Vracia sociálna poisťovňa peniaze, keď som nemal príjem?

michaela62
22. feb 2018

Prosim vas kto mi vie poradit manzel pozastavil v septembri 2016 zivnost nakolko sa zamestnal.Bola mu pozastavena do marca 2017.V marci mu znova nabehla samorejme sme na to zabudli,stavali sme dom,do toho sa nam narodila dcerka proste sa na to zabudlo.tym padom.bol manzel povinny platit odvody do zdravotnej aj socialnej ktore neplatil.az kym po pol roku prislo zo zdravotnej nedoplatok 360 e ktore sme zaplatili s tym.ze nam to v danovom vratia kedze nemal iny prijem,to iste sa vsak stalo aj u sociálne j kde je nedopltok 600 e ale odtial nam to vraj nevratia tak sa chcem opytat ako to vlastne je vracia socialba poistovna peniaze ked nebol ziadny prijem pocas zivnosti? Dakujem

suve99
22. feb 2018

Nie, nakoľko sa v SP nerobí ročné zúčtovanie...odvody musí zaplatiť

simca06022011
22. feb 2018

Ako SZCO odvody plati, aj ked nema prijem. Na zaklade posledneho znameho vymeriavacieho zakladu alebo v minimalnej sume. Pokial viem, ak nema ziadny subeh poisteni, tak neviem o tom, ze zdravotne odvody mu budu vracat. Ale v minimalnej sume ich platit bude aj keby nema prijem. Ak sa nezmenilo nieco o com neviem... Samozrejme je to malo informacii, mozno ma subehy zamestani atd... najlepsie ti v konkretom pripade poradia priamo na pracoviskach ZP a SP, alebo uctovnicka (ale ak nema prijmy, nepracuje na tu zivnost, tak ju mozno ani nemate)...

fefe123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michaela62
autor
22. feb 2018

@fefe123 hned sme ju zrusili

michaela62
autor
22. feb 2018

@simca06022011 mal.zivnost pozastavenu na pol roka my sme na to zabudli a ani danovy urad nic neposlal ze znova zivnost naskocila,alev ZP nam povedali ze odvody vratia ked nemal prijem? Tak je to tiez blbost?

suve99
22. feb 2018

@michaela62 budú mu robiť RZD, ak pracoval na TPP, mali by mu vrátiť

michaela62
autor
22. feb 2018

@suve99 ano ved prave pracuje na TPP kde za neho odvody platia tak nam.aj.povedali v ZP ze to v danovom vratia.Musi si urobit danove ked mal prijem nulu?

suve99
22. feb 2018

@michaela62 oni mu peniaze vrátia z ročného zúčtovania zdravotného poistenia...zo živnosti podávať DP nemusí

simca06022011
22. feb 2018

@michaela62 je tam subeh TPP a zivnosti, takze mu to po RZZP vratia. Ono ak bola zivnost od marca do jesene aktivna tak tie odovdy/reps. preddavky sa platit musia. Co sa tyka danoveho prizania ak nema prijem a nevykazuje stratu, tak nemusi podavat nic.

michaela62
autor
22. feb 2018

@simca06022011 nemusi robit DP?naozaj a netreba ist na danovy urad

suve99
22. feb 2018

@michaela62 pokiaľ nemal zo živnosti príjem a nevykázal stratu, nemusí podať zo živnosti DP !

oliva276
22. feb 2018

Daňové priznanie musí podať - poprvé preto, lebo vykazuje daňovú stratu (nedoplatok poistného) a podruhé preto, lebo Daňový úrad preposiela údaje z daňového priznania zdrav. poisťovniam a ony na základe týchto údajov robia RZZP.

fefe123
22. feb 2018

Daňové musí podať na 100%, aj keď nemal z podnikania príjem, ale výdavky mal, tie tiež treba vykázať...

evittam
22. feb 2018

@suve99 Nemusi ale musi podat aspoň oznámenie prečo nepodáva.
@michaela62

maminuska
22. feb 2018

ja si myslím že daňové priznanie je povinný podať, mal odvody a to sú náklady , ktoré ho dostanú do daňovej straty, ak ich teda zaplatil v roku 2017. Sú to povinné výdavky ktoré vás tam automaticky dostanú . Len na základe podaného DP Vám odvody zo živnosti vrátia .

suve99
22. feb 2018

@maminuska odvody si SZČO v DP vôbec nemusí udať..... stačí oznámiť DU, že nemal príjmy zo živnosti...howg

maminuska
22. feb 2018

@suve99 ja som iného názoru. odvody vznikli a aj u paušalistu sa daňový základ vypočíta príjmy - paušálne výdavky - zdravotné poistenie, čo sú povinné výdavky. Jednoducho do straty vojde. Zákonodarca to pojal takto .

simca06022011
22. feb 2018

@maminuska neviem či je to takto, ale viem že akonáhle nefakturovali posielaju oznámenie a daňové nepodávajú, odvody neriešia. Osobne taký prípad nemám, ale túto spolusediaca mi tvrdí že je to normálne.

suve99
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminuska
22. feb 2018

@simca06022011 ano , robí sa to, viem o tom . Ale nie je to správne. Predstav si živnostníka čo vedie účto a podáva výkazy , je povinný účtovať o všetkých nákladoch , verne a pravdivo ...obíde zaplatené odvody ? Nezaúčtuje ich :

maminuska
22. feb 2018

@suve99 nemusí , lebo ťa to pustí odoslať alebo je tam napísané že nemusíš lebo nechceš ?

suve99
22. feb 2018

@maminuska ale nemôžeš porovnávať SZČO s paušálom, s daňovou evidenciou, JU či PU....už aj, že to nejde...

suve99
22. feb 2018

@maminuska zmazala som svoj príspevok kvôli preklepu..som na novom MT

suve99
22. feb 2018

..nemalo byť už aj....ale, UZNAJ

maminuska
22. feb 2018

@suve99 samozrejme že to ide porovnávať...stále je to fyzická osoba ,ktorá je danená podľa § 6 , len s rozdielnym vykázaním výdavkov.

oliva276
22. feb 2018

@suve99 - na základe čoho podľa teba ZP vráti zaplatené poistné - keď tvrdíš, že DP netreba?

maminuska
22. feb 2018

V každom prípade, každý nech si urobí ako chce, ja to svojim klientom ktorý podnikajú na základe živnosti , licencie ( ods.1 a 2 § 6 ) neodporúčam . jediný prípad kedy nie je povinnost podať danové priznanie je podľa môjho názoru vtedy keď paušalista nemá príjmy ale ani nezaplatil žiadne povinné výdavky. ´Fyzická osoba ktorá vedie účtovníctvo a preukázateľne zaplatila výdavky povinné vždy vykáže daňovú stratu .

simca06022011
22. feb 2018

@maminuska ale ucto fo sa nemusí viesť podrobne, nakoľko je milión výnimiek a nemusím si uplatniť náklady keď nechcem... Iba príjmy musím priznať, dokonca ak sa rozhodnem účtovníctvo nemusím viesť vôbec, môžem ísť evidenciou, paušálnymi výdavkami atď...

simca06022011
22. feb 2018

@oliva276 na základe ročného zuctovania zp... Vojde do neho jednak príjem z TPP a nulový príjem zo živnosti a vypočítajú sa odvody.