kto by s tym vedel pomoct (lebo standardne to tak byva, ze pred ukoncenim dedicskeho sa vyplaca nejaka minimalna suma na vydavky spojene s pohrebom a potom po ukonceni dedicskeho zvysok ci uz poistka, vklady, investicie) ale teda ak si to myslela, ze len 100 tak fuha

rikarika
autor
21. apr 2021

@petamich nie oni myslia celkovo celkovo celkovo bez ohladu na ded. konanie 100 eury a dovidenia.

janai1
21. apr 2021

@rikarika to je nejaká riadna hlúposť....aj povedali dôvod? Alebo to bola zas nejaká super zbytočná poistka kde smrť bola poistena naozaj len na 100€?

mogaa
22. apr 2021

@rikarika Treba dať pozrieť zmluvu poisťovákovi z inej poisťovne, nemusíte hneď právnika....poisťovák dobre vie na čo si treba dať pozor a vie aj čítať poistné zmluvy(čo si všímať).....pravdepodobne nejde o klasickú životku, len je tam len pripoistenie smrti, v tom prípade si treba pozrieť nielen cielovú sumu na smrť, ale aj koľko poistka trvala, prípadne ak išlo o chorobu či sa už pred poistením na ňu poistník liečil(to si poisťovňa preveruje), v prípade úrazu či tam bol alkohol alebo vlastné zavinenie....

alana1
22. apr 2021

tiez poznam pripad, kedy zomrel chlap - mal autohavariu- a poistovna prehlasovala, ze to bola samovrazda, tak ze nie je narok na poistne plnenie...otrasne...

cuttina
22. apr 2021

Ja poznam pripad mladej 35 rocnej zeny, ktora zomrela na rakovinu 8 mesiacov po uzatvoreni poistky. Ochorela az po uzatvoreni a islo to velmi rychlo. Poistovna ich sledovala, vyhrazala sa, ze to bolo ucelove atd..., az rodina ani nemala sil to riesit a k vyplateniu ani nedoslo. Mam poistku kvoli hypoteke, ale neverim poistovnam. Ked pride na platenie, vacsina poistovni hlada akukolvek moznu vyluku.. ☹️

mogaa
22. apr 2021

V každom prípade ak už niekto má poistenie úmtia a príde k úmrtiu - treba to riešiť, netreba sa nechať odpinkať.....poisťovňa musí dať písomne stanovisko, z akého dôvodu je suma nižšia ako bola suma uvedená v poistke, najskôr treba dať písomne odvolanie a žiadať aby dali písomné stanovisko z akého dôvodu bola suma znížená, prípadne následne to riešiť súdnou cestou.....ano väčšina poisťovní hľadá prečo neplniť ak k poistnému plneniu príde, najskôr to treba riešiť písomne s poiťovňou ak nepomôže tak cez súd....sestra je učtovníčka a má poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu , poistka drahá ako fras, keď riešila jeden problém odmietali vyplatiť poistné plnenie, riešila to tam asi s 3ľuďmi, vždy odvolanie na vyššieho nadriadeného, nakoniec vyplatili....ale ťahalo sa to niekoľko mesiacov....

cuttina
22. apr 2021

@mogaa presne tak. Ja som mala poistenie na praceneschopnost a ked malo prist k plneniu, zacali argumentovat, ze choroba bola z opotrebovania a spada medzi vyluky. Najvacsi problem bol s nimi komunikovat, nevedeli sme sa dovolat, likvidatori mali utajene cisla, pisomnu odpoved sme dostali raz. Bolo to na strasne dlho a aj tak sme to nakoniec nechali tak, ked nam povedala pani z inej poistovne ako to chodi, usudili sme, ze za tie peniaze nam to nestoji. Tam islo o 200 eur, keby to bola vysoka ciastka, urcite ideme aj na sud.

