Vrátili by ste otcovi peniaze za svoje vysokoškolské štúdium?

10. okt 2022

Zdravim. Chcela by som len nestranny nazor. Ide o to, ze ma pred par rokmi ako maturantku otec viacmenej nanutil ist na VS. Ja som si povedala, ze pojdem, aspon skusim a ked nic, tak pojdem pracovat. Lenze VS bola pre mna nezazivna, nebavil ma odbor a ani priprava.. proste to nebolo pre mna. Po dvoch rokoch som skoncila. Moj otec sa velmi nahneval, zavolal mi, ze si mam prist pre veci a vyhodil ma z domu. Uz rok spolu takmer nekomunikujeme a posledne odo mna zacal ziadat, aby som mu vratila vsetky peniaze, ktore do mna pocas VS studia investoval (internat, strava, doprava atd..). Ja s tym vobec nesuhlasim. Bola to predsa jeho dobra vola a navyse aj povinnost ma vtedy zivit. Biedu netru, to by bolo o inom, ide len o jeho povahu a hnev. Myslite si, ze je toto od neho normalne? Co by ste robili na mojom mieste?

viestta
10. okt 2022

Nie nevrátila. Počas tvojho štúdia mal voči tebe vyzivovaciu povinnost.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viestta
10. okt 2022

@bilberryday nie, nebude. Ak je to v povahe, tak dôvod sa vždy nájde. Je naivne myslieť si, že takí ľudia sa "ukludnia" a uspokoja

bbebe
10. okt 2022

Asi by zalezalo kolko by to bolo eur

luna11
10. okt 2022

Vratis mu ich ked sa raz budes musiet ty o neho postarat...to bude tvoja povinnost tak ako ju mal on kym si studovala.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simona20201309
10. okt 2022

Tak toto by ma veľmi, veľmi zabolelo. Toto by som od otca nečakala. Nebola to už len bodka za tým všetkým, že vždy sa snažil pre teba to najlepšie, a nejak si si aj tak išla svojou cestou?
Pochopím hnev a nesuhlas, ale otec ma stat celý život po tvojom boku a rešpektovať tvoje rozhodnutie.
Takáto reakcia jednoznačne nie je v poriadku, ale asi by bolo dobre, keby sme do toho videli hlbšie?
Co si myslíš ty? Prečo reagoval tak prudko? A aký ste mali vzťah do teraz?
A nie peniaze mu určite nemusíš vrátiť. Naozaj to bola jeho povinnost.

elizabet173
10. okt 2022

nie, nevrátila a prerušila by som s ním kontakt, takto sa otec nespráva, aj keby si ukončila štúdium v predposlednom ročníku medicíny

simona20201309
10. okt 2022

@luna11 neviem o tom, aby deti boli povinné splácať svoje detstvo v starobe rodičom? Ano, očakáva sa to a patrí sa to. Ale pri takom prístupe otca k dcére, to by som asi neocakavala. On kvôli nejakej debilnej VS zabudne ze ma dcéru, a potom si spomenie, keď bude starý? No cele zle.... otec sa zachoval dosť uboho.
Autorka, a co na to mama?

ckocka
10. okt 2022

Predpokladám že tie financie nemáš, čiže je to čisto hypotetická otázka.
Právo na vrátenie peňazí nemá, ale uvažovala by som o tom v dvoch prípadoch.
1. Ak by som sa velmi chcela udobriť a očakávala by som že po tomto sa naše vzťahy zázračne zlepšia.
2. Ak by som sa vypracovala na dobre platenú pozíciu a chcela mu dať najavo že ho ani jeho peniaze nepotrebujem.
Ale ako tu už niekto spomenul, rodina ste stále, rodičia budú raz potrebovať opateru, ty budeš nakoniec dediť ak sa niečo fatálne nepokazí - nerob neuvážené kroky.

simona20201309
10. okt 2022

@elizabet173 toto nieee.... najhoršie co môžme urobiť, odrezať sa od najbližších. Čím dlhšie nebudú komunikovať, tým hlbšia bude priepasť. Problémy treba vyriešiť - ide o otxa, ktorý sa pravdepodobne celý život staral. Kto vie, či nie až priveľmi, a toto ho proste nasr....o

luna11
10. okt 2022

@simona20201309 nuz nevies, ale je to tak..nejde o splacanie ale zakonnu vyzivovaciu povinnost voci rodicom a ta je za konkretnych podmienok dana. Bez ohladu na to co sa ocakava a patri.

elizabet173
10. okt 2022

@simona20201309 myslím, že by mi tá priepasť vôbec nevadila, nepotrebovala by som niekoho, kto by trval na tom, že budem žiť život, ktorý by mi on nalinkoval. Na VŠ ju dokopal on a keď nesplnila jeho očakávania, tak chce naspäť peniaze, ktoré do nej investoval? To čo je za otca?! Keby jej vyčistil žalúdok, keby jej povedal, že je sklamaný, že to vzdala, ale toto? Ako chceš riešiť tento problém? Stavím sa, že žiadny jej nápadník nebude dosť dobrý, ani jej zamestnanie, ani jej byt, či dom.

