Všetko je písané na priatelia

7. máj 2021

Baby, mam otázku ohľadne hypotéky atd.. moc sa v tom nevyznám ako to chodí ale popisem situáciu. Mám priateľa 5r, mame u jedno male dieťa a cakame druhé.pred 2r bral hypo,na seba.. je vlastník bytu, hypo je nanho..ja tu len byvam v podstate. Platim jedlo, nákupy aj to nie stále. Nic ine odomna nechce, všetko hradí sam. Svadba sa neriesi,z jeho strany som záujem nevidela.( Iba kecy ze raz..) z mojej strany tiež záujem opadol. Mame sa radi, vychádzame spolu fajn, obcas hádka , občas kriza ale vždy to prejde... To je tak v stručnosti. Uvedomujem si ze keby mu prepne vyhodí ma a ostanem s holym zadkom a dvoma deťmi sama na ulici.. som realista. A vlastne otázka znie... Je možné v budúcnosti tuto situáciu zmeniť? Môže ma napr po svadbe dopísať ako spoluvlastnicku bytu? Co sa vlastne pp svadbe právne zmení? Alebo sa ani nemusime brat a moze ma z vlastnej vôle zapísať ako spolumajitelku, stým zeby som neskôr ked zacnem pracovať platila polivicu emergi aspoň? Viete,o ide mi o to ze ked sa brala hypotéka, povedal ze nemôžem byt ako spolumajitelka ani nič,ze to berie na seba... myslíte ze si nechal otvorené zadné vrátka a ? Ze už vtedy to mihol riešiť aj somnou? Vyhováral sa na to ze som na materskej tak preto by nam ani bypo nedali spolu.

autor
7. máj 2021

Chcela by som v budúcnosti tuto situáciu zmeniť, aby bola aj v moj prospech.

sante81
7. máj 2021

Byt je a aj bude jeho.

lienka.7
7. máj 2021

Po svadbe sa s bytom nezmeni nic... stale bude jeho lebo ho nadobudol pred svadbou.
No skus sa ho spytat ci ta dopise na LV a uvidis jeho reakciu.
Hypo ste si mohli vziat v pohode spolu, to je klamstvo ze nie... sorry, ak si mu to uverila, tak ta pekne odrbkal...
Drzim ti palce 👌

maximilie
7. máj 2021

Ahoj. Rozumiem ti a si veľmi rozumná, ze takto uvažuješ. Svadba nic neporiesi. Prepísať na teba polovicu moze aj teraz. Ak nebude súhlasiť, tak hneď po nástupe do prace si skus vybaviť hypotéku a kupit hoc 1i. Byt, ktorý by si prenajímala - ale mas strechu nad hlavou pre každý prípad.
Ak platíš len jedlo a nákupy aj to nie stále, tak si odkladaj najviac ako sa da.
Je to od neho nefer, no bohužiaľ v dnešnej dobe uplne bezne - mnohé pary počítajú s tým, ze spolu nevydržia...

michellia
7. máj 2021

Pokial by po svadbe neprepisal na teba polovicu bytu, tak mas nan narok len po jeho smrti, ked ze byt nadobudol pred manzelstvom.

makova333
7. máj 2021

Autorka: Preco by mal na teba nieco prepisovat? A tymto si to uz uplne zaklincovala"Alebo sa ani nemusime brat a moze ma z vlastnej vôle zapísať ako spolumajitelku, stým zeby som neskôr ked zacnem pracovať platila polivicu emergi aspoň? " Energii? To by si mala normalne ak budes pracovat, bez toho, aby na teba nieco prepisoval.

autor
7. máj 2021

Ďakujem za odpovede, uz som sa snim o tom.bavila, bol ticho. Vtedy v banke mu vraj povedali ze výhodnejšia hypo vyjde ak ju vezme na seba len. Keďže mam nízky prijem. Ale serie ma ze ma ani na list vlastníctva nenapísal, nemam tu ani trvalý pobyt ani on... Keď som s pýtala,kedy si ho zmeníme, povedal ze po svadbe. ( Ktoru nerieši) .. takže asi viem o co mu ide, je to asi tak ,ze si nechal otvorené zadné vrátka... Určite ak začnem pracovať budem riešiť bývanie, ďakujem za typ. A
ano 💰 si setrim uz rok..aj malemu aj mne, nejak mi asi intuícia napovedá ze nehrá cistu hru somnou

maris5
7. máj 2021

Zacni si odkladat peniaze, aby si mala zadne vratka keby nahodou. A rob to tak, aby on o tom nevedel.
Mozes sa ho spytat, ci ta napise na list vlastnictva. Uprimne, bol by blby keby to urobil. Teraz je panom situacie.

