Výčitky pri míňaní peňazí

29. júl 2023

Pochadzam z chudobnych pomerov,boli casi ked sme nemali co jest.Teraz zijem uplne iny zivot,dovolim si tvrdit ze je to nadstandart, byt bez hypo,auto,s manzelom mame obaja slusne platenu pracu,kazdy rok s detmi dovolenky v zahranici.
Ale vzdy ked mam nieco kupit mam strasne vycitky svedomia alebo ako to nazvat,citim sa zle a mam z toho uzkost.Napr. si kupim topanky za 10e a vycitam si to dalsi mesiac.Stale nad tym uvazujem ci mi ich bolo vobec treba.Obmedzuje ma to v kazdonennom zivote.Uvedomujem si to ale neviem to potlacit.Stretli sa s niecim takym?Ako ste sa naucili pracovat s tym?

zitaje
29. júl 2023

Myslím si, že môžeš mať nespracovanú traumu z chudoby, ak sa to dá takto nazvať. Ak máš možnosť, skús psychológa, určite ťa lepšie nasmeruje, ako s tým pracovať, než my tu z koňa.

autor
29. júl 2023

@zitaje chcela som sa vyhnut navsteve psychologa zaujimaju ma mozno osobne skusenosti ako to nejak spracovat

zuzinka888
29. júl 2023

Skus si zama sebe pred zrkadlim pvedat nahlas- Ano, chcem si to kupit, nie pre to, ze to potrebujem ale preto,ze chcem. Mozem si to dovolit, pracujem, zarabam a nikoho o nic neukracujem. Mozog funguje zvlastne- niektore veci potrebuje pocut, aby tomu uveril.

autor
29. júl 2023

@zuzinka888 to je mozno dobry napad,najviac ma mrzi ze ma ostatni vnimaju tak ze som drzgros a ja im to neviem rozumne vysvetlit

eeffka
29. júl 2023

Na tom nie je nic na hanbu, ak si vyrastla v pomeroch kde sa naozaj rozhodovalo ci sa bude jest,tak proste nevidim dovod sa za to hanbit. Ja som tiez taka .. lakomejsia ? 🤣🤣🤣 setrna je skor spravny nazov. Nemali sme peniaze nazvys ale ziadna uplna bieda a doteraz proste nedam 10e za presladeny drink z principu, zato v knihkupectve viem nechat aj 100ku
Amm jedneho znameho co si chcel na mne honit ego, ona neda ona je lakoma, ano som ale na rozdiel od teba neplacem pred vyplatou. A viac sa tato tema nespominala.

bluka2
29. júl 2023

Tiež si myslím, že aby si sa toho zbavila, musíš to najlepšie s nejakým odborníkom analyzovať a pochopiť a trochu tie pocity ešte prežiť, aby si sa mohla posunúť aj mentálne do svojej novej reality. Tiež som raz stretla takého, vyčítal si aj pečivo za 1€ namiesto 0,50€, nakupoval pre seba tie najlacnejšie veci a plat mal aspoň 3000€. Jemu to ani cudne nepripadalo, tak hlboko to bolo - ty si už touto otázkou na správnej ceste

juliet86
29. júl 2023

preco sa chces vyhnut psychologovi?

autor
29. júl 2023

@juliet86 som pracovne vytazena ale asi to bude spravna cesta

autor
29. júl 2023

@bluka2 no tak ako pises o tom pecive to som cela ja ,napr. oblecenie kupujem len v sekaci,pritom mam odlozene mozno 10 mojich vyplat, ale vzdy mam v podvedomi pocit ze co kedne nebudem mat co jest

michal711
29. júl 2023

@zitaje psychológ ale nieje zdarma znova budeat výčitky

autor
29. júl 2023

@michal711 je zdarma

luccija
29. júl 2023

@michal711 aj psychológa najde zadarmo.
Ide iba o míňanie pre seba, alebo ostatným doprajes a sebe nie?

autor
29. júl 2023

@luccija detom samozrejme kupim aj drahe veci ale samozrejme mam vycitky

marsmykkok
29. júl 2023

Urob si rozpočet, časť príjmu odlož, čas na povinné výdavky (strava, benzín, bývanie) a časť vyčleň do obálky na oblečenie a iné veci a časť na výlety. A uvedom si, že ty tým, že si budeš všetko vyčítať a odložiť 1200 eur ročne napríklad takto, tak tie peniaze ak nevyužiješ o 10 rokov budú mať hodnotu možno ako dnes 200 eur, teda len vtedy tie peniaze vyhodíš. Treba mať nejakú rezervu, šetriť na krátkodobejšie veci, ale ak príjem dovolí, treba si vedieť aj dopriať. Lebo žiješ len raz a tie peniaze v "ponožke" čo zbytočne žgrlíš to je ako keby si peniaze spláchla do záchoda, nič za ne nemáš a strácajú hodnotu.