rikarika
autor
22. apr 2021

@mogaa nepomoze mi nic, poistka nastavena ze za smrt urazom 40 tis. Ale za smrt chorobou 100 eur. Ako utcite som necakala ze mi poistovna da 40 tis. ale aspon 1000 eur, aj to by sme boli stale na nule, lebo tolko sme do toho za 6 rokov dali. Ano nasa hanba ze sme taku poistku podpisali ale este vacsia tej panicke z csob co s tym otravovala, a takto zaraba.

janai1
22. apr 2021

@rikarika aha.... No tak to je potom v poriadku... Nemáte nárok na viac podľa zmluvy 😉

mogaa
22. apr 2021

@rikarika no keď je tak postavená zmluva, tak si naozaj nepomôžete.....ono nikto dopredu nevie čo sa stane, ak by sme to vedeli tak sa podľa toho zriadime a ani poistky by neboli potrebné....

mogaa
22. apr 2021

@rikarika a úprimnú sústrasť prajem....

rikarika
autor
22. apr 2021

@mogaa vdaka. Ono sa mi len potvrdilo to co som aj cakala. Komercne poistky su vacsinou postavene tak, ze nech sa stane, co sa stane, nie je narok na plnenie. Zaujimave ze socialnu poistovnu nezaujimalo vobec co sa stalo a uz mi povedali, ze vdovske budem poberat dozivotne, aj ked este nemam rozhodnutie v akej sume. Ale aj keby bola neviem aka nizka, jednoznacne platenie odvodov do sp mi vychadza ako najlepsia investicia v ramci poistenia.

janai1
22. apr 2021

@rikarika tak týmto si ma pobavila

rikarika
autor
22. apr 2021

@janai1 a cim konkretne? Cistou matematikou?

janettev
22. apr 2021

@rikarika nerozumiem stále, prečo máš nárok len na 100 eur... Sak na niečo ten človek zomrel... Nebolo to ani úrazom, ani chorobou???

janai1
23. apr 2021

@rikarika tak ale to je vaša chyba že uzatvárate nevýhodné zmluvy.... Mali ste si ju prečítať a keď tomu nerozumiete treba to dať niekomu preštudovať 😉 nemôžete očakávať od poisťovne že vám vyplatí niečo čo ste si nedohodli v zmluve.... Vaša chyba 😉

A skus si trochu po študovať ako funguje sociálna poisťovňa 😉 zistíš, že si napísala strašnú somarinu

rikarika
autor
23. apr 2021

@janai1 ja som uctovnicka, fungovanie poistovni statnych aj komercnych poznam velmi dobre. Mam 42 rokov, ak mi sp prizna co len 200 eur mesacne a 3 detom kazdemu 150, co mi chlapik zo sp povedal, ze to urcite viac. Tak mesacne dostaneme 650, t.j. rocne 7800, len za 5 rokov 39 000. A to stale pisem len o minimalnych sumach a ken o 5 rokoch. To ziadna komercna poistovna nevyplati a uz vobec nie bez natahovaciek s doktormi, sudmi, pravnikmi.....l

rikarika
autor
23. apr 2021

@janai1 nevyhodne zmluvy s poistovnami sme chvalabohu uzavreli len 2, potom uz len nehnutelnosti...chvalabohu. komercne poistovne si cisty ojeb.

lenka2813
23. apr 2021

@rikarika ja si tiez myslim, ze zaklad je mat dobre uzatvorenu poistku, clovekom co sa v tom vyzna. Mne zial zomrela mamina aj ocino teraz nedavno a nemali sme ziaden problem pri vyplacani. Jedna bola v allianz a teraz v kooperative. A na sirotske uz nemam narok, tak aspon nam to urcite pomohlo.

leangela
23. apr 2021

Allianz je za mna aspon teda ta naj poistovna. Je sice trocha drahsia, ale zas nemaju s vyplacanim problem. Ak nie je vsak v zmluve opravnena osoba, nejde to potom do dedicskeho?