qetka
7. máj 2021

@lienka.7 Ako vies, ze si hypo mohli vziat spolu? Ak byt kupoval pred dvoma rokmi a maju male dieta, tak v tom case bola mozno na MD/RD a tym pdom to nemuselo vychadzat, ak by do toho isli spolu.

autor
7. máj 2021

@makova333 pretože sme ,,rodina,, , zijem tu a starám sa o domácnosť,deti (su aj jeho predsa) .. tak si hadam zaslúžim aspon nejaký znak ze somnou do budúcna ráta.. a nema ma tu len pre srandu.

autor
7. máj 2021

@qetka ano bola som uz na MD a vraj výhodnejšie bolo ked bola nanho.

jazula
7. máj 2021

Aktuálna situácia sa mi vôbec nezdá byť nefér, ak je sám na liste vlastníctva a aj sám znáša náklady s bytom. Na tvojom mieste by som si teraz šetrila a po nástupe do práce buď od priateľa odkúpila časť bytu (a tým sa dostala na LV aj hypo - ale samozrejme potom aj platila zodpovedajúcu časť hypo aj nákladov), alebo ešte lepšie - kúpila ako investíciu vlastný bytík. “Dopísať” ťa na LV môže len na základe nejakej zmluvy, previedol by na teba vlastníctvo časti bytu, napríklad darovaním...

autor
7. máj 2021

Ja si uvedomuje aj z jeho strany že jasné ze prenho je výhodnejšie toto... Ze keby sa rozideme bude to jednoduchšie. Je rozumný,ale sakra ja nad rozchodom neuvažujem, mame deti z lásky, tak ma hneva táto situácia. Rýchlo sa ma potom zbavi keby mu nevyhovujem alebo čokoľvek, chcela by som aspoň nejaku istotu

autor
7. máj 2021

Ďakujem
@jazula , ono to ešte potrvá dokym do tej práce pôjdem,ale budem to riešiť ako píšete. Nechcem ostať raz s holym zadkom

janai1
7. máj 2021

Myslíš si, že keby sa chcel s tebou rozísť tak to, že ťa napísal na LV ho nejako zastaví?

solange7
7. máj 2021

Ja by som byť spolumajiteľkou v tomto prípade nechcela. Šetrila by som si peniaze ktoré odo mňa nepýta, a po materskej by som si kúpila byt aj ja. Môj byt by som dala do prenájmu, takže by mi úver "splácali" platby od podnájomníkov, a ja by som si spokojne s deťmi žila u priateľa kde nemusím nič investovať. 😀 To len teoreticky. Keď už tvoj partner nemá záujem ťa začleniť do života, zariadila by som sa takto.

autor
7. máj 2021

@janai1 prave preto som založila tému... Neviem práveže nič. Chcem mat len istotu ze keby čosi, tak nedostanem na ulici. Okrem.deti nemáme spoločný žiadny záväzok a na koni je on. Ale zrejme jediná možnosť pre.mna je, vziať raz hypo na vlastné byvanie. Ako istota..

makova333
7. máj 2021

Si slobodna matka s priatelom, ktory je otcom deti. A dalsia vec, aby ta teraz napisal na LV, musela by s tym suhlasit banka, kde ma hypo. A teraz mi daj jediny dovod preco by to banka robila?