autor
29. júl 2023

@marsmykkok jedina vec na ktoru miniem bez vycitiek je cestovanie, ale akonahle mam nieco kupit chyta na uzkost

zuzinka888
29. júl 2023

Vysvetluj len svohej rodine, ostatni ti mozu byt ukradnuti- ak setris si žgrliš- ak minaš nevies hospodarit, kupujes hluposti.... nikdy sa vsetkym nezavdacis. Vzdy sa najde niekto kto bude kritizovat tvoje ciny ci rozhodnutia.

muchotrafka298
29. júl 2023

@zuzinka888 toto mas uplnu pravdu, setris zle je, kupujes si veci, jezisi to nevies setrit a hospodarit? Cize toto sa nezavdacis nikdy nikomu.

zazrak1991
29. júl 2023

Ja som tiež taká bola ,nepochádzam z chudoby ,vždy sme boli taký priemer ,nemali sme všetko čo sme chceli ,ale mali sme dosť a teda dosť veľa som počúvala že - to je drahé , tam majú lacnejšie ,treba nám šetriť ....no a keď som začala žiť s mužom tak tiež som mala výčitky aj v potravinách ...je to v hlave ,proste nejaký blok. Ja som sa naučila si peniaze aj užiť a aj si šetriť ,tým pádom som v kľude aj na nákupoch aj s tým čo máme v pokladničke 😁 peniaze si rozdeľujeme podľa toho na čo ich odkladáme ,napríklad zvlášť šetrím na dovolenku ,výlety ,dom ,potraviny , a mám vyčlenené aj na nákupy oblečenia a sprostosti ...tak nejak nám to funguje a nemám výčitky

21anjelik19
29. júl 2023

Ja som bola taká istá a trošku ešte som ..... mne pkmáha povedať si ... PENIAZE BOLI, SÚ AJ BUDÚ LEN MY NEBUDEME! ... 😊

jesienka_zelena
29. júl 2023

Ahoj, viem čo prežívaš pretože to isté sa deje aj mne...tiež pochádzam z chudobných pomerov kedy sme veľa krát nemali čo jesť, a niekedy sme celé dni prespali lebo nemáš jedlo a ani energiu. Pamätám si ako som si na výške z peňazí na brigádu kúpila svoju prvú knihu v kníhkupectve...strašne dlho som premýšľala či dať za ňu 20€ lebo v tých časoch bolo aj to pre mňa veľa a stále si hovorila že radšej to využijem na potrebné veci do školy...nakoniec som si ju kúpila ale výčitky ma trápili veľmi dlho. Dnes už pracujem tiež mám celkom fajn príjem ale stále má trápia výčitky keď si niečo drahšie kúpim, ako napr aj teraz, keď som si kúpila lacné letenky a celkom lacné ubytko v Chorvátsku...behá mi hlavou či to bol dobrý nápad a nemala som si radšej peniaze odložiť napr na byt. A takto je to pri mnohých drahších veciach ale niekedy aj pri lacnejších...stále znakov dlho rozmýšľam či má zmysel si ich kúpiť. Ani si to človek neuvedomi ako dokáže chudoba poznamenať človeka na všetky aspekty života. Niekto ťa názve držgrošom aj keď ty v skutočnosti desať krát a s výčitkami premyšlaš či si niečo kúpiť. Myslím že či načrtla veľmi dobrú a zaujímavú tému na preskúmanie, ako to majú ľudia ktorí vyrastali v chudobe, extrémnej chudobe a dnes sa im darí. Ja mám síce od nadštandarneho života ešte ďaleko ale hneď som sa v tvojich slovách našla. Ja som sa rozhodla nájsť psychologickú, ktorá mi v tomto veľmi pomáha a aj vďaka nej som si mnohé veci uvedomila. Terapie prepláca aj poisťovňa, stačí si nájsť niekoho kto ti bude vyhovovať a vyrozprávať sa.

autor
29. júl 2023

@jesienka_zelena asi aj vyhladam ked hovoris ze ti to pomaha ,napr.kolegovia sa cuduju preco si niekedy neobjednam obed spolu s nimi a vela podobnych situacii

autor
29. júl 2023

@jesienka_zelena je mi to vela krat az trapne

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jesienka_zelena
29. júl 2023

