VŠZP preplatenie zubára - skúsenosti

lila8686
30. sep 2022

Ahojte syn bol u zubra platila som nemalu sumu a dala som si to preplatit u poistovne ale uz treti den mi vyhadzuje tabulku co je na foto.Ma s tym niekto skusenost ? Ak ano dali vam spat peniaze a za ako dlho ? Dakujem.

livi
30. sep 2022

ja mám skúsenosť, už viac ako rok si dávame preplácať kontroly na strojček na zuby- nie je tam vykázaný úkon od zubára, to znamená, že zubár ešte nezaevidoval svoj úkon na poisťovni. Tým pádom sa čaká naňho..čo sa týka preplatenia, tak niekedy sa poponáhľajú a po vykázaní úkonu nám preplatia do pár dní, ale bolo aj také, že sme čakali mesiac..Každopádne si vykázanie vieš skontrolovať v appke v sekcii moje zdravie- tam sú všetky návštevy lekára evidované- ak tam teda nie je posledná návšteva, lekár si ešte nevykázal úkon

hipuska
30. sep 2022

Ja si pravidelne a asi mesiac cca. Skús si pozrieť ešte on-line, nie v apke, dakedy byva aj viac napísané o stave

fiafia
30. sep 2022

@lila8686 ja si dávam pravidelne aj zuby aj lieky. Nikdy nebol problém. V tomto prípade sa čaká na zubara

majla87
30. sep 2022

@lila8686 lekari posielaju vykaz za cely kalendarny mesiac, nie individualne. Cize ked vykaze vykony za september a oni ich zaeviduju, az potom sa postupuje pri schvalovani benefitu dalej.

lila8686
autor
30. sep 2022

Ja som to teraz robila prvy krat preto som nevedela,ale dakujem za vysvetlenie.

katkaseiner
30. sep 2022

ak mas blocek, zbehla by som do socialnej poistovne - my sme mali problem s preplatenim (vyskou sumy) a vraj by to do 2 mesiacov po ukone nebol problem dorovnat ale toto je uz dlhsie. Cize urcite s blockom... nahravala si ho do aplikacie?

livi
30. sep 2022

@katkaseiner sociálna s tým nič nemá- to po prvé..a v zdravotnej jej povedia to,čo sme jej písali my- teda čaká sa na ZUBÁRA- on si nevykázal výkon- tým pádom to poisťovňa nemá na základe čoho preplatiť. Jedine by sa mohla opýtať jeho, ale aj on predsa potrebuje peniaze od poisťovne, tak nemyslím, že to bude naťahovať

olussa
30. sep 2022

@lila8686 cca 3 týždne kým bola žiadoať schválená a mesiac kým prišli € na účet

rysavcek
30. sep 2022

Ja som to riešila tiež a napríklad môj zubár vykazuje výkony a posiela ich do poisťovne až na konci mesiaca poprípade k 1. Takze som to videla až po tom keď to on vykázal. Ale čo som zistila nepreplacaju trhanie zubov . Chcela som si dat preplatiť pri dcére trhanie zuba keďže sa to riešilo na stomatochirirgii a na toto sa benefit nevzťahuje.

sunsetsunrise
30. sep 2022

@lila8686 to isté aj mne sa s nimi natahujem od 2/2022 .... zubarka vykon nevykazala v 2/2022 ale v 3/2022. A som im volala pisala , ze mam sa obrátiť na zubára lebo on pochybyl

matabb73
30. sep 2022

Podľa mňa to zubár nezapísal do systému. Napríklad preventívne prehliadky mi nabehnú až na začiatku ďalšieho mesiaca. Možno aj on zapisuje výkony len raz za určitý čas.

simsalabim
30. sep 2022

Dievcata, musi sa na preplatenie vykonu osetrenie urobit u zmluvneho zubara?

matabb73
30. sep 2022

@simsalabim myslím, že áno. Lebo preplácajú doplatok na úkon, ktorý je čiastočne hradený zo zdravotného poistenia.

simsalabim
30. sep 2022

@matabb73 dakujem. Cely tento cirkus s preplacanim sa mi nepaci. Lekarov je nedostatok, niektori, ku kotrým chodime, nie su zmluvni (aj kvoli tomu, ze sme ineho lekara zohnat nevedeli - napr. ocna). Nas zubar bol kedysi zmluvny, ale kvoli nepreplacaniu vykonov poistovnou s nou uz zmluvu nema. Je to skvely, mily, trpezlivy a sikovny zubar, chodime k nemu cela rodina - preco by sme ho mali menit? Nerozumiem, preco ako v normalnom state mi poistovna po predlozeni blocku neuhradi nimi urcenu sumu, aj ked lekar nie je "zmluvny". Ked to takto robia inde v Europe, preco nie tu? Asi preto, ze by v konecnom dosledku museli toho vyplatit viac, ako ked sa serenkaju s blockami, zmluvnymi lekarmi a appkou. Hneva ma to, lebo aj ja nieco odvadzam do zdravotneho poistenia.
Koniec mojho vylevu....