simona20201309
10. okt 2022

@luna11 naozaj? To som netušila. 👍

mandzula
10. okt 2022

@luna11 postarat sa clovek moze aj vybavenim domova dochodcov

simona20201309
10. okt 2022

@elizabet173 ťažko povedať, ako to celé naozaj je. Každopádne naozaj zareagoval veľmi zle, ale ja by som nikdy nechcela prerušiť kontakt a otcom, alebo mamou. Hlavne, keď sa celý život starali. Toto je nejaký skrat, možno len potrebuje čas spracovať to. Neviem pochopiť, ako sa rodič dokáže takto zachovať k vlastnému dieťaťu....

autor
10. okt 2022

@simona20201309 A co hlbsie? On VS nema, ma len ucnovku. Hrozne chcel, aby som sla na VS, lenze ja som sa tam nevidela.. ale isla som skusit. No bolo to pre mna hrozne. Naozaj ma to nebavilo, mala som pocit, ze mi zivot unika a ja ani nezijem, len prezivam. A navyse, bol to odbor, s ktorm by som si asi aj tazsie nasla uplatnenie. No jednoducho strata casu. Tak som si povedala, ze dost. Jemu som to len oznamila. Hrozne zuril. Dovtedy sme mali dobry vztah, nie nejaky extra, ale vychadzali sme v pohode. Teraz mi pride, ze ma nemoze ani citit.🥺A taku sumu, aku pozaduje, mu dat jednoducho nemozem. Doma sa kvoli tomu dost hadaju s mamou, lebo ta je proti.. je mi to cele dost luto a uz neviem, ci som ja ta zla, ze to zaplatit nemozem (a asi ani nechcem), alebo s nim nie je nieco v poriadku..😔

elizabet173
10. okt 2022

@simona20201309 ja by som tiež nikdy nechcela prerušiť kontakt s mamou alebo s otcom, ale takto sa otec nespráva

ckocka
10. okt 2022

Predovšetkým iba velice málo ludí dokáže skutočne abolútne utnúť všetky kontakty. A ak to človek nedokáže, potom rozhádaná rodina je niečo čo ho sprevádza po celý život, alebo teda až do smrti rodičov. Stojí za to pokúsiť sa vťahy urovnať, tým teraz nemyslím konkrétne vrátit peniaze.

simona20201309
10. okt 2022

Je to čerstvé? Možno fakt to len potrebuje rozdychat. Ja by som sa mad tým povzniesla, že ok oci, vrátim keď budem mať z čoho...
Určite ťa ma rad, prejde ho to.

autor
10. okt 2022

@simona20201309 Nie, takyto je uz vyse roka…

nikpa
10. okt 2022

Nic mu nevracaj, keby ťa nenútil do školy, nemusel prísť o peniaze. Tu sa jedná len o jeho ješitnu a hlúpu povahu. Takto sa jeden otec nemá správať, hanba mu.
Tebe radim síce nevrátit ale ja som taká povaha, že keby to boli moje jediné peniaze, chrstla by som mu ich do tváre a viac by som s ním nič nechcela mať.

lindusss2016
10. okt 2022

Ved nech to skusi od teba vymahat, ked si mysli, ze je v prave. Takuto hovadinu som v zivote nepocula...

lenkakravcova
10. okt 2022

Co si vlastne študovala?

bmuller
10. okt 2022

Preco si nesla na inu VS, nieco, co by ta bavilo a na nieco by ti to bolo? Vzdelanie nie je na skodu, ty by si mala VS a vacsie moznosti najst pracu, otec by mohol byt hrdy na ucenu dceru...a bol by vlk syty aj ovca cela...

oli18
10. okt 2022

On sa v tebe videl a ty si ho sklamala. Bol na teba pysny, ze ta prijali a veril ti, ze dostudujes. To obrovske sklamanie si chce kompenzovat tymi peniazmi. Bude to pre neho zadostucinenie, ze ta "podupal" zato, ze si ho sklamala. Bola by som prekvapena, ak by sa vas vztah dal este niekedy do normalu.

simca06022011
10. okt 2022

Najskor ta vyhodí, potom začne vypytovať peniaze... Myslim ze ide o nejake urazene ego a nic ine ako.konfrontácia a cas to nevyriešia

tykat
10. okt 2022

Odkáž mu nech ta da na súd. A viac by som sa s nim o tom nebavila.

liljana
11. okt 2022

Emocie. Nechaj to tak, to sa utrasie. Je nahnevany, ze si zacala nieco tak doleziteho ako VS a nedotiahla to. A samozrejme, ze ho to asi stalo kopec penazi. Mala si si vybrat odbor podla seba a dokoncit ho. Uz je neskoro plakat nad rozliatym mliekom. Aby si raz sama nelutovala, ze si mohla vydrzat a dokoncit to. Na peniaze ma mozno moralne pravo, ale pozadovat ich nemoze.
Po dvoch rokoch zistit, ze ta nieco nebavi ... To uz asi sama vies, ze to nebolo najlepsie rozhodnutie.

danielllka
11. okt 2022

Ty si si od neho nič nepožičiavala, takže aké vrátenie peňazí.. ?!