Chce to len pomalé kroky...aj keď si myslím že to z jednej časti zostane stále s nami...ten strach púšťať peniaze a hlavne mať dostatok odložených keď sa niečo stane...

marsmykkok
29. júl 2023

Autorka fakt, vyčleň si do obálky sumu na to míňanie podľa rozpočtu a je to iné ak vidíš, že sú to peniaze na to a nebudú chýbať a že si môžete to dovoliť ako ak len tak míňaš. Inak za mňa čo Slovák to držgroš, minimálne polku ľudí čo poznám je taká, podľa mňa je to proste naša taká vlastnosť. A nemusí to byť ani kvôli tomu, že si žila v chudobe. Ja väčšinu čo poznám držgrošov vyrastali v rodinách, kde peniaze nikdy nechýbali, taká stredná trieda. Ale je fajn, že ako jedna z mála si priznáš, že máš problém a že to nie je ok, to je už len sám o sebe krok veľký k zmene.

marsmykkok
29. júl 2023

@jesienka_zelena Vieš čo, ja som prešla do extrému, že z brigád a neskôr z práce som si dovolila aj čo nebolo treba, míňala som veľa na všetko, na potraviny-ale nie že kvalitné, ale všetky blbosti som kupovala čo som videla, na drahé mobily každý polrok druhý, drahé oblečenie a tak. A potom som sa zase dostala do situácie kedy rok a pol som nemala ani na nové lacné topánky, salámu a tak. A po tomto období si myslím, že mám zdravý vzťah k peniazom, mám aj úspory na horšie časy, aj ak niečo chcem (elektroniku a tak) tak si doprajem, rovnako jedlo nekúpim celý obchod ako predtým, ale vždy si kúpim niečo pre radosť, aj sa najem mimo domu ak mám na to náladu.
Ale problém u mňa sú niekoľkotisícové výdavky ako napríklad letná dovolenka pri mori, nejaké prerábka a tak. To hoci niekedy tie peniaze sa nasporia nad limit veľmi dobrej rezervy čo mám (prežila by som rok bez príjmu) tak stále veľmi ťažko tých niekoľko tisíc pustím a mám pár bezsenných nocí, kedy rozmýšľam, či je to dobrý nápad a tak. Tam mám stále proste nejaký blok v sebe. Ale potom neľutujem ak už pustím peniaze na tú dovolenku alebo prerábku. Ale tie prvé dni sú ťažké.

hladamematku
29. júl 2023

SEBALASKA

rubik1234
29. júl 2023

@marsmykkok to vyčlenenie peňazí mesačne na "seba" sa mi páči. By som aj nejak dal 10-20% výplaty na seba čo môžem mesačne bez výčitiek minúť hlavne ak môžem.

ahhola
30. júl 2023

Tiež sme cestou z dovce stopili 34€ za 2 wienerschnitzel...
Dali sme si potom diétu a sa to spriemerovalo😄
Vyčítať si boty za 10...
Do 89.si dala za boty kľudne štvrtinu výplaty.... 2000kcs/400, 500
Syn kúpil osobnú váhu za 10€ a ze aká bola dráha.
No draha bola za komancov, milášku, 1200 korún a zarábalo sa 2000🌊
Ty si môžeš z výplaty dovoliť koľko bot za 10€...100 najmenej

ssandyy
30. júl 2023

A bolo ti treba tie botasky? Napríklad?
Ak nie,
Tak nekupuj.
Ja som to tak mala a doslova nič nekupujem už veľmi dlho dobu.
Lebo mám plné skrine, kopu botasiek, tak ničím čo mám.
A teda žiadne výčitky nemám, keďže nenakupujem. Rozum mi dal jasné najavo, že mi to jednoducho netreba ked máme plné satniky... to len taký priklad. Ja som prešla na minimalizmus, čo sa týka aj domácnosti.
Jednak nemusím toľko prachu utierat, po druhé mi to ani nechýba...

Ale ak ti tie botasky fakt trebalo, tak by si výčitky nemala mať.
Obedy si neobjednavam ani ja. Mne je ľúto dať tých 10€ za obed ked viem, ze to mám pre celú moju rodinu.
Samozrejme ak je výlet, si doprajeme.
Ja nepochadzam z chudobnéj rodiny. Ani teraz nie sme na tom zle, máme obaja dosť dobre príjmy, ale jednoducho mňa už rozum nepustí...keď viem ze mi to netreba.