katrenka111
30. sep 2022

@simsalabim presne tak ja som platila za osetrenie zubov u zubara 1300eur, nema zmluvy s poistovnami, co teraz už pomaly každa lepsia klinika a nepreplatia mi ani 1euro... celý stat je jeden velký chaos a bordel

katikaba
30. sep 2022

@simsalabim deti chodia tiez takemu zubarovi,ale dala som im preplatit aspon dentálnu hygienu,hygienicka mala zmluvu s VšZP

sojorez
30. sep 2022

@lila8686 Nuz, zavisi, aky to bol ukon. Ja akurat tiez predychavam, kedze som synovi dala pecatit zuby, vszp cez penazenku zdravia tento ukon nepreplaca 🤬 Tiez mi ukazuje, ze caka na zaevidovanie zubara, tak som volala zubarke, oni si eviduju ku koncu kazdeho dna ukony, cize u nich problem nebol, ale teda pani z infolinky vszp mi vysvetlila, ze to nemaju v benefitoch.

matabb73
30. sep 2022

@simsalabim ja mám našťastie všetkých lekárov zmluvných a s preplácaním som spokojná, lebo mne preplatili všetko o čo som žiadala. Podľa mňa je to tým, že z lekárov, s ktorými nemajú zmluvu nič nemajú. Aj poisťovne myslia komerčne.

katkaseiner
30. sep 2022

@simsalabim absolutne suhlasim, zarabam sice skvele, ale tym padom aj odvadzam celkom peknu kopku penazi a co ukon, to platit... ci zubar, gynekolog, ocny... a to fakt sa snazime ist len v najnutnejsich pripadoch, niekolko rokov som nemala ani prevenivku lebo som ok, necitim ze by som mala sediet u lekara...

ella2015
30. sep 2022

@matabb73 poisťovne myslia komerčne? To si ma teraz pobavila, hlavne pre svoj prospech, že nemyslia komerčne keď hradia platby za niekoho kto nikdy nerobil a robiť nebude, že najnovšie za prikláňajú k tomu, že aj neplatiči budú mocť využit planovanú a nie len akútnu starostlivost a uhradíme to my, čo sice poistenie platíme, ale využivame starostlivosť od štátu minimálne, lebo nemáme čas sedieť cele dni v štatnych ambulanciach kde systém objednania je skor na okrasu ako na osoh

ella2015
30. sep 2022

@simsalabim súhlasim, mali sme s mužom štátneho zubára, hygiena 1x návšteva, preventivka 2x návšteva, plomba návšteva pre istotu 2x, časy na objednanie že chlap nikdy nestihol nazad do práce, alebo načas do práce tak povedal, že jeho čas ma nejaku cenu, chodíme a platíme, ale serie nás to, lebo keď sa pozrieme kolko dávame do ZP chce sa nám plakať

matabb73
30. sep 2022

@ella2015 je to už schválené? Ak nie, je zbytočné sa nad tým rozčuľovať.

katkaseiner
30. sep 2022

@livi prepáč, sekla som sa, áno zdravotná poisťovňa...ja len nechápem že aj máš potvrdenie o zaplatení úkonu, prečo to nemôžu zaplatiť...veď si neides dať preplatiť kúpu topánok.. 🤷

livi
30. sep 2022

@katkaseiner čo je na tom ťažké pochopit-lekár síce tebe vyúčtuje a dá ti blok,ale pokiaľ nevykáže úkon na poisťovni, poisťovňa ani nemá vedomosť o tom,že nejaký úkon robil..poisťovne lekárom posielajú peniaze za úkony na základe výkazov,ktoré im lekári musia predložiť. Ak nepredloží, nebude mať úkon preplatený ani on, ani pacient,ktorý o to požiada poisťovňu

katkaseiner
30. sep 2022

@livi nechapem co sa rozculujes...

rude_baby
30. sep 2022

Vždy sú dve možnosti. Ta lepšia-lekár ešte neposlal dávku za ten mesiac. Keď ju pošle, poisťovňa má čas na spracovanie a kontrolu dávky. Po jej spracovaní sa to naparuje. Ta horšia moznost-lekár tento výkon v dávke nevykaze 🤷‍♀️

livi
30. sep 2022

@katkaseiner 😆😆😆😆

janka_23
30. sep 2022

@lila8686 lekar si ešte nevykazal výkon. Keď vykaze benefit ti vyplatia

nika2406
30. sep 2022

Ja mám ten isty problem ale u zubára som bola v juni a stále nic

rude_baby
30. sep 2022

@nika2406 a dokedy ti to mali vyplatiť? Ja som bola 7/22 a splatnosť bola cca polka 10/22. Peniaze mi prišli v auguste. A máš za evidované správne číslo bank účtu?