autor
7. máj 2021

@solange7 ďakujem, máš pravdu. @makova333.. áno uvedomujem si že ťahám za kratší koniec

jazula
7. máj 2021

Inak trvalý pobyt kľudne v tom byte mať môžeš, síce pri jeho nahlasovaní budeš potrebovať priateľov súhlas (ako vlastníka), ale reálne z toho nevyplýva žiaden záväzok, je to skôr pocitová vec a praktická, ak potrebuješ napr riešiť spádového pediatra. (Ak sa nemýlim, v minulosti vyplýval majiteľovi bytu záväzok zabezpečiť náhradné bývanie, resp minimálne sa musela nahlásiť nová adresa trvalého pobytu, teraz by ťa vedel odhlásiť z trvalého pobytu aj bez tvojej účasti)

elizabet173
7. máj 2021

Vies, on asi mysli na zadne vratka, ale ty nie. Mas jedno dieta s priatelom, aj ked by si ty chcela svadbu a v pohode cakas aj druhe, tiez bez svadby. Samozrejme svadba nic nezarucuje, len mi to pride divne, ze on sa k tomu nema a ty sa s tym uspokojis. Dufam, ze aj syn ma priezvisko po nom a ty v jeho byte nemas ani trvaly pobyt...inak na jeho mieste by som tiez na teba polovicu bytu neprepisovala, preco? Plat si mala nizky, si na RD, pojdes na MD, takze viac menej takmer vsetko taha on. Ty nemusis byt s druhym dietatom doma tri roky, mozes ist skor do prace a tak, ako ti radia vyssie, kupit mensi byt na hypo, ktory prenajmes a bude sa vlastne splacat sam.

solange7
7. máj 2021

A mimochodom, je veľmi múdre, že si peniaze šetríš. Nieže dostaneš nejaký šialený nápad a prerobíš mu za ne trebars kúpeľňu. Len si pekne krásne odkladaj. Keby ťa vyhodil, tak budeš mať rezervu na nejaký prenájom. (ale skús naozaj pouvažovať nad tým vlastným bytom, je to dobrá investicia)

lienka.7
7. máj 2021

@qetka to znamena potom ze zatajil dieta??? Ci ako. Jej by sa ratal ako prijem RP.
Ale ok, chapem ze to pre neho bolo takto vyhodnejsie ju opinkat

maximilie
7. máj 2021

@janai1 och ved autorke nejde o to, aby si ho priputala prostredníctvom bytu....
Ale chce mat istotu- strechu nad hlavou pre svoje deti.
Zaujímalo by ma, koľko žien tak zije. A po rozchode majú šťastie, ked majú ešte rodicov, ku ktorým sa môžu vrátiť

makova333
7. máj 2021

pozri, ked idem do dietata/deti s niekym, tak bud mame vyriesene spolocne byvanie formou hypo/kešu alebo mam vyriesene vlastne byvanie a on tiez alebo svadba a kupa spolocneho... Ist takto neuvazene do dvoch deti a potom sa stazovat, ze ma frajer nechce napisat na LV, je uz neskoro. Ku cti mu sluzi, ze to cele taha viac menej sam.

lienka.7
7. máj 2021

Setri si peniaze, plat minimum a kup si vlastny byt aj ty potom.
Do "jeho" bytu by som neinvestovala nic.

janai1
7. máj 2021

No to by skončila aj tak... Ak sa rozidete a budeš chcieť ostať v byte musíš ho vyplatiť z polovice... Takže je lepšie urobiť ako ti radili aj ostatné baby, šetrí si to čo teraz nemusíš platiť priateľovi a potom keď budeš pracovať kúp svoj byt... Alebo si len odkladaj €

sonnenshein
7. máj 2021

Pri vsetkej ucte, my s manzelom rozhodne planujeme spolu zostarnut, ale ani jednemu by nam nenapadlo pchat sa do LV bytu toho druheho.

nttnnt
7. máj 2021

hypoteka sa moze brat na dvoch ja mam s priatelom vsetko 50/50 aj hypoteku aj byt samozrejme ja som bola zamestanana ako on, platime ju napoly aj vydavky na byvanie ( stravu riesime spolu aj ostatne)..no a velmi pochybujem zeby bol ochotny ta dopisat ako spoluvlastnicku to by aj on bol pekne na hlavu uprimne 🙂 kamarat ma tiez 2 deti so zenou a jej preplo a chlapov nahana cize clovek si nemoze byt isty nicim

maximilie
7. máj 2021

@makova333 menili zakon? Ak nie, tak je to blbosť. Moj exmanzel na mna prepisovať polovicu domu, ktorý bol na hypo. Jedine, že bol rozdiel v tom, ze sme boli